Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Alaptatul in public ...


164 raspunsuri la acest subiect

#161
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 13 mai 2013 - 14:55

Am citit si eu acum, dupa atata vreme, postarea aceasta: http://www.emigranti...ia-zi-ai-lapte/

 

Pasajele care tin cu tot dinadinsul sa demonstreze ca orice femeie are lapte si ca nu exista sa nu ai lapte m-au infuriat. Mi se par plasate in extrema cealalta. La fel de jignitoare ca si cele care considera alaptatul in public ceva obscen, ceva dezgustator.

 

Nu stiu cum sa spun mai bine... Aici se discuta despre presiunea sociala exercitata asupra alaptarii in public si a alaptarii prelungite, iar pe blogul femeii aceleia, despre sabloanele de gandire si conceptiile vehiculate vizavi de cantitate, calitate a laptelui, durata de alaptare, conditii de alaptat. Daca pe astea incercam sa le demontam, daca luptam pentru un drept natural al copilului, nu devenim propagatoare de presiune sociala atunci cand declamam "nu exista sa nu ai lapte", "nu exista sa nu ai lapte suficient", "nu exista sa nu se sature copilul numai din laptele tau".

 

Eu cred ca unei femei careia moasele i-au stors sanii de i-a curs sange din ei, si lapte nu (caz extrem, dar real), numai bine nu ii pica sa fie pusa la zid de cele care au reusit sa alapteze. Sau celor care au un nivel scazut - demonstrat prin teste - al hormonului responsabil de productia de lapte (nici nu stiam de asa ceva, de pe DC am aflat). Sau altora, cu necazuri, suparari, frustrari mai mari sau mai mici.



#162
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 13 mai 2013 - 14:57

DarkBendis, tu ai fost asa de... delicata cand ai alaptat in public...



#163
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 13 mai 2013 - 20:29

Am citit si eu acum, dupa atata vreme, postarea aceasta: http://www.emigranti...ia-zi-ai-lapte/

 

Pasajele care tin cu tot dinadinsul sa demonstreze ca orice femeie are lapte si ca nu exista sa nu ai lapte m-au infuriat. Mi se par plasate in extrema cealalta. La fel de jignitoare ca si cele care considera alaptatul in public ceva obscen, ceva dezgustator.

 

daca luptam pentru un drept natural al copilului, nu devenim propagatoare de presiune sociala atunci cand declamam "nu exista sa nu ai lapte", "nu exista sa nu ai lapte suficient", "nu exista sa nu se sature copilul numai din laptele tau".

 

Eu cred ca unei femei careia moasele i-au stors sanii de i-a curs sange din ei, si lapte nu (caz extrem, dar real), numai bine nu ii pica sa fie pusa la zid de cele care au reusit sa alapteze. Sau celor care au un nivel scazut - demonstrat prin teste - al hormonului responsabil de productia de lapte (nici nu stiam de asa ceva, de pe DC am aflat). Sau altora, cu necazuri, suparari, frustrari mai mari sau mai mici.

Sunt de acord cu tine, dupa cum nici a face titlu de glorie din a alapta in public nu mi se pare in regula. Eu am alaptat in locurile mentionate ca m-a prins nevoia, realmente, nu ca am tinut cu tot dinadinsul sa demonstrez cuiva (nici macar mie) ca ha, pot s-o fac si pe asta, ciuda-ciuda! Pentru fiecare trebuie sa fie o chestiune de alegere si ar trebui luata, privita si nediscutata ca o chestiune personala.

 

Asta cu a alapta sau nu e o alta discutie, am asistat si eu in spital la instruirea mamicilor despre cum sa alapteze. Adica orice problema avea biata femeie (durere, furia laptelui, angorjare, etc) numai o placa auzeam de la asistente: pune copilul la san.

 

A, si daca tot sunt off topic, sa mentionez inca una care ma scoate din minti, nu da copilului lapte praf, fereasca sfantu', de zici ca-i cianura, mai bine turbezi tu si te lasi cu totul de alaptat decat sa faci o pauza ca sa o iei de la capat. Iti pierzi laptele instant, adica, deci doamne feri de lapte praf.



#164
lacralacry

lacralacry

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 04 decembrie 2013 - 00:58

Mi se pare firesc, chiar ma mandresc cu asta..mi-am alaptat copilul si pe o banca in Mall si nu sunt de etnie rroma  [:)]   Primeaza bunastarea copilului meu inainte de toate....Alaptatul e un lucru normal si ma intreb oare cand se va inceta la noi in Romania sa nu se mai uite lung la tine cand faci lucrul  asta in public? Cred ca mai trebuie ani buni... Cat despre mine nu am nici o jena sa fac acest lucru oriunde..Imi acopar frumos sanul si bebe e fericit iar eu linistita si mandra ca imi pot alapta copilul  [:)] ! 



#165
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 18:14

nu mi se pare mare lucru sa alaptezi in public, daca ii trebuie lapte la bb ii dai indiferent unde te afli, in casa sau afara. daca ii dai lapte din biberon nu atragi oprobriu public, so care-i difereanta ca ii dai san, faci acelasi lucru: iti hranesti copilul pt ca ii este foame.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -