Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *126*


207 raspunsuri la acest subiect

#1
mart.apr09

mart.apr09

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.117 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 01:07

ODISEEA NOASTRA




1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,

36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60,61,62,63,64,65,66,67,68,

69,70,71,72,73,74,75,76,77,78,79,80,81,82,83,84,85,86,87,88,89,90,91,92,93,94,95,96,97,98,99,100,

101,[url="h

#2
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 01:21

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas
Uf, io abia astept somnul de dimineata sa iau piticul langa mine in pat. La noi a fost invers: nu m-am straduit sa il invat sa doarma singur in patut, ci piticul m-a invatat sa dorm cu el. Si am invatat greu [:D] Din pacate, nu incapem toti 3 in pat si nu-mi vine sa-l dau afara pe tati din pat. Dar si cand om avea bani de un pat mai mare...Adevarul e ca am un pitic civilizat care doarme noaptea. E un pic balci cand ne culcam fiindca NU VREA SA RECUNOASCA cat e de obosit. Ii pica ochii-n gura de somn, dar tot se agata de cate o gratie sau de mine ca sa se ridice... si nu reuseste [bang]Monica mami de [copil] cu motoras CRISTIAN (7.03.2009)Asa am venit eu pe lume!
Sunt de acord...si explic si de ce.[:I]Claudiu este copilul care il poate visa orice parinte.[pk] A dormit in patul lui, in camera lui inca de la inceput. Si de pe la 4 luni, dupa spusele lui tati, a dormit toata noaptea, fara nici o trezire.Dar...am aparut eu si i-am stricat copilul de cap. Imi placea la nebunie sa dorm cu el ziua, sa-l tin strans lipit de mine, si sa-i simt mirosul dulce. Asa am inceput sa dormim toti 3. Desigur ca doarme singur...nu doar ca doarme, dar adoarme singur. Isi strange jucariile, isi face patul, stinge desenele si se culca. Si uneori, peste noapte, ma duc si-l iau adormit in patul nostru.[alcool]Luana...prematur cu risc de sindromul mortii subite. Cum s-o culc cu mine in pat? Mi se parea mai in siguranta in patul ei, in aerul ei...monitorizata de detector de apnee si baby-phone. Despartita prematur de mami si tinuta singura in incubator mai mult de o luna (parca 38 de zile am stat in spital, si 31 la incubator), se invatase deja sa nu fie mami mereu langa ea. O trezeam noapte la 3 ore sa suga, o puneam la ragait, si inapoi in patut, si stingeam veioza...adormea instant. Nu avea patul pureci, ace...somnul era somn.Insa cand era Alex in spital si eu singura cu copiii, ii luam cu mine. Acum mi-e greu mie fara ei. Adoarme Luana cu noi in pat, mai bine zis cu tati in pat, apoi o mut la ea in pat si totul e ok. De cateva saptamani nici macar nu se mai trezeste peste noapte. Si totusi am avut cateva reprize de bucati de noapte cand am dormit...toti 4.[bis] Si sunt mandra de asta.
[pegeam] The Christmas Story [pegeam]
Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)My baby, my joy, my heart, my gift from GodLight a candle for Alma

#3
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 01:23

Monica, te rog editeaza lista, la numele meu e trecut cu url pagina de profil, nu stiu de ce si de cand a aparut.[bang]



[pegeam] The Christmas Story [pegeam]


Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)

and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)

My baby, my joy, my heart, my gift from God

Light a candle for Alma


#4
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 01:25

Citat:
citat din mesajul lui magdyi2001
Am vazut ca se tot spune parinte AP. Ce inseamna?
AP=attachment parenting si s-a mai discutat pe aici.http://www.kellymom.com/parenting/ap-frame-of-mind.htmlMai poti citit aici:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=114580&whichpage=1&SearchTerms=attachment%2Cparentingsi exista si site http://attachmentparenting.ro/forum/
[pegeam] The Christmas Story [pegeam]
Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)My baby, my joy, my heart, my gift from GodLight a candle for Alma

#5
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 01:38

Ciestc acum despre co-sleeping

http://attachmentpar...ic.php?f=7&t=56



Ma duc la culcare ca maine imi dau copiii desteptarea.[:-@] Ca aici vorbesc singura...dar v-am lasat material de studiu...cui vrea.[:I]

Somn usor![pup]



[pegeam] The Christmas Story [pegeam]


Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)

and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)

My baby, my joy, my heart, my gift from God

Light a candle for Alma


#6
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 02:12

Monica, am remarcat si eu ca ai url, dar am crezut ca tu l-ai pus. M-am deconectat de pe userul comun si cred ca ma duc si eu la [nani], ca maine si curatenie, si bucatareala, poate si vizita la pretena din spital... Repar maine.



Bogdana multumim, scuze ca am vazut asa tarziu, deschid greu messul.[:I]



Monica mami de [copil] cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)




Asa am venit eu pe lume!

#7
Pisik06

Pisik06

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.004 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 03:00

Seara buna!



Apar si eu la spartul targului, cand toate va duceti la nani, ceea ce ar trebui si eu sa fac[:I]



MONICA, multumesc mult pt frame-uri[pup]. Imi place ultimul GC, este cel mai reusit si impresionant de pana acum, dupa parerea mea. Este atat de expresiv[:)]



Felicitari pt progrese CRISTIAN si PISILINCA [pk]



Despre gris: eu ii dau gris Humana, o data pe saptamana. E cam aruncare de bani, ca fac de 3 ori-maxim 4 din ea si costa vreo 30 de lei, dar asta e, macar are vitamine...



Despre lapte: am mai spus, dar ma repet. Mie ambele pediatre mi-au spus ca interdictia se refera la inlocuirea laptelui formula/san cu cel de vaca. Atata vreme cat oferim bb-ilor mese de lapte formula/san putem sa folosim laptele de vaca la prepararea branziciii, orezului/grisului, pastelor, piureului, etc.



Am vazut ca metoda lui MAGDY a stranit o usoara rumoare. Eu va spun cazul nostru: Ana cand este f obosita nu adoarme imediat (altfel, adoarme instant seara, iar ziua se joaca pe spate, trage de ursulet, si-l pune in cap pana adoarme). Incepe si scancete, uneori chiar plange. De cele mai multe ori se opreste singura, o pune pe suzi, mai scanceste de cateva ori, mai trage cateva tipete si in final adoarme. Daca incepe si urla evident ca ma duc la ea dupa max 1 minut, cand ma prind ca nu se va opri(dar ea nu face din asta un obicei). Daca ma duc la ea si incerc sa o linistesc rezultatul e dezastruos: cand ma vede se agita f tare, incepe sa dea din picioare si sa respire repede (asa face cand e f obosita, are toate starile exacerbate) si cum incerc sa plec se pune pe urlat adevarat si nici ca mai adoarme. Asa ca pt ea metoda de a o lasa sa se linisteasca singura e sfanta. Repet, daca nu plange grav si imi dau seama ca nu se va linisti.

Eu zic ca daca Magdy a gasit o metoda potrivita si a reusit sa o faca sa functioneze, bravo ei. In rest, fiecare ne adaptam copilului si vedem ce ii prieste si ce nu.



Ca tot vorbeati de hrana, MONICA, cum e aia carnita refrigerata, nu congelata? eu am vreo 2 gaini transate si congelate, ca mi le aduce tata si nu am cum sa le consum imediat si nici sa nu le inghet, iar de adus imi aduce destul de rar, de aia le pastrez cu sfintenie, ca deh, sunt gaini cunoscute[:D]. Mie mi-a zis pediatra ca nu-i bai daca inghet carnea, dar daca ai tu o metoda mai buna, as prefera.



Pt maine incerc si eu sa ii dau Anei altceva. Am facut ciocanele de pui (a doua oara cand ii dau pui din comert), cu cartofi la cuptor. Am pus ulei de masline si cateva ramurele de rozmarin. Fara sare, fara condimente.



Ma duc si eu la nani, ca maine iar bucataresc si trebaluiesc toata ziua. Va pup[pup]



Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)



Un vot, va rugam



Pozele noastre



Fotografii profesionale evenimente







#8
Nikoleta20

Nikoleta20

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 759 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 03:37

seara buna,
intram la raport,mario e ok,cred k a eliminat pe cai naturale cremwurstelul si branzica topita ,asadar este cu8rat ca lacrima
azi a papat relativ bine,piure de banana cu mar si ananas,aveam in casa fructele(am vazut apoi ca am primit si aceasta reteta[:D]),a papat cam 100-150 gr...apoi supica ok,aproape toata cantitatea,iar seara i-am dat 2banane pe care le-am fiert,am gasit reteta pe mail,intr-una din carti....a mancat k un porcusor...tot tot tot[olala][olala][olala]...iar cu cerealele de seara ....s-a spalat pe manute,dar a bagat 210ml de laptic inainte de somn.
fiecare masa a servit-o in fata monitorului,privind la vladimir cum papa si cum rade "incotoshmanit asa"[olala],k il avem pus la favorites,si daca pe noi ne omoara cu rasul lui asa de dulce(cand se aude in boxe,apare mereu si mama mea:"ce,iar l-ai pus pe ala mic care rade asa frumos?"....lui mario ii face pofta de mancare[:D][pk][pup]


va pup,ma bag la culcare,ca nu am mai plecat in seara asta,a avut un prieten al sotului accident,si a trebuit sa mearga sa ii remorcheze masina,apoi mario a adormit,am stabilit sa plecam maine dupa micul dejun.
va urez maine inainte de plecare,ca ne mai vedem la anul abia...
vb cui a zis....nu imi vine sa cred k au trecut 2 ani de cand intru pe acelasi site cu regularitate....cred k e al doilea site k nr de accesari,dupa google[:D]

Nikoleta 20 mamica de[baietel]Mario Andrei
[bibe]A sosit minunea din viata noastra!!![bibe]
http://b1.lilypie.com/mY71p2.png
poze picasa:
niko_bruneta2000@yahoo.com
parola:26022009

#9
Ciresica5

Ciresica5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 03:41

Buna seara fetelor,

Hai ca eu iar apar cand nu mai este nimeni pe aici, dar intru si acum fuguta ca sa va urez Sarbatori fericite si minunate alaturi de ghioceii iubiti si toti cei dragi! [pegeam] Noi plecam din Bucuresti in perioada sarbatorilor, asa ca va doresc din toata inima sa fiti tot timpul la fel de fericite si implinite cum sunteti acum, cand va strangeti puiutii la piept in preajma bradului frumos impodobit.[olala]
Sa fiti sanatoase, ghoceii sa creasca mari si puternici si sa traiti la maxim fiecare clipa a sarbatorilor!
Sa aveti un Mos imbelsugat, care sa va implineasca toata dorintele si sa fie extrem de darnic cu toti ghioceii! [aho] [aho] [aho]
Craciun Fericit si La Multi Ani!!!
Va pup![pup]

[mamica] mami fericita de [copil] Albert-Gabriel

#10
petrean

petrean

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.654 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 09:53

neatza..va dau eu azi o cafea, cine doreste?[:)]

Pisik, carne refrigerata se gaseste peste tot..este carnea care nu a fost niciodata inghetata..si are termen de valabilitate foarte mic. Eu de cand a aparut pe piata, numai din asta cumpar, ca am siguranta ca e buna(nu inghetata de mii de ori.si dezghetata..de si mai multe mii). Exista pui intreg refrigerat, piept de pui, pulpe,aripi..tot ce doresti..inclusvi ficat de pui.Ulterior dc nu le consumi in totalitate pot fi congelate...insa..o singura data..si repet ai certitudinea ca e o carne ok, dupa culoare..miros..etc.

Lucia..am admirat poze cu pitonasul[pup]

Monica...superbe glitterele[pup]

Aseara am facut si noi bradutul..Andrei este desigur cel mai incantat, si de abia asteapta sa vina mosul...(bineinteles..."mami..sper ca anul asta nu are barba ca nu-i dau pusi")[pk]








[copil]Vlad si [copil]Catalin-17.03.2009


[copil] Andrei Luca -15.12.2006







Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -