Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

gradinita Springfield


4 raspunsuri la acest subiect

#1
boo lina

boo lina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 14 octombrie 2010 - 15:34

Am vizitat mai multe gradinite din sectorul 2 si aceasta mi s-a parut curata, bine dotata, cu camere spatioase, jucarii multe, dar directorii mi s-au parut genul de afaceristi fara scrupule.
Ce am mai constatat este ca, desi e o gradi cu predare in engleza, educatoarele pareau sa stie o engleza f basic
Se poate sa ma insel, recunosc nu am petrecut foarte mult timp acolo si de aceea as dori sa stiu cateva pareri ale unor parinti care au copilul acolo, eventual la grupa mica.

Ioana

#2
Marius123

Marius123
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 15 octombrie 2010 - 19:15

Avem copilul la grupa mijlocie > 3ani la gradinita asta. A inceput de prin primavara. din cate stiu eu dimineata este program in engleza, dupa amiaza in romana. noi participam doar la programul de dimineata. Ideea pe care am mers a fost sa se familiarizeze cu o limba straina. Dupa parerea mea a facut progrese la engleza. Este foarte greu sa faci pasi remarcabili daca nu vorbesti acasa sau in colectivitate o limba straina. In general suntem multumiti de gradinita iar copilul merge cu placere.

#3
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 10 februarie 2013 - 17:00

Reinviez (oare asa s-o spune?[:D]) acest subiect si intreb parinttii care au copii acolo care sunt parerile in 2012-2013 ? Faptul ca se face engleza intensiv (am inteles ca scoala e patronata de englez+sotie romanca) nu afecteaza vocabularul in romana, mai ales la cei mici (2-3 ani) ? Alte puncte tari sau puncte slabe observate ?

Multumesc !

Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)

#4
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 16:20

E prima data cand intru in sectiunea asta a forumului (cautam o cresa pentru cea mica) si ma bucur ca am dat si peste subiectul asta.

Am la gradinita Springfield baiatul. El are acum 4 ani si 5 luni si este la Springfield de cand avea 1 an si 10 luni, adica de 2 ani jumatate.E prima gradinita si ultima la care a fost (nu intentionam sa schimbam).

Recunosc ca nu am facut nici o ''evaluare'' a educatoarelor, dar nu cred ca intr-o vizita la gradinita se poate aprecia nivelul englezei pe care o stiu.In general de dimineata ce pot sa spuna? 'Good morning'','How are you', ''Let's wash our hands''.
Nu intentionez sa intru in conflicte pe forum,dar nu cred ca evaluarea se poate face dupa doar o vizita. Copilul meu stie multe cuvinte si structuri in engleza (mai mot a mot, mai luate ca intreg), sunt multumita de progresele lui, sunt multumita de activitatile pe care le desfasoara acolo si nu mi-am pus niciodata problema ca nu ar fi in siguranta (ceea ce pentru mine conteaza foarte mult).
Pentru intrebari punctuale, stau la dispozitie in masura in care pot sa raspund.
Baietelul meu e la program lung de la 2 ani, deci marea majoritate a zilei sta acolo.

ch_dana, nu spun de gradinita, ci raspund la intrebarea ta cu exemplul familiilor bilingve. Sunt copii care aud de mici, in aceeasi casa, doua limbi diferite. Si totusi cand ajung la 3-4 ani vorbesc cursiv poate in amandoua, fara sa le incurce.
Cu atat mai putin cred ca pot fi afectati(negativ) copiii de 2-3 ani de cateva fraze/cuvinte pe care le aud la varsta asta in engleza. Tocmai, e o varsta la care prind repede si e indicata pentru a isi diversifica cunostiintele.
Noi am avut surpriza cu David ca el stie foarte multe chestii, dar nu ne dam seama decat cand incepe sa le foloseasca intamplator (in situatiile in care e nevoie de anumite expresii/cuvinte).Nu stau in fiecare zi cu el sa fac lista de cuvinte pe care si-a insusit-o, dar acum doua saptamani am avut surpriza sa imi dau seama ca se poate uita la documentare pentru copii (gen 'Come outside' - facut de BBC) si intelege mai mult de trei sferturi, fara sa ii traduc eu.Si asta e doar meritul celor de la gradinita.Noi nu vorbim cu el acasa in engleza.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -