Sari la conținut

Sari la conținut


Gravidute, va cunoasteti drepturile?


14 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 11 aprilie 2011 - 12:22

Am ramas socata cand am citit acest articol. Dincolo de gravitatea celor descrise acolo si de temele de reflectie, as vrea sa continuam acest topic cu si despre drepturile gravidelor.



Stiti de exemplu ca amniocenteza este o un test de sarcina care este oferit gratis in spitalele de stat din Romania?



Sanatate si o zi cu soare va doresc!



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#2
any_eu

any_eu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 17:58

Multe analize sunt gratuite in spitalele de stat dar sunt gravidele o prioritate la fonduri? Cand esti gravida nu-ti permiti sa astepti nici macar o saptamana pentru ca "nu sunt fonduri, va programam luna viitoare" si preferi sa dai un ban sa-ti faci analiza in perioada in care trebuie. Nu ar trebui sa se stie analizele pe care le poate face gratuit o gravida ci ar trebui rezervat un fond pentru cazuri urgente, printre care sa se includa si gravidele. In spitalele de stat si pentru o banala analiza de sange te programeaza cu o luna-doua inainte!

#3
elly_b

elly_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 576 mesaje

Postat 13 aprilie 2011 - 13:03

incredibil ....

.....in ceea ce priveste analizele. am inteles ca si TORCH este gratuit. bineinteles ca nu se stie unde, cum, din ce fonduri ...
si 3 echo 3D si alea ca peste tot in uniune ar trebui sa fie gratuite ... si probabil sunt. dar noua cine sa ne spuna? si cine sa ni le faca?
caci probabil nu exista contracte cu CASul [bang]

si cele mai multe dintre noi prea scarbite si obosite sau prea emotive si dezorientate, insarcinate fiind, nu ne apucam sa luptam cu sistemul.

si, evident, ca mai facem o socoteala, ne mai dam peste cap, inchidem ochii si platim ... "pentru sanatatea copilului si a mea"

articolul nu-l pot comenta ... [bang]











mami de [zana] Annelies (30.06.2005) si [gravi] 15+

#4
dulcica27

dulcica27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 13 aprilie 2011 - 16:06

este chiar revoltator ce se intampla in spitalele noastre.......am uitat in primul rand sa fim oameni....cum poti face asa ceva?

#5
Anamadalina

Anamadalina
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 30 iunie 2011 - 14:44

Buna tuturor,

am platit 560 lei pentru analizele de sarcina, dar a fost haoasa tipa de la clinica atunci cand a vazut biletul de trimitere de la medicul de familie: nu se mai fac analize compensate luna aceasta. Cum era 25 ale lunii, am spus ca mai astept o saptamana, daca facem o programare pentru primele ziel ale lui iulie. Mi-a ras in nas, nu s-a semnat contractul cu casa pentru iulie.
Oare luna de luna cand ni se retine CAS-ul din salariu, de ce e semnat contractul cu casa?
Exista posibilitatea sa nu mai platesc CAS-ul? Ca se aduna bani lunar, pe care as prefera sa-i pastrez si sa-i folosesc atunci cand merg la analize, eco etc, unde oricum nu am nicio gratuitate..,

Sa va simtiti bine si sa fiti fericite ca veti fi mamici!


Maduta
"Nu exista inaltimi de neatins, numai aripi prea scurte"

#6
irinamatei

irinamatei
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 20:26

Si eu trebuie sa imi fac seria de analize din primul trimestru si nici nu m-am gandit la gratuitatea lor din partea statului.Ne bucuram..poate,ca le facem gratuit si se duc la niste laboratoare infecte cu aparatura veche si cine stie ce ne mai zice.
Prefer sa fac un efort financiar pentru bebe si sa ma duc in continuare la o clinica privata,unde am doctora mea care ma supravegheaza pe parcursul sarcinii si de care sunt ff multumita.
Sanatate multa mamicilor![pup]

#7
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 21 iulie 2011 - 14:50

Te lasa fara cuvinte un asemenea articol, la fel si comentariile facute pe marginea lui. Sincer, chiar nu stiu cum poate fi judecata o astfel de situatie si ma ingrozeste gandul de a fi "in pielea" parintilor respectivi...

MElise

#8
AleDutulescu

AleDutulescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 600 mesaje

Postat 08 august 2011 - 18:09

fetele! eu am facut cateva analize, cele de baza, gratuite, iar restul le-am platit, vreo 230 de lei.
iar ecografiile morfologice le fac gratis in spital si va rog sa ma credeti ca la Filantropia e fix ca un spital privat. sunt plimbata de 7 ani prin clinici si spitale si le stiu pe toate. insa doar cele morfologice sau daca e musai nevoie e gratuit, cu adeverita de la medicul de familie si de la serviciu. intrebati ginecologul!!!

va tin pumnii! nastere usoara tuturor si puiuti sanatosi
Ale



http://tt.lilypie.com/cIOAp2.png

[copil]

Ale

#9
kmy_black

kmy_black

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.727 mesaje

Postat 11 august 2011 - 00:49

sunt atat de multe drepturi incalcate k nu multe ori ti se face lehamite sa stii k realitatea ar trebui sa fie alta!!!

in timpul sarcinii am ajuns de mai multe ori la maternitate, in regim de urgenta, din cauza unor probleme, ( am avut iminenta de avort) si cu toate astea am platit fiecare ecograf kre mi s-a facut![bang][bang][bang]



kmy, [mamica] de [bb] IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011



[foto]bebe strumph







Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!





#10
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 13 septembrie 2011 - 15:53

Care drepturi ale gravidelor? Singurul drept al gravidei este sa dea bani si gata. In rest drepturile sunt trecute teoretic pe hartie.
Sa nu mai vorbim de alocatia mamelor care a ajuns 75% in conditiile in care toate cheltuielile iti cresc si daca te intorci la srvici nu ai cresa unde sa-ti lasi copilul care oricum este foarte mic.
Este o bataie de joc.
Ca sa nu ma vorbim de nastere unde pompezi bani in drepta si in stanga doar ca sa se poarte omeneste cu tine.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -