Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cavaleri si zane de iulie - august 2005 * 6 *


268 raspunsuri la acest subiect

#41
Tethys

Tethys

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.914 mesaje

Postat 26 august 2011 - 12:13


PS - mai dati pe aici mamicilor si mai scrieti cate ceva [8D]... noi va asteptam la vorba si povesti [pup]!!! Trebuie sa fie/aveti (si) ceva de impartasit cu noi, sper [:D]... nu cred ca nu e/aveti chiar nimic [:-@] de spus... deci, spor la scris [flo2]! [hia]

#42
Tethys

Tethys

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.914 mesaje

Postat 08 septembrie 2011 - 10:31



'Neata mamicilor! [cafea]



Haideti sa mai inviorez un pic subiectul nostru [:)], zicand [s] "La multi ani!" tuturor Mariilor, Marianilor si toate derivatele [cheers] & [pepsi]! O zi frumoasa tuturor(a) [floare3]!







  • In fiecare an pe 8 septembrie ortodocsii (si nu numai - nota mea: adica si romano-catolicii si greco-catolicii) sarbatoresc Nasterea Maicii Domnului – sau cum se spune in popor, Sfanta Maria Mica (Sfanta Maria Mare fiind considerata Adormirea Maicii Domnului).



    Biblia nu ne povesteste despre acest eveniment, insa anumite scrieri considerate autentice ne ofera mai multe amanunte despre originea si copilaria Mariei.



    Tatal ei se numea Ioachim, era din semintia lui Iuda, si era casatorit cu Ana, fiica de preot. Asadar tatal era un urmas al regelui David, iar mama, o descendenta din familia preoteasca a lui Aaron implinindu-se astfel o prorocie prin care se spunea ca Mesia va avea o descendenta atat imparateasca cat si preoteasca.



    Insa Ioachim si Ana, desi casatoriti de foarte multa vreme, si inaintati in varsta, nu aveau copii – iar pe acele timpuri acest lucru era vazut ca fiind un blestem din partea lui Dumnezeu, ceea ce atragea si dispretul semenilor lor. Cu toate acestea Ioachim si Ana isi continuau viata lor sperand la un copil.



    Intr-una din zile, dupa niste momente triste – Marele Preot de la Templu le refuzase in public jertfa adusa - Ioachim a hotarat sa se retraga pe munte ca sa posteasca si sa se roage lui Dumnezeu, iar Ana a ramas sa se roage in gradina casei lor.



    Arhanghelul Gavriil a fost insa cel care li s-a aratat fiecaruia, in parte, vestindu-le ca Dumnezeu va implini rugaciunile lor, binecuvantandu-i cu mult-doritul prunc – prunc ce va fi mult iubit de Dumnezeu.



    Si astfel a venit pe lume Maria.



    Obiceiuri populare de Sfanta Maria Mica:



    • In perioada dintre Sfanta Maria Mare si Sfanta Maria Mica inca se mai pot culege ierburile si florile care ar fi bune de leac.


    • Sarbatoarea Nasterii Maicii Domnului se pazeste prin nelucrare, si totodata indica hotarul astronomic dintre vara si toamna.


    • Odata cu aceasta zi unele pasari – si indeosebi randunelele - isi iau deja zborul spre tarile calde, iar insectele si reptilele incep sa se ascunda in pamant ceea ce inseamna ca e timpul lucrarilor agricole de toamna.


    • Alte obiceiuri si practici populare strans legate de aceasta sarbatoare ar fi: semanatul grâului, secarei si al orzului; culesul viilor; batutul nucilor, pentru ca se spune ca asa la anul fac din nou rod; jupuirea cojii de pe ulmi (ce va fi folosita primavara la legatul vitei-de-vie).


    • E vremea anumitor targuri si iarmaroace.


    • Se zice ca, dupa Sfanta Marie Mica vremea incepe sa se strice, anuntand capriciile toamnei, iar frigul isi face tiptil simtita prezenta, de altfel exista si vorba: "O trecut Santamarie, leapada si palarie!" – adica palariile se agata in cui, fiind inlocuite, desigur, de caciuli.


    • Iar in preajma zilei de sarbatoare oamenii se feresc sa aprinda focul in vatra timp de doua zile - se crede ca acest lucru ar aduce ghinion si boala.


    • In ziua de Santamarie Mica se impart struguri si prune de sufletul mortilor.


    • Se mai zice ca, femeile care isi doresc prunci e musai sa mearga in ziua de sarbatoare la biserica si sa se roage din tot sufletul, precum au facut-o Ioachim si Ana; la fel si femeile deja insarcinate intrucat Maica Domnului le va ajuta sa aiba nastere usoara.


    • In fiecare camin e bine sa existe macar o icoana a Maicii Domnului, iar in ziua de Santamarie candela sa arda fara oprire.


    In aceasta zi, peste 2 milioane de romani isi serbeaza onomastica, asa ca sa le uram si noi viata indelungata si imbelsugata, cu multa fericire! (sursa)






  • Va doresc tuturor(a) un inceput de an scolar bun, usor si cu multe, multe reusite si impliniri [8D]! Numai bine [flo]! [hia]

    #43
    manuelacrina

    manuelacrina

      Membru junior

    • Membri
    • PunctPunctPunct
    • 681 mesaje

    Postat 09 septembrie 2011 - 12:04

    Neata si o zi frumoasa mamicilor ! [:)]

    Multumim Tethys pentru informatii si urari !

    Crina este bobocica de clasa I de luni ... cele mai mari emotii le am eu [:I]... parca as merge la un examen cu miza grea ...

    Mult succes tuturor copilasilor in noul an de scoala sau de gradi ! [flo]

    #44
    lulu75

    lulu75

      Membru incepator

    • Membri
    • PunctPunct
    • 469 mesaje

    Postat 13 octombrie 2011 - 13:41

    Buna ziua mamici si pitici!



    Ce mai faceti? S-a dus vreun pitic la scoala anul acesta?



    Multi pupici!



    Luminita si [copil] Andrei Tudor - iubirea mea (16 august 2005)



    SA O AJUTAM PE LOREDANA http://www.e-abc.ro/loredana/





    Album Andrei



    Filmulete



    Povestea nasterii ingerasului meu

    #45
    Lory2004

    Lory2004

      Membru incepator

    • Membri
    • PunctPunct
    • 190 mesaje

    Postat 02 noiembrie 2011 - 13:36

    Buna fetelor,

    Multumesc mult manuelacrina pentru urari. Chiar daca cu foarte foarte mare intarziere ii uram Crinei toate cele bune...si sa creasca mare si frumoasa...si bineinteles sa primeasca multe jucarii de Craciun (ca se apropie...nu? )

    Am vazut ca nu mai este aproape deloc activitate pe aici...si chem si eu la apel toate mamicile.
    Zilele acestea sunt in concediu, asa ca promit sa mai intru sa postez mesaje.

    Haideti fetelor, postati si voi cate un mesaj.

    Pupici

    Loredana

    Lory si scumpetea lu' mami Rares 15.07.2005
    http://s181.photobuc...rea/iunie 2007/



    #46
    Lory2004

    Lory2004

      Membru incepator

    • Membri
    • PunctPunct
    • 190 mesaje

    Postat 03 noiembrie 2011 - 13:24

    Buna dimineata!

    Vad ca nu prea va inghesuiti pe aici. Nu-i nimic...voi scrie eu cateva randuri. Ca mai toti copilasi de aici probabil, Rares va merge la anul la scoala, asa ca am inceput sa ma agit sa gasesc o scoala care sa satisfaca cateva dintre criteriile pe care am crezut eu de cuviinta ca sunt importante:
    - sa fie aproape de casa: in privinta asta nu-i prea mare problema, pentru ca in Dr. Taberei sunt destul de multe scoli
    - sa fie o scoala cu rezultate relativ bune in ultimii ani - si am gasit vre-o 3-4 scoli
    - sa gasesc o recomandare despre o invatatoare buna la una dintre scolile acestea - deja aici m-am inpotmolit...sper totusi sa gasesc :)
    Am inceput sa ma duc sa vad scolile acestea, dar din pacate sunt un pic dezamagita...desi nu aveam prea mari asteptari...
    Azi ma mai duc sa mai vad o scoala.

    Poate aveti timp sa povestiti si voi experientele voastre.

    O zi excelenta tuturor!



    Lory si scumpetea lu' mami Rares 15.07.2005
    http://s181.photobuc...rea/iunie 2007/



    #47
    manuelacrina

    manuelacrina

      Membru junior

    • Membri
    • PunctPunctPunct
    • 681 mesaje

    Postat 04 noiembrie 2011 - 15:12

    Buna mamici,

    lulu75 - am scris exact in postarea dinaintea ta, noi am inceput scoala din toamna asta. Daca mai sunt si alte zane sau cavaleri scolarei si eu sunt bucuroasa sa-i cunosc. Poate ne dau o veste si pe aici.

    Lory2004 - cam aceleasi "griji" le aveam si eu anul trecut pe vremea asta ... acum au aparut altele ...
    Sunt de acord cu tine, scoala copilului trebuie sa fie aproape de casa sau aproape de locul de munca al parintilor, pentru a evita pe cat posibil timpul pierdut in trafic.
    Pentru clasele mici, cred ca este mai putin relevant sa alegi scoala in functie de rezultatele scolii din ultimii ani, conteaza mai mult invatatoarea.

    Toate cele bune ! [flo] ...

    #48
    Lory2004

    Lory2004

      Membru incepator

    • Membri
    • PunctPunct
    • 190 mesaje

    Postat 10 noiembrie 2011 - 02:02

    Buna ManuelaCrina,

    Cum de te-ai hotarat sa o inscrii anul acesta la scoala?
    Te intreb pentru ca si eu m-am gandit anul trecut sa-l inscriu, dar multi prieteni/cunostinte m-au sfatuit sa nu ma grabesc si sa pun in balanta toate argumentele pro si contra. La inceput nu i-a luat in seama, dar pe masura ce am mai "cercetat", am hotarat sa mai asteptam inca un an.
    Cum se descurca pana acum fetita ta? Esti multumita de scoala?
    [flo]

    Numai bine va dorim tuturor!
    Loredana

    #49
    manuelacrina

    manuelacrina

      Membru junior

    • Membri
    • PunctPunctPunct
    • 681 mesaje

    Postat 10 noiembrie 2011 - 18:25


    Buna Loredana,

    ... am mai raspuns la intrebarea asta la capitolul de clasa I, dar nu gasesc acum sa dau link.

    Ideea este ca asa am simtit eu si Crina, ca suntem pregatite pentru scoala si este o alegere buna sa nu o mai amanam [:)].
    Crina a mers la gradi de la 3 ani si 2 luni (septembrie 2008) direct la grupa mijlocie pentru ca asa i-au evaluat atunci nivelul educatoarele. A urmat grupa mare si pregatitoarea, unde a avut noroc de o educatoare f constiincioasa, cu mult exces de zel, au scris cu stiloul toate literele de mana, au scris propozitii cu litere mari de tipar, au descompus numere, au despartit in silabe etc.
    Daca la inceputul grupei pregatitoare mai aveam dubii, pe parcurs mi-a confirmat si educatoarea ca este pregatita pentru clasa I.
    De asemenea a contat mult si faptul ca si Crina isi dorea sa mearga la scoala [:)].
    Eu mi-am zis ca nu e cazul sa mai repete din nou aceleasi notiuni in alt an de grupa pregatitoare si din nou aceleasi notiuni la scoala in clasa I ... ar fi fost plictisitor si sigur isi pierdea interesul.
    Asa ca am urmat mersul firesc al lucrurilor ...
    Desigur si eu am avut in jurul meu destule persoane "binevoitoare" care mi-au explicat dezavantajele inscrierii copilului la scoala de la 6 ani ...

    Crina se descurca f bine la scoala, inca ea considera ca este "mai usor decat la gradi", invatatoarea imi confirma ca este unul din cei mai buni copii din clasa, in conditiile in care nivelul clasei este ridicat (... din spusele dansei); pana acum are 8 FB-uri in carnet. Bine, stangacii, uituceli si depasiri de liniatura mai avem si noi, dar e normal la toti bobocii, fie de 6, 7, 8 ani ...

    Cam asta e ... Pana la urma fiecare copil este diferit si fiecare parinte face cum crede si simte ca este mai bine pentru copilul lui !

    Mult succes va doresc si mai dati un semn de viata si pe aici ! [flo]

    Cum stati cu dintii cazuti ? ... noua doar 2 incisivi ne-a luat Zana Maseluta pana acum.



    #50
    Lory2004

    Lory2004

      Membru incepator

    • Membri
    • PunctPunct
    • 190 mesaje

    Postat 13 noiembrie 2011 - 03:05

    Buna!

    Manuelacrina inseamna ca ai luat o decizie foarte buna in ceea ce o priveste pe Crina. Ma bucur ca se descurca bine la scoala si ca tu esti multumita de ea.Va dorim mult succes si mi-ar place foarte mult sa mai povestesti ce face la scoala si cu ce va ocupati timpul extra scoala.
    Referitor la dintisori, lui Rares i-au cazut doi de jos, iar unul dintre ei i-a crescut complet si este mai marisor decat cel dinainte. In locul celui de-al doilea dinte cazut se zareste dintele nou, dar nu prea are loc sa iasa asa frumusel ca cel dintai...

    Gata ma duc la [nani]...

    Loredana



    Panic Questions

    • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

      lar
      - apr 22 2024 17:43

    • Bebe 1 an greutate mică

      lar
      - apr 22 2024 17:30

    • SughiÈ› bebe in burtica

      Mihgaandrei
      - apr 18 2024 16:58

    • Secretie vaginală abundentă

      Mihgaandrei
      - apr 18 2024 16:57

    • Scădere in greutate

      SaraMaria26
      - apr 17 2024 19:00

    Last Blogs

    • 36 saptamani

      Roxana3001
      - Ieri, 22:33

    • Luna a 8-a

      Pau26
      - Ieri, 22:12

    • Activități care m-au ajutat în sarcină

      Ana1298
      - Ieri, 21:39

    • Control trimestrul 2

      lili.95
      - Ieri, 19:50

    • Ziua naÈ™terii

      Roxanesss
      - Ieri, 17:30

    Ultimele aprecieri

    • andacosPoza lui %s

      andacos
      ii multumeste lui

      szivarvany
      pt. aprecierea acestui mesaj

    • monicaboPoza lui %s

      monicabo
      ii multumeste lui

      szivarvany
      pt. aprecierea acestui mesaj

    • ElkiaPoza lui %s

      Elkia
      ii multumeste lui

      Laura25
      pt. aprecierea acestui mesaj

    • OtiliavPoza lui %s

      Otiliav
      ii multumeste lui

      Laura25
      pt. aprecierea acestui mesaj

    • ElkiaPoza lui %s

      Elkia
      ii multumeste lui

      ioana
      pt. aprecierea acestui mesaj

    • - TOP 50 reputatii -