Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 4 voturi

Cine e seful ?


409 raspunsuri la acest subiect

#11
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 17:03

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui NoeCititi asta de cateva ori
Exprimari de genul asta (imi pare rau ca tocmai la Noe s-a umplut paharul, au fost foarte multe inainte), ma duc cu gandul la fanatici religiosi sau sectanti cu creierii spalati nu la niste oameni cu care se poate rezona.Urmaresc si eu din cand in cand subiectul asta, seamana prea mult 'un baietel rasfatat' la care am deja 'vechime' ca sa mai aflu ceva nou sau sa mai pot spune ceva nou, dar imi place mult tot ce a spus simali si admit gratia cu care va tine piept.[asia] Subscriu si la ce a spus avmaria, si la toate celelalte postari de bun simt.
Noe, ignora! Accept92 declara la subiectul celalalt ca ii lipseste (patologic) empatia, dar, iata, ce usurare pt. noi, stie macar ce e ala bun simt [:D].Noi, ce sa facem? O credem! [bibe] Iar eu propag ceea ce ea intelege prin bun simt, carand prin tot forumul semnaturi incarcate cu acesta (cu bun simt, adicatelea).
Protest
Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.

#12
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 17:57

Eu tot stau si ma gandesc, de unde oare provine inversunarea asta ilogica cu privire la care mama e mai buna si care "vrea cu adevarat" si care "se gandeste numai la confortul ei". Trebuie sa aiba o radacina undeva. Banuiesc ca trebuie sa fie de fapt conflictul stay at home mom-working mom, doar ca deghizat. Fiecare isi sustine pozitia si cere "validate my option". Ia sa ridice mana sus, Noe, anca, denizel, chiar si neprezentele dar amintitele, rrox si gazella. Care dintre voi aveti o cariera din aia puternica? Si cate stati acasa? Ca Noe vad ca se ocupa cu dream catching.Sabina, tu stiu ce muncesti, e ceva intre stat acasa si muncit, mai mult un hobby. Restul? Care munceste in lumea reala, cu sefii aia reali si "rai"? Asta imi va valida sau invalida ideea ca de fapt e un conflict intre mamele ce muncesc (care vor sa li se valideze si inteleaga problemele, nu sa fie acuzate si facute sa se simta mai putin mame) si cele ce nu muncesc si atunci au nevoie de validare prin aceasta exagerare si hiperbolizare a nevoilor copilului, pt ca altfel, nu-i asa, ce rol ar mai avea ele, dc copilul e prea independent si e OK cu gradinita si scoala? Gradinita e "concurenta".

#13
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 18:24

iubita mea[:D](n-am mai folosit de mult expresia asta, yeeey)

imi pare rau sa te contrazic dar lumea reala nu e aia cu sefi rai si cu capcauni care vor sa te munceasca pana nu mai poti si sa profite de tine

lumea reala e fix aia pe care ti-o creezi tu in fiecare zi, in fiecare secunda--si daca tu o vrei cu monstri si cu stapani de sclavi, ...probabil ca de ei de ciocnesti cel mai des...



conteaza atat de mult -intr-un subiect in care e vorba despre BINELE unui copil- ce curriculum sau ce ocupatii sau cati bani are Noe? sau oricine altcineva? puneti astea in balanta cu binele unui copil? daca am bani, imi permit sa ii ofer EMOTIONAL tot ce pot eu mai bun si daca nu am bani, nu pot sa fac asta? ha, funny. Daca am o slujba from 9 to 5 si un sef rau si diabolic, e o justificare buna pentru atitudinea de "sef" fata de propriul copil?



nu as vrea sa va spulber visele pufoase cum ca Noe sta acasa si freaca menta ( la fel ca Dianocica, nu?--ce conteaza ca face slinguri, sta acasa!), nu as vrea sa va conving ca poti sa incerci sa iti faci viata asa cum vrei tu, ca o slujba sau o cariera NU inseamna munca intr-o multinationala, sau munca in orice alt loc care NU iti place



nu as vrea sa va imaginati cumva ca Noe are si ea niste ocupatii in lumea ei roz si minunata, ca petrece jumatate de zi ca VOLUNTAR (deci for free, ladies!) facand chestii pe care cei mai multi le fac pentru bani, dar, deh, sunt eu mai fraiera, asa-i? nu as vrea sa va ranesc sentimentele spunandu-va la ce ora se culca Noe in fiecare noapte, la ce ora isi termina treaba aia absurda pe care o face acasa (si nuuu, nu ma refer la frecat podele=)))) ), nu as vrea sa mai incerc sa conving pe cineva ca poti sa iti "construiesti" viata in asa fel incat sa fii langa copilul ala cand are nevoie de tine



cariera puternica? Ruxi, hello, se pune daca tocmai m-am apucat de extreme home fitness? nu imi pot imagina ceva mai puternic pt mine acum



Sabina face hobby?=)) tu ai idee ce vorbesti? deh, Sabina e artista, asa-i, astia freaca si ei menta toata ziua=)) daca nu sta la birou si nu face rapoarte, nu e productiva, nu? Sabina, da-le, mai, sa asculte ceva compus de tine...poate se mai (i)lumineaza...Move on, Ruxi..(ti0ai dori sa ai talentul ei, stiu.....)



Gazzella? ce treaba ai tu cu ea? o cunosti? ii cunosti viata, ocupatiile, ii stii programul zilnic? sunteti vecine, rude, prietene? if not, move on



Stai ca mi-am mai amintit de inca una care freaca menta acasa, Inaioana, cum de ai uitat-o Ruxi? sau te pomenesti ca folosesti puretouch?? dar, na, le face acasa, ce nasol... Move on!



uite, poti sa te iei de mine in continuare, sunt intr-o perioada atat de complecsa incat ma incanta orice donatie de energie in directia mea, vorba ceea, ma flatati, ma duc sa-mi iau catralioanele de euro si sa mai cumpar niste afectiune pt fiica-mea, doar voi ati ajuns la concluzia ca numai asa se poate=))



de fapt, nu, m-am razgandit, nu prea ai dreptul sa te iei de mine si de niciuna din cele pomenite mai sus; nu te mai concentra pe ce nu-ti convine la noi, move on, ca nu-ti face bine...



mai, deci nu credeam sa mai apara subiecte de genul asta, nu credeam sa mai gasesc atatea etichete la un loc, ma ia cu palpitatii, ma duc sa fac o baie=))








*Bebelissimo*


#14
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 18:42

Nu te ambala, conflictul e vechi decat lumea. Nu voiam decat sa confirm ca e vorba despre acest conflict, deghizat. Si tu mi-ai confirmat. Pe mine nu ma intere ce faci tu, in amanunt, ca sa judec ce faci tu, ci doar statistic, sa imi lamuresc dilema. Nu stiu cine's dianocica si restul si nu ma intere. Ma interesa dc. adeptele AP stau acasa si celelalte nu. Atat. Inteleg ca am dreptate, e vorba de conflictul stay at home mom-working mom deghizat. E clar ca asta nu se va rezolva in veci, e o lupta de orgolii intre femei, de unde inversunarea ilogica. Dar vezi, treaba cu empatia e cam ipocrita asa. Cica empatie pt. copii, de fapt e "validate my option", empatie pt. tine insati, iar empatie pentru cei care nu aleg optiunea ta, lipsa [:D] Nu zic ca tabara aialalta e diferita, tot lupta de orgolii, dar e mai putin inversunata si cumva in defensiva. De ex nu compara copiii altora cu cateii sau nu zice ca aiialaltii's mai prosti si mai traumatizati.[:D]
Cat despre Sabina, pai e un hobby dc faci 200$ pe luna, o faci din placere nu din necesitate si atunci poti sa ii zici sefului aluia rau ca eu imi iau nsphe zile de concediu, ca nu traiesti din asta. Si poti sa sfatuiesti pe toata lumea, care depinde de leafa aia, sa faca la fel, ce mor asa de frica de sefi? [:D]

#15
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 18:44

Noe, ai luat-o prea personal. Ideea lui ruxij e ca nu ati fost nevoite sa va intoarceti la servici, nu ati fost sarace si nu ati fost in nevoie, asa ca ati avut si aveti foaaaarte mult timp la dispozitie sa faceti AP si mama lui AP si sa scrieti mii de pagini pe internet.



Ca daca vreuna din voi era saraca lipita, in strada si fara bani de mancare, mergea la munca si nu mai avea timp de atatea forumuri si certuri interminabile pe internet. Si cum mai facea ea AP daca mergea la servici 9 ore pe zi ca sa plateasca chiria si mancarea?



Asa ca mi se pare chiar rautacios sa vii din cuibul tau caldut si fara lipsuri sa explici altora ce au de facut.



Uite, eu stau acasa, dar pt ca am un venit cat de cat decent, mai am o casa inchiriata in Timisoara si cu banii astia ne putem descurca. Daca nu aveam acesti bani, ar fi trebuit sa lucrez pt ca un salariu nu ne-ar fi ajuns: asta este realitatea.



Sibylle



http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/



Vladimir *****[foto] ***** Anna



MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA









"Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"



#16
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 18:50

uite ca sybille strica regula lui ruxij [:D]

de fapt sybille, am sa iti dau si un PM ca m-a mancat curiozitatea sa iti citesc blogul si voiam sa comentez un aspect [flo]



deci noe era cu milioanele ...



Citat:
lumea reala e fix aia pe care ti-o creezi tu in fiecare zi, in fiecare secunda


vreau sa zic public ca cu chestiunea asta sunt 100% de acord, ba o mai si propovaduiesc oricui vrea sa auda sau nu.







Vacanta cu Laura in Romania

#17
mihuta

mihuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.626 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 19:00

Dar cele care au avut o cariera si au renuntat la ea pentru a-i darui copilului cativa ani de prezenta materna, in ce categorie intra?

mami de Sophia


#18
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.461 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 19:06

Citat:
citat din mesajul lui mihuta
Dar cele care au avut o cariera si au renuntat la ea pentru a-i darui copilului cativa ani de prezenta materna, in ce categorie intra?mami de Sophia
Categoria celor care-si permit.-------Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela ------- Port in suflet povestea licuriciului Emma "Stelele care cad nu pier, Stelele care cad se duc pe un alt cer"NU RAMANE INDIFERENT !AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

#19
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 19:07

[quote]citat din mesajul lui Noe
iubita mea[:D](n-am mai folosit de mult expresia asta, yeeey)imi pare rau sa te contrazic dar lumea reala nu e aia cu sefi rai si cu capcauni care vor sa te munceasca pana nu mai poti si sa profite de tine.si nu face rapoarte, nu e productiva, nu?Vise taica vise!!! Traiesti sub un clopot de sticla???Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.web...er/corinaraluca

#20
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 19:15

fetelor, aveti grija ca va plimbati pe o gheata foaaarte subtire ..e destul de risky sa afirmi pe un forum public ca



oamenii saraci ar trebui sa isi bata copiii si sa se comporte cu ei totally emotion-free doar pentru ca sunt saraci



toti oamenii bogati practica AP cu puradeii proprii si ii tin intr-un puf emotional



din fericire natura m-a inzestrat nu numai cu o imaginatie bogata, dar si cu un simt al umorului mai bogat decat media :-))), asa ca imi permit sa va spun ca ma faceti sa rid foarte, foarte tare...:-)))



"saraca lipita, in strada si fara bani de mancare, mergea la munca"-- uite unde era Apocalipsa, Sibylle imi transmiti niste imagini infricosatoare, oare isi au rostul aici?



inca ceva: AP-ul nu se face, AP esti sau nu esti; asa ca nu mai bagati textul cu "n-am timp de AP ca muncesc la birou"; pe bune, faceti de ris logica elementara si oricum am ris prea mult la subiectul asta (a jale..); sunt MULTE mame care lucreaza , au cariere de-alea strong cum va place voua sa va imaginati, si pentru asta gasesc resurse si pentru copii--resurse de-alea de care ar trebui sa vorbim aici, nu dinero...Dar daca voi credeti ca banii va fac viata mai fericita si mai plina de iubire....Eeehhh...





Last: referirile la cuibul meu caldut mi se par total deplasate; pot sa stau cu poponetul pe un cuib caldut sau pe un cuib reciutz, asta nu imi modifica in niciun fel modul in care relationez cu fiica mea. Si , repet, atata timp cat niciuna dintre voi, care va considerati probabil chinuite ale sortii in comparatie cu fluturasa de mine, ---atata timp cat nu ma cunoasteti personal, nu imi sunteti prietene, rude, colege-whatever, nu va mai ambalati sa va imaginati cum arata viata mea ca nu sunteti nici Nostradamus, nici Mama Omida.



Ma doare fix in pix de fanteziile voastre cu puf, caldute sau cu imagini apocaliptice de mame care se jertfesc pe campul muncii; astea raman la stadiul de SF sau compunere de clasa a IVa.



Statistic vorbind, lumea e plina si de parinti care se implica total in meseria de parinte (pe langa cariera strong), si de parinti care fac atata cat e politically correct. De ce sa stricam echilibrul?



cheers








*Bebelissimo*



Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • O saptamana cat o luna

    RoxiMada
    - Ieri, 20:50

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - mai 04 2024 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - mai 04 2024 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - mai 03 2024 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - mai 03 2024 14:48

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -