Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum v-ati vindecat deStarea anxioasa si at.d.panik


69 raspunsuri la acest subiect

#1
stefan1994

stefan1994

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 263 mesaje

Postat 06 septembrie 2010 - 17:20

Am si eu o intrebare pentru toti cel care au suferit de atacuri de panica,de stare anxioasa,care aveau in gand mai mereu o firca de moarte,cum v-ati vindecat?Ce remedii ati folosit,daca ati fost la psiholog,cum v-a incurajat pshihologul sau psihiatrul?Cum ati iesit din starea aia proasta?Va rog mult,sa imi dati cate un sfat si mie.Multumesc mult!

#2
cosmi1975

cosmi1975

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.193 mesaje

Postat 06 septembrie 2010 - 18:54

nu mai sta asa Stefan......tb sa faci ceva....tratament la un psihiatru bun si un psihoterapeut[pup]daca trece timpul se cronicizeaza si e mai rau



stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

http://community.web.../user/cosmi1975

#3
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 06 septembrie 2010 - 18:58

Eu am suferit de asa ceva si inca nu m-am vindecat complet. Pe mine m-a ajutat munca, m-am oferit sa lucrez voluntar intr-un cabinet medical( ca receptioner) si acum imi caut un loc de munca , pentru ca la mine a fost din cauza ca am stat prea mult timp singura acasa. Cum bani de psihoterapeut nu aveam...dar cred ca este foarte bine daca ai putea sa mergi la un psiholog, te-ai mai limpezi...din starea proasta iesi, dar de cate ori apare o problema, intri din nou in anxietate si ganduri negre...

#4
Gabrilici

Gabrilici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 327 mesaje

Postat 06 septembrie 2010 - 19:27

e un prim pas faptul ca soliciti ajutor.pe mine m-a ajutat familia, psihoterapeutul(care mi-a redat increderea in mine si m-a facut sa cred ca sunt un om ca toti ceilalti), si nu in ultimul rand ajutorul prin rugaciune.partea cu rugaciunea tr privita ca o forma de gandire pozitiva a altora la adresa ta.mi-au mai fost de ajutor si altele:preocupari in afara casei,activitati care sa-mi faca placere si care sa ma faca sa ma gandesc si la altceva decat la probleme.

sanatate si fruntea sus!

Mami de Sofia frumoasa si scumpa

#5
Gabrilici

Gabrilici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 327 mesaje

Postat 06 septembrie 2010 - 19:29

pe mine personal nu m-au ajutat vizitele la psihiatru.tot ce facea respectivul era sa ma indese de pastile care m-au ingrasat mult si sa ma faca sa cred ca am probleme de sanatate grave si incurabile.daca ar fi avut dreptate, acum ar fi trebuit sa fiu prin spitale.

Mami de Sofia frumoasa si scumpa

#6
stefan1994

stefan1994

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 263 mesaje

Postat 06 septembrie 2010 - 20:18

Chestia nu e de acum.E de acum 2 luni.Acum ma simt de parca as fi in vis,sau beat..ma simt molesit asa ..prost...Nu stiu cum se numeste....
La psihiatru am fost si mi-a dat floxetina,niciun rezultat ba din contra..Credincios sunt,merg in fiecare duminica la Biserica,citesc Paraclisul Maici Domnului de 4 sapt. si o zi...si asta mai imi da putere.Ieri am fost cu prietenii la un bar,m-am asezat la masa,si intr-un minut ma luau ameteli,simteam ca nu mai pot sa imi misc mana dreapta,m-am ridicat si le-am spus ca nu ma simt bine si am plecat(ei nu`mi stiu povestea).pe drum mai m-am linistit , dar pur si simplu nu puteam sa stau la masa.Si cand ma gandesc ca incepe scoala...Trec clasa a 10-a.
Cat de curand am sa merg si la psihoterapeut,dar pe langa el,vreau sa mai stiu remedii/tehnici de la voi...
Apropo CEI CARE AU FOST LA PSIHOLOG,IMI POT SPUNE SI MIE , VA ROG , CUM V-A REDAT INCREDEREA?CUM V-A INCURAJAT?CE V-A ZIS SA VA AUTOCONTROLATI?

#7
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 06 septembrie 2010 - 21:37

Stefan, am trecut prin ceva asemanator cu ani in urma, Nu erau forumuri, grupuri de suport, am trecut prin asta cu ajutorul medicului si al familiei. Si nu in ultimul rand cu ajutorul lui Dumnezeu.
Ma rugam cat puteam de mult, ajutorul Lui mi-a venit ceva mai tarziu, dar mi-a venit. Asa mi-a fost poate sortit.
Te inteleg perfect, nu-i usor, dar va trece.
Da crezare medicatiei, Prozac este foarte bun. Nu stiu ce doza iei?!
Da-i timp sa actioneze, spune-mi de cat timp iei?
Incearca sa ignori, da asta e cuvantul, sa ignori aceste stari.
Starea de betie pe care o acuzi nu e periculoasa, e doar un efect secundar de la medicatie si va trece. N-o lua in seama.
Ignora aceste stari, mergi si vb cu dr tau, spune-i ca vrei asigurari de la el, macar in mom astea in care nu te simti bine.
Cu siguranta vei trece peste hopul asta!


uneori gandesc prea mult....

#8
stefan1994

stefan1994

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 263 mesaje

Postat 06 septembrie 2010 - 21:46

Stai,stai ca nu-i asa.acum 1 luna am luat prozacul,si m-au luat aceste stari.Luam jumatate de capsula.la indrumarea medicului de familie,care m-a vazut ca nu sunt in depresie,(eu mersesem la psihiatru sa vorbesc cu el despre starile mele sa ma ajute sa trec peste,si pt. ca ma durea capul)am decis sa-l stopez.Dupa 5 zile de medicatie,usor usor l-am intrerupt.Starile de "betie" mi-au trecut dupa 5-6 zile de la stoparea medicamentului,asa ca nu am mai mers la control cand trebuia...gresala mea...si de 1 sapt si ceva tot am starile astea si nu mai scap de ele.

#9
gabriela 1969

gabriela 1969

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 07 septembrie 2010 - 00:20

Stefan,am un baiat putin mai mic decat tine.Imi pare rau cand vad cat te framanti si as vrea sa te ajut dar nu-mi dau seama cum.

As vrea sa te intreb, ai cumva o iubita?

Probabil ca esti mai sensibil si toata furtuna asta hormonala specifica varstei la tine este exacerbata.

Poate ca o fata cu care sa te intalnesti,sa discuti,sa te plimbi,sa te saruti ti-ar deturna atentia de la aceasta stare care pentru tine tinde sa devina o obsesie.Dovada sunt cele 3 subiecte pe care le-ai deschis pe forum si toate cu aceeasi problema.

Incearca sa intelegi ceea ce vreau sa-ti spun si daca vrei sa mai discuti suntem aici.



poze

#10
stefan1994

stefan1994

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 263 mesaje

Postat 07 septembrie 2010 - 00:44

Nu am iubita.Am avut acum cateva luni pana sa am primul atac de panica,dar ne-am certat,ea e cu altcineva...Nu am suferit si nu sufar dupa ea ca sa imi fac probleme..Cu fetele din ziua de azi e greu sa gasesti una care sa te iubesasca,asa ca am decis pana ies din starea asta proasta sa nu mai am nicio iubita.Acum 2 ani am avut o iubita ff frumoasa,m-am si mirat ca a acceptat sa fie cu mine,si dupa o sapt imi spune ca ar fi mai bine sa ne desp..:)) in fine


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Săptămâna 30

    Denisa1996
    - Astăzi, 12:40

  • O saptamana cat o luna

    RoxiMada
    - Ieri, 20:50

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - mai 04 2024 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - mai 04 2024 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - mai 03 2024 19:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -