Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

I-am spus!


39 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 septembrie 2010 - 18:52

Ooo...dragilor...multumesc pentru incurajari!

Greu moment, mi s-a luat o mare piatra de pe inima...dar mi s-a pus alta...stau si astept, evaluez consecinte...nu cred ca o sa fie asa simplu. Mi-e mila de sufletul ei.

Cel mai mult ma bucur-i-am spus-o-ca nu mai avem secrete. Ma rodea clar chestia asta, tine de incredere.

A trebuit sa ii spun acum, semnele erau multe. Parintii grupa 0, ea A; la pasapoarte am constatat ca-i si numele cu care am adoptat-o, o insoteste pretutindeni, este la vedere la serviciile care tin de evidenta populatiei; fosta nevasta nu se potoleste deloc si baga iar strambe, in loc sa si-o apropie, o indeparteaza si crede ca eu contribui la asta, ma astept cat de curand sa o abordeze, ca sa-i dovedeasca ca sunt si mincinos. Latul se strangea, din ce in ce mai multe intrebari legate de nastere, ora, locatie exacta, poze, etc. Pur si simplu nu mai puteam astepta, asa am simtit. Si am facut-o. Mi-a spus ca se bucura ca am fost eu si nu altcineva.



Kora, a fost greseala mea ca nu a aflat de mica. Exista o explicatie (nu o motivatie...): in anii aia, adoptia era un pionierat. Pe de o parte era bine: lucrurile mergeau rapid, de cand am vazut-o pana a fost a mea nu cred ca au trecut mai mult de trei luni. Dar ajutor, consiliere-ioc. Asistentii sociali erau la prima generatie, nimeni nu mi-a explicat avantajele informarii copilului de mic. DC nu exista, sa va am pe voi...[:)] pur si simplu nu m-am priceput mai bine. Timpul a trecut, eu m-am afundat tot mai rau, reteta e cunoscuta. Acum stiu cum trebuie...din pacate, n-am facut-o cand trebuia si sper sa nu fi stricat nimic cu asta.

In fond sunt foarte mandru de fata mea si de intreaga mea familie; chiar nu simt ca am gresit. Poate am noroc si de data asta.



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#12
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 07 septembrie 2010 - 19:06

Eu sunt sigura ca-si va da seama ce noroc a avut sa aiba un asa tata, sa aiba pana la urma asa o familie frumoasa de unde primeste multa, multa iubire [asia]



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#13
nma

nma

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.973 mesaje

Postat 07 septembrie 2010 - 19:39

Rufus [flo]. Ma bucur ca ai reusit sa ii spui.

Nico

#14
diciu

diciu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 01:38

Rufus, felicitari pentru curaj, imi imaginez ca nu ti-a fost usor. Ma bucur ca fetita ta a reactionat pozitiv pana acum, a contat foarte mult ca i-ai spus tu si probabil si felul cum ai crescut-o, increderea dobandita in timp in tine. Insa banuiesc ca o vreme de-acum incolo gandurile ei vor fi marcate de aceasta veste si isi va pune diverse intrebari existentiale despre ea si viata ei.
Dar eu cred ca va fi bine si sper ca secretul tau dezvaluit nu va face decat sa va uneasca si mai tare!


diciu[bis]




"daca dragoste nu e...nimic nu e"


#15
pogonici1977

pogonici1977

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.039 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 10:08

rufus..eu sunt mai noua pe aici..dar vreau sa te intreb ceva
la ce varsta ai adoptato pe ioana???

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti


#16
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 10:35

Citat:
citat din mesajul lui pogonici1977
rufus..eu sunt mai noua pe aici..dar vreau sa te intreb cevala ce varsta ai adoptato pe ioana???anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti
Varsta ei sau a mea?[:)]Ioana avea 3 luni cand am vazut-o, in cateva zile am luat-o acasa, hotararea a ramas definitiva in cateva luni, nu imi amintesc exact (actele sunt la fosta nevasta).RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#17
KoraPop

KoraPop

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.209 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 14:46

Rufus nu pot sa mai spun decat atat: mi se pare minunat faptul ca Ioana a spus"Imi pare bine ca ai fost tu si nu altcineva!", acest raspuns iti poate umple sufletul de bucurie! Cu nevasta actuala ai copii? Sau Ioana este singurul vostru copil? Toate cele bune!

Kora

CARPE DIEM!(Traieste clipa!)


#18
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 16:22

Aici gresim noi parintii cand vrem sa spunem ceva copiilor, pregatim n variante si scenarii, si de fapt copilul functioneaza mult mai simplu decat un adult.

Cand aveam de discutat chestii foarte serioase cu fiul meu (de ex. divortul, sau despre viata mea- ca m-am imprietenit cu cineva) suna banal, dar l-am luat cu mine la piscina, si relaxandu-ne in apa calda, ne-am deschis sufletele. I-am zis totul simplu, direct, el a pus mii de intrebari, le-am discutat pe toate. Sincer, fara prea multe ocolisuri.



E bine ca i-ai spus, incurajeaz-o sa puna intrebari daca mai are nelamuriri, ca doar nu e un tabu...



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Povestea nasterii: Lili si Robert

#19
Cristina_OR

Cristina_OR

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 631 mesaje

Postat 11 septembrie 2010 - 20:43

uauuuu, Rufus, te citesc si pe tine si pe Tora de cativa ani(de prin 2007), dar sincer am fost foarte surprinsa sa aflu ca ioana nu e fata ta naturala, chiar nu stiam.eu nu stiu intreaga voastra poveste, din cate am inteles tu si tora v-ati cunoscut pe forum.va admiram foarte mult si pana acum, insa acum, dupa cele citite, te admir mai ales pt curajul care l-ai avut.jos palaria si multe [flo][flo][flo]pt familia voastra frumoasa.




Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)






#20
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 15 septembrie 2010 - 01:19

Parca ai spus ca nu a reactionat prea bine la aflarea vestii ca este infiata ... ma intreb oare de ce ? Ce conteaza daca ti-a dat nastere altcineva cand de cad te stii ai aceeasi parinti langa tine, sau ma rog, aproape aceeasi ...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -