Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Parinteala nepavloviana(4)


297 raspunsuri la acest subiect

#11
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 14 aprilie 2011 - 19:30

Citat:
citat din mesajul lui OanaP

PC-ul e o lupta cu sotul. Eu ii spun programare maxim o ora, iar el face programarea pentru 2 ore. Nu va mai spun ca la inceput ii programase PC_ul pentru 4 ore.

Sincera sa fiu nu stiu ce sa ii mai fac si cum sa ii mai explic sotului ca PC in exces dauneaza.

Am zis ca daca intr-o luna nu ajung sa il conving sa ii limiteze timpul la o ora iau un ciocan ii distrug PC-ul, chit ca raman somera fara acces la internet ca sa imi caut un job.

spune-i sotului sa faca niste research pe internet si sa se convinga singur cat de mult dauneaza PC-ul unui copil.
Ex:
EMF-camp eletromagnetic
si afectiuni ale coloanei vertebrale, mainilor, ochilor ,creierului


michelle

#12
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 14 aprilie 2011 - 20:01

Eu trebuie sa marturisesc sincer ca nu prea inteleg de ce un copil mic (sub 10 ani) are NEVOIE de calculator... Sunt atatea jucarii si jocuri care mai de care mai interesante, carti care pot fii citite, CD-uri care pot fii ascultate...
Prunca mea implineste in vara 7 ani si doar la scoala - o data la 2 saptamani - au "ora de informatica". Acasa NU avem jocuri pe calcu - si nici nu intentionam sa instalam. Deseneaza, coloreaza, se joaca cu zane/printese/animalute - inventeaza ea povesti si le "pune in scena" cu jucarioarele ei("impleteste" din ce aude la CD, din ce citeste, din intamplarile de la sc). La TV are voie max 1h pe zii (cand nu are activitati: inot si karate) si numai daca musai vrea. Uneori "uita" si prefera sa deseneze si sa cante/asculte muzica/povesti.
In casa noastra calcu e pentru a ne informa si a trimite/primi e-mail-uri. Calcu NU e o jucarie, nu tine loc de mami/tati/prieteni. Copilul are nevoie de JOC (daca e afara in aer liber - cu atat mai bine) cu alti copii de varsta lui cat si cu parintii/bunicii.

Lorelai

As a woman, I have no country
As a woman, I want no country
As a woman, my country is the whole world.
Virginia Woolf


#13
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 14 aprilie 2011 - 20:24

Lorelaim, tu ai dreptate in ceea ce spui. Cu titlu de exemplu, sa iti descriu cum stau lucrurile la noi. Inca de mic, l-a vazut pe tati butonand la laptop (si asa banuiesc ca se intampla in marea majoritate a cazurilor) si a manifestat curiozitate. Ni s-a parut ok sa nu excludem de tot din mediul lui un accesoriu cu care, la un moment dat, va intra in contact. Si apoi, anumite interdictii pot genera efectul invers celui dorit. Asa incat, solutia pt care am optat a fost in directia accesului moderat (supervizat) - dpdv interval de timp si continut. La inceput curiozitatea a fost mare, dar apoi lucrurile au intrat pe un fagas normal. Probleme pot aparea atunci cand preocuparea pt acest gen de activitate devine preponderenta, in detrimentul jocurilor din categoria celor mentionate de tine (ceea ce la noi nu s-a intamplat).



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu' (26sept2006)



Uite ce mare am crescut...

Povestea merge mai departe...

#14
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 15 aprilie 2011 - 10:54

Si mie imi este greu sa imi imaginez cum poti interzice unui copil accesul la computer in momentul in care exista asa ceva in casa, si mai este si functional si folosit. Grav mi se pare cind computerul devine babysitter, si deci copilul nu isi va mai deranja parintii cu pretentii legate de iesit afara, joaca, plimbare, activitati comune etc. Odata ce s-a creat deja dependenta, cred ca e greu de scapat de ea, dar nu imposibil; necesita determinare, rabdare, disponibilitate...

______________________________


http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#15
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 15 aprilie 2011 - 11:53

Citat:
citat din mesajul lui lorelaim

Eu trebuie sa marturisesc sincer ca nu prea inteleg de ce un copil mic (sub 10 ani) are NEVOIE de calculator...

Fiica-mea care nu are inca 9 ani are teme pe calculator, se logheaza pe situl scolii si isi face temele. Nu toate temele sunt pe calculator dar matematica este aproape toata.

Citat:
Prunca mea implineste in vara 7 ani si doar la scoala - o data la 2 saptamani - au "ora de informatica".

A mea face calculatoare la scoala din pre-school (avea 4 ani), acum e clasa a 4-a. Stie sa faca cu calculatorul chestii pe care eu nici nu le visez. Ei au sala de calculatoare unde fiecare copil are calculatorul lui, la biblioteca au calculatoare unde pot sa-si faca temele supravegheati daca asteapta parintii sa vina sa ii ia de la scoala. Acasa fiecare are calculatorul lui, fetele au lectii si ar fi fost aiurea sa le las sa astepte randul sa-si faca temele. Se mai si joaca pe calculator, cea mare pe facebook dar nu cred ca exagereaza. Cea mica dupa ce isi face lectiile e mai mult prin curte cu cainele.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#16
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 15 aprilie 2011 - 12:24

Baietii mei il vad pe tati zilnic la calculator, asa ca li se pare normal sa existe asa ceva si sa-i intereseze. Pana pe la varsta de 3-4 ani nu au avut dorinta sa puna mana pe mouse. Cam dupa 4 ani au inceput sa se joace pe site-uri educative gen Poisson rouge. Odata cu inceperea scolii 6-7 ani incep usurel si temele la care au nevoie de informatii si atunci incepe nevoia de calculator. Deja la clasa a 2-a pustiul meu stie sa gogaleasca dupa informatii pentru scoala sau sa caute traducerea vre-unui cuvant la engleza.
Jocuri pe calculator nu avem, dar mai intra pe Club Pinguin sa se intalneasca cu prietenii. Daca vor jocuri folosesc PS3-ul pe televizor sau PSP-ul. Pustiul mai mic (5 ani) s-a pasionat acum de sudoku si foloseste telefonul mobil.
Totusi calculatorul si jocurile nu sunt o pasiune pentru ei. Tragedie e sa nu-i las la desene animate. Daca i-as lasa sa aleaga ei activitatile intr-o zi, televizorul ar merge pe desene animate si ei s-ar juca in fata lui. Ca o mama responsabila - nu-i las sa aleaga[:D] si au ziua ocupata cu scoala/gradi, cursuri de engleza, karate si dansuri si mai apuca la desene doar in timpul cinei.

Anya

#17
pitzinuca

pitzinuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.124 mesaje

Postat 15 aprilie 2011 - 12:52

si joburile noastre sunt la calculator. noi nu am vrut sa il lasam pe Andi - 7,9 ani, i-am explicat ca le folosim pentru servici, sa aflam lucruri pentru scoala. l-am ferit cat am putut. daca ar fi dupa sot, nu l-ar lasa deloc, dar i-am explicat ca fructul interzis... asa ca il mai lasam cand si cand (o data pe luna, cam asa isi exprima el dorinta) pe diverse joculete. In rest incercam sa ii ocupam si sa ne ocupam timpul liber altfel.



edit greselute



mami de andi [bat] si ilinca [alap]

_________________________



traduceri si asistenta

________________________

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

#18
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 15 aprilie 2011 - 13:04

Citat:
citat din mesajul lui lorelaim

Eu trebuie sa marturisesc sincer ca nu prea inteleg de ce un copil mic (sub 10 ani) are NEVOIE de calculator...


Fiindca suntem in anul 2011 [:)] Generatia lor e o generatie online, chiar daca unii dintre noi nu sunt foarte incantati de asta. Tinandu-i deoparte ii privam de niste abilitati chiar necesare lor, inclusiv din punct de vedere social, dar si profesional.

Pe langa asta, copiii invata multe lucruri la computer. Logica, coordonare, organizare, chiar si limbi straine.

Probleme apar cand stau prea mult la computer, in dauna altor activitati. Iar, la copiii mici in special, stimulii pot fi prea puternici si ii pot obosi nervos.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#19
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 15 aprilie 2011 - 13:41

Calculatorul ca "tool" - ca sa-ti poti face lectiile (pt a invata) - DA! Calculatorul ca jucarie - NU! Locul copilului este afara la batut mingea, sarit coarda, elasticul, la leagan, la tobogan, etc. Iarna se poate un sanius, o bataie cu zapada, un tavalit in zapada, un patinat, etc.
Aici lectiile se scriu pe caiet... deocamdata. Copila stie ca daca dorim sa gasim un raspuns la o intrebare cautam in carti de specialitate / enciclopedii / calcu.
Vad ca fetitele de varsta ei nu pomenesc de calcu la scoala... pe moment. Vom vedea mai tarziu.
Jocurile pe calcu mi se par o imbecilitate (din cat am citi eu se pare ca dau chiar dependenta...). Nu fac decat sa "ajute" omul sa devina mai putin... uman...

Lorelai

As a woman, I have no country
As a woman, I want no country
As a woman, my country is the whole world.
Virginia Woolf


#20
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 15 aprilie 2011 - 14:04

Nu toate jocurile pe calculator sunt inumane, cu batai si raliuri. E o conceptie gresita, o prejudecata.



Fiica-mea a primit acum doi ani, avea 5 pe atunci niste jocuri tare dragute cu spionaj. Se numesc I spy, poate mai stie cineva pe aici...daca nu le gasiti cu un google. Sunt de inteligenta, de memorare, de istetime, de strategie oarecum. Le-a facut pe rand, erau su pentru copii peste 10 ani si le-am facut impreuna. A invatat si cuvinte in engleza de acolo(jocul e din SUA).

Apoi sunt multe site-uri cu jocuri online, unde Silvia(are 8 ani in toamna) gaseste tot felul de chestii interesante. De ex, face operatii online...asta in carti nu are cum. Ea e pasionata de bucatareala, de design si de anatomie. Toate astea si le satisface uneori cu jocuri. Caci desi bucatarim impreuna, nu putem face si orna torturi toata ziua. Combina realitatea cu virtualul. Apoi face casute din cutii de carton pentru animale, real. Dar de ex. pe jocuri isi face design la camera ei [:D]. Asta in realitate deocamdata e mai greu. Cu asta se "ocupa" cea mica a mea cand are chef de computer. Cateodata 15-20 de minute, cateodata 30 min...sunt zile in sir in care nu se apropie de el...

Cea mica deseneaza in Paint de ex., scrie texte in word, se uita la fotografii, etc. De ce as priva-o de asta?



Si da, sunt de parere ca ccc copilul are nevoie de joaca cat mai multa afara, cu copii de varsta lui, de desenat, inventat, etc. Dar in toate e un echilibru si nu vad de ce privarea de computer. Atata vreme cat nu e dependenta, e un must sa stie ce e acela computer si nu numai ca e pentru e-mailuri si informatii care "nu sunt pentru varsta ei".



Lorelai [flo], iti respect parearea, eu doar am expus-o pe a mea. [asia] [pup] tie si lui Gabisor.





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -