Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa ajutam la terapia pentru Ema (4)


183 raspunsuri la acest subiect

#21
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 10 ianuarie 2011 - 10:21

Aseara ne-a emotionat pana la lacrimi Ema[pup] Ne tot vede ca il luam pe Petru in brate, il pupacim si il leganam...aseara in timp ce plangea si nu mai stiam cum sa il linistesc pe bebelus, Ema si-a luat caruciorul de papusi si a scos vreo 3 bebelusi(papusi) si-a ales unul baietel[:D] si a inceput sa-l pupaceasca si sa-l legene, sa-i cante nani-nani... pt o clipa ni s-a oprit rasuflarea de emotie si ne uitam cu lacrimi in ochi la ea, Ema isi continua jocul si s-a urcat langa tati in pat si a pus pe geninchi bebelusul ei si il legana...cand a observat ca ne uitam la ea s-a rusinat, si-a pus mainile la ochi si a ras[pup]

E prima data cand o vedem ca imita[flo] fara sa-i cerem ceva...e minunat, Doamne ajuta!

si tot premiera este ca Ema in saptamana ce a trecut nu a mai avut decat 1-2 accidente de pipi[flo]

toate acestea mi se intampla int-un moment in care parca totul mergea pe dos si intrasem in panica, m-am simtit obosita, simteam ca ma depaseste situatia, Ema nu ma mai asculta...si dintr-o data, o raza imi lumineaza viata si lucurile au o alta...culoare[pup]



BAZAR GENERAL PE DC[comoara]

ajutati la terapia pentru Ema pe DC[flo][flo][flo]



Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG

http://www.autismromania.ro/ Doneaza 2€ cu un SMS la 877



Mari, mami de baietel dulce [baietel] PETRU MIHAI (23.09.2010) si de bomboana EMA (25.02.2002)





#22
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 12 ianuarie 2011 - 14:14

Ieri am fost la evaluare pt Ema, a fost de facp o trcere in revista a programelor, o alta schema si un am ritm...nu am stat pana la final pt ca Ema era ca un titirez si nu mai avea rabdare de stat degeaba...una peste alta, a fost surprins ca raspunde la intrebari sociale si nu arata partile corpului cum trebuie...asta e, le facem de-andoase-lea...m-a obosit cumplit cele 2 ore[alcool]

O sa am rezultatul zilele astea [flo] anyway...are de lucru Ema[bang]

am fost apoi ametita, voiam sa dorm dar nu ma lasa Ema[bang], a luat-o taica-su pe la ora 6 , si am zis ca o sa am o seara linistita si cu somn[:D], dar Petru a cerut atentie 100%, iar m-a apucat miezul noptii si apoi trezita de 2 ori...

A adus-o pe Ema la ora 7.10 si cand a sunat era noapte am zis ca s-a intamplat ceva cu ea[alcool], dupa ce am plasat-o la scoala am hranit bebelusul si apoi am adorm,it...pana la ora 11 cand a inceput sa sune tel[alcool]

am servit micul dejun si am facut un pic de orine, intins /strans rufe, hranit bebel...si vizionat forumul...dar tot sunt in ceata...si am o stare de ...deprimare si ma enervez din orice...





BAZAR GENERAL PE DC[comoara]

ajutati la terapia pentru Ema pe DC[flo][flo][flo]



Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG

http://www.autismromania.ro/ Doneaza 2€ cu un SMS la 877



Mari, mami de baietel dulce [baietel] PETRU MIHAI (23.09.2010) si de bomboana EMA (25.02.2002)





#23
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 17:12

imi doresc o MINUNE, sa nu mai fie copii bolnavi, sa nu mai aiba probleme, sa fie numai parinti fericiti, bucurosi pt fiecare zi petrecuta alaturi de copiii lor... Imi doresc ca Ema sa fie ca ceilalti copii, sa iasa cu fratele ei la plimbare , sa-i povesteasca, sa-l protejeze...sa mearga la teatru, dans, muzica...[bang][bang][bang]

NU mai stiu cums a fac sa nu se mai muste de mana, atre o crusta urata si crapata pe mana care se musca..., incepe iar sa-si spulga cate un fie de par, ori sa-si faca parul valvoi[bang][bang][bang], di dragoste pt fratele ei il apuca de mana si-l ciupeste, ori il zgarie pe fata[q]

Imi vine sa urlu, sqa fug...simt ca nu mai pot, nu mai am nici o speranta...ma ingrozeste faptul ca se mareste si nu o mai pot controla...ce fac atunci cu ea? daca o sa clachez ce va face Ema?[bang][bang][bang][q][q][q]



BAZAR GENERAL PE DC[comoara]

ajutati la terapia pentru Ema pe DC[flo][flo][flo]



Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG

http://www.autismromania.ro/ Doneaza 2€ cu un SMS la 877



Mari, mami de baietel dulce [baietel] PETRU MIHAI (23.09.2010) si de bomboana EMA (25.02.2002)





#24
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 17:14

cand ma uit la fotografii, surprinse in momentele bune ...pot sa jur ca totul este ok[q]



http://i47.photobuck...un/DSCF0460.jpg

http://i47.photobuck...un/DSCF0458.jpg

http://i47.photobuck...un/DSCF0462.jpg





BAZAR GENERAL PE DC[comoara]

ajutati la terapia pentru Ema pe DC[flo][flo][flo]



Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG

http://www.autismromania.ro/ Doneaza 2€ cu un SMS la 877



Mari, mami de baietel dulce [baietel] PETRU MIHAI (23.09.2010) si de bomboana EMA (25.02.2002)





#25
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 17:15

Citat:
citat din mesajul lui mari_paun



NU mai stiu cums a fac sa nu se mai muste de mana, atre o crusta urata si crapata pe mana care se musca..., incepe iar sa-si spulga cate un fie de par, ori sa-si faca parul valvoi[bang][bang][bang], di dragoste pt fratele ei il apuca de mana si-l ciupeste, ori il zgarie pe fata[q]

Imi vine sa urlu, sqa fug...simt ca nu mai pot, nu mai am nici o speranta...ma ingrozeste faptul ca se mareste si nu o mai pot controla...ce fac atunci cu ea? daca o sa clachez ce va face Ema?[bang][bang][bang][q][q][q]









off,Mari...exact asta am scris si eu azi la subiectul lui Mihaita...cresc si sunt foarte greu de controlat....doamne asa parsiva boala si ciudata....nu e ca alta boala,fie ea grava,dar macar stii la ce sa te astepti,pe cand aici....

plange sufletul in mine,urla....ca nu putem face mai mult....[q]



MIHAELA [mamica] DE [zana] ANDREEA(03.04.1997) SI [bonjovi] MIHAITA(25.09.2003)

Blogul lui Mihaita

Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT


A&M





Viata...













#26
ana l

ana l

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.932 mesaje

Postat 16 ianuarie 2011 - 17:41

Mari, da cu transplantul vostru de celule stem ce se mai aude?

Edy (5 nov 2003) si Daria (2 dec 2008)

#27
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 17 ianuarie 2011 - 13:33

programarea o face rapid...banii insa ii strang greu, inca nu am inceput campania...inca sunt ratacita, debusolata, nu stiu cum , de unde sa incep[bang][bang]



BAZAR GENERAL PE DC[comoara]

ajutati la terapia pentru Ema pe DC[flo][flo][flo]



Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG

http://www.autismromania.ro/ Doneaza 2€ cu un SMS la 877



Mari, mami de baietel dulce [baietel] PETRU MIHAI (23.09.2010) si de bomboana EMA (25.02.2002)





#28
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 21 ianuarie 2011 - 13:41

Ema are o noua schema de programe si fetele spun ca merge bine, s-a mai atenuat muscatul mainii, si doarme mai repede seara, de asemenea mananca f putin ziua...lucru care pe mine ma ...ingrijoreaza pt ca avea o mare pofta de mancare inainte...oricum se pare ca functioneaza cura de slabire la care am supus-o, nu mai vrea sa manance tot timpul[pk], se cunoaste ca a mai slabit si speram ca la vara sa fie mai supla[flo][pup]



BAZAR GENERAL PE DC[comoara]

ajutati la terapia pentru Ema pe DC[flo][flo][flo]



Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG

http://www.autismromania.ro/ Doneaza 2€ cu un SMS la 877



Mari, mami de baietel dulce [baietel] PETRU MIHAI (23.09.2010) si de bomboana EMA (25.02.2002)





#29
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 31 ianuarie 2011 - 11:59

Acum Ema face terapie cu aceleasi fete insa intr-o alta locatie...centrul care a functionat acum 2 ani si-a reluat activitatea[pk], are un nopu spatiu pus la dispozitie de o fundatie care ne-a ajutat si ne-a sustinut sa facem asociatia parintilor cu copii cu autism[flo]

Tot asa ma costa, insa e un spatiu spcial pt terapie, se filmeaza si fetele se intrec sa scoata ceva de la copii...in prezent sunt 6 zopii insa mai sunt 6 cereri...sa vedem cati raman pt ca sunt prea multi si doar 4 camere, copiii fac intre 2 si 5 ore ( Ema e la max) ...e luata de la scoala si condusa la centru pt terapie. Am noroc ca fetele mi-a aduce si acasa , iar dimineata o i-a invatatoarea la scoala. Coordonator de programe este dl. Mitasov.



Acum toti ne chinuim sa strangem 2% pt acesti copii.[flo]





BAZAR GENERAL PE DC[comoara]

ajutati la terapia pentru Ema pe DC[flo][flo][flo]



Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG

http://www.autismromania.ro/ Doneaza 2€ cu un SMS la 877



Mari, mami de baietel dulce [baietel] PETRU MIHAI (23.09.2010) si de bomboana EMA (25.02.2002)





#30
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 02 februarie 2011 - 14:13

RAPORT IANUARIE



in luna ianuarie , cu ajutorul vostru am strans din bazar suma de 282 lei[flo], bani care i-am folosit pt terapia Emei. MULTUMESC!!![flo][flo][flo]



Acum Ema merge la un centru, pe care impreuna cu cativa parinti l-am infiinta in urma cu 3 ani...a mers o perioada si nu m-am intel;es cu parintii asa ca am continuat acasa. Acum se ocupa un tatic ce a reusit sa lamureasca cum sta tereaba cu terapia ABA. Pt 5 ore platesc 800 lei si coodonatorul de programe 360 lei, ma mai costa 200 lei/ luna logopedia si 100 lei transportul de acasa pana la centru...

lunar cheluiesc bani pt materiale necesare la scoala si la centru, pachetel....



din fericire se vad progrese, noua structura de program merge f bine...din pacate drumule lung[bang]

Bineinteles ca strangem semnaturi pt 2%, ne-am mobilizat atat terapeutii cat si parintii pt a aduna cat mai multe semnaturi[flo]



BAZAR GENERAL PE DC[comoara]

ajutati la terapia pentru Ema pe DC[flo][flo][flo]



Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG

http://www.autismromania.ro/ Doneaza 2€ cu un SMS la 877



Mari, mami de baietel dulce [baietel] PETRU MIHAI (23.09.2010) si de bomboana EMA (25.02.2002)






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -