Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit casa! (7)


159 raspunsuri la acest subiect

#11
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 10 februarie 2006 - 10:23

crixia, am uitat, cit a costat la voi fierul forjat ca sa-mi fac si eu o idee, pe aici am intrebat la o singura firma deocamdata si cica intre 75...90 euro metrul liniar, in functie de model, e oare un pret bun?
in legatura cu holul te sfatuiesc sa pui totusi gresie care rezista in timp si se intretine usor, parchetul asta laminat cica se zgiriie foarte usor si arata nasol dupa, cica ar fi garantat cam 10 ani maxim
gresia poate fi asortata cu parchetul din living foarte usor, sunt multe variante de culori...eu voi pune parchet nuanta cires, adica rosiatic, care bate bine cu gresia din hol care are culoarea brun roscata iar peretii vor fi portocalii
[dual]nicol

#12
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 10 februarie 2006 - 10:23

ADUSCA, gata m-ai facut sa renunt la ideea cu parchet in vestibul! O sa se bucure soatza mea pentru ca are si el o dorinta si e invingatoare! Cred ca ai dreptate, iar un motiv in plus e faptul ca intentionez sa pun totusi o usa dubla, cu decupaj mare de sticla, care sa separe livingul de vestibul.
Va ramane din living catre holul interior sa pun parchet. Aici merge ? din holul interior se intra in bucatarie, baie si sunt si treptele catre etaj! Ar mai fi o solutie: coltul livingului prin care se trece din vestibul in holul interior sa fie cu gresie.
Ce ziceti? Va imaginati ce am vrut sa va desenez?

#13
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 10 februarie 2006 - 10:31

Nicol, am postat in acelasi timp!
De DEDEMAN, n-am auzit, suna ceva nemtesc, important e sa aibe si produse bune, calitative si chiar si noi( adica modele noi)! Jone poate se deschide si la noi!

Fierul forjat l-a calculat in functie de model si a costat 70E/mp.
Ce zici de ideea mea cu coltul de trecere dintr-un hol in celalalt ca sa fie cu gresie?

#14
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 10 februarie 2006 - 11:00

mama mi-a zis ca tipul ala de acolo a spus ca intr-un an o sa deschida si la constanta.sper sa fie asha.

jo si alexandra [copil]

***************
"soarele va rasari si maine dimineata!"



#15
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 10 februarie 2006 - 11:09

crixia, multumesc mult, deci tre sa mai caut pt. fierul forjat, la tine arata tare bine, si pretul e ok...
scuze dar nu-mi dau seama, ce zici tu de holurile tale[:D], ti-am zis in mesajul anterior asorteaza gresia cu parchetul( ca si culoare) si e ok, ideal ar fi si in living pt. gresie ca acolo primesti musafiri si n-o sa-i pui sa se descalte, cel putin la noi in sufrageria de la bloc nu se descalta nimeni, nici noi uneori[:D],sau daca ne descaltam luam papuci, eu as fi pus gresie pe tot parterul dar trebuia sa fac incalzire prin pardoseala ca era rece...acum fiecare cum ii place...eu sunt adepta gresiei
app de parchet, am vazut la dedeman un parchet laminat din bambus, o splendoare dar foarte scump: 1.000.000 mp, dar cred ca merita, arata fantastic
nicol


#16
adusca

adusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 10 februarie 2006 - 13:19

Crixia, am inteles ce spui. parchetul melaminat e destul de rezistent totusi, nu ar trebui sa-ti faci probleme din cauza asta, tu daca ai o imagine de ansamblu si crezi ca arata bine nu vad de ce nu ai pune.

eu insa in afara de living am pus tot parterul aceiasi gresie (un fel de tabla de sah din doo culori, portocaliu si maron), si bineinteles in afara de baie care am facut albastru cu bleu.

in pare rau ca nu am aparat de fotografiat sa pun poze cu ce culori am folosit eu. pt ca am folosit culori nebune[:D]

casa pe exterior e un portocaliu viu.

vestibulul e verde deschis cu galben (doi pereti galbeni, doi verzi, iar colorile continua pe tavan, in doo triunghiuri)

livingul e cel mai clasic, am pus un crem deschis spre galben, culoarea continua si pe tavan, pana la spoturi, apoi alb.

holul de intrare e roz cu un visiniu, de fapt cu visiuniu am facut cosul de fum, si i-am mai tras o dunga in celalat capat.

un dormitor e un maron foarte deschis cu doo bucati de perete maron inchis, culoarea ciocolatei iar a copilului verde cu galben, tot in cobinatii nebune, o camera de la parte are doi pereti galbeni, si doi portocalii, plus tavanul, in fine peste tot am facut combinatii de culori, iar jaluzelele pt fiecare camera le-am comandat din aceleasi culori.

nu stiu cat ai inteles, dar imi inchipui ca fara poze nu prea mult.



fetele de pe DC



Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

#17
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 10 februarie 2006 - 13:58

oauuu adusca ce de culori...!!!
roz, rosu,portocaliu, galben, verde maro, galben,bej...cite si astea intr-o singura casa? nu?
si eu care ma plingeam cu ceva timp in urma ca o sa am prea multe culori in casa, astea fiind doar trei[alcool]
nu stiu cum as vedea asa o paleta coloristica in casa, dar ma rog fiiecare cu gusturile lui, daca ar fi dupa mine ar fi doar o singura culoare predominanta si cu ceva nuante foarte asortate, de ex. gama de rosu, mai inchis , mai deschis, mai spre rox, portocaliu sau maroniu, si sa nu lipseasca albul bineinteles care deschide camera
asadar noi vom avea, holul care se deschide pe doua etaje si livingul portocaliu deschis, ca o caisa, culoarea se va prelungi pina in tavan unde sunt asezate spoturi, restul alb...ma tenteaza sa fac un perete(cel din fundal) un brun roscat, dar inca nu indraznesc[:D]
apoi dormitorul copilului si biroul roz, iar dormitorul nostru verde pal, baia are gresie si faianta verde, bucataria e roz cu maro roscat
cam asta e...sa vedem ce iese, promit ca pun poze dupa//
nicol

#18
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 10 februarie 2006 - 14:00

Adusca, am inteles, iar combinatiile imi plac; roz-visiniu, albastru-bleu, hmmm, buna idee.



#19
adusca

adusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 10 februarie 2006 - 15:09

bebe, ai dreptate la prima vedere, adica sotul meu cand mi-a spus ce culori o sa faca am facut o criza.

locuiam la apartament atunci, iar el s-a hotarat sa faca singurel, m-a dus cand era gata.

am ramas io oleaca cu gura cascata, insa mi-a placut ca era altceva, si mai mult mi-a placut felul in care le-a combinat.

de ex in camera copilului (care are 17 ani) i-a facut un bar micut, camera e galbena, barul e verde, iar in cealata camera i-a facut un fel de dunga(nu mov[:D], ci tot verde) care cuprinde un pic de perete si tavanul. jaluzelele si coverura sunt cu aceleasi culori, stiu ca-s tipatoare, dar in camera copilului merge. nu am mobila la fel aici, insa cand o sa am bani o sa ma ocup si de acest aspect.

dormitorul nostru l-a facut in culori mai blande, un maron deschis spre roz, si un ciocolatiu, mobila, covertura, si jaluzelele sunt in aceleasi culori.

in living unde am crem cu alb mi-am facut o soba eleganta de aceiasi culoare (m-a costat acum doi ani in jur de 30 mil), nu am vrut semineu ca miroase a fum), mobila si jaluzelele sunt in ton.

singurul total neasortat e holul de intrare, si mai am de lucru la bucatarie care e cea mai mare camera din casa, ma rog, e formata din doo compartimente. e varuita total in alb, albul cel mai pur, da' ma enerveaza rau, am vazut mobila portocalui cu rosu', arata super, a mea e facuta la comanda si e maron cu crem, la fel cu faianta, ma rog, nu am pusa faianta decat in locul unde gatesc, si am separat locul de unde luam masa cu un bar.



candva o sa ne luam si noi un aparat digital sa pot pune poze.



fetele de pe DC



Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

#20
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 15 februarie 2006 - 13:24

fetelor!
ce faceti?coaceti ceva?
nu ati mai scris nimik!

eu alerg sa vad de unde fac rost de bani sa iau ferestrele.
ne chinuim cu electrica ca cer un proiect facut ca sa traga curent de la stalp la casa, stalp care nici nu exista.
si tot asha.
ma informez de preturi la chiuvete, wcuri si nu in ultimul rand despre centralele pe lemne.

pupici.

jo si alexandra [copil]

***************
"soarele va rasari si maine!"




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -