Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 10 voturi

Un baietel rasfatat


269 raspunsuri la acest subiect

#261
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 12:59

Citat:
citat din mesajul lui Olina87
pampersii au aparut la noi dupa '90; oare cum se descurcau copiii fara pampersi inainte de asta? oare nu invatau mai repede sa ceara olita din lipsa de pampersi?care or fi fost teoriile despre invatatul la olita pe vremea aceea?
Corect!! Scutecul din panza ii dadea o senzatie neplacuta copilului si el, probabil, accepta mai rapid sa foloseasca olita.Iar parintele era multumit [:D].La fel de multumit ca parintele (din zilele noastre) al carui copil cere olita la 3 ani jumate [:D].
Protest
Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.

#262
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 13:03

La noi a fost cam asa cu olita: am pus-o la un an pe ea, a stat. Rasfoia carticele si ii placea. Apoi dupa o saptamana, am renuntat eu. Facuse o viroza si n-am considerat ok s-o tin dezbracata. La un an si jumatate i-am cumparat reductor pt wc. De atunci, kka a facut doar acolo. Pishu in pampers. Ea vroia la wc (ca oamenii mari) dar nu era pregatita. Cand am vazut ca sta papmpersul uscat mult timp, atunci am pus-o la wc, dar il pastram pt accidente. Si, in final, a renuntat la 2 ani si doua luni la el. Era perfect capabila sa se tina si cu exceptia a doua accidente, n-am mai avut probleme. Pe cel de noapte l-am tinut inca o luna, apoi am avut aleze si gata.

Poate, Avoogt, merita sa incerci cu reductor. La Diana mea chiar i-a placut wc-ul, nu vroia olita. Chestie de gust.[:D]



Asa. Am un baietel care sta pe strada alaturata, are 4 ani. Nu merge la gradinita, ca face kka in pampers. Se ascunde si nu vrea altfel. O mamica tanara, imi spunea referitor la situatia lui: "pai da, ca il lasa maica-sa asa. In loc sa-i traga cu o nuielusa la fund, sa vezi ce iute ar face la olita." Ea a folosit nuielusa la baietelul ei...



Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3





Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

#263
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 13:04

Citat:
citat din mesajul lui kay
accept, tu ori te plictisesti rau de tot, ori esti bully, ori ti-ai atins limita si mai mult nu poti, ori chiar nu intelegi nimic... chiar m-a enervat ultima postare cu referire directa catre Conchita. chiar nu poti sa recunosti cand gresesti? chiar trebuie sa arunci cu ce-ai tu in olita pe-acasa???cred ca strigarea lui denizel de acu tzaspe pagini de a nu mai scrie era fff indreptatita. da, nah, a aparut ionica si ne-a zapacit pe toate [:-)))]. chiar nu cred ca aceasta madame mai are ceva de inteles sau "prins" din zbor... oricum, daca a venit si anca_74 sa ne dea dreptate, accept draga, e ceva wrong de tot la gandirea ta.***********************************************************************************oana [mamica] de [aerob] SOSONICA (6.06.2007) [yum] asa creste Sonia : intr-un an TATI,, www.helpsonia.com , din familie "When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."
Postarea ta este goala de continut referitor la subiect. Daca te deranjeaza asa de mult faptul ca mesajul meu era pentru conchita te rog reciteste-l ca fiind si pentru tine. Ce o fi atat de greu de inteles si de acceptat ca nu gandim toti la fel? Este stupid sa pretinzi scuze sau sa te astepti sa recunoasca cineva ca a gresit pentru faptul ca are un punct de vedere diferit. Diferit nu inseamna gresit. Decat daca nu iti ajunge prajina la nas de atata aroganta si suficienta.

#264
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 13:15

Citat:
citat din mesajul lui accept92









Diferit nu inseamna gresit. Decat daca nu iti ajunge prajina la nas de atata aroganta si suficienta.













[:-)))] [:-)))] [:-)))]

Guuuura pacatosului adevaaar graiesteeee [popa].

In sfarsit, Accept, ai pus punctul pe I [bis].

Din punctul meu de vedere, contributia ta la acest subiect e incheiata.







Protest


Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.



Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.



#265
Soleil

Soleil

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 13:16

Doamnelor, am citit toate cele 26 de pagini si am senzatia ca voi nu mai vedeti padurea din cauza copacilor... Atata incrancerare pentru o amarata de olita, mama ei de olita!!



Copiii sunt asa de diferiti... ce merge la unul, nu merge la altul si invers. Unii renunta la pampers singurei, altii nu. A mea a fost din categoria "nu". A trebuit sa casc ochii la semnele pe care le dadea, sa o pun repede pe olita cand ii venea sa faca shushu, sa o las fara pampers si o schimb de nu stiu cate ori pe zi pana sa se prinda ca tre' sa ma anunte cand o scapa ceva. Ea ma anunta. Dupa [:D]. Avea 2 ani si 2 luni si acest inainte-dupa a durat vreo 3 saptamani.

Nu sariti in capul meu ca n-a fost nimic facut cu forta, daca o intrebam daca vrea fara pampers spunea da, da' cu sincronizarea era o oarecare problema [:)].

De pampersul de noapte am scapat la 5 ani jumate...



La intrebarile AneiMaria ati inceput sa-i raspundeti cu "lasa copilul in pace" sau "iubeste-l"...

"Lasa copilul in pace" - cititi cuvintele astea fara patima si o sa vedeti ca unul din sensuri este "stai asa, nu face nimic". Si "nimic" inseamna "nimic", nu inseamna "discuta cu copilul", "explica-i", "arata-i" & co.

Asa cum "fa ceva" nu inseamna "obliga-l", "forteaza-l" & co.

Cat despre "iubeste-l"... sincer, nu vad legatura!



Atitudinea de "my way or the highway" cu ati sarit - unele dintre voi - in capul lui accent92, zau ca nu foloseste la nimic... Acu' vreti scuze de la ea ca v-ar fi facut neglijente. Voi ati facut-o cam abuzatoare. Sunteti chit? [:D]



Conchita - am citit asta in ultima ta postare:

copilul incearca sa puna cubul in galetusa, nu reuseste. se enerveaza (frustrarea e parte super importanta in proces si n-ar trebui oprita de parinti!!), da cu jucariile, revine la galetusa si cub. le analizeaza pe toate partile, mai incearca de enspe ori, pana descopera SINGUR, ca galetusa e prea mica. solutia e sa gaseasca o galetusa mai mare sau un cub mai mic. tot procesul asta, inlocuit deseori de parintii grabiti (aka aia care-si pun copiii pe olita de la 7 luni) care cred ca "ajuta" copilul executand miscarile in locul lui si oferindu-i solutii pe tava, este fundamental in achizitia "problem solving skills".

In teorie sunt perfect de acord cu tine, acelasi principiu il aplic cu fiica-mea in masura posibilitatilor. Baiul la ea este ca dupa faza cu "da cu jucariile" nu mai urmeaza nimic de multe ori. Atunci cand nu reuseste ceva, le arunca pe toate si nu mai vrea sa faca deloc. Da' deloc... De-aia trebe sa revin cu ea, dupa ce se calmeaza si uita, sa ii arat ca se poate face ceea ce ea nu a reusit, sa ii explic mereu si mereu ca abandonarea nu e solutie si tot asa.



De-aia zic - teoria e buna si necesara. Dar uneori, practica ne arata ca lucrurile stau altfel. Si de-aia intrebam pe unii sau altii, care au trecut prin asta, cum au rezolvat-o ei. Ca poate practica aia a altora ne e si noua folositoare.



Si ca sa inchei - nu, un copil nu trebe lasat sa faca numai ce vrea el, stricto sensu. Cu explicatii, cu povesti, cu pupaturi uneori, cu pedepse alteori, e datoria noastra sa ii facem fericiti si sa ii ajutam pe copiii nostri sa creasca mari, educati, siguri de ei insisi si de calitatile lor, dar si cu intelegerea faptului ca nu poti face numai ceea ce vrei.





Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.


#266
Olina87

Olina87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 13:19

Citat:

Scutecul din panza ii dadea o senzatie neplacuta copilului si el, probabil, accepta mai rapid sa foloseasca olita.
mai degraba continutul lui, ajuns pina la urechi plus iritatia de rigoare...

eu am pus intrebarea la modul cel mai serios, ironiile si dintii rinjiti nu-si au locul intr-o discutie civilizata

#267
kay

kay

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.612 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 13:20

io nu inteleg asta cu pedeapsa la 2 ani juma (cazul nostru). O pedepsesc ca ce? Si cum? Si cel mai important : de ce??? Eu chiar nu vad un motiv bun pt care sa-mi frustrez copilul. La momentul acesta daca ea greaeate ceva este vina mea, nu a ei.... Iecspilati-mi, va rog.



Denizle, cu placere [:D].



***********************************************************************************



oana [mamica] de [aerob] SOSONICA (6.06.2007)





[yum] asa creste Sonia : intr-un an



TATI,, www.helpsonia.com , din familie



"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

#268
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 13:26

...sa mai pun si eu paie pe foc, ca nu e suficient de inflamata atmosfera. [:)]

Folosirea pampersului nu mi se pare foarte igienica, deci nu cred ca trebuie sa astepti pana cere copilul olita (cum s-o ceara singur?) sau sa se urce singur pe WC - trebuie sa-l pui pe olita din cand in cand, sa verifici cand e pregatit. Nu despre asta era vorba?

Nici fii-mii nu i-a placut olita (dar recunosc ca am incercat-o!), a trecut direct la WC, a avut reductor si scaunel, sa se poata urca.
Dar imi amintesc ca am incurajat-o sa faca aceasta schimbare si nu am asteptat-o din senin.

Nu stiu de ce se confunda aici la subiect ajutorul dat copilului cu fortarea lui.


#269
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 13:40

Continuare: http://forum.desprec...TOPIC_ID=144944






Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!




concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -