Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?


271 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 13:16

dragi parinti,
Cum alegeti un sport pentru copilul vostru? Si de la ce varsta v-ati hotarat sa il duceti la un club pentru a practica sportul organizat?

parerile voastre sunt binevenite

[dc]



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
special:www.supereva.ro. Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#2
ralucutza77

ralucutza77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 696 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 13:51

Eu as vrea sa o dau pe fata mea la inot. AM si eu o mare durere, ca sunt mica de inaltime (1,57 m). Toata viata am suferit din cauza asta si as vrea ca fata mea sa fie ceva mai inalta. Am auzit ca inotul ajuta la dezvoltare, creste mai repede si mai frumos. Si oricum prinde bine sa stii sa inoti (eu una, recunosc ca nu prea ma descurc. Poate nu ma inec, dar nici nu inaintez deloc [ups]). Acum e prea mica pentru asta (2 ani si 7 luni), ii place ei la baitza, dar banuiesc ca un bazin ar cam speria-o. Asa ca ma gandeam sa o dau la inot cam de pe la 5 ani, cand om reusi sa ne intelegem cu ea.

Alte sporturi, nu stiu, cred ca tenisul ar fi bun, dar depinde mult si de copil daca o sa-i placa sau nu.


Fiecare zi are doza ei de amaraciune. Nu iti amari si mai tare ziua de azi, gandindu-te si la amaraciunea zilei de maine.

#3
Theiuta

Theiuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 14:22

Eu as vrea sa il dau pe Nicolas la inot, mai tirziu la dans (vad ca ii place muzica si ii place si sa danseze si de ce nu, aikido...





P.S. Baietelul meu are 3 ani si 8 luni



Sanatosi sa fim!Theiuta





[pup]poze cu Nicolas[pup]



#4
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 14:41

am sa-l inscriu la fotbal, il duc si la inot (daca scapam de problemele cu pielea), si la ceva - un stil de autoaparare.

toate astea de pe la 4 ani.

si el va alege ce-i place, eu ii ofer alternative.
ar mai fi sporturile individuale (tenis, badminton) - as fi tentata sa incerc, dar sunt ceva mai costisitoare...


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)




#5
valipop

valipop

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 14:46

Eu am dus-o pe Maria la tenis pe la 5 ani, dar am renuntat pt ca era racheta prea grea pt. ea - desi era una speciala pt pici. Apoi am dus-o la inot si in prezent (7 ani)tot la inot mergem dar desi ii place si a facut progrese vizibile, prefera sa iasa la joaca cu fetele sau sa mearga la tara cu mama.Nu prea e ea sportiva din fire (desi se da)asa ca nici eu nu insist. A fost o perioada si la dansuri dar s-a plictisit repede : "mami, facem aceleasi miscari de fiecare data, eu le stiu, de ce sa ma mai duc?"

#6
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 17:41

Noi am inceput cu inot la 3 ani si 2 luni si pe la 3 ani si 10 luni deja se arunca singur in piscina si se deplasa la mal, inota sub apa (fara un stil anume , inca la 4.4 ani nu isi poate coordona miscarile pentru un stil de inot desi se poate mentine la suprafata si inainta in apa pe distante mari cu stilul lui)Tot pe la 3 ani si jumate am incercat karate (ju jitzu - parca) dar nu i-a placut asa ca am renuntat.La 4 ani am inceput tenis si fotbal.La fotbal a fost tare amuzant la inceput (toti erau copii de 4-5 ani) si in loc sa paseze mingia o lua fiecare la suturi cat mai departe de ceilalti copii cu ea si nu vroiau sa o imparta cu nimeni!!!!Acum vrea sa faca basket si ma gandeam sa renunt la fotbal sa incerce un pic si basketul...Oricum inotul ii place la nebunie si ar sta numai in piscina!!!!

It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation
Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga[cool] :
varsta, poze, D-ale lui David

#7
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 18:49

Fetita mea are doar 2 ani si 8 luni, asa ca momentan ne facem doar planuri - tata cu tenisul si mama cu dansul! Cred ca la dansuri primesc si copii de la 3 ani, nu? Parca asa stiu. Ei ii place foarte mult sa danseze.

Tati isi face planuri mari pentru fetita lui - deja o vede campioana mondiala la tenis...[:D]



Lora, mami de IUSTINA







#8
danamiha

danamiha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.156 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 20:32

Marcus a implinit in februarie 6 ani si tot atunci am inceput sa-l ducem la karate.Merge de 3 ori pe sapt cate 2 ore.

#9
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 21 iunie 2007 - 02:17

Eu nu vreau sa o dau la inot, mai ales sa faca de performanta, o va invata tatal ei.

Va practica aproape toate sporturile accesibile noua, ca sa vedem spre ce are inclinatie si ce ii va place.

Schiul va fi nelipsit si de la iarna o vom pune pe schiuri (la 2 ani 1/2), ca e traditie de familie [biz]



Codruta &[zana] Petra Alexandra



asa crestem noi





#10
emushi

emushi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 21 iunie 2007 - 02:50

da, da, si eu vreau sa incerc cu ski-ul! [:D] deja se "antreneaza" purtand papucii nostri...dar la iarna va avea 2 ani si 3-4-5luni, sunt curioasa cum se va descurca...(ca noi nu ne prea descurcam [:I] poate ne face de ras si ne-o ia inainte!!![:D])
si tare-as vrea sa stie sa inoate (asta cred ca pe la 4 ani), numai ca inainte de asta ar trebui OBLIGATORIU sa invat si eu, ca sa pot sta oarecum mai linistita (mie mi-e cam frica, era sa ma inec odata si de-atunci n-am mai reusit sa invat sa inot...) - poate mergem impreuna la cursuri [:D]

http://www.pagina-mirunei.piczo.com


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -