Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nurofen


18 raspunsuri la acest subiect

#1
cristiang

cristiang
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 01:14

as vrea si eu sa stiu care e doza de nurofen pentru un copi de6 luni. Medicul mi-a recomandat 5 ml la 8 ore. are febra peste 39 si tuseste (are bronsiolita)

#2
bpaula

bpaula

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.139 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 01:25

Sa fiu sincera nu mai retin cat ii dadeam la 6 luni. Acum la 2 ani mi-a dat doctorita 5 ml. M-am uitat si pe cutie si scrie ca intre 3 si 12 luni doza ar fi de 2.5 ml.

Si totusi tie ti-a recomandat un medic care l-a vazut. Eu am mers dupa sfatul doctoritei lui insa in general nu erau abateri fata de prospect. Depinde cred si de greutate si de mai multe aspecte pe care ea le stia mai bine ca mine.

#3
david_andrei

david_andrei
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 03:28

eu i-am dat 2,5 ml.
nu stiu ce reactii poate avea la doza dubla. eu te sfatuiesc sa-i bagi si un supozitor de paracetamol 125mg pt febra. la noi a mers,i-a scazut foarte repede febra. iar in ceea ce priveste tusea cred ca ar fi trebuit sa-ti mai dea un siropel.
si al meu a fost foarte racit, nu mi-a facut febra(i-am bagat paracetamol preventiv),doar ii curgea nasucul rau, putin rosu in gat si a avut o diaree foarte puternica. medicul mi-a prescris humex, dar pt ca nu am vazut nici o ameliorare timp de 3 zile si incepuse sa tuseasca foarte tare i-am dat eurespal, a fost mai bine, a trebuit sa-l intrerupem din cauza diariei. am continuat cu pulmex, o crema care se da in zona pieptului si spatelui si dupa o baie de aburi ii mai faceam "frectie", mai mult il masam cu o solutie de la baby4you, asta mai mult sa-i desfunde nasucul,pt ca nu putea respira.
dupa atatea nu stiu sa-ti spun exact care ne-a scapat de raceala :(
ceaiul de tei este foarte bun pt tuse sau de ceapa daca il accepta.

multa sanatate!

#4
vias

vias

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.009 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 10:31

la febra peste 39 se da direct novocalmin, copilul are peste 6 luni, deci merge si un supozitor intreg.
La 4 ore se da nurofen si pandol, odata nurofen, la 4 ore panadol. Pe cutiile siropurilor, gasesti cantitatea necesara, in functie de varsta si de greutatea copilului!
Nu ar strica sa-l vada si un dr!

Sanatate multa!!![flo]

Mamica de pui scump pe pamant si ingeras in ceruri
.....................................................................................................................
"Dacã lacrimile ar putea înãlta o scarã si amintirile o cãrare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasã."



#5
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 11:15

Fa ce ti-a spus doctorul. La o febra mare, daca subdozezi antitermicul nu scade febra cum trebuie. Am patit-o.
Nu novocalmin supozitor, in nici un caz unul intreg.
Nurofen si paracetamol alternativ la 4 ore, doar cat timp face febra foarte mare (peste 39).
In mod normal la bronsiolita face febra doar in debutul bolii.
Sanatate.

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

#6
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 11:42

http://www.pcfarm.ro...ect.php?id=3265

Asta e prospectul, medicul poate da mai mult sau mai putin in fctie de caz.

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

#7
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 13:26

eu nici acum, la 1 an jumatate, nu-i dau 5 ml ....merg pe 2,5...chiar de medicul mi-a zis 5....eu am vz ca 2,5 au efect asa ca am ramas la 2,5

#8
EllaX

EllaX

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 13:48

Pe cutia de Nurofen sirop exista un tabel cu dozele recomandate, in functie de greutatea copilului. Si Nurofenul, ca si cele mai multe medicamente administrate copiilor, se dozeaza in functie de greutate. Nu dupa varsta (pana pe la 12 ani).

Stii cate kg are copilul, vezi la ce doza se incadreaza (ca sunt niste intervale de greutate in tabelul acela). E simplu! Si incearca sa nu-i dai Nurofenul pe stomacul gol - daca bebe mananca ceva, zilele astea. Sanatate!



EllaX cu Ana (30 iunie 2006)



#9
madaiulia

madaiulia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 779 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 14:10

Doza se calculeaza in functie de greutatea copilului. Dozarea dupa varsta este orientativa si nu intotdeauna eficienta, mai ales la copiii cu greutate mai mare.
Eu nu i-as pune Novocalmin. As folosi sirop cu paracetamol (Panadol Baby, Eferalgan sau ce vrei tu) si daca e nevoie alternat cu Nurofen. Si doar daca cele 2 nu sunt suficiente pentru scaderea febrei as folosi si Novocalmin.
Sanatate celui mic!

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

#10
Picky_toto

Picky_toto

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.418 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 16:31

Doza de nurofen se da in functie de greutatea copilului. Daca are febra mare, da-i din 8 in 8 ore nurofen si la 4 ore perdolan supozitoare.

Ce greutate are copilul? Seringa de la nurofen nu e gradata cu kg si ml?! De ex ..daca copilul are 7 kg at se da 3,5 ml nurofen.

Daca doctorul ti-a recomandat 5 ml la 8 ore inseamna ca bebelul tau are 10 kg la 6 luni. [flo]




Mami de printesuca mica si iubita [zana] 05.05.2009...si surpriza [gravi] 34+ o printesuca mai mica [fetita]



AMR: 6 saptamani!!!



Buburuza mea******In asteptare...

*********************

Povestea Printesucai

*********************




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -