Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilasi de Iulie - August 2004 * 64


199 raspunsuri la acest subiect

#191
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 26 ianuarie 2011 - 21:30

Am ajuns de la dintzarosh [pk]

Sigilat: 2 molari jos.

Gasit: doua puncte marmoratie/cariute pe maselute de lapte sus.

Urmeaza miercurea cealalta cele doua sigilari de sus si apoi cate o cariuta. Fiind vorba de maselute ce se vor schimba abia pe la 10 ani, e bine sa le rezolvam.

Mi-a picat ca un bolovan in cap. Ca doar ma uit in gura copilului. Stiti voi, sentimente de vina. Dar le rezolvam noi si pe astea.

Important e ca Giuliei i-a placut doamna cea noua, este la parterul blocului de langa, o stie pe doamna noastra stomatolog pe care o iubim noi mult, deci totul ok.



Si acum: the"ghiozdanul" [:D]

Nu vreti sa stiti ca cu el am mers la dentist si la magazinul dp colt [:D] Apoi mandra mi l-a reinfoliat si mi l-a predat, dar cu conditia sa o las sa se lauda cu el cand vine cineva in vizita [:D][:-@]







Lia, eu zic sa alungi orice gand negru [flo] Eu cred in gandirea pozitiva si oricum, NU iti permiti luxuri de`astea cu depresii ca ai atatea de facut [flo][flo][flo]





Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#192
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 26 ianuarie 2011 - 23:36

da, chestia cu mancarea e foarte adevarata insa ma gandesc la socrumeu, care a crescut in plin munte numai cu alimente produse se parintii lui, care a respirat aer curat, montan, intr-o zona unde nici cu bicicleta nu se putea ajunge, nici vorba de ceva motorizate, se asigura transportul cu calul si atat, carne a mancat putina ca la munte nu se cresteau gaini pe banda, multe erau furate de vulturi, cresteau si alea pe imas printre vaci. Lapte de la vaca proprie, unt idem, branza, smantana idem. Legume si fructe din ce cultivau ei sau strangeau din padure (_mure, capsuni, afine). si asa a crescut 18 ani cand a plecat la facultate. Asa cum spui imediat dupa 43 de ani se presupune ca i s-a declansat leucemia, si diagnosticul efectiv a fost pus cand deja ajunsese in stadiul 4, mult mai greu de tratat evident. chiar si asa a mai tras de viata 7 ani chinuiti, si a cedat pt ca facut varicela luata de la elevii din clasa; nu a renuntat sa predea in toti astia 7 ani desi era mult prin spitale. se presupune ca daca nu lua acea varicela si se ingrijea mai mult, adica evita contactul cu colectivitatea, si nu si-ar mai fi expus sistemul imunitar sa lupte cand era deja cotropit de boala, si-ar mai fi prelungit viata cativa ani....a fost un om fff cumpatat, organizat, avea fixul cu cele 3 mese pe zi, la ore regulate, mancat pe indelete, nefumator, nebautor, meticulos, ca un profesor de matematica ce era. ...si totusi, a patit-o. Ce sa mai zicem atunci de micutii de 3-4 ani? cand au avut ei timp sa acumuleze atata mancare hormonizata, cand multi dintre ei abia ce si-au diversificat alimentatia, nici nu au avut timp sa acumuleze in corp atatea noxe si totusi....o patesc

este de speriat cum traim noi actual, in orase mari, pline de noxe, mancand de prin comert carne tratata, hormonizata, produse semipreparate sub forma de mezeluri de tot felul, chiar daca nu exageram cu ele, nu ne ferim complet, traim totusi printre oameni....

inclin sa cred ca desi pare o gandire de tip preistoric, pana la urma este si "dupa cum ne e norocul".. ..sunt suficienti cei care traiesc cum am zis, la limita de jos a saraciei, mancand numai chestii "otravitoare" aduse de ex de la unguri, unde le vand pt animale, gen parizer de pui cu 4 lei kg, pulpe cu 6 lei kg, etc....pateuri la tub. si mai sunt cei ce traiesc din ce gasesc in pubele. si uite ca nu mai mor in floarea varstei. ar fi interesant de studiat categoria sociala careia apartin si zona din care provin cei ce se imbolnavesc, poate se stabileste o relatie, intre mostenirea genetica si impactul mediului si al stilului de viata.


DARIA, daca ar fi strict dupa mine singurul lux ce mi l-as permite ar fi sa imi iau zilele, nici mai mult nici mai putin....nu stiu cum se numeste depresia mea, daca aia e, insa sigur nu e un lux...si cu sportul....de unde energie cand eu nu am mancat de o saptamana decat cate o coaja de paine si lapte? si astea asa de forta majora, sa nu pic de pe picioare. ma revolta neputinta si nestiinta si lipsa controlului si ...tot ce e urat pe lume

ma duc sa ma rog, sper ca asta sa ma mai linisteasca
noapte buna

#193
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 10:52

neata!!!
Daria moama ce misto e ghiozdanul. si NU e roz!!! nu imi vine sa cred [:D]
Patrick aseara dupa o seara cam agitata a reusit sa isi dea cu un parfum .. direct in ochi. adica sa il pulverizeze. motiv de alte crize si plansete. noroc ca a adormit relativ repede. era uimit ca dimineata era ok [:)]
o zi frumoasa tuturor!

#194
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 11:20

Lia, ce zici tu e un lux, intr-adevar, eu am trecut prin depresia asta dupa divort. Atunci cand am simtit ca efectiv nu mai pot. Dar cum n-am avut de ales, am putut [:D]

Rox, hihihi, da, e mov, mai antijeg, sper [8D]

Pupam pe Patrick cel parfumat [olala]



Restu`, haideti la rapoarte !

Aici ningeee ... ningeee ...



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#195
cristalina

cristalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.865 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 11:41

Neata!



Daria, super ghiozdan[pk], sa-l folositi cu mare drag!

Ce frumos ca ninge...aici e geerrr, geerrr [:D]

Azi mandrele stau acasa pentru ca Mariuca are muci si isi cam drege vocea (a zis ca o zgarie pe gat)...nu vreau sa intre in vacanta bolnave.



Roxana, pupam ochisori frumosi...si parfumati :) Bine ca a trecut repede.



Draga Lia, te duci mataluta frumusel la farmacie, iei niste vitamine, o cutie de Magne B6 si o cutie de pliculete cu flori de tei. Bagi zilnic dimineata cate o pastila de vitamine, la 10-11 doua de magne-b6 si seara faci o cana mare cu doua plicuri infuzie de flori de tei!

Cu depresiile nu este de glumit, poate sa-ti spuna toata lumea si sa-ti spui si tu in oglinda de cate zece ori pe zi ca trebuie sa faci fatza, daca a luat-o la vale poate sa fie ca bulgarele de zapada...

Parerea mea...[:I]



Andries e mai pragmatica, de fapt nu asta e cuvantul...mai directa cred... deh, nevasta de doftor si manager la atatea suflete [:D]

Eu intru in panica frate cand e vorba de d'astea...nu citesc pe forum decat la capitolele noastre, o fi precum tactica strutului[alcool], da' e buna pentru mine...



Orice numai sa fie sanatate sa fie...In rest, putem sa mancam si mamaliga cu ceapa...



Hai ca ma-ntinsei, ma duc sa ma depun![:D]

O zi excelenta sa avem!



"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)



Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)

poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi



#196
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 11:51

Da mai, the"ghiozdanul" e baban ashe, nu ma asteptam, vor incapea caiete si carti format A4 lejer [:D]



Lia, eu pot face fatza intr-un singur mod, sa ma implic sa ajut unde si cat pot. Vineri cand am aflat de doamna, am aflat ca prietena mea asteapta rezultatul la biopsie si ea. In acest timp, asa mi-a fost dat, am cunoscut 2 copii mici, unul de 3 luni si fetita de 3 ani, sarmani, pt care am simtit ca pot face ceva. Asa am dat in sfarsit patul-tarc al Giuliei. Naiba stie cum nu am avut unde sa-l dau in toti acesti ani. Apoi am scris pe DC si au sarit imediat alte ajutoare. Ieri, cand am mai mers cu o tura de hainute, pe fetita de 3 ani era o bluza mov a Giuliei, m-a apucat plansul, un amalgam de sentimente si am rabufnit.

Gata, fug la trebi.

Cristal, pupam fetele sa nu aiba nicio problema de sanatate [flo]





Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#197
mitzura

mitzura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 12:39

Neata fetele,

Daria, hai ca ai deschis febra ghiozdanelor pe aici. Asa un ghiozdan mi-as dori si eu pentru Tudor, ca forma mai ales, dar prin Sibiu n-am prea vazut asa ceva (adevarul e ca nici n-am cautat foarte aplicat).
Zi-mi si mie cat dureaza sigilatul de dinti? e o procedura grea, in sensul ca trebuie rabdare?

N-am avut de lucru si ma uitai si eu pe tot felul de subiecte aseara (si eu am exact aceeasi politica, nu-mi bag nasul pe la astfel de subiecte, ca nu rezist, dar aseara m-am uitat) Maaaare gresala! [q]





#198
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 12:51

Mitzu, se fac cate 2 - jos cate 2 sus sa nu fie denivelari [:D]

Giuli a declarat ca i-a amortit gura, apoi picioarele ca a trebuit sa stea cate 2 minute. Nu i-a placut chestia aia pt saliva. Aia o tineam oricum io [:D] Poate d`aia [:D]

Dupa care a avut si ea atac de panica cu cele doua puncte de carie si a spus ca dupa cealalta sigilare vrea sa le facem pe rand, incepand cu punctul mai mare. Sunt pe maselutele de lapte.

Procedura e simpla: periat cu o periuta speciala (aia de o pastram acum sa nu o tot platim), pus substante contrast, aplicat gelul, pus lampa. [flo] 20 lei / dinte.

Sa ma bag la cap nou ???



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#199
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 12:56

http://forum.desprec...TOPIC_ID=160685

acilea cap. nou [pk][pk][pk]



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#200
corianai

corianai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 596 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 12:57

Mesajul e cap nou


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -