Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Insarcinata, singura si la facultate


118 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 octombrie 2009 - 23:30

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

Dana, trecutul e trecut si mamica asta vrea sa-si vada de viitor! Are nevoie de sprijin (info, poate si incurajari, vrea sa pastreze copilul ceea ce e laudabil!!), nu de "urecheala" ta. Ok?

Daca vrei sa dai sfaturi de viata eu cred ca ai putea deschide un alt subiect. Si nu cred ca Andra a vrut sa fie in ton cu multiplele cazuri pe care le observi tu aici pe forum si de-asta a ramas insarcinata...[:-@]

Andra [flo]. Si pentru parintii tai [flo].

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]


Eu nu dau sfaturi nimanui si mai ales nu urechesc pe nimeni !Insa a prezenta realitatea(ca indiferent ca ne place sau nu realitatea andrei se va schimba si nu va fi numai floricele asa cum vretzi voi sa para)nu inseamna ca ii dau sfaturi,ci incerc sa-i arat ca nu e chiar atit de usor cum se vrea a crede!

Nu pot sa nu observ insa(intra la in unul sau in doi si ai sa vezi atitea cazuri asemanatoare,sau chiar aici la subforumul asta)cite tinere sunt in deriva,fara o situatzie stabila,in postura de viitoare mamici-singure in general,fara sprijin ,fara...fara...fara...!

Dana

#22
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 26 octombrie 2009 - 00:09

Ok, tot nu inteleg unde vrei sa ajungi...

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]

#23
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 26 octombrie 2009 - 17:14

Adica cum nu e normala situatia ei??? Ce e anormal in ea??? a, ca nu e ideala, asta e altceva. Dar multe situatii in viata sunt departe de a fi ideale -- uneori ne pierdem jobul, alteori ne mor partenerii, ramanem fara casa, cate nu se pot intampla in viata. cand asteptam un copil. Andrei i s-a intamplat sa ramana insarcinata si ca prietenul ei sa nu isi asume responsabilitatea. Ca nu voia un copil, asta e alta poveste, ca a aparut unul printr-un aqccident, asta este o realitate pe care el nu vrea sa si-o asume. Iar Andra si-o asuma, asa, ne-roz bombon cum este, iar pentru asta merita sa fie felicitata, nu puza la zid.



Si mai exact cum ar fi putut sa ii respecte decizia?? Omorandu-si copilul??? Ca io altfel nu vad...



[gravi] 20+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)

POZE



#24
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 26 octombrie 2009 - 18:50

Dana, te rog sa iei in calcul si faptul ca daca ar fi respectat dorinta partenerului ar fi insemnat sa faca avort. Eu asa zic, nu? Gandeste-te ca un avort i-ar fi provocat EI o suferinta enorma, o povara pe care ar fi trebuit s-o poarte toata viata pana in ultima clipa. Eu in locul ei as fi ales la fel, sa sacrific fericirea partenerului decat sa o sacrific pe a mea si pe a copilului meu. Nu spune nimeni ca situatia ei e una fericita, dar faptul e implinit si Andra are nevoie de solutii care s-o ajute de acum incolo.

Andra, o sarcina usoara si numai bine iti doresc.[flo]



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)

Din ce in ce mai mare

Si primele perlute

Vesnic cu Emma in suflet[ruga]


PENTRU SEBI[ruga]





#25
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 26 octombrie 2009 - 19:01

Mie mi se pare ca Dana sugereaza intr-adevar avortul. Da' asta e subiect absolut tabu pe DC, nu se poate spune asa direct, numa' pe ocolite ca sa se faca lumea ca nu intelege "unde vrei sa ajungi", altfel esti halita, ai imaginea patata pe veci [:D] Cand citesc despre astfel de situatii, mama tanara, fara nici un rost, deseori o gandesc si eu. Hai cu revolta [:D]

#26
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 26 octombrie 2009 - 19:46

Mie mi se pare absurd sa sugerezi "avortul" unei femei care isi doreste copilul, fie si in conditii neideale. Daca ar fi fost indecisa, mai ziceam... dar asa??

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]

#27
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 26 octombrie 2009 - 20:04

Andra, eu te inteleg foarte bine si iti daruiesc [flo]. Pentru tine, andacos si restul, va invit sa cititi povestea mea la Albumul parintilor singuri (II), pag 5-6, veti intelege de ce.

Subiectul copil planificat versus neplanificat versus contraceptie la infinit versus avort este greu si complex. Andra nu a cerut de la noi filozofia acestui subiect, ci doar informatii ajutatoare. Si-a asumat responsabilitatea de a creste copilasul cu sau fara ajutorul fostului, NU s-a vaietat, nici nu s-a dat cu pumnul in piept ca totul e roz, ci doar cauta solutii. Haideti sa o ajutam, care cine poate. Acuzatii gen "de ce a trecut peste dorinta fostului" sunt tardive acum si sunt foarte discutabile.

Andra, vad ca esti prin Bucuresti, Politehnica. Vrei sa incerc sa iti donez niste haine de gravi? Am nascut anul asta si inca mai pot gasi haine pentru tine. In plus, eu stiu ca exista ceva gen centru social pentru mame singure, unde insa poti apela dupa nastere.

Medic pt nastere ai? Te pot ajuta in acest sens cu medicul meu?

Oricum, mult curaj, cat timp sunteti toti sanatosi, nimic altceva nu este prea grav!

[zana]Veronica-Elena 12 ani, [bascket]Tudor-Iulian 9 ani, [auto]Robert-Adrian 5 luni

#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 octombrie 2009 - 21:28

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Mie mi se pare ca Dana sugereaza intr-adevar avortul. Da' asta e subiect absolut tabu pe DC, nu se poate spune asa direct, numa' pe ocolite ca sa se faca lumea ca nu intelege "unde vrei sa ajungi", altfel esti halita, ai imaginea patata pe veci [:D] Cand citesc despre astfel de situatii, mama tanara, fara nici un rost, deseori o gandesc si eu. Hai cu revolta [:D]


Mey pe mine zau ca nu ma intereseaza ce gindeste lumea dc-ista despre mine,este dreptul meu sa-mi spun parerea,nu ma intereseaza ca subiectul este tabu sau nu!

Eu apreciez solidaritatea asta dc-ista,zau asa,dar toate participantele la subiect,vorbesc efectiv din statul de femeie realizata ca sa spun asa,cu familie,copii,etc!

Inca odata spun ca pentru mine andra prin acest subiect nu a cerut informatzii despre niste dosare,repet,cine i-a moderat subiectul l-ar fi putut automat muta la legislative si gata!dar nu...ea doreste din punctul meu de vedere,o validarea din partea tuturor a actziunilor ei!de la mine-nu o are!Cu riscul tuturor consecintzelor![:D]

Si eu mi-am crescut copilul singura o perioada destul de mare de timp,si vorbesc in cunostintza de cauza,si zau ca nu aveam 24 de ani si nici studenta nu eram!Si stiu cit de greu a fost,deci nu vorbesc din povestiri sau auzite!

Nu-i pot dori decit succes si realizari in viitoarea viatza de mamaica singura!

Si chiar va rog,sa ma lasatzi pe mine cu ideile mele,voi continuatzi sa-i datzi flori virtuale!

dana

#29
simmonna

simmonna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 26 octombrie 2009 - 21:41

Dana, eu iti dau tie o [flo] pentru felul frumos in care ti-ai sustinut si argumentat parerea.


#30
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 26 octombrie 2009 - 21:47

No, mare branza ca nu-i validezi tu actiunile ! Cre' ca n-o sa doarma toata noaptea din cauza asta [:D] Si nici noi!



Si mie mi se pare de prost gust sa sugerezi avortul unei femei insarcinate care isi doreste copilul si care nici nu e tocmai in strada. Are studiile aproape terminate si are si parintii de partea ei, asa ca nu-i intr-o situatie disperata astfel incat sa sara toate cucoanele cu nuiaua.



Ca sa nu mai zic ca oricine poate ajunge la statutul de parinte singur ( divort, deces), asa ca nimeni nu-i la adapost asa cum sugerezi.



Sibylle



http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/



Vladimir *****[foto] ***** Anna



MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA









"Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"




Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Astăzi, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Astăzi, 09:59

  • Cum s-a schimbat relaÈ›ia de cuplu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 07:30

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Ieri, 13:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -