Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Biblia (2)


165 raspunsuri la acest subiect

#161
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 24 ianuarie 2006 - 12:45

Hannen ,draga mea prietena, Ioan nu afirma nicaieri ca dupa el va veni un nou Profet(sau Alt Profet) Vezi (Matei 3:11 si Luca 3:16)
- citindu-l pe Isaia el spune,,Iata glasul celui ce stiga in pustie:,,Pregatiti calea Domnului ,neteziti-I cararile.Orice vale va fi astupata si orice deal va fi prefacut in tarina;caile strimbe vor fi indrptate si drumurile zgomturoase vor fi netezite"(Luca 3:4-5)

Ioan se adeseaza celor ce il asculta folosind parabole astfel
1- ,,neteziti calea Domnului "-pregatitiva inimile si mintea pentru ca momentul Intaririi Legii se apropie.
2 -,,Ori-ce vale va fi astupata si orice deal va fi prefacut in tarina"-Greutatile vietii voastre vor fi mai usoare caci o data cu el vine Mingiierea , Iubirea si Speranta .
3-,,Caile strimbe vor fi indreptate si drumurile zgomotoase netezite"- Cei care au cazut in ispita si cei care au pacatuit vor fi ajutati sa gaseasca Calea spre mintuire (caci spune la un moment dat Iisus ,,Eu nu am venit sa aduc mintuirea pentru cei neprihaniti ci pentru cei pacatosi" )

- Da ,fariseii Il intreaba daca ,,El este Hristosul(Unsul) " dar ei se refereau la ungerea ritualica a regelui si nu la ,,Trimisul" Fiul lui Dumnezeu pe pamint.

- Da ,evreii asteptau venirea unui ,,Uns al Domnului"( se poate vedea aceasta si din Evanghelia Eseniana )dar ei doreau un ,,Rege" care sa ii conduca in lupta contra asupririi romane(Facusera chiar si un intreg tratat despre lupta ce avea sa urmeze intre ,,Fii Luminii " si ,,Fii intunericului" cu armele si tactica de lupta ce trebuia folosita)
-Nu totdeauna ceea ce vrea omul este identic cu ceea ce vrea Domnul.

Ioan nu s-a retras in desert dupa Boezul lui Iisus ,el a botezat in continuare pe celalalt mal al Iordanului (citeste cu atentie si vei vedea ca spune asta) .O parte din apostoli faceau parte dintre cei care il urmasera pe Ioan ,iar acesta ii trimite la Iisus


anghel

#162
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 24 ianuarie 2006 - 12:52

Dragilor,interesant ,foarte interesant.
Ingrid,am sa revin si eu cu o interpretare[:D]
Anghel,eu cind aud ca a fost necesar ca o parte a Dumnezeirii sa se intrupeze ca sa ne arate nu stiu ce,imi vine sa-mi dau palme.
Pai pt. ce au mai fost trimisi profetii,daca nu sa ne invete tot ce trebuia sa stim?
Dezvolt mai tirziu.

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)


#163
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 24 ianuarie 2006 - 13:23

as intreba,de ce ar fi facut Dumnezeu o exceptie de la regula ,regula fiind ca el a trimis mereu profeti,mesageri,ce au i
ndrumat oamenii la dreapta credinta,deci de ce ar trimite EL un fiu
-------------------------------------------------------------------
-Scuze am uitat sa-ti raspund la aceasta intrebare .
-
- Iisus a venit in lume ca un punct de final al jertfelor animale ritualice . El nu a fost profet sau mesager (purtatorii de mesaj erau ingerii)(Vezi instiintarea lui Iosif despre nasterea Sfinta sau a lui Zaharia despre nasterea lui Ioan etc.)
-El, nu a profetit eveniment ce aveau sa vina ca urmare a caderii omului in pacat.El, a trasat linii directoare ale vietii omului spre Mintuire. El ,a aratat ca, ori ce om poate spera la mintuire daca are Credinta, iar faptele sale sunt un corolar al acesteia . Spune Pavel ,,Prin credinta ati fost mintuiti si nu prin fapte ;ca sa nu se laude nimeni" asa cum si Avraam a fost considerat neprihanit pentru credinta sa si pentru ascultare fata de Dumnezeu si nu pentru faptele sale.

-


anghel

#164
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 24 ianuarie 2006 - 14:00

Uite vezi asta imi place mie le tine ;ca sti sa fi insistenta fara sa faci rabat de la buna cuviinta. [flo]

- Stiu ca iti vine sa-ti dai palme cind auzi de intrupare ,dar sunt unele fapte care depasesc logica umana.[bang]
- Intraga credinta crestina are la baza Nasterea si Invierea Domnului Iisus. Daca scoatem acesti,, doi piloni de baza" tot edificiul se darima . Si mai rau ,nu se darima doar credinta crestina ci si celelalte credinte, care isi au radacina in cei care au purtat faclia ei de-a lungul timpului.Si credinta ta, care isi are radacina intr-un om care a fost un precrestin, s-ar prabusii.

Stiu ce vrei sa spui :ca Iisus a fost doar un om intelept ,un Profet al Domnului si atit. Asta spun si evreii .Dar daca te uiti mai atent El, parca a avut,, ceva in plus" fata de ceilalti. Si eu am crezut ca si tine si am inghitit greu aceasta afirmatie a ,,Fiului lui Dumnezeu" pina am descoperit acel,,ceva in plus" si atunci m-am linistit.

anghel

#165
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 24 ianuarie 2006 - 14:07

Anghel, am deschis partea a 3-a a subiectului aici

[:)]









_________________________



"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -