Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel :- ) 9


365 raspunsuri la acest subiect

#21
Macrina

Macrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 00:58

Foarte interesante explicatiile, Ramona si Krissy[flo]
De unde se procura mulch-ul asta? La Walmart o avea?
Cred ca pun in curte sa nu ma mai inunde bucurienile, am o portiune cu pietricele si tot cresc buruieni.. mai bine pun rumegus din asta ca e pe parti.. daca ma lasa barbatu sa stric peisajul

#22
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 01:11

Macrina, este si la Walmart. Exista si un soi de pinza care se pune sub pietris sau sub mulch. Daca il folosesti la alee alege din cel decorativ, cu bucati mai mari. Au special pentru playground, ala e mai potrivit. Asa am pus noi la locul de joaca si nu cresc buruieni deloc.

Lume multa, oameni putini

#23
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 18 iulie 2009 - 07:55

Nu stiu cum si prin ce minune, dar eu nu am buruieni. Bine, la mine nici nu ploua decat de cateva ori pe an, dar ud la 2 zile. Si de aproape 2 luni cred ca am rupt 3 fire de buruieni. Sper sa nu ma napadeasca de acum buruienile, dupa ce m-au auzit ca ma laud.[:D]



Are cineva dovlecei plantati? Eu am cam 5-6 vrejuri, sunt plini de flori, dar chiar foarte multe flori, insa infloresc, se usuca si cad florile, nu prind rod, am abia 3 dovlecei formati din cred 60 flori. . Oare fac ceva gresit? Frunzele sunt mari, acopera florile. Ar trebui sa tai frunzele, sa las soarele sa ajunga la flori? Se taie frunzele sau nu?



Olimpya, cred ca tu m-ai invatat sa raresc frunzele de rosii. Multumesc mult. Asa am facut si acum s-au umplut si la mine rosiile de fructe. Sunt multe, multe. Abia astept sa se coaca.



Carmen & Ericutz (15.06.2004)



Ajutati-o pe Diana!



Povestea nasterii!



4 anisori...uraaa!

#24
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 19 iulie 2009 - 11:45

Carmen, oi fi zis eu ceva despre copilire la rosii...

La dovlecei nu se rup in niciun caz frunzele. Daca florile nu leaga rod, s-ar putea sa nu prea fie insecte care sa faca polenizarea, sau plantele sa aiba nevoie de mai mult ingrasamant. Florile-s de doua feluri - femeiesti si barbatesti- pe aceeasi planta, vei vedea ca difera forma lor, daca le vei studia cu atentie. Eu am incercat intr-un an sa le polenizez eu cu un betisor de urechi[:I]

Citisem undeva ca, in functie de conditiile de mediu pe care le are, planta dezvolta mai mult unul din tipurile de flori si atunci nu prea mai rodeste. Incearca oricum cu ingrasamant si daca ai un ghiveci cu plante parfumate, pune-l in apropiere.







Pene colorate... cate putin din toate!

#25
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 09:02

Citat:
citat din mesajul lui olympia

.... Florile-s de doua feluri - femeiesti si barbatesti- pe aceeasi planta, vei vedea ca difera forma lor, daca le vei studia cu atentie. Eu am incercat intr-un an sa le polenizez eu cu un betisor de urechi[:I]

......



Pene colorate... cate putin din toate!





Tocmai am vazut la Tv. o emisiune despre un tip care avea drept pasiune cresterea florilor carnivore, care necesita anumite conditii si se polenizeaza greu tocmai pentru ca gazele nu prea mai pot face polenizare la plantele carnivore. Pentru ca acel tip a avut ambitia sa creeze soiuri noi de plante si a reusit sa-si faca o sera cu fel de fel de astfel de plante, a facut polenizarea chiar el tot cu un betisor mai lung tot cu vata in varf.

... asta asa ca venii vorba de polenizare - asistata , hai sa-i zicem ![:D]







La toti numai bine!

#26
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 05:43

Krissy multumesc pentru 'reteta'.
Ramona, tu ai folosit acest mulch pana acum? ma gandesc in primul rand ca imi va albii si mai tare pamantul si cand se va usca mi-l va imprastia vantul peste tot. Am gasit deja de cumparat (cam 4 tone cred) si ma gandeam ca dupa ce cosim buruienile, sapam, intindem rumegusul, sa pun si un strat de pamant peste ca sa nu-l ia vantul. Sper sa putrezeasca pana la primavara.
va tin la curent.
in alta ordine de idei nu gasesc nicaieri poze cu ulmul de turkmenistan, are cineva?

Bucurie!

#27
Macrina

Macrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 06:28

Ramona, mersi, o sa-ncerc sa caut la WalMart..
Acu ma obsedeaza o chestie, de ce domne la mine pe peluza sunt tot felul de balarii, papadii si alte floricele mici, smocuri smocuri, iar la altii e numai iarba, ca-n palma, nici urma de buruieni??
Ce sa le fac, ca de smuls nu merge, de dat cu ceva pe ele- sunt prea multe... nu prea vad nimic de facut.. parca scrie pe gazonul meu: "Vine din Romania!"

#28
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 10:01

Tala, daca pui pamint peste n-ai facut nimic. Vintul aduce iar seminte si te trezesti cu buruieni. Asta nu e rumegus din cel la care te gindesti tu, bucatile sint mai mari si deci nu le ia vintul. Nici nu se descompune atit de repede. Patru tone zici?[:D] Cit e de mare gradina?

Macrina, gazon mai este pe linga buruienile alea? Ca daca n-ai macar 50% trebuie sa start fresh. Altfel poate mai merge daca treci la un program viguros de tratament. Depinde ce folosesti, va trebui sa tot dai la citeva saptamini pina scapi de ele. Mai ajuti si tu, smulge ce-i mai mare pe acolo. Odata ce scapi de buruieni dai cu weed killers doar de 2-3 ori pe sezon (acum depinde cit e sezonul la tine) si ajuti cu un pic de ingrasamint primavara, sa aiba start bun gazonul. Nu stiu ce merge bine la voi, aici se foloseste mai mult Bermuda sau St. Augustine. Cica Bermuda e mai eleganta, dar iti spun din proprie experienta ca se umple de buruieni. St. Augustine e neam cu pirul, creste nene de nu lasa loc pentru buruieni! Putinele care apar le smulg cu mina. Atit ca-i cam setos deci trebuie udat mai mult decit Bermuda.

Lume multa, oameni putini

#29
Krissy

Krissy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 598 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 19:10

Citat:
citat din mesajul lui Tala

In alta ordine de idei nu gasesc nicaieri poze cu ulmul de turkmenistan, are cineva?





Tala, ulmul de care intrebi cred ca e ulmul de Turkestan/ulmul asiatic, da la cautare Ulmus pumila:

http://en.wikipedia....ki/Ulmus_pumila

sau asta:

http://en.wikipedia....la_var._arborea

Vad ca se gaseste si de cumparat pe un site romanesc, cu poze si detalii:

http://www.viaszfest...man/szil_fa.htm



Macrina, si eu sunt in aceeasi situatie, caci gazonul nostru nu a fost mentinut cum trebuie de fostul proprietar, si are o gramada de buruieni - cum zici si tu, zici ca la noi esti pe pajiste in Romania[:)]. Am adus o firma mai "green" sa ne evalueze ce trebuie facut, dar cu toate naturalele posibile, nu poti scapa, mai ales cand invazia e cronica, decat cu chimicale, aplicate intr-un program intensiv. Asa ca am zis "pass", caci nu esteticul e pe primul plan, am vrut gradina mare sa aibe unde zburda fetita, asadar deocamdata ramane in stadiul "natur". Iarba arata bine, am fertilizat cu fertilizator natural (din alfa-alfa sprouts)si o taiem ritmic. Buruienile mai mari le smulgem progresiv cu cu unealta aia speciala (weeding tool), care le scoate cu radacina.



Cristina, mami de Sophia Antonia - 1 martie 2007



Poze



"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"



#30
Macrina

Macrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 21:28

Ramona multumesc, inc-o data[:p] Cred c-ar fi foarte expensiv s-o inlocuiesc, plus ca e inchiriat aici si sotu n-are chef de bagat bani acu.. Dar daca ar fi fost a noastra poate as fi incercat ceva.. Ma enerveaza ca arata asa urat, dar daca-o tund la o sau 1 nici nu se mai vede[:D]
Krissy, mersi, am ajuns la aceeasi concluzie ca tine.. tuns scurt si asta e.. Credeam ca e mai simplu sa o fac frumoasa dar de schimbat ceva, uf, n-avem bani..



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -