Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Pot ramane insarcinata daca…?


621 raspunsuri la acest subiect

#571
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 10:19

Salutare mamici in devenire!e prima data cand scriu si va rog sa ma ajutati dak puteti!rezulta ca astazi ar fi trebuit sa imi vina cm,acum 2-3zile dimineata dupa ce am fost la baie am observat o pata rosiatica portocalie pe hartie,atata tot.apoi parca pe absorbant o pata maro fff deschis si fff slaba.a trecut iar de ieri nu se mai arata nimic parca o scurgere ca si cea de la ovulatie.sa imi fac sperante??

Suna bine, de ce nu faci un test de sarcina?



#572
Ainhoa79

Ainhoa79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 09:16

Imi era frica de o noua deceptie,ma bucuram pe silentios de posibila minune:(si in dimineata aceasta s-aspulberat totul:(bafta fetelor,sper sa fiti mult mai norocoase

#573
DorisAna

DorisAna
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 14:39

Buna fetelor

Stiu ca poate suna retoric, dar este prima data cand am dorinta de a intra pe un forum si de a discuta cu alte persoane despre problemele care le am.

Sunt impreuna cu sotul meu de aproape 11 ani, sunetm casatoriti de 4 ani si jumatate. Marea noastra problema e ca inca nu avem un copil care sa ne implineasca ca si familie :(. Pana in momentul de fata am facut 3 inseminari, una si cu stimulare ovariana. Am facut si HGS-ul, nu am trompele infundate dar Testul Huhner a iesit negativ, avnd un ph de 6.5. Nici spermograma sotului nu este prea grozava, o singura data a iesit normatozoospermie in rest, de cele mai multe ori a iesit mai prost.

Am fost in Sibiu la Centrul de Fertilitate care este destul de recunoscut. Ce ma intriga pe mine este ca doctorul spune ca nu poate sa imi faca mai multe analize. Imi puneam problema ca ovulele mele sa nu fie viabile si mi-a spus ca numai facnd FIV se poate afla asta. Sau de ce, dupa nici o inseminare nu mi-a facut ecograf.

Nu stiu in ce directie sa o apuc si ce sa fac mai departe. Suntem foarte tristi pentru ca tori prietenii nostri au copii :(.

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, idei de clinici la care ar trebui sa incerc sa merg.

Va multumesc anticipat tuturor!



#574
alex_radu

alex_radu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 15:23

Buna fetelor

Stiu ca poate suna retoric, dar este prima data cand am dorinta de a intra pe un forum si de a discuta cu alte persoane despre problemele care le am.

Sunt impreuna cu sotul meu de aproape 11 ani, sunetm casatoriti de 4 ani si jumatate. Marea noastra problema e ca inca nu avem un copil care sa ne implineasca ca si familie :(. Pana in momentul de fata am facut 3 inseminari, una si cu stimulare ovariana. Am facut si HGS-ul, nu am trompele infundate dar Testul Huhner a iesit negativ, avnd un ph de 6.5. Nici spermograma sotului nu este prea grozava, o singura data a iesit normatozoospermie in rest, de cele mai multe ori a iesit mai prost.

Am fost in Sibiu la Centrul de Fertilitate care este destul de recunoscut. Ce ma intriga pe mine este ca doctorul spune ca nu poate sa imi faca mai multe analize. Imi puneam problema ca ovulele mele sa nu fie viabile si mi-a spus ca numai facnd FIV se poate afla asta. Sau de ce, dupa nici o inseminare nu mi-a facut ecograf.

Nu stiu in ce directie sa o apuc si ce sa fac mai departe. Suntem foarte tristi pentru ca tori prietenii nostri au copii :(.

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, idei de clinici la care ar trebui sa incerc sa merg.

Va multumesc anticipat tuturor!

Buna, Ana,

De ce nu incerci sa in Bucuresti.

Tie ti-au facut banuiesc toate analizele hormonale?

Dr. Albu - Medlife sau Dr. Zguri Arben - Biog Genesys sau Medsana Cotroceni - el e doctorul meu. Si eu imi doresc mult un bebe. La noi problemele sunt de alta natura. Eu am probleme cu ovulatia si progesteronul. Noi am inceput sa ne investigam aprofundat problemele de infertilitate anul acesta la inceput. Eu ti-l recomand, e extrem de calm, sta si iti explica fiecare pas pe care trebuie sa-l urmezi si e extrem de empatic. Mult succes si sper sa ne mai auzim pe aici pe forum.



#575
alex_radu

alex_radu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 15:42

Buna, fetelor,

Scuze ca nu am mai intrat de mult pe forum (imi uitasem parola si nu mai aveam cum sa ma logez  [alcool] ).

Sa fac un scurt rezumat: in Mai am inceput primul din cele trei cicluri cu CLOSTY pentru stimulare ovariana - fara nici un rezultat, desi doctorul meu mi-a spus ca sunt semne de ovulatie. Acum in Noiembrie am inceput primul ciclu cu FEMARA (2 pastile pe zi), pe 19 am fost la prima monitorizare, in a 6-a zi de CM, a 5-a zi de tratament (am endometru 5,3 si folicul dominant de 10 mm pe OS si unul de 8 mm pe OD), mi s-a prelungit tratamentul cu inca 2 zile si pe 27 ma duc la a 2-a monitorizare si mi-a spus ca imi va face si o injectie pentru declansarea ovulatiei (nu mi-a spus daca ovitrelle sau pregnyl).

Mult succes fetele si multe teste pozitive va doresc [pk]

 



#576
ginecologica

ginecologica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 600 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 21:21

buna

va zic sa incercati cat puteti pt a ramane.
Eu am facut 8 fiv fara rezultate, asa ca sotul a zis gata, sa ne vedem de viata noastra si sa avem grija unul de altul, dar eu.... inca mai vreau sa fac desi riscurile sunt mari.
Nu stiu ce sa fac si cum sa il fac sa o luam de la capat[q]

opt fivuri? wow, ce curajoasa...eu dupa unul sunt la pamant,dar vreau sa continui...sper sa am curaj si sa nu ma stresez...esti un adevarat erou...



#577
Ainhoa79

Ainhoa79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 22:21

Draga mea ,nu te cunosc dar te rog sa nu iti pierzi credinta si optimismul,intr-o buna zi Bunul D-zeu iti va rasplati lacrimile cu multe zambete!!!si eu fac parte din categoria celor care nu inceteaza sa lupte si sa viseze ca intr-o buna zi voi fi binecuvantata cu aceasta minune.in cazul meu spun dr ca totul este bine in analize,hsg si
Toate cele,spermograma ff buna si totusi ceva da cu virgula.e greu si totusi vreau sa fiu puternica sa nu renunt.2 dr mi-au zis ca stresul generat este cauza infertilitatii mele :( dar cum sa fiu relaxata cand trec anii,prietenele mele sunt la cel de-al doilea bebe:( si totusi insist trebuie sa reusim,d-zeu se va indura si de noi.te pup
si sper sa iti poti incarca bateriile cu optimism
si rabdare.apropo d parca nu era deajuns ca nu bine bebe mai
Si zboara timpul d numa ,deja am aproape 35 de ani:(

#578
ginecologica

ginecologica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 600 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 20:58

Sa dea dumnezeu sa fie bine...eu am 40 si nici un bebe...ne dorim mult,analizizele ies bine,varsta mea e vina ...dar mergem inainte....


Editat de ginecologica, 03 decembrie 2013 - 21:33 .


#579
ginecologica

ginecologica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 600 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 21:15

Ana, eu zic sa mergi la cj, e mult mai ieftin decat la Sibiu. Cand am facut fiv in cj in septmrie, era o doamna din sibiu care mi-a zis ca la sibiu e mult mai scump. La urma urmei e acelasi tratament, preturile difera mult .



#580
MariaIsa

MariaIsa
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 20:35

bunada eu am sindrom ovarian polichistic si complicatiile aferente lui si ma chinui din septembrie anu trecut sa raman fara nici o sansaculmea inainte sa incepem sa incercam aveam ciclu oarecum regulat, venea luna de luna la 28-30 de zile, se reglase in urma tratamentului cu siofor, si brusc din august de cand am zis HAI, s-a ales prafu,[q]o luna venea 2 nu, si uite asa nici pana in ziua de azi nu am ramas.[bang]ultimul drum la ginecologie m-am ales cu un tratament cu antibiotice, ovule. dupa tratament a trebuit sa iau arefam 200 si intr-un final am avut menstra dupa 4 luni de absenta. acum continui cu arefam luna de luna ca sa pot avea macar menstra. incep sa imi pierd sperantaNe-am hotarat ca daca pana la 30 de ani ai mei nu se intampla minunea sa adoptam[pup][flo]Spor la [bibe] sanatosi si frumosi dragele mele




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -