Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO


386 raspunsuri la acest subiect

#21
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 14 martie 2011 - 13:14

Citat:
citat din mesajul lui Julie
Alinuka, unde dai si unde crapa.
scuze Julieam editat mesajul de mai suspot exista discutii pe tema deschisa de mine la alte subiecte Alinuk[copil] si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)pur si simplu MAMA............................................................................Nimic nu-i intamplator!............................................................................

#22
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 14 martie 2011 - 14:24

Julie, [flo], m-am gandit la voi zilele acestea. Stiind domeniul sotului tau, m-am intrebat pe unde mai sunteti, daca sunteti bine... Ma bucur ca sunteti bine!

Fetele din Japonia, aveti grija de voi!

#23
Nati

Nati

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 14 martie 2011 - 16:42

Multumim de grija desprecopii.com, suntem bine, ne-am revenit din emotia cutremurului, doamne am experimentat cel mai nasol cutremur de cand sunt in Japonia(de fapt de cand sunt pe pamantul asta), efectiv nu puteai sta in picioare, trebuia sa te asezi pe jos ori sa te tii zdravan de ceva, cel putin ultimile 5-6 secunde am zis ca se crapa pamantul si gata cu noi.
Noi stam in Karuizawa Nagano si cutremurul s-a simtit asa de puternic, imi pot doar imagina ce forta a avut pt cei din apropierea epicentrului.
Cu toate ca la tv nu s-a anuntat ca in Nagano va opri curentul electric in fiecare zi pt cateva ore, ni s-a spus sa facem economie la curent, restaurantele au mai stins cateva becuri, magazinele si ele, oamenii in case si ei folosesc cat mai putin curent.
Sunt o natie unita, civilizata, au inteles ca nu numai cei din zona unde tsunami a lovit trebui sa faca unele sacrificii ci toata Japonia.
De exemplu ieri si azi in magazine, supermarketuri lumea cumpara apa, orez, legume si fructe pt a se aproviziona in caz de lipsa pt cateva zile.
Azi in Karuizawa la toate benzineriile se dau decat 10l benzina per masina, pretul a crescut si el, atat la benzina cat si la kerosene.
Nimeni nu comenteaza, se conformeaza, ajuta fiecare cat poate, in principal donatii in bani.
In ce priveste centrala nucleara si problemele de acolo, vad stiri doar la tv.
Julie e cea mai indicata sa relateze ce stiri apar pe posturile japoneze, mai ales ca sotul ei lucreaza in domeniu.
Speram ca au situatia sub control, atat cat se poate avand in vedere cu ce probleme se confrunta.
Doamne ajuta si sper sa-i aiba in paza pe cei raniti si restul care au ramas pe baricadele centralei nucleare.
Ma uit la stiri si plang, altceva nu putem face,sau pierdut atatea vieti omenesti incat stai si te uiti in soc si te rogi sa-i gaseasca pe fiecare in parte, macar sa aibe parte de o inmormantare si de un ultim ramas bun de la rude, prieteni si comunitate.

Sa-i ierte Dumnzeu si sa-i primeasca alaturi de el!










#24
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 14 martie 2011 - 17:50

Well, ghinioanele continua, reactorul 2 a ramas fara coolant la un moment dat in seara asta, se pompeaza apa de mare acum in el, situatia e deocamdata ok, in sensul ca nu sunt cresteri ale nivelului de radiatie in zona, semn ca circuitul primar al reactorului si cuva sunt intacte.

In orice caz, necazul de la Fukushima este unul mic totusi pe langa nenorocirea enorma de vineri...

#25
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 14 martie 2011 - 19:31

http://english.kyodo...1/03/77925.html

#26
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 14 martie 2011 - 19:41

Citat:
citat din mesajul lui Julie

Well, ghinioanele continua, reactorul 2 a ramas fara coolant la un moment dat in seara asta, se pompeaza apa de mare acum in el, situatia e deocamdata ok, in sensul ca nu sunt cresteri ale nivelului de radiatie in zona, semn ca circuitul primar al reactorului si cuva sunt intacte.

In orice caz, necazul de la Fukushima este unul mic totusi pe langa nenorocirea enorma de vineri...


Cam optimista parere ! Fukushima poate deveni in orice moment o mare nenorocire pentru tot eco-sistemul din zona pe o raza de sute de Km. Chiar daca aparent totul pare intact la reactoare niciodata nu se stie ce se petrece exact in interior.

La toti numai bine!

#27
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 14 martie 2011 - 19:53

Pai, Petra, nu vad care e optimismul. Poate speranta ca nu vor fi in continuare pierderi de vieti omenesti? Nu cred ca doreste nimeni contrariul.

#28
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 14 martie 2011 - 23:46

Cu siguranta ca nu doreste nimeni contrariul si eu personal ma ingrozesc de fiecare data cand ma uit la stirile despre ce se mai intampla in Japonia. Este cumplit, dar eu cred ca urmarile acestui cataclism vor mai fura din pacate vieti omenesti, prin bolile si disperarea care apar in astfel de situatii si de ce nu prin radierea oamenilor care acum nu tin cont de riscuri ci lupta doar pentru a tine cat de cat sub control acele reactoare.
Bunica mea care nu a auzit in viata ei de tzunami si alte grozavii de astea, bunica mea care stia doar ca piriasul din spatele gradinii se umfla primavara, spune ca: "de foc mai fugi dar apa te ajunge din urma !" Si i-am dat mare dreptate azi cand am vazut imagini filmate de un amator cum a venit valul ala de apa neagra care a ajuns imedicat sub pod de parca pilonii aia nici nu existau, si au inundat totul, barcile erau care niste scobitori rupte sub puterea apei!
Foarte trist, o planeta intreaga este acum cu gandul si ochii la Japonia, o tara greu incercata de-a lungul istoriei!

La toti numai bine!

#29
Fania

Fania

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 15 martie 2011 - 00:55

Japonia se va ridica fara doar si poate. Asa cum a fost ingenunchiata acum de natura, asa cum a dovedit in trecut ca s-a ridicat. Poate ar trebui sa invatam ceva de la acest popor atat de crunt lovit, poate ca disciplina si solidaritatea si educatia desavarsita pe care o au ar trebui sa ne inspire. Am privit uimita cozile civilizate pe care oamenii le faceau la apa si incercam sa le compar cu imbulzeala romaneasca si coatele in gura care s-ar fi impartit la noi, imi imaginam bisnitareala infiripata peste noapte intr-o Romanie lovita de cutremur.

Ei vor sti sa se ridice, istoria a dovedit ca stiu sa o faca cu ambitie si munca.

Fetelor din Japonia sa va ocroteasca cel de sus!



[poze]

#30
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 15 martie 2011 - 01:28

Citat:
citat din mesajul lui Fania

Poate ar trebui sa invatam ceva de la acest popor atat de crunt lovit, poate ca disciplina si solidaritatea si educatia desavarsita pe care o au ar trebui sa ne inspire.


Ar mai trebui sa invatam ceva de la japonezi. Nici urma de hoti in zonele calamitate. Tot globul a remarcat asta.



In Haiti jaful care a urmat cutremurului a fost generalizat. In Romania se fura la greu din satele inundate. In US politia a avut rafuieli armate cu bandele care jefuiau cartierele inundate de uraganul Katrina.



In Japonia asa ceva nu exista. [asia]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -