Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Exista copii dificili?


271 raspunsuri la acest subiect

#11
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 01:38

Citat:
citat din mesajul lui Adela99


aaa, si pentru ca vaz ca de fapt e vorba despre noi in postura de copii, io n-am fost dificila.




Nu ar fi vorba despre noi, doar ca am observat ca foarte multi participanti cu frecventa la discutiile de aici au copii destul de mici, putini au trecut prin adolescenta copiilor lor. Si umbla pe aici pe DC un mit, raspandit in special de acestia, despre copiii care te fac asa de fericit ca nu-ti mai trebuie nimic. Ori eu in afara forumului am vazut destui oameni in toata firea 'rapusi' de problemele cu copiii.




#12
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 01:41

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Si umbla pe aici pe DC un mit, raspandit in special de acestia, despre copiii care te fac asa de fericit ca nu-ti mai trebuie nimic.



De fapt, cred ca insasi asteptarea asta poate sta la baza multor probleme.




#13
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 01:48


n-as prea vrea sa ma pronunt despre copiii "floare la ureche", sunt convinsa ca exista, da' mie imi da senzatia de ceva putred in Danemarca. in aia a parintilor sau a copilului sau a mediului inconjurator, cu exceptia celor care intradevar is "floare la ureche"

incompatibilitate? mi' greu sa cred. chiar daca amandoi is oameni :)
imi pot imagina ca personalitatea parintelui difera de cea a copilului, da' nu ca ar fi incompatibili (oare intelegem acelasi lucru prin "incompatibilitate"?

#14
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 01:54

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

incompatibilitate? mi' greu sa cred. chiar daca amandoi is oameni :)
imi pot imagina ca personalitatea parintelui difera de cea a copilului, da' nu ca ar fi incompatibili (oare intelegem acelasi lucru prin "incompatibilitate"?



Gandeste-te la o persoana din cercul tau de cunostinte care te enerveaza rau de tot prin felul de a fi. Apoi gandeste-te ca ar fi chiar copilul tau.




#15
raly

raly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 224 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 01:56

Toate ar astea ar trebui iertate, fac parte din minunea de a fi copil, ce aspru judeca uneori parintii micile greseli...arunca vorbe gen mi-ai distrus viata, daca ne erai tu facem si dregeam...ma doare sufletul cand aud.

Nu cred ca sunt copii care fac viata foarte grea parintilor, decat daca parintii vad lucrurile in felul asta.

Si sa stii ca si eu si alti mii de copii de pe glob am lasat untul pe masa, gemul neacoperit, oala pe aragaz, caci nu ne statea mintea la asta. Erau lucruri mult mai importante de facut, ahhh cat n-as da sa am mintea libera si nestresata ce o aveam in copilarie, suntem asa incorsetati in reguli ca adulti ca mi se pare aiurea sa impunem copiilor sa faca totul perfect.

Exagerat sa spui ca unii parinti au ghinionsa aiba copii mai nazdravani, cu vorba buna multe se pot indrepta, iar daca nu, nu e mare lucru...sa fim seriosi cheltuiala suplimentara pentru un nou pachet de unt, radio, telefon, set de farfurii sau mai stiu eu ce NU A ADUS PE NIMENI IN SAPA DE LEMN.

Lasati copiii sa fie copii... iar voi parinti fiti parinti si aveti grija de sufletele lor curate...

raly

#16
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 02:02

ioi :) musai sa recunosc ca nu cunosc nici o persoana care sa ma enerveze rau de tot. in schimb am o sumedenie de cunostiinte chiar si prieteni care ma enerveaza uneori, chiar de multe ori ... cu care discut aprins, ba ne si certam :) si mi s-a-ntamplat chiar si cu fi-miu cand isi expune ideile razletze :)

recunosc, cu fi-miu is mai intelegatoare, mai rabdatoare, mai ... altfel. chiar incerc sa-l inteleg si reusesc de cele mai multe ori. partea si mai buna :) e ca si el se straduieste sa ma inteleaga.

no bine, incerc si cu prietenii si mai putin cu cunostiintele :) da' cu fi-miu incerc altfel.


#17
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 02:03

Citat:
citat din mesajul lui raly

...sa fim seriosi cheltuiala suplimentara pentru un nou pachet de unt, radio, telefon, set de farfurii sau mai stiu eu ce NU A ADUS PE NIMENI IN SAPA DE LEMN.




Eu sper ca se poate vedea mai departe de exemplul cu untul. Muuult mai departe...




#18
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 02:08

Citat:
citat din mesajul lui Adela99


ioi :) musai sa recunosc ca nu cunosc nici o persoana care sa ma enerveze rau de tot.




Nu te gandi la prieteni, cunostinte pe care intr-un fel sau altul ti le-ai ales. Un manelist de exemplu (daca stii ce e ala ca vad ca nu mai esti in tara). [:D]




#19
raly

raly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 224 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 02:08

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui raly

...sa fim seriosi cheltuiala suplimentara pentru un nou pachet de unt, radio, telefon, set de farfurii sau mai stiu eu ce NU A ADUS PE NIMENI IN SAPA DE LEMN.




Eu sper ca se poate vedea mai departe de exemplul cu untul. Muuult mai departe...

Bineinteles ca se poate vedea, si raman la parerea mea ca orice stricaciune, de ordin material, sentimental, etc adusa de copii parintilor poate fi remediata, corectata, iertata.





raly

#20
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 02:19

Cred ca problema cea mai mare e reprezentata de asteptari/ pretentii din partea parintilor. De pilda asta cu pastrarea ordinii nu conteneste sa ma uimeasca! Eu chiar cred ca sunt jdemii de chestii mai importante de facut decat calcatul chilotilor (exemplu fortat, stiu...). Cunosc femei care isi consuma viata frecand casa. Dar asta e o discutie lunga despre cum isi fac oamenii de lucru inutil ca sa evite confruntarea problemelor reale pe care le au...



Pe de alta parte eu cred ca poate exista incompatibilitate de temperament intre parinti si copii. Eu de exemplu daca avea un copil coleric o bagam pe maneca. Insa e foarte important cum raspundem noi la parinti in fata acestor diferente, asta e cheia. Insa cati dintre noi suntem congruenti?



Loteria mi se pare mai degraba invers, adica ce fel de parinti nimereste copilul. Indiferent ca eu am cunoscut copii atat de "demanding" din fasa ca mi-am scuipat in san. Dar nu spuneti la nimeni!



Un raspuns interesant ar da Fomalhauti [pup]







J si Carla (05.02.2006)

in the rear garden


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -