Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (16)


195 raspunsuri la acest subiect

#61
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 09 noiembrie 2010 - 17:12

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug
Teolinda, aceeasi intrebare mi-au pus-o fetele si anul trecut pe vremea asta. [:D]Stufatul e un fel de arpagic mai mare din care creste ceapa cu partea alba mai lunga si care e speciala pt mancarea cu acelasi nume. Mai pe scurt se refera la ceapa care se foloseste doar verde, nu se lasa pt capatana in pamant pana la toamna. Stufatul nu e praz![:)]Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Pe bune? E prima oara cind intilnesc denumirea asta referitoare la un tip de ceapa, eu stiam ca stufat se numeste doar mincarea care se face din ceapa verde (si uneori si in amestec cu praz). Nici nu stiam ca sunt tipuri de ceapa de primavara si de toamna - eu am folosit acelasi arpagic si pt ceapa verde si pe aia pe care nu am consumat-o in primavara am lasat-o in pamint pina acum toamna, cind am scos-o capatina uscata. Uite ca am mai invatat ceva! [flo]Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#62
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 10 noiembrie 2010 - 11:25

Da, Gabriela. Daca lasi stufatul in pamant si nu-l culegi cand e verde, se strica, nu face capatina ca ceapa normala.
Parintii mei au pus sapt trecuta spanac in gradina si azi m-au anuntat ca deja a iesit, are 2-3 cm inaltime. Deh, daca e cald! Oare cat va mai tine timpul asta frumos, n-am mai urmarit stirile...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#63
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 10 noiembrie 2010 - 11:53

Liviana,e nebuna vremea asta,sunt vreo 20 de grade acum cred si au anuntat 23.Eu vin in pantofi de vreo 3 zile la servici,ca deja mi se luase de ghete.M-am uitat la vreme si in afara de joi nopatea cand s-ar putea sa ploua un pic,in rest cald si frumos.Astia de la accuwether cica pana pe 16-17 incolo soare si frumos,14 15 grade.

In curand scot furtunul din nou,sa ud[:)]

Gabriela,da,se face tufa,sa vedem cum s-o prezenta la anu,daca se prinde!

Liliana,multumesc!



"La vita e bella"

Explore Romania



Bijuterii hand made

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#64
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 11 noiembrie 2010 - 19:08

Cred ca nici weekendul asta nu pot planta ce o sa primesc de la bakker...azi am primit sms ca a plecat coletul catre mine...cine stie cit o face cu posta romana, parca vad ca ajunge saptamina viitoare...[bang] In mod clar e ultima oara cind mai comand de la ei, am zis![:D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#65
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 15 noiembrie 2010 - 13:15

Ei bine, mi-a sosit pachetul intr-un final, simbata. prin urmare am plantat trandafirii si bulbii de narcise si lalele (de la lalele mai am vreo 6 bulbi sa vad unde-i mai pun...). Plus ca mi-am luat si niste irisi din aia pereni, albi si un ilex mic pe care vreau sa-i plantez si gata, termin tot pe toamna asta...

Am facut o socoteala ca am plantat peste 350 de bulbi [alcool]...acum sa vedem efectul de la primavara! [8D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#66
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 16 noiembrie 2010 - 18:32

Leloo, felicitari! Mi se pare fantastica cifra asta 350!!! Uau! Pai la primavara stai numa la cafea in gradina si admiri peisajul, ca treaba-i gata de-acum.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#67
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 18 noiembrie 2010 - 11:57

Vin si eu cu o intrebare cam off-topic pt fetele din Bucuresti. Cum sa ii fac lui Matei un costum popular? Daca ar avea cineva un costum de imprumut pt 5-6 ani ar fi grozav (Gabriela?), ne trebuie pt la serbarea din 15 dec. la gradi. Inca nu stiu ce ii va trebui lui B, aflu sapt viitoare, dar parca vad ca nici pt el nu va fi f usor.[bang]
Merci anticipat.


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#68
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 18 noiembrie 2010 - 16:17

Liviana, din pacate nu te pot ajuta - si Stefan a avut nevoie acum 2 ani de costum popular dar pina la urma a rezolvat gradinita, nu stiu de unde au luat - eu doar l-am trimis cu un clop de morosan [olala] - pe asta il aveam acasa (dar nici macar pe asta nu-l mai am...)

Cred ca poti gasi diferite elemente - gen un briu, o tascuta, un clop - la Muzeul Satului sau Muzeul Taranului Roman - il echipezi intr-o camasa alba pe acre o pui pe deasupra, ii pui briul, tashcutza si clopul - si gata costumul popular!

Eu acum caut costum de Craciunel pentru cel mic - la cel mare inca nu stiu ce costum va avea - vor pune in scena Veronica si nu stiu inca ce personaj va fi Stefan...[pk]



Olympia - sa stii ca si eu sunt curioasa sa vad efectul - curtea mea e mare, dar in cea mai mare parte am gazon - asa ca am incercat sa plantez bulbii grupati, pe unde am putut, pentru ca m-am gindit ca efectul va fi cu atit mai frumos daca sunt multe flori intr-un spatiu relativ mai mic. Acum sa vedem ce o iesi...[:D] Am vazut ca de exemplu muscarii au cam iesit, narcisele sunt rasarite cam de 1cm, unele lalele chiar (bine, cred ca si eu le-am cam plantat nu foarte adinc si poate si din cauza asta - am vazut ca cele plantat anul trecut nu au rasarit inca - sau poate astea nu vor mai aparea??). De dimineata am vazut ca si piciorul cocosului are din nou frunze...[bang] sper totusi sa stea cuminti ...nu de alta, dar nu a venit primavara inca! [olala]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#69
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 18 noiembrie 2010 - 19:34

Liviana daca vrei iti pot recomanda pe cineva care face costumase pentru copii (tot ea mi-a facut costumasul de dovlecel pt puiutul meu la serbarea de Halloween si a iesit super)
Gabriela chiar esti campioana la bulbi! eu cred ca am maxim 30% si ma rog sa nu-mi rasara acum pt ca nu vreau sa stau cu peturi in curte pana la primavara (i-am plantat dar nu i-am udat, sper sa fii facut bine). Eu n-am mai facut nimic prin curte[:D], nici n-am sapat zona pt legume....Am plantat 2 iasomii dar acum imi dau seama ca n-am ales bine locul si le voi muta la anul poate.
Insa aseara am gatit prima data cu cimbrisor din curte si e fenomenal. Am carticelele cu retete de la revista Felicia iar in cea cu salate sunt multe plante aromatice asa ca revin asupra deciziei pe care o luasem de a nu mai planta/semana asa ceva - pt ca acum stiu ce sa fac cu ele...[pk]
Am gasit si o sursa buna pt rasaduri de rosii si ardei (nu mai pun eu deci asa ceva pt ca ei folosesc nu stiu de care seminte de nu stiu de care soi si doar o samanta costa 0.5lei). Insa restul de rasaduri (pt flori) le voi pune din decembrie, nu ma mai pacalesc ca in primavara asta (februarie e mult prea tarziu)
cam atat despre mine

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#70
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 18 noiembrie 2010 - 21:21

Gabriela, multumesc pt info. Eu nu vreau sa cumpar costumul din magazine caci nu are sens, imi trebuie doar pt 2 oe cat tine serbarea.
Tala, da, te rog, da-mi un email cu detaliile doamnei. Cat ti-a luat pt costum?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Ieri, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Ieri, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 08:05

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -