Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stomatologie copii sau cabinet general?


33 raspunsuri la acest subiect

#21
leyaly

leyaly
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 12:45

am vazut ca sunt pareri bune despre waelskids as vrea si eu sa o duc pe leyaly acolo(4ani) dar ma gandesc sa nu imi ceara pentru o plomba cateva milioane...preturile de pe site-ul lor nu ma ajuta pt ca sunt in termenii lor...

#22
marybehappy

marybehappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 01:37

Lidsta merci mult de subiect si fetelor pentru raspunsuri  [:)] [flo2]

Am avut o urgenta cu baietelul meu ( de 5 ani) de Paste si cu ajutorul vostru am rezolvat-o.

Dupa ce am fost la stomatologie la urgenta s-a trezit a doua zi cu obrazul umflat si vanat si nu stiam incotro sa ne indreptam...am sunat la toate clinicile particulare si nu nici una nu avea program. Aici am gasit adresa de la Waels Kids Clinical dental Bucuresti si i-am sunat si au chemat o domnisoara doctor chiar de la masa de sarbatori si l-a tratat. Doctorita stomatolog se numeste Maria Nicoara si o recomand cu drag, caci are rabdare, il calmeaza pe copil dar si rezolva problema.

Va pup si inca o data va multumesc !

 

Mary [:)]



#23
linasobolina

linasobolina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 13 august 2013 - 16:01

Asa,
am sa raspund si eu,
dupa ce am facut analize si cercetari,
in conditiile in care am o multime de prieteni stomatologi, care sunt si parinti!
Am un baiat care are 3 anisori si cateva cariute, care erau de fapt carii

Si am fost la Dent Estet 4 Kids!
Ei bine, copilul se distreaza la dentist,
totul e o joaca, medici tineri, profesionisti,
produse speciale pentru copii,
amenajari dedicate gen televizor cu desene pe tavan ca sa stea copilul cu fata in sus, ochelari de soare sa nu il deranjeze lumina, super!
Zici ca sunt la gradinita, se joaca in interior, ori in curte
Si preturile sunt ok, normale, au si discounturi.

Asa ca recomand copiilor medici pentru copii, mai ales in aceasta specialitate, unde vor avea o legatura pe viata cu dentistul!

#24
LiaCamelia

LiaCamelia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 13 august 2013 - 19:36

Cred ca e importanta discutia cu copilul inainte de vizita la stomatolog. Eu de exemplu discutand cu Alexandra am aflat ca la gradi' au vorbit de zana Maseluta si asa i-am explicat ca zana e de fapt zanul Maseluta si e domnul doctor stomatolog (un prieten al sotului meu) care are grija ca dintisorii nostrii sa fie fericiti. Avand doua carii, la varsta de 5 ani am pasit prima data intr-un cabinet stomatologic- pentru ca doi dinti erau tristi ! Anestezia s-a facut cu un gel cu gust de fructe si asa am facut cunostinta cu "albinuta" si "bondarelul" despre care am discutat acasa ca sunt ajutoarele domnului doctor.  A contat mult si faptul ca domnul doctor are si el o fetita de varsta apropiata si conversatia a mers aproape de la sine.



#25
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 august 2013 - 23:46

Intrebari, din experientele voastre:

 

Dintii de lapte ai copiilor vostri ii extrageti sau cad singuri acasa, sau mergeti sa-i extrageti la stomatolog? Si cam cat v-a costat o astfel de operatiune la cabinet? (dent estet for kids sau altii)

 

Mie mi se par ca au preturi aberante...

Noi am fost nevoiti fetitei sa-i scoatem dintii de lapte, caci cei definitivi cresteau undeva in spate, iar cei de lapte nu au cazut de la sine.

Am sunat la medlife... 100 de lei extractia, daaar, neaparat precedata de o consultative, care facea si aia inca 100 de lei..... Wtf?? 200 de lei pt un dinte de lapte? Si la ce trebuie sa ma consulte? Sa vada ca se misca dintele? Lasa ca-i spun eu, pe cuvant de cercetas ca se misca, ca l-am vazut eu.

In fine.. pe la alte cabinete in jur de 100 de lei (nu stiu daca includea si vestita consultatie) - tot mult mi se pare, la altii 80, la altii 60....

 

Ce-s frate preturile astea? Pana la urma am fost la un cabinet cu 60 de lei, cel mai mic pret gasit, si stiam cabinetul, e ok, doar ca nu e cu TV, desene sa...

 

Si intreb, cum se justifica pretul, caci am vazut cum se desfasoara operatiunea, 2-3 puf puf de spary, o compresa sterile, hatz pe dinte si l-a scos!!! Deci se foloseste asa: 2-3 puf-pufuri de spray (nu stiu cat costa sprayul, si cat ar face 3 pufuri), 1 pereche de manusi de unica folsointa (2-3 lei) si 2-3 comprese sterile (2 lei sa zicem), total 5 lei + cele 2-3 pufuri... sa zicem un 10 lei. Nu tu freze, turbine, elevatoare sau alte chestii scumpe de unica folosinta, sau obiecte pt care costa sterilizarea....

De la 10 lei, de unde se ajunge frate la million asa usor??? Chiar si la 60, 80? Cat e manopera omului, din moment ce totul dureaza max 5 min? Dupa mintea mea, mai mult de un 20-30 lei/ dinte de lapte n-ar trebui sa faca.... dar nu exista nicaieri preturile astea...nah, ne adaptam, scoatem banu' [batcap] .Cel putin asa a fost la noi, simplu si rapid, doar ca nu pot eu face operatiunea acasa....

 

Pana la urma experientele voastre vis a vis de preturile practicate care este?



#26
andruta1

andruta1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 23:42

si eu caut un cabinet stomatologic unde sa o duc pe fetita mea. am mai fost in urma cu cateva luni la unul, dar nu a vrut sa deschida gurita. poate daca incerc la un alt medic, va coopera. va multumesc anticipat pentru sfaturi. numai bine!



#27
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 30 ianuarie 2014 - 19:14

De la 10 lei, de unde se ajunge frate la million asa usor??? Chiar si la 60, 80? Cat e manopera omului, din moment ce totul dureaza max 5 min? Dupa mintea mea, mai mult de un 20-30 lei/ dinte de lapte n-ar trebui sa faca.... dar nu exista nicaieri preturile astea...nah, ne adaptam, scoatem banu' [batcap] .

 

Manopera aia de 5 minute are in spate 5 ani de tocit cateva zeci de kilograme de carti, alti ani de practica si cursuri platite pe bani grei si responsabilitate cat cuprinde.

Daca in acele 5 minute pacientul lesina sau are o hemoragie de neoprit?

Tu compari scoaterea unui cui din perete cu scoaterea unui dinte???



#28
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 30 ianuarie 2014 - 22:42

Manopera aia de 5 minute are in spate 5 ani de tocit cateva zeci de kilograme de carti, alti ani de practica si cursuri platite pe bani grei si responsabilitate cat cuprinde.

Daca in acele 5 minute pacientul lesina sau are o hemoragie de neoprit?

Tu compari scoaterea unui cui din perete cu scoaterea unui dinte???

 

Preturile stomatologilor sunt aberante. Banuiesc, insa, ca asa este peste tot in lume.



#29
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 30 ianuarie 2014 - 22:58

Si eu am platit 35 $ pentru extractia unui dinte de lapte care se incapatana sa nu cada.Cred ca dr.a lucrat mai putin de un minut .



#30
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 30 ianuarie 2014 - 23:40

Hai, mai, daca e sa luam in considerare toti anii de studii, toti ar trebui sa muncim pe niste megasalarii, daca asa se pune problema.

Ca sa nu mai zic de amestecul marketingului in practica stomatologica, ca deja ma enervez, in unele cazuri stomatologii ajung agenti de vanzari




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -