Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV Dr. ALBU DRAGOS 25


205 raspunsuri la acest subiect

#21
alilumi

alilumi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 14:38

Flo, draga mea, [grup]

intotdeauna exista speranta, intotdeauna dupa ce cadem gasim puterea sa ne ridicam si sa o luam de la capat! si intotdeauna exista o data viitoare, cand, in sfarsit, visele noastre vor deveni realitate!
nu, cuvintele nu sunt intotdeauna de prisos! exista doar momente dificile, mult prea dificile... pentru ca noi sa le mai putem auzi! dar cand ne revenim, intelegem ca ele sunt adevarate! ca si speranta![pup]

[pup]toate sufletele triste si vesele deopotriva

[flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo]


#22
inna08

inna08

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 15:46

Mikado,da sotul are anticorpi pozitivi si am facut FIV cu ICSI(neaparat cu ICSI).Merge si cu inseminare,dar eu zic ca da-ti banii degeaba.Bafta.[flo]




Mutatia C677T heterozigot; A1298C-heterozigot
Orice zi este o mica viata - orice desteptare o mica nastere, orice dimineata o mica tinerete.



#23
mikado

mikado

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 467 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 15:53

multumesc inna [pup] sa vedem ce ne zice maine [q]
iti doresc sarcina usoara si bebe sanatos! [flo][flo] nu te-am vazut in listuta gravidutelor , dar am citit in urma, ai reusit! [olala][pk]




#24
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 16:13

pai ne vedem maine maruscha80; se pare ca avem cam aceleasi rezultate la analize si acceasi schema de tratament; dar m-ai luat la oua, eu aveam cam 13; ei macar 10 sa se fecundeze si sa fie buni, sa avem de 3 proceduri eventual; eu incerc sa nu fiu f optimista cu rezultatul ca sa nu fiu prea dezamagita daca nu iese; ca am mai facut si 2 IA, totul ok, dar n-a iesit

mai am si o prietena care are un FIV nereusit in Nov2009 tot la Albu, careia ii era frica sa nu-i iasa 3 atunci, dar n-a reusit. A facut un ET saptamana trecuta; sunt si eu la fel de nerabdatoare ca si ea

imi pare rau pt fetele care n-au reusit luna asta; dar reusim noi pana la urma

@camemar, tu parca ai 3 bebei, cam multicei, dar pana la urma e frumos, desi o sa fie greu, numai sa-i duci bine la termen

o zi buna fetelor

#25
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 16:16

Multumesc fetele pentru sustinere
Nu inteleg pur si simplu ce s-a intamplat - am avut 3 embrionasi cal I - stimularea a mers bine, totul a mers snur - chiar nu inteleg. Poate noi doi nu suntem meniti sa avem un copilas orice am face - daca stau si ma uit in urma nu imi vine sa cred prin cate am trecut, cate tratamente am facut, parca toate s-au intamplat altei persoane, ma minunez cum inca mai pot sta in picioare... [q]
Nu a fost sa fie.
Mai am 4 embrionasi congelati - nu stiu daca o mai pot lua de la capat, nu stiu daca mai am puterea sa mai fac odata...ultima saptamana a fost groaznica, emotiile pe care le-am avut, nu vreau sa mai trec odata prin asta [q]. Astazi am simtit ca mi se face rau cand am vazut rezultatul, mi-a fugit pamantul de sub picioare, cu toate ca parca ma asteptam. Parca am simtit ca nu este nimic acolo...
Mult timp nu am avut puterea sa spun nimanui, nu vroiam sa-l sun pe sot... cum sa-i spun ca embrionasii nu sunt acolo, cand stiam cat de mult astepta o veste buna... nu mai pot...

#26
honeys

honeys

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 514 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 16:36

Flo,

Eu nu pot sa te incurajez, pot doar sa-ti spun ca nu esti singura... nu te ajuta nefericirea celorlati, stiu, dar suntem si noi aici si, din pacate, suntem multe.
Eu din noiembrie nu-mi revin, incerc sa-mi revin dar nu pot; stiu ca-s fete cu mai multe sarcini oprite in evolutie decat mine, cu mai multe probleme, dar poate sunt eu mai slaba si nu-mi revin. Si la mine a mers la fel: monitorizari, embrioni, totul ok si... Eu m-am calmat atunci un pic cu gandul la embrionii congelati. La mine n-a fost sa fie nici cu ei, sansele sunt mici, dar din ce-am mai vazut pe forum, exista. Pup fata draga.

Alumini [flo] pentru ce frumos ai reusit sa-i scrii lui Flo.

Simonia inteleg ca ai surprize pentru noi? [olala]
Aristica [flo] Maria [flo] Lumi [flo][flo](una si pt fetita)

#27
camemar

camemar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 16:57

Buna fetelor,
Cory eu momentan sunt ok, am avut ceva pb, se pare ca am un hematom care a sangerat puternic si m am internat o zi la medlife, cam acum 3 sapt, apoi am stat 2 sapt in medical si acum ma duc iar la serviciu de cateva zile.[bibe][bibe][bibe] mei sunt bine momentan dar nu pot sa scap de stresul opririi din evolutie, mi e tare teama....Dupa mine m as duce la eco la 3 zile, doar sa stiu ce mai fac bb mei.
Avem 10 sapt deja dar sunt tare stresata....[bang]Poate dupa 12 sapt o sa ma mai relaxez dar momentan nu pot...
Multa bafta celor care sunt in focuri si bb sanatosi la gravidute...
[pup]


#28
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 17:35

flo NICIODATA sa nu te mai gandesti ca voi doi (tu si sotul) nu veti avea copii, ca asa va e destinul. E complet gresit! Nimeni nu va pedepseste pentru nimic! Sunteti bolnavi, asa cum suntem si noi, ceilalti de pe aici! Asta nu e vina nimanui: nici a noastra, nici a parintilor nostri, nici a divinitatii. Asta e purul adevar. Exista atatea cupluri care nu au copii. Dar isi traiesc viata si sunt fericiti. Nu inteleg de ce e musai sa avem copii....ca asa ne dicteaza societatea? Suntem cumva stigmatizati daca formam un cuplu doar din doua persoane? Eu am sa mai fac un fiv, deoarece peste 20-30 de ani, vreau sa ma uit inapoi, la tineretile mele, linistita...sa privesc inapoi cu inima impacata, constientizand ca 3 fiv-uri si un FET+o laparo sunt de ajuns. Iar viata trebuie sa mearga mai departe, trebuie sa fie frumoasa, caci asa ne-o facem noi! E GREU! Dar din asta e formata viata - din greutatile astea pe care le depasim, pentru a ne bucura cu mai mare intensitate de micicle bucurii, pe care tot viata asta ni le ofera.
honeys eu fac ceva "nou" invatat de la psiholoaga - tin un jurnal in care in fiecare seara notez micile bucurii de peste zi - stii cat de mult iti poate creste respectul de sine, astfel? Stii cat de misto e sa vezi ca de obicei, daca te intreaba cineva ce ti s-a intamplat rau intr-o zi, ai intodeauna ce sa spui, dar, daca esti intrebat de ceea ce ti s-a intamplat bun intr-o zi, tinzi sa spui: NIMIC!...ei bine, acum te uiti in micutul jurnal si vezi ca ai fost fericita pentru ca ti-ai cumparat o inghetata, sau pentru ca a iesit soarele, sau pentru ca ai raspuns bine la un tratament, sau ti-a iesit o valoare buna la o analiza....important e ca noi sa luam partea frumoasa a fiecarei zile...
Eu sunt convinsa ca putem ajuta prin psihic partea asta fizica - raspunsul la tratamente, depasirea celor 12-14 zile de la et, depasirea momentelor cu beta negativ...

[flo][flo][flo]

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

#29
honeys

honeys

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 514 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 18:13

Aristica tu ai dreptate, asa e.
Maria stie, eu eram cea mai optimista.. nu mai sunt.
DAR asta nu inseamna ca nu lupt in continuare: saptamana viitoare ma duc la Sovata, sa stiu eu c-am facut-o si pe asta. Simt ca trebuie s-o fac pentru psihic, nu pentru fizic.
Ma bucur pentru reusite precum Camemar [flo][flo][flo] deoarece ea imi va demonstra ca se poate, incurajez fetele dragi mie cu toate armele, dar sunt mai rezervata in ceea ce ma priveste.
Ai dreptate cu carnetelul, eu in fiecare zi am aceleasi bucurii: am parintii, sora, cumnatii si socrii sanatosi. E tot ce-mi doresc in astfel de momente.
Te pup si multumesc inca o data.

#30
babyblue

babyblue

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.904 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 18:49

inna, felicitari sincere!

camemar, iti dau un singur sfat, renunta la serviciu pana in luna 4-5. este f periculos cu tripleti. am o prietena buna, mirela o stie, ca si noi a facut fiv, a reusit cu tripleti si in luna a 3-a, sau 3 luni jumate chiar, de la un hematom, i-a pierdut pe toti 3. pentru ca n-au putut sa i faca nici mkr o embrio-reductie, sa salveze macar unul.
nu vreau sa te sperii, nu vreau decat sa te sfatuiesc sa stai la pat, pana treci de 3-4 luni. placentele sunt fixate bine atunci, ei sunt marisori si sansele sunt altele.

nu ti va face nimeni statuie la serviciu, crede-ma. ia ti concedii cat de multe, de risc maternal, de tot felul, exista si poti si stai aks, stai cat mai mult in pat! iti dau sfatul asta din suflet pt ca vreau sa reusesti si sa fie bine si la tine si la toate!!!

alilumi, imi pare extrem de rau. stiu ce simti, am trecut prin asta si ma bucur ca esti optimista. e f important sa crezi ca vei reusi.


flo, iubita, imi pare rau de tot pt ce simti si ce ai trait.nu ti pot spune decat atat, nu ti pierde speranta niciodata, pt ca dincolo de stiinta, boli, diagnostice, exista un mare dumnezeu. si mie mi s-a zis ca la amh de 0,4 si un sing ovar, inca un fiv tot sanse proaste are, sotul era si el varza si uite ca cu toate astea, am reusit natural, pana la urma si nu doar noi, mai sunt si altii cu miracole din astea. nu cred ca diagnosticele sunt batute in cuie si nu cred ca prb sunt atat de mari. eu cred ca stresul e mai grav decat un diagnostic.
nu uita niciodata sa speri.
eu chiar si dupa fiv nereusit si inseminari, undeva in sufletul meu am crezut ca vom reusi pana la urma. oricum adoptam. deci un copil tot cresteam pana la urma.
te rog sa nu ti pierzi speranta si sa nu te mai increzi atata in diagnosticele astea fataliste. fiv-ul nu prea reuseste din prima sa stii. si pana la urma ce e un fiv??? doar nu crezi ca e ceva atat de spectaculos incat sa aiba sanse magice de reusita. e o procedura ca oricare alta, chiar nu e un capat de lume cand nu reuseste. pt noi e dar f scumpa si asta ne da peste cap. o valoram mai mult decat trebuie.

te asigur insa ca nu e un capat de tara deloc deloc si pana la urma la al 2-lea sau al 3-lea sigur vei reusi. ramai calma, te tog din suflet si inarmeaza te cu rabdare.

mirela, un pupic dulce pt tine si flacai!

_______________________________________________________________________

Babyblue va pupa pe toti!!

[gravi] 18+ cu [baietel]
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....[ruga]

2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.


________________________________________________________________________





Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -