Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parinti cu copii de SD 4


146 raspunsuri la acest subiect

#21
Stinu

Stinu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 27 ianuarie 2006 - 22:26

[flo] [flo] pentru Felisva urmaresc zilnic si ma minunez de ceea ce poate face o mama pentru puiul ei .Voi sunteti cel mai bun exemplu .

eu te inteleg perfect fiindca dupa ce ne-am casatorit desi sotul meu era din Bucuresti ,am stat in camin in Regie ca eu eram inca studenta ,dupa care am stat la socrii vreo 3 ani si abea in al 5 lea an de castorie ne-am luat apartamentul dar cu mare greutate si inca mai platim la el si asta in urma unui deces in familie ,deci fericirea noastra a fost usor umbrita de eveniment repectiv .In septembrie ne-am mutat si in iunie a venit Vladut .Si pe Ana am mai asteptat inca 6 ani pana am avut-o ca ne era teama ca nu facem fata la doi copii si la cheltuieli .Asa ca fiecare le stie pe ale lui ,daca e greu cu un copil intr-o garsoniera iti dai seama cu doi cum este .Asa ca imi place cum gandesti .
Te pup si pe tine si pe Mihaita si numa bine
Iustina

#22
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 27 ianuarie 2006 - 22:53

Felis, nu mai fi asa de trista si nu astepta sa ai mai multi bani ca sa faci inca un bb. Asta este ca si cu barbatii care zic ca nu se insoara ca nu au casa, nu au bani.....si asteapta sa le afaca ca sa se insoare!!!!.....

Noi muncim foarte mult si facem mari economii ca sa o duc zilnic pe Alex la clinica, sa dau in toate partile si sa avem si noi cu ce trai. Eu si sotul traim doar din salariu, nu avem alte surse si nici alte posibilitati sau alti bani, din alta munca sau altceva...Daca am fi stiut ca va veni Alex, ne-am fi luat casa nu apartament acum N ani, iar acolo nu am fi avut nici o conditie decenta pe care o ai la bloc, decat o curte.... Masina nu am avut si ne-am luat o masina la mana a 3 la care investim la fiecare sfarsit de w-k si sotul este disperat. Am facut 7 ore pana la mare in vara. Ar trebui sa fim mai optimisti, sa ne multumim cu cat avem si sa ne rugam sa fim sanatosi si sa ne dea bunul Dumnezeu ce ne este de folos si bun pentru familia noastra. Eu asa vad lucrurile. Este greu cu un copil, cu 2 va fi si mai greu. Mereu spun ca decat unul si rasfatat mai bine 2 si un pic mai modesti. Ma rog sa ma fac sanatoasa ca inca ma resimt dupa operatie si sa pot sa-mi caut si eu un loc de munca mai bun sa pot sa contribui si eu la bunastarea casei si la o viata mai buna a familiei.

Cand sunt doi copii, nu se vor plictisi niciodata. Or sa se joace impreuna, or sa creasca impreuna. Asta daca nu e prea mare diferenta de varsta intre ei.

Era o vorba ca atunci cand esti student ai timp si nu ai bani, apoi cand ai un serviciu, ai bani si nu ai timp. Daca atunci cand o sa ai spatiu suficient pentru mai multi copii, nu o sa mai poti face copii din cauza varstei? Mai trebuie sa si risti un pic in viata, Asta e. Trebuie sa fim optimisti.



Bine ai venit si tu Cristina printre noi.

Vergi, ma referea ca la inceperea unui capitol sa fie enumerati copii si parintii lor....



[si-eu]











Paula cu Paul & Alexandra

#23
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 28 ianuarie 2006 - 11:48

Azi printul meu a gangurit de mai multe ori....va spun ca sunt surprinsa de tot ce face si cum si cand.....Alexa ...nu pot sa o compar, nu are rost si nici nu ar fi bine.





[bang]







Paula cu Paul & Alexandra

#24
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 04:53

buna seara!

paula: cred ca esti o fericita cand il auzi gangurind pe paul! inevitabil faci comparatie, e firesc. noi ne comparam copiii intotdeauna cu altii , insa alexa va ramane un loc special in inima ta, vei vedea. pt ca e primul copil si pt ca e mai fragila. si daca vei avea 10 copii(Damne fereste!) tot vei face comparatii si toti sunt diferiti intre ei... incepand de la nastere pana lamaturitate...

felis: am inteles ca ti-este ff greu, vroiam sa spun ca eu am 12 ani de casatorie si inca n-am nici macar o garsoniera, ne e ff greu si astami influenteaza in mod cert familia : as fi vrut inca un copil, dar acesta l-ar deranja pe parintii mei care sunt bolnavi. cand baietelul meu era bolnav si plangea se imbolnaveau si ai mei de griji, li se ridica glicemia, tensiunea... asa ca daca vreau sa mai am un copil trebuie sa stau singura, fara parinti.. nemaipunand la socoteala varsta.. nu stiu, ar putea sa influenteze aparatele electrocasnice somunl copilului? nu cred... ai intrebat pe cineva care cunoaste situatia? doar nu le tii in stare de functionare pe toate deodata... eu nu cred.. cred ca e vorba numai de obisnuinta...dar poate gresesc.

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#25
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 12:03

paula, ai mare dreptate cu copiii. Eu tot vad la gradinita la Andra copilasi imbracati numai cu haine de firma, cu lucruri in genral scumpe, insa se duc acasa si ii stiu ca sunt singuri, nu au pe nimeni sa se joace. Atunci imi spun ca cel mai frumos cadou pt copilul meu i l-am facut deja si e pt o viata. Chiar acuma se joaca frumos in camera lor, si astept sa aud urlete:))
Mie mi se pare normal sa-i compar intre ei, asta nu are numai o conotatie negativa. Doar ma amuz ca uite, Andra face asta intr-un fel, Patrick altfel. Sunt 2 personalitati 100% diferite si e distractiv sa-i vad cum se dezvolta in 2 directii diferite. Asta nu inseamna ca iubesc pe unul mai mult decat pe celalalt, nici nu stiu daca as putea sa masor cumva asa ceva.
Asta e experienta mea, dar fiecare stie cum ii e mai bine. Am sa scriu si dupa ce incep serviciul, sa vedeti ce "bine" o sa ne fie alergand intre servici, cresa si gradinita si casa [:D]
Weekend placut!

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius


#26
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 14:47

Alexa azi este a doua oara cand se da in buburuze si masinute....in parc singura. Mereu sa dadea sotul cu ea in masinutele pt. adulti, acum a cerut si in alea pt. copii.

Diferente nu vreau sa fac, sa-i tratez pe fiecare dupa puterile lui, capacitati si nevoi, asta mi-as dori. De iubit, nici nu se pune vorba sa-i iubesc diferit, pe ambii ii iubesc foarte mult. Ma bucur ca sunt baiat si fetita pt. ca nu au sa se certe de la haine, jucarii...cum am facut eu cu sora in copilarie. Poate au sa fie alte probleme dar sper sa le trec bine si cu brio.



[bibe]













Paula cu Paul & Alexandra

#27
Crisa-77

Crisa-77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 482 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 00:39

Paula,te admir foarte mult.Si eu imi doresc sa mai fac un bb care sa fie fetita.Dar mai las sa treaca putin timp.Eu sunt un pic mai mica decat voi.Si noi stam cu mama si de multe ori ne e greu....dar asta e.La noi nici nu se pune problema ca vom putea vreodata sa ne luam apartament.Avem salarii de profesori.Sotul meu se gandeste din ce in ce mai mult sa plece in afara tarii.Si mie mi-e frica de momentul asta.Dar vedem noi ce facem.
Va pup si numai bine.

Krys

"Sa fii vesel ttuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt lespezi de mormant."

#28
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 11:14

[quote]Originally posted by paula2003
Alexa azi este a doua oara cand se da in buburuze si masinute....in parc singura. Mereu sa dadea sotul cu ea in masinutele pt. adulti, acum a cerut si in alea pt. copii.[quote]ce ma bucur! ii place inseamna. al meu nu vrea sa se dea acum. are perioade... cand vrea sa se dea intr-una, cand nu vrea deloc. acum de vreun an numai vrea sa se dea si pace.... a urcat sotul meu cu el si eu vroiam sa-l filmez. a plans tot timpul cu lacrimi de crocodil... asa ca filmarea... dar nam s-o sterg.. sa i-o arat cand va fi mare cum plangea..s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#29
FELIS

FELIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 16:05

Am mai completat cu poze albumul ianuarie 2006 din semnatura... Sunt si poze facute la kinetotereapie la sala...



Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)

ianuarie 2006

"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero



#30
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 01 februarie 2006 - 01:47

Doamne , ce frumos rade!

cand ma uit la voi ce fericiti sunteti mi se umple inima de un sentiment de fericire si de... cum sa zic.... de suparare in acelasi timp , de mahnire ... mi se pune un nod in gat si ma intreb din nou de ce lucrurile nu merg asa cum ar trebui....
felicitari ca va ocupati de el! ca ii sunteti asa aproape si ca faceti tot ce va sta in putinta sa progreseze ... si sa ... traiasca ...
felicitari ca sunteti puternici si ca-i daruiti atata dragoste! sa va dea Dumnezeu sanatate sa-l puteti creste !

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -