Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

refuzul la alaptarea naturala


13 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 ianuarie 2010 - 15:05

poate are reflux gastro-esofagian...

are colici ?

poate se inneaca pentru ca ii vine lapte mai mult decat poate inghiti...ii dai sa suga din ambii sani la o masa, sau ii alternezi de la o alaptare la alta ? pentru ca trebuie sa stii ca laptele de la inceput difera ca gust si consistenta de laptele de la sfarsit

ai grija si la alimentatia ta, sa nu-si schimbe laptele gustul si compozitia

sa te hidratezi corespunzator, cu apa plata, ceai de chimen si anason, supa; chiar se recomanda sa ai un pahar cu apa sau ceai la indemana langa tine, se intampla foarte des sa ti se faca sete in timpul alaptarii

ritualul dinaintea alaptarii sa fie acelasi, e de preferat sa fiti doar voi doua, fara alte persoane in camera, eventual pui o muzica linistita in surdina, nu incepe sa alaptezi cu stresul ca iar nu papa fetita, incearca sa te detasezi si sa te relaxezi...pentru ca stresul si nervozitatea ta se transmit si la bebelus...

si din cand in cand neaparat s-o faci sa scoata aerul din stomac, o tii in brate ridicata, cu capul sprijinit pe umarul tau (pui un prosopel curat, pentru ca se mai intampla ca bb-ii sa regurgiteze lapte in momentul in care scot aerul din stomac) si o freci usurel pe spate ca s-o faci sa ragaie; poate sa treaca si 10 minute pana va reusi sa elimine aerul inghitit...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampe...ils.php?id=1068 si http://concurs.pampe...ils.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#12
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 08 ianuarie 2010 - 19:02

Baietelul meu cel mic a avut/are reflux gastro-esofagian si a avut genul asta de comportament la supt, asociat si cu lipsa cresterii ponderale in luna cu probleme mai mari; intre 2 si 3 luni. Timp de 3 sapt nu a luat nimic in greutata si plangea la supt. Al meu regurgita si destul de mult, de cand s-a nascut(si acum la aproape 5 luni ma face praf cu lapticul pe care-l scoate).
Trebuie sa te inarmezi cu rabdare, fiindca e o problema destul de frecvent intalnita la bebelusi, dar si care se rezolva in timp, deci nu sunt solutii miraculoase, care sa imbunatateasca situatia peste noapte. Ce poti face: cand o vezi ca se arcuieste si refuza sa suga, ridic-o la verticala, ajut-o sa scoata aerul, sa se linisteasca si da-i sa suga din nou, asta de mai multe ori pana cand crezi ca a mancat suficient. Regula cu 30min/san nu se poate aplica la orice copil. Dupa ce faci asta, ar trebui sa incerci sa o hranesti la un interval mai mare (peste 2 ore), ca sa nu ai surpriza ca la supt sa aiba dureri de la laptele nedigerat care refluxa chiar canbd ii dadeam masa urmatoare. E eram disperata cu asta! Si dupa 4 ore, al meu scotea laptic branzit si avea dureri. I-am mai dat si picaturele: la noi a mers cu Sab simplex, in cantitati destul de mari, inainte de mese (a mers e mult spus, ca faza acuta a problemei am depasit-o cam la 2-3 sapt dupa ce am descoperit care-i problema).
Si acum il vad cu dureri (si refuzul acela de a suge), dar se hraneste bine si ia bine in greutate.
Sanatate.

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
http://www.dropshots.com/dochia

#13
sinela

sinela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 00:14

Important este ca tu ai lapte. Eu am nascut prin cezariana, lactatia mi-a venit f greu, am alaptat pana la 4 luni doar cu mameloane de silicon pt ca am sfarcurile prea mici ... Daca copilul ia in greutate nu ai de ce sa-ti faci griji. Nu conteaza ca sta 10 min sau o jumatate de ora da-i sa manace la cerere cand ii e foame e f important.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -