Sari la conținut

Sari la conținut


Gravidute, va cunoasteti drepturile?


14 raspunsuri la acest subiect

#11
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 septembrie 2011 - 21:13

Citat:
citat din mesajul lui kmy_black
sunt atat de multe drepturi incalcate k nu multe ori ti se face lehamite sa stii k realitatea ar trebui sa fie alta!!!in timpul sarcinii am ajuns de mai multe ori la maternitate, in regim de urgenta, din cauza unor probleme, ( am avut iminenta de avort) si cu toate astea am platit fiecare ecograf kre mi s-a facut![bang][bang][bang]kmy, [mamica] de [bb] IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011[foto]bebe strumphAm invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!
Ecografia (nu ecograful[:)] ) se plateste doar daca mergi la un consult sau daca te duci la urgente fara sa fie vreo urgenta (adica ai tu chef sa vezi sexul copilului spre exemplu).Daca esti internata in spital sub nici o forma nu se plateste.matzaila, pomepzi bani pt. ca asa esti invatat.**Fur is for petting***http://www.facebook.com/#!/adoptiicainiwww.adoptiipisici.ro

#12
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 14 septembrie 2011 - 12:41

Nu Xio, pompezi bani pentru ca altfel se poarta mizerabil cu tine.
Si iti spun asta dupa multe experiente cu mama mea bolnava de scleroza multipla in spitale si iti spun asta dupa bunica stat prin spitale moarta in final de cancer.
Nu-mi spune ca dau bani ca asa vreau. Dau bani ca altfel mi-o iau acasa plina de escare ca nu o intorc deloc in 24 de ore. Dau bani ca sa-i dea un pahar de apa la care nu ajunge sau ca sa-i scoata perfuzia cand s-a terminat nu dupa 6-8 ore si asa mai departe.
Modul asta al tau in care ne spui tuturor de pe forum ca dam bani ca ne place este absolut deranjant.
Am mama unui prieten bun care lucreaza la un spital de copii renumit din capitala si care ne povesteste cum copii sunt scosi din operatie si desi totul a decurs normal doctorul face pe ingrijoratul, nu spune nimic parintelui si baga copilul la terapie intensiva si-l tine acolo mai multe zile, pana cand parintele ingrijorat incepe sa pompeze bani ca nu stie ce se intampla si atunci brusc isi "revine " si copilul lui.
Am avut ghinionul sa stau cu toata familia prin spitale. Am avut noroc de doctori minunati, care da, e cum spui tu, fac totul din dedicatie si se poarta extraordinar si le-am dat ca meritau si nu au vrut sa primeasca absolut nimic, nici macar un suc. Majoritatea asistentelor insa si ceva doctori sunt insa infioratori si te trateaza ca pe animale si ori stai langa bolnavul tau non-stop ori pompezi bani.
Sa-ti mai spun ca din considerentul asta, a trebuit sa invat si stiu sa pun branule, stiu sa fac injectii intravenoasa, sa stiu sa curat escare? Sa-ti mai spun ca atunci cand eram cu mama internata la urgenta la ortopedie acum cativa ani eu si fetele catorva paciente mergeam serile sa schimbam bandaje celor care nu aveau pe cineva sa stea mereu cu ei si pansam escare cu pansamentele luate de noi pentru bolnavii nostri ca altfel ii lasau asa si nu mai aveam bani de dat nici noi nici rudele lor?
Sunt off-topic dar m-au apucat nervii cand dupa ce atatia oameni au trecut prin atea si au fost tratati mai rau ca animalele ca nu au dat bani tu vi si ne spui ca dam ca avem chef. Nu, dam ca trebuie si cand nu mai avem de dat sistemul nu ne asigura nimic decat dispret.
Felicitari pentru tine ca esti diferita de majoritatea dar nu te mai erija in aparatoarea unor persoane lipsite complet de omenie.

Referitor la ce a spus Kmy_black , din moment ce i s-au cerut bani si a trebuit sa plateasca si nu cred ca regim de urgenta inseamna aflarea sexului copilului, cu ce o incalzeste ca vi tu acum si spui ca nu se plateste? Uite ca se plateste, ca se profita de faptul ca esti disperata si esti jecmanita de bani.


#13
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 septembrie 2011 - 23:32

Cand mie mi se indeasa bani in buzunar cu toate ca refuz de 10 ori, da, continui sa spun ca banii se dau pt. ca asa sunt invatati romanii.

Orice sectie care are pacienti imobilizati la pat si orice sectie chirurgicala TREBUIE sa aiba kinetoterapeut. Acesta are grija ca pacientii sa nu aiba escare.
la urgente la cel mai mare spital din Tm se intampla ca pe o tura sa fie o singura asistenta sau 2, asta in conditiile in care numai la chirurgie sunt in jur de 60 de consulturi zilnice.
la alt spital de ginecologie este o asistenta pe 2 etaje. adica o asistenta la 6 saloane pe un etaj, 21 pe primul etaj si mai mult pe al doilea.
Este de inteles ca nu ajunge nimeni la timp sa schimbe perfuzia/opreasca perfuzia, decat daca este chemat.
Unde sunt acum se opereaza fara oprire. Multi pacienti sunt amanati pt. ca se depseste programul operator. Ei, din pacientii aceia amanati sunt oameni care cred ca sunt amanati pt. ca medicul vrea bani, respectiv vrea mai multi bani.


Nu neg ca exista persoane care cer sau care se poarta de asa maniera ca sa le dai. Deci este inorect sa spui ca la nastere pompezi bani, altfel nu se poate.
Se poate si altfel, ca din cate paciente nasc la spital cred ca 1 din 5 ofera bani, si aia fara sa fieconditionati (exceptand atunci cand solicita un medic).

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

#14
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 00:48

Xio, adevarul e undeva la mijloc.
Inainte cu mama mea dadeam daca cineva se purta frumos cu ea nu dadeam ca sa-si faca meseria. Dadeam eu de placere ca recunostinta sau cumparam ceva.
Nu stiam ce este o escara pana in urma cu 10 ani cand mi-am luat-o acasa cu asa ceva dupa ce au operat-o de cancer. Nu aveam voie sa stam decat putin de tot cu ea dupa operatie si o gaseam mereu pe spate. Ea se mai misca pana atunci, se putea ridica in picioare, putea face cativa pasi, dupa operatie abia isi mai misca mainile si avea parapareza spastica. Nu, nu m-a dus mintea sa o intorc in minutele in care eram acolo, nici pe mine nici pe tata si nici pe bunica mea. ne-au dat-o acasa cu o estima de viata de 6 luni si cu escare dintre care cea mai mare in vesa, bagai efectiv pumnul acolo. A luat 9 luni sa se vindece. Asta pentru ca am dat la sfarsit, am luat cadouri de fapt din recunostinta ca in tampenia noastra am crezut ca au avut grija de ea. Cand a venit matusa mea care este chirurg la Targu-Jiu si-a pus mainile in cap cand a vazut in ce hal au tinut-o si ea ne-a explicat ce si cum. Noi acasa am vazut escarele si nu aveam idee ce sunt sau cum sa le ingrijim sau ce s-a intamplat.
Cand si-a rupt piciorul stiind ce am patit m-am internat cu ea si ii miscam si pe amaratii de la ortopedie ca erau batrani si rudele veneau o ora pe zi si ar fi fost lasati asa.
Bunica mea daca era lasata cu perfuzia in vena dimineata, daca nu dadeam bani seara la 6 cand veneam era tot cu ea. Mi-am luat concediu sa stau cu ea ca nu-i dadeau nici apa, nici nu intrau sa vada ce face ca e batrana. Evident ca daca trebuia sa plec indesam bani ca doar nu era sa risc sa o las asa sa o gasesc iar moarta de sete sau de foame.
La spitalul la care o sa nasc am o cunostinta care lucreaza acolo si care mi-a zis din start ce persoane se poarta aiurea daca nu primesc si surprinzator,99% asistente.
Am intalnit doctori extraordinari. In proportie mare sustin ceea ce spui tu, majoritatea isi fac treaba cat pot de bine indiferent ca le dai sau nu. Ca orice padure au si ei uscaturile lor insa. Mie mi-e groaza de asistente si de moasele cu care o sa nasc si de asistentele de peste tot in general.

Am avut prostul obicei sa dau daca se poarta frumos si daca vreau eu. Cand e vorba insa de rude sau de copilul meu nu-mi permit sa risc si o sa fac ce face tot romanul, o sa indes la buzunar sau de fapt o sa-mi pun sotul sa indese la buzunar ca mie mi-e jena. Pana si la coafor mi-e rusine sa dau.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -