Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(37)*


225 raspunsuri la acest subiect

#201
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 10:35

Neatzaaaa..!

La noi s-a mai racorit de ieri asa ca e veselie mare. Am fost ieri la bunici, ne-am plimbat pe-afara, a dormit muuult...si prin urmare nu a avut timp de facut pirtzuri, care insa si-au facut simtita prezenta aseara... A adormit pe la 9, la 10 s-a trezit iar, la 11 iar, la 1 fara 10 iar, de la 2 pina la 3.15 am leganat-o si ne-am jucat ca sa adoarma la loc... asa ca acu is cam cheauna. Dar ce sa-i faci, banuiesc ca toate astea intra in fisa postului de mamica [:D].

Si eu stiu de prin carti ca bebe ar tb sa faca macar vreo 6 pipi/zi, altfel e semn de deshidratare. Noi aveam "probleme" de-astea cu pipi dup-amiaza, cind se incalzea ff tare si in casa si productia mea de laptic e ceva mai mica decit in cursul diminetii, si chiar daca tzoshcaia cite putin la juma de ora nu era destul. Asa ca eu am tot ispitit-o cu ceai, indulcit, oricum, numai sa bea cite oleaca

______________________________

If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#202
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 11:32

Citat:
citat din mesajul lui Kea
Candva, cineva[:I], nu mai stiu cine ca a fost mai demult, intreba ce facem daca bebe are capul turtit pe o parte. Nu stiu ce sa raspund. Keutu il are nitel turtit in spate si incercam sa-l culcam pe parti. Dar noaptea si-l intoarce cum vrea el, dar na, noi ne dam silinta. Am intrebat medicul si a zis ca-si revine de la sine, dar nu m-a convins.Keutu cheliutu 4 luni
isi revine de la sineVa dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)Am blog si poze in albumDiferenta intre cum este si cum ar trebui sa fieAndrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/roDespre Andrei

#203
chatonel

chatonel

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.856 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 11:57

Neata tufete [:D]

_ pisigri, ceaiu ala trebuia sa il bei tu, nu pisilinca :)

_ gigelica, de ce nu l-ai luat pe tati cu berula la bord? ca beat nu era, adik nu influenteaza cu nimic o bere condusul (aici ai voie sa bei o bere sau doua pahare de vin, e admis 0,5g alcool) abia ce-i tzîtzîia fundu la vederea politistilor, atunci sa vezi ce si-ar mai fi amintit ca nu tre sa bea bere cind are nevasta nevoie de el [:D][alcool]
Rasfat placut in continuare, sa le dai un bonjour si la verisoarele mele de la focsani :)

_ saby, poate copilul se plictisise in masina?

IO-s in continuare rupta efectiv, a supt maimutica la 2-3 ore azi-noapte, pur si simplu nu mai pot [bang][bang][bang]
Lichide bag cu nemiluita, lapte am, dar mor de somn, spatele e aproape blocat si simt ca pic din picioare [:-@]

Famille Dragoon cu [bb] Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose
[roker]

#204
lysbeth

lysbeth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 895 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 12:08

neatza fetele. Azi m-am hotarat sa-i fac program de supt bestiei. Azinoapte a stat conectat de la 2 dim la 6 jumatate. Asa ca i-am facut ceai si normal, bestiei i se pare najpa. Shtiu ca nu au vie indulcitori asa micuti da nu cred ca am de ales...SO, cu ce sa-i indulcesc? Zahar sau miere?

Mami de Damian Codrut Andrei (08 apr 09)

#205
dyana27

dyana27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.710 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 12:08

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Diana cum ti-ai dat seama ca l-a deocheat?



Noi am avut azi musafiri. Dupa ce au plecat i-am facut copilului baita si imediat dupa asta s-a pus pe un plans, mai fetelor, deja ma gandeam ce sa-i fac, sa ma duc la spital sau unde? Nu vroia mancare, nu vroia apa, nu vroia culcat, nu vroia pe umar, nua vroia suzeta, nu vroia nimic, plangea continuu si tarreeeee, eram speriati amandoi, nu stiam ce sa-i mai facem. Pana la urma m-am gandit sa-i fac crucita si sa spun Tatal nostru. Mai fetelor, puteti sa ma credeti sau nu, dar s-a linistit imediat, nu a ras ca Davidutu cu gura pana la urechi, dar pur si simplu s-a oprit din plans si a si mancat.



Keutu cheliutu 4 luni





ooffffff, a fost deocheat keutu mic[pup][pup][pup]; stiu ca multa lume nu crede in deochi (inclusiv barbati'miu'), dar eu cred cu tarie, mai ales ca am si un leac foarte puternic, si descant de trece instant la toata lumea. dar la al meu nu am avut puterea, aveam si eu aceeasi stare, asa ca mi-a descantat o alta mamica de la botez;

a, si de unde am stiut ca l-a deocheat?? pai cand am trecut pe langa ea s-a uitat atat de lung si cu jind la el ca mi se taiasera picioarele si efectiv imi era rau la stomac; i-am zis maica'mi' ca m-a secat aia cu privirea si in cateva secunde a inceput mutzu scandalul[alcool][alcool][alcool];

fetelor eu copil ca al nasilor nu am vazut niciodata; sincer m-am cam speriat; nu a zis copilul ala nici pas, poti sa-l uiti cu orele in carut, ca nu cere nici mancare nici nimic; l-au tinut in harmalaia din restaurant pana la 1 jumate noaptea, si n-a chitait nici macar o data; i-am propus sa i-l dau pe fi'miu' vreo 2 zile sa vada si ea ce inseamna copil; pai eu l-am stimulat pe mutzu la maxim, e adevarat ca face chestii pe care altii le fac muuuult mai tarziu, isi ia singur jucariile din pat si le molfaie, se agata de toate alea, se roteste de pe o parte pe alta (inca nu pe burtica....) sigangureste la greu toata ziua la toata lumea.....[olala][olala][olala][olala]; este un dragalas si jumatate si al lor, cu 18 zile mai mic decat al meu, am murit de dragul lui, dar este mult prea cuminte si linistit[olala][olala][olala]



Votati mutzunelul ratuscut -poze Dy1 si Dy2[pup][pup]



diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

minunea noastra David

#206
Floric

Floric

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.523 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 12:16

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth

neatza fetele. Azi m-am hotarat sa-i fac program de supt bestiei. Azinoapte a stat conectat de la 2 dim la 6 jumatate. Asa ca i-am facut ceai si normal, bestiei i se pare najpa. Shtiu ca nu au vie indulcitori asa micuti da nu cred ca am de ales...SO, cu ce sa-i indulcesc? Zahar sau miere?

Mami de Damian Codrut Andrei (08 apr 09)


Preferabil cu nika...dar daca e musai baga un pic de zahar, exclus miere. Unele cadre medicale recomanda in ultima instanta ceaiul indulcit altii nu (evident ca in orice problema medicala fiecare isi da cu presupusu si tot tu trebuie sa iei o decizie), eu cunosc mamici care dau ceai indulcit copiilor. Eu nu ii dau.

UN VOT DE INCREDERE VA ROG [pup][flo]
http://www.infoturis...-puncte/111268/

http://picasaweb.goo...09/FloriCambur#
Raru, tziparul lui mami

#207
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 12:17

Hellou, tufete cucuiete.
Gigelica, inseamna ca Sophiphi a mea e mai "indepent woman", de nu-i place tare mult in bratze...De giugiulit ii place sa fie giugiulita si gadilata, rade si se-nfoaie toata, se rasfatza, dar prefera sa stea pe pat si noi pe langa ea sau sa ne aplecam asupra ei. Are o obsesie pentru plafoniera, intai am crezut ca din cauza luminii, nuuu, ca se uita la ea si ziua si cate 15 minute, da' atenta foc si radeee si mai si vorbeste cu ea, scoate niste chiote si tzipurituri de murim de ras.
Chatonelo, incearca sa te resemnezi cumva cu suptul des, sa te autosugestionezi ca asa trebe[:D]. Azi noapte cum a fost mi racoare n-a avut nici Sophia treaba,s-a trezit doar la 12.30 (dormea de la 21) si la 4 dimi, dar cand e canicula tot la 2-3 ore imi da desteptarea plescaindu-si pumnii. Dar io asa m-am obisnuit ca ma trezesc ca un robot din 2 in 2 ore:))). Nasol e ca mai atipesc stand in fund cand o alaptez si ma trezesc cand imi cade capu' ca la o gaina...Da' apa sau ceai tot nu-i dau, nu vad rostu'.
Dyana, suuuuper pozele cu mutzu si mitzishorul, ce pozitii identice au, care pe care imita?:)) Pana si ochii li se aseamana, asa verzi...Chiar, stiu ca la inceput mutzunelul tau ii avea albastri, cand s-a facut trecerea la verde? Aveti "antecedente" in familie sau i se fac caprui? La Sophiphi tot asa albastri ii sunt, io as pune pariu cu oricine ca asa-i raman[:D].
Anca_Nicolae, fain filmuletzul, ce ten frumos are bebe mic...Da' pe cat e de vesel frate'so pe atat e el de serios, ce ma distreaza ce sobru e, parca e la costum si cravata...
Cred ca Olishka acum primeste micul dejun la pat, abia astept sa vad poze cu miri frumoshi[flo]

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
http://community.web...m/user/Ilinca_M

#208
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 12:25

Aaaa, Kea, acum mi-am amintit: exact asa si exact dupa baie a facut si Sophiphi de 2 ori pana acum! Prima data nu-mi venea sa cred, nu-mi explicam ce naiba se intampla, pur si simplu trangea ochisorii din care ii tzashneau lacrimile ca din arteziana si urla non-stop. Maica-mea cu ale ei: e deochiata! Si da-i cu "Tatal nostru", asa face de fiecare data cand o apuca plansul inexplicabil, io care ma dau mare si tare ca-s ratzionala ma infoc pe loc, mi se urca tensiunea, imaginati-va scena: io cu fata urland de mama focului in bratze si maica-mea facand pe exorcistu', innebunesc. Dar cert e ca la maximum 2 minute fata se calmeaza spre satisfactia maica-mii:"vezi, a fost deochiata!!". Nu stiu, eu nu cred in asa ceva, dar nu stiu care-i explicatia, eu zic ca plansul ala e o forma de descarcare care tre sa mai apara din cand in cand...da' mai stii, poate maica-mea si Dyana au dreptate: o fi deochi!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
http://community.web...m/user/Ilinca_M

#209
chatonel

chatonel

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.856 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 12:37

ilinca, sigur ca stiu ca asa e bine, ca asa trebuie, dar tre sa gasesc alta metoda, eventual sa trec iara in acelasi pat cu BB, capiez pe fotoliu, de cite ori merg noaptea la ea in camera.... asa, in pat, s-ar bransa singurica si m-ar lasa sa dorm. Cred ca am sa pun un pat in camera broscutei.

Famille Dragoon cu [bb] Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose
[roker]

#210
saby

saby

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 786 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 13:16

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth

neatza fetele. Azi m-am hotarat sa-i fac program de supt bestiei. Azinoapte a stat conectat de la 2 dim la 6 jumatate. Asa ca i-am facut ceai si normal, bestiei i se pare najpa. Shtiu ca nu au vie indulcitori asa micuti da nu cred ca am de ales...SO, cu ce sa-i indulcesc? Zahar sau miere?

Mami de Damian Codrut Andrei (08 apr 09)

Si eu stiu ca nu e recomandat zaharul cu atat mai putin mierea care este unul din alimentele interzise pana la un an. Incearca cu Baby Drink care este dulceag, si sigur o sa-i placa. Si eu i-am dat lu Maia la inceput pt ca pe celelalte nu le accepta deloc, acum ar bea ceai de musetel in nestire, bea aproape 200 ml pe zi, ea de mancat laptic nu vrea.

Sabina mamica fericita de [fetita] Maia Andreea
http://www.flickr.co...s/39734204@N04/


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -