Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Vacanta in Turcia (2)


299 raspunsuri la acest subiect

#291
danclau25

danclau25
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 iulie 2007 - 20:30

quote:
Originally posted by laurajr

Buna fetele, am venit si noi din Turcia ( de fapt de miercuri dar am mai fost si la o nunta in Constanta).
Sa dau detalii deci: am fost la Kusadasi cu taromul ( zbor f bun cu decolare-aterizare struna si am plecat si cu 2 ore mai devreme ) mai neplacut a fost la intoarcere ca ne-a luat autocarul pt aeroport la 4 dimi...deci pana la 12 ziua mai apucam ceva plaja..
La Grand Ozcelik sa nu va duceti, am ramas f dezamagia, 4 stele erau probabil pe cer cand s-a apucat mesterul de construit...camere mici, mobilier vechisor, personal ff slab vorbitor de enleza, chelneri destul de neglijenti in restaurant.
Daca le dadeai bacsis in ideea sa se miste mai repede li se parea f normal, daca nu le dadeai nici nu mai treceau pe la masa ta a 2 oara.
Iar cu bacsisul afisat peste tot in autocare, e chiar stresant, de vreme ce platesc 40 eoro o excursie si mi se spune ca transportul e inclus, nu inteleg de ce sa platesc bacsis.
Deci ca servicii n-am fost impresionata, plaja ce mai era, ca din hotel coborai direct pe plaja, sezlonguri libere dar mai mult mi-a placut plaja de la Mamaia ( mai lata dar muuuult mai murdara ).
Soarele era ff puternic, pana la 11 se putea face plaja si dupa 5 seara dar noi oricum am mers in multe excursii.
Sa nu ratati Efesul si Pamukkale dar sub nici o forma sa nu va luati excursie de shopping agentii isi iau de aici comisioane daca va cumparati voi ceva iar outleturile alea din Soke aveau niste preturi nesimtite...mu;t mai mari ca-n Canada.
Sa nu pierdeti seara turceasca la seray, hamam-ul ( faceti-l in prima zi cand aveti pielea nebrozata sa nu va usture la peeling )si mancarea din bazar...ieftina si gustoasa .
Daca va duceti la fabrici de pielarie stati linistit, in bazar gasiti aceleasi chestii, mult mai ieftine, eu mi-am luat un sacou de piele turcoaz cu 100 de euro cand la fabrica dupa negocieri mi-l lasase la 200...

F obositoare chestia cu negociatul, nu mi-a placut deloc, de ce nu pot afisa preturile normal nu stiu...

Una peste alta a fost o experienta interesanta dar data viitoare voi merge la Santorini , Grecia .

Vacanta placuta celor care au de plecat in concediu!

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'


Pentru Laurajr. Buna.Pe 31 august voi pleca cu sotul meu la hotel Batihan in Kusadasi.Te-as ruga daca imi poti spune preturi din outlet-urile de la soke(auzisem ca sunt preturi f bune si ca merita sa-ti iei haine de acolo).Ne-ar interesa ceva tricouri blugi,geaca de blugi,eventual si geci de piele.Si ceva preturi prin bazarul din Kusadasi.Bazarul este deschis simbata si duminica?(noi vom ajunge sambata dimineat-mergem cu autocarul).Daca stii si ceva preturi la aur si argint.Multumim mult.

#292
ilayda

ilayda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 28 iulie 2007 - 12:07

quote:
Originally posted by madau
Las ca-i bine sa spunem tot ce stim, ca sa stie la ce sa se astepte. Deci verificati acasa conversia lira cu ce valuta aveti voi, apoi vedeti la cat va calculeza ei...nu va convine, nu cumparati. Aaa, si nu uitati de NEGOCIERE..chiar si la mall e valabila[:D][mamica]Madau si [copil]Alexia Miruna (15 dec 2005)poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, Antalya 2007povestea nasterii Miruneifilmulet aniversar [i]filmuletze poznase 1 si 2
la maaalllllll??????

#293
ilayda

ilayda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 28 iulie 2007 - 13:14

quote:
Originally posted by mada101

Pupici la toata lumea! M-am intors din vacanta [biz]....nici nu stiu cu ce sa incep...Am fost in Kemer..e ok faza cu soarele care intra dupa munta...oricum dupa 6:30 mergeam sa facem dus..apoi la masa..nu ma deranja ca nu mai e soare.
Nu va sfatuiesc sa plecati cu " Blue Air"...am avut intarziere la plecare ..cam 8 ore am stat in aeroport...la un momedat chiar ne a urcat in avion si ne a dat jos ca e defect...[bang]...
In mare a fost ok...dar mie nu prea imi place stilul lor de viata...depinde de gusturi...
Am luat excursii...am facut rafting si scufundari ...f tare este! va recomand...e minunat sa sa faci scufundari si sa vezi pestisorii cum sunt in jurul tau....
Va sfatuiesc daca vreti sa faceti excursii sa nu mergeti cu agentiile care ati venit...sa luati excursii de la agentiile turcesti...sunt la jumatate de pret. Noi am luat teapa..dar am vb cu niste norvegieni care platisera jumatate cat am platit noi. CLAR...se negociaza...absolut orice...si oriunde.
Daca vreti shoping..luati autobuzul nu taxiul....
Daca credeti ca va mai pot ajuta cu ceva astept intrebari.

Pup
Mada

[amoras]Mada scumpa de ce arunci cu noroi in necunostinta de cauza. Ma numesc Mihaela sint ghid in Antalya de 10 ani si tot de zece ani locuiesc aici. Aceste,,firme turcesti despre care tu esti convinsa ca sint foarte cinstite si cu mila pentru turisti in asa fel incit vind la jumatate de pret sint autorizate de ministerul de turism turk?sau sint aceleasi agentii fantoma care vind doua saptamini intr-o statiune si apoi se evapora cu banii.Daca agentiile cu care a-ti venit sint atit de rele si va trag teapa de ce atunci cind plecati in excursii cu agentiile de strada ,(caci asa se numesc aici)sunati tot ghidul local si ba tipati ca a-ti platit excursia si nu avenit nimeni sa va ia si nu mai gasiti agentia acolo unde era cind a-ti platit,ba ca v-a uitat la Pamukkale si nu stiti pe cine sa sunati ba ca a-ti fost 30 in masina de 23,ba ca a-ti avut ghid de limba rusa,ba ca nu va dat masa pentru ca nu-i asa la jumatate de pret a omis sa va spuna,ba ca nu au nici un fel de asigurare si nu-si asuma raspunderea,etc,etc.Sint in criza de timp pentru ca altfel as fi mscris mai mult.I-MI IUBESC MESERIA si sint un ghid bun ,iar asta o spun nu eu ci miile de turisti cu care am venit in contact.Chiar daca locuiesc de zece ani aici niciodata nu m-am gindit ca prin ceea ce fac trag tepe concetetenilor mei.Ba dimpotriva.Daca tu crezi inca ca ai luat teapa ete problema ta,totusi nu uita ca sint oameni care lucreaza profesional si aici fara a fi tepari.M-ai ranit

#294
crisstin

crisstin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 28 iulie 2007 - 20:18

ilayda daca tot esti ghid in Antalya de 10 ani te rog recomanda niste hoteluri bune de 5 * cu plusuri si minusuri la fiecare sa alegem si noi in cunostinta de cauza.

#295
ilayda

ilayda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 29 iulie 2007 - 12:45

quote:
Originally posted by crisstin

ilayda daca tot esti ghid in Antalya de 10 ani te rog recomanda niste hoteluri bune de 5 * cu plusuri si minusuri la fiecare sa alegem si noi in cunostinta de cauza.


In primul r#305;nd o felicit pe cea care a avut #305;deea acestui subiect. Abia acum trei zile am descoperit forumul #351;i am citit tot subiectul ,Vacante #305;n Turcia'. Uneori m-am amuzat ,alteori m-am #305;ntristat #351;i de c#305;teva ori #305;nfuriat.#350;i ca sa-ti raspund, recomandare hoteluri de 5* foarte greu,voi #305;ncerca totu#351;i.Nu ma #305;ntelege gre#351;it am spus foarte greu pentru ca nu ai specificat ce gusturi ai,sau ce anume ai dori.
Municipiul Antalya este #305;n acela#351;i timp #351;i capitala de judet.Tot judetul se intinde de-a lungul tarmului pe o lungime de 400km,statiunile din zona de vest(cele care s#305;nt #305;ntre munte #351;i mare #351;i au plaje de pietri#351; 250km)#351;i cele din zona de est cu plaje de nisip 150 km. Statiunile din est se adreseaza #305;n special familiilor cu copii at#305;t prin hoteluri c#305;t #351;i prin plajele cu nisip. Statiunile din este #305;n ordinea apropierii de ora#351; #351;i implicit de aeroport #305;n ordine:1)Statiunea Lara 10km Antalya (cu hotelurile Lara Barut, Kervansaray Lara, Miracle, Titanic, LaresPark, RivaDiva, DelphinPalace, FameResidenceLara, Concorde, LimakLara, Sherwood,RoyalWings, KervansarayKundu, LaraBeach, Saturn)#305;n prelungirea careia se afla imediat statiunea Kundu cu hotelurile I.C.Green Palace,V enetia, WOW Kremlin #351;iWOW Topkap#305;Palace.
Toate de 5* toate au plaje proprie de nisip.
2)Statiunea Belek (45 km fata de Antalya est)care este mult mai #305;nt#305;nsa de-a lungul tarmului #351;i care se #305;mparte #305;n Kadriye,Belek #351;i Bo#287;azkent. Hotelurile din Belek nu le voi scrie pe toate(s#305;nt foarte multe)doar c#305;teva Papillon Belvil,Calista(#305;n Kadriye)ElaQuality,LimakArkadia,Spice,Adam #351;i Eva,Club Voyage Belek,Sillyum,Cornelia de Lux,Papillon Ayscha,PineBeach Club,Pine Maritim,Gloria Verde,Atlantis,Papillon Zeugma,Rxos Premium,Letonia,Xanadu(#305;n Belek)Belek Beach,Vera Paradiso,Ayd#305;nbey Famous,Riva Donna(Bo#287;azkent).
Voi continua cu celelalte diseara sau m#305;ine. Trebuie sa plec la transfer. Retine #305;n schimb ca diferenta #305;ntre hotelurile de 5* stele #305;n 90% este reflectata #305;n pretul hotelului.S#305;nt hoteluri de 5* cu 20€ zi=pers. #351;i hoteluri cu 200€ zi =pers. Am gasit de cur#305;nd o pagina completa de net despre Antalya (harta,hoteluri,tip de pensiune,fotografii) Merita studiata http://www.side-mana....de/index.html#


#296
hristina

hristina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 29 iulie 2007 - 16:18

Draga Ilayda, fara a favoriza sau defavoriza pe cineva, adica vreun hotel sau statiune, chiar sunt in asentimentul lui Crisstin si te-as ruga sa vii aici si sa ne prezinti si noua oferta favorabila, sa ne mai spui unele chestii de finete pe cate noi nu avem cum sa le stim, asta ca sa nu fim nevoite sa venim in tara si sa spunem ca am luat sau nu teapa!

Deci,daca se poate, da-ne si noua sfaturi profesioniste si bine intentionate, te rugam! Noi n-avem de unde stii care ne fura si care nu, care sunt cinstitii sau cei dornici doar de inavutire!

Kasi si Victoria

#297
crisstin

crisstin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 29 iulie 2007 - 21:19

Nu stiu ce s-a intamplat cu postul lui ilayda dar e plin de ‘ #305, #351’ de se intelege foarte greu , poate un moderator rezolva problema.
Ce as vrea ? Pai cred ca , aceelasi lucru ca multe alte membre de pe acest forum.
Adica un hotel care sa aiba servicii de calitate si un pret acceptabil.[cool]
Eu de ex. as vrea un hotel cu mai multa verdeata , animatie (si pt. copii si pt cei mari), personal amabil (asta am inteles ca nu e problema), iar conceptul UAI sa fie intradevar ULTRA (de ex am mai citit pe unele forumuri ca desi era UAI bauturile erau doar turcesti,sucuri de proasta calitate, la unele restaurante a la carte se platea sau nu aveai voie cu copii ,etc), plaja , cat de repede se adanceste apa de la mal (o sa merg si cu un copil de 4 ani), cam cat costa baby sitter.
Cum nu am luat bilet pana acum , probabil o sa astept ofertele de last minute pt. septembrie si o sa vad atunci ce gasesc, dar anumite informatii despre hoteluri pe care poti sa le recomanzi vor fi utile si pentru la anul cand poti face rezervare din timp si pe alese.
De ex. ai putea sa ne spui de ce hoteluri sa ne ferim , la care ai avet plangeri mai multe, care nu ofera servicii conform standardului sau de ce neajunsuri ai putea sa te lovesti la anumite hoteluri.
Stiu ca nu exista hotelul perfect (nici noi nu suntem perfecti) dar din urmatoarele care ar trebui evitate ?
Amara Beach Resort , Aydinbey Famous Resorts, Barut Hotels Lara Resort, Belconti Resort Hotel , Botanik Resort Hotel ,Belek Beach Resort, Club Mega Saray, Concorde Resort Hotel , Delphin Deluxe Resort, Delphin Palace Hotel, Kervansaray Lara(Kundu), Lara Beach Hotel , Larespark Hotel , Miracle Resort Hotel , Papillon (cele 4) , Club Voyage Belek, Vera Club Paradiso,
Porto Bello Hotel , Royal Wings Hotel , Sheraton Voyager Antalya , Kaya Belek Hotel , IC Santai Hotel .
Mersi anticipat si in masura cand ai timp liber te astept cu informatii.


#298
ilayda

ilayda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 30 iulie 2007 - 10:47

quote:
Originally posted by crisstin

Nu stiu ce s-a intamplat cu postul lui ilayda dar e plin de ‘ #305, #351’ de se intelege foarte greu , poate un moderator rezolva problema.
Ce as vrea ? Pai cred ca , aceelasi lucru ca multe alte membre de pe acest forum.
Adica un hotel care sa aiba servicii de calitate si un pret acceptabil.[cool]
Eu de ex. as vrea un hotel cu mai multa verdeata , animatie (si pt. copii si pt cei mari), personal amabil (asta am inteles ca nu e problema), iar conceptul UAI sa fie intradevar ULTRA (de ex am mai citit pe unele forumuri ca desi era UAI bauturile erau doar turcesti,sucuri de proasta calitate, la unele restaurante a la carte se platea sau nu aveai voie cu copii ,etc), plaja , cat de repede se adanceste apa de la mal (o sa merg si cu un copil de 4 ani), cam cat costa baby sitter.
Cum nu am luat bilet pana acum , probabil o sa astept ofertele de last minute pt. septembrie si o sa vad atunci ce gasesc, dar anumite informatii despre hoteluri pe care poti sa le recomanzi vor fi utile si pentru la anul cand poti face rezervare din timp si pe alese.
De ex. ai putea sa ne spui de ce hoteluri sa ne ferim , la care ai avet plangeri mai multe, care nu ofera servicii conform standardului sau de ce neajunsuri ai putea sa te lovesti la anumite hoteluri.
Stiu ca nu exista hotelul perfect (nici noi nu suntem perfecti) dar din urmatoarele care ar trebui evitate ?
Amara Beach Resort , Aydinbey Famous Resorts, Barut Hotels Lara Resort, Belconti Resort Hotel , Botanik Resort Hotel ,Belek Beach Resort, Club Mega Saray, Concorde Resort Hotel , Delphin Deluxe Resort, Delphin Palace Hotel, Kervansaray Lara(Kundu), Lara Beach Hotel , Larespark Hotel , Miracle Resort Hotel , Papillon (cele 4) , Club Voyage Belek, Vera Club Paradiso,
Porto Bello Hotel , Royal Wings Hotel , Sheraton Voyager Antalya , Kaya Belek Hotel , IC Santai Hotel .
Mersi anticipat si in masura cand ai timp liber te astept cu informatii.



Deci bine ai zis,din plingerile turistilor va pot spune de care hoteluri sa va feriti,numai ca va trebui sa fiu subiectiva,pentru ca la un hotel ceea ce nu place unor turisti,place altora.Faptul ca mi-ai dat nume de hoteluri ma bucura pentru ca pot raspunde concret.
-Amara Beach Resort -sint in nr.de trei Amara Wings in centrul oraselului statiune Kemer,cu plaje proprie de pitris(ca dealtfel toate statiunile din vest)este nou-2005,cochet,nemultumiri nu am avut.Amara Dolce Vita in statiunea Tekirova la 60 km de Antalya(tot in vest)este deschis anul acesta,toate familiile care au fost cazate pina acum,au fost foarte multumite.
Aydinbey Famous Resorts pentru pretul la care este slabut(#305;n partea de est cu plaje de nisip)dejavantaj-in statiune noua Bo#287;azkent,peisaj dezolant,se adrezeaza familiilor de muncitori ru#351;i.Voi continua la 8.45 vine ma#351;ina.pa

#299
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 iulie 2007 - 11:24

continuam in capitolul 3



Roxana


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -