Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reusiti sa va motivati copiii sa citeasca?


18 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 21:05

Ioana citeste de la 5 ani; pana la 11 ani a citit o gramada de carti. Cand era mica nu voia sa doarma si zicea s-o mai las putin inainte sa adoarma. O lasam putin...mai mult, apoi nu a mai trebuit sa-i spun.
Aud adeseori de parinti suparati ca televizorul sau calculatorul ocupa majoritatea timpului liber al copiilor lor; nu inteleg de loc, pe bune, cine-i obliga pe acestia sa fie de acord cu ceva ce considera nociv, chiar daca pruncii lor o cer?
Acuma sa nu credeti ca totul este si ramane roz; cititul s-a rarit la Ioana de cand a aparut Teodora, fata sotiei mele; o joaca intre fete este mai spumoasa...
Totusi, cumpar carti mai departe, iar fata mea citeste...si sper ca si Tea se va molipsi. Iar calculator si TV, cu portia.

http://community.web...com/user/tora97

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#12
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 23 martie 2005 - 03:44

La capitolul asta trebuie sa recunosc ca am falit si eu.
Eu citeam mult cand eram adolescenta si mai citesc si in ziua de azi.
Am incercat sa-i imprim oarecum asta si fetei mele,dar n-am reusit.
Am cumparat carti bune...dar nu o incanta sa citeasca.

Profesoara de literatura e f severa si le da lectura obligatorie.Ii verifica punandu-i sa faca rezumat si sa comenteze,la termen de doua saptamani.
Fata mea citeste literatura cu o lehamite ce ma scoate din sarite.

Ultima data a avut de citit "Pianistul" de Wladyslaw Szpilman.
Mi s-a facut un gol in stomac,cand am vazut ca a gasit discul cu filmul si intai s-a uitat la film.
a citit doar apoi cartea...cred ca de n-ar fi fost sa o intrige un pic filmul...ar fi lasat pe ultima suta de metri cititul cartii.




#13
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 23 martie 2005 - 14:31

Daca vreti sa nu mai stea cu okii in calculator, nu le luati calculator. noi in tinerete nu am putut trai si fara? strica si okii [help]




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] si Fetitza Maritza [pis]

#14
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 23 martie 2005 - 15:42

quote:
Originally posted by Ramonika
Daca vreti sa nu mai stea cu okii in calculator, nu le luati calculator. noi in tinerete nu am putut trai si fara? strica si okii [help]
Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] si Fetitza Maritza [pis]
Da am putut trai si fara pc. dar timpurile s-au schimbat. Eu spun ca nu trebuie sa raminem conservatori trebuie sa fim deschisi la tot ce e nou. Ce nu strica ochii???? si sa citesti cu lanterna sub plapuma strica ochii [:D] si multe altele care chiar nu merita...pina una alta pc. ne ajuta extraordinar de mult..."Un sfirsit e un inceput..."ella&com.

#15
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 23 martie 2005 - 15:48

quote:
Originally posted by Ramonika

Daca vreti sa nu mai stea cu okii in calculator, nu le luati calculator.

Ramonika [amoras] si pisicile



si noi? [:D]

_____________
Sapte dintr-o lovitura!



#16
meri-lou

meri-lou
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 11 aprilie 2005 - 12:12

Buna ,
Stiu ca e cam tirzior raspunsul meu dar abia acum am dat de intrebare.
Andruza are doar 11 ani si nu se prea omora cu cititul . Insa asta vara am cumparat "Ciresarii" si am pus-o sa le citeasca si dupa ce a inceput primul volum nu le-a mai lasat din mina pina nu le-a terminat ... pe toate 5 !!! si in vacanta de iarna a recitit cite un volum care i-a placut mai mult , in functie de timpul care l-a avut. De atunci ii dau carti pentru copii . I-a placut sa citesca si o carte despre Decebal si Traian f. frumos scrisa. Deci cautati intii ceva care sa le placa si abia mai tirziu carti mai grele.Eu sper sa-i placa in continuare sa citeasca. Ii tot caut carti pt. virsta ei.
Multi pupici .... si mult noroc la toti

#17
maria m m

maria m m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 101 mesaje

Postat 14 aprilie 2005 - 20:13

Sunt destul de multumita,Miruna a citit intr-o saptamana o carte de 550 de pg,"Diavolul se imbraca de la Prada"-pt mamicile cu fetite,va recomand sa le-o dati,o sa le placa.Intru mai incolo sa scriu si autorul.
va pup.

maria,[mamica] de Paula [patut](1 an si jumatate) si Miruna [zana] (13 ani si jumatate)

#18
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 19 aprilie 2005 - 01:41

Dupa ce am citit ce spuneti voi trebuie sa rectific: cititul este un obicei old-fashioned in America. Pai daca ma uit in avion sau pe plaja ce citeste lumea asta vad: romance (gen Sandra brown), politiste sau action(gen John Grisham) sau non-fiction (gen "French Women don't get fat" sau "Chicken soup for..."). In ziarul de dumnica se publica lista cartilor celor mai vindute in timpul saptaminii. Acelasi clasament. Rar cind mai apare vreun roman. Eu citesc destul de mult dar de fiu-meu nu s-a prins acest obicei. Iar sfatul cuiva ca putem trai fara calculator ca asa era si pe vremea noastra nu tine aici: copiii isi fac temele pe calculator asa cum le faceam noi pe hirtie. E ca si cum pe vremea noastra cineva nu ar fi avut caiete ci tablite, ca pe vremea bunicilor. Pur si simplu scoala presupune ca tota lumea are calculator. Temele se afiseaza pe web-site-ul scolii, la fel si notele si prezenta. Fara computer NU se poate.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -