Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***244***


218 raspunsuri la acest subiect

#11
georgiana310

georgiana310

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 16:08

Citat:
citat din mesajul lui dyana27
mi-am dat seama ca stam suuuper rau la capitolul hainute de toamna[alcool][alcool]. nu am mare lucru... de fapt de unde, ca la caldurile care au fost n-am cumparat nici macar "ca sa fie" ceva mai grosut; am doar vreo 4 body-uri cu maneca lunga si 2 treninguri[bang][bang]; ma rog si niste pantaloni asa.... de trecere. soacra-mea ne-a mai adus niste costumase, dar toate arata a pijamale si treninguri de casa, iar eu afara-l scot numai aranjat zdravan si asortat[olala][olala]. asa ca satept indemnizatia sa pot sa-mi imbrac maimutelul[8D][8D].iar mi-am pus in cap toata gasca de "prieteni" ai lu' barbati'miu (ghilimelele sunt puse clar cu intentie, ca de cand am nascut ne-au ignorat complet[bang][bang]); de data asta din cauza de nunta a unuia din ei, la care chiar nu am cum sa ajung; est la palatul Stirbei, deci mult prea departe sa pot sa fac drumuri noaptea pentru potolit mutzunelul; si-n plus asta micu adoarme la niste ore din alea super perverse (ba la 9, ba la 11 jumate'), si in ultimele 2 saptamani se trezeste din ora'n ora cel putin; si fereasca sfantul sa nu fiu langa el... ca face crize de isterie; am facut proba cu surioara sa incerce sa-l calmeze.... n-ai sa vezi!!! a facut ca trenul si pana nu l-am luat eu n-a functionat absolut nimic: nici plimbat prin casa, nici leagan-care de obicei era leacul magic, nici calculator/televizor.... absolut nimic; asa ca am agatat rochia in cui si i-am anuntat ca merge doar cristi[:-@][:-@]; evident ca ni le-am luat instant, ca mai sunt 3 care au copii si uite ca pot sa vina.... da, sigur, doar ca toti 3 stau cu parintii in casa, deci clar copii sunt obisnuiti si cu altii, ca doar cu buniciii stau toata ziua; degeaba le zic ca nu am cum sa o las pe soacra'mea cu el, ca n-a atins copilul decat daca era la mine in brate, in rest nu stie sa-i dea un bibi de apa; sau ca surioara nu are cum sa-l plimbe noaptea in brate cu el isteric si trosnindu-i capete in gura cand e gravida in 20 de spatamani.of, asa am uneori o senzatie ca sunt o tampita si nu trebuie sa ma disculp fata de nimeni cand e vorba de copilul meu... si totusi nu avem cum sa ne separam de tot si de toate, si e imposibil sa nu ne influenteze cat de cat mediul..... si parerea celorlalti...... cred ca am fost cmplet incoerenta, dar am niste draci pe mineeeeee....[bang][bang]
Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009 [bis]MINUNEA MEA[bis]
Deci, la faza asta am doua pareri. Care poate pot parea contradictorii!1. Du-te o ora, doua, fa act de prezenta si GATA! Zici ca nu ai cum sa il lasi mai mult singur dar, din drag pentru miri, ai facut efortul de a le strange mana personal.2. Cheama-i pe ai tai la tine (ca am inteles ca se intelege bine cu ei) sau, roaga-i pe socrii sa stea cu copilul. Pana la urma, nu il pot manca si poate ca nu va fi considerata o experienta chiar negativa. Zic in sensul ca o sa tot fie ocazii in care sa trebuiasca sa pleci si... trebuiesc gasite solutii. Scuze daca nu ti-am fost de folos cum mi-as fi dorit!Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009http://georgianaspataru.blogspot.com/

#12
georgiana310

georgiana310

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 16:12

E asa liniste si pace pe forumul nostru ca parca am prins pauza de somn de la azilul de batrani.

Sau, v-ati ascuns de frig?

Eu sunt in culmea inconstientei! Am muncit 2 luni pentru un proiect si maine trebuie sa prezint raportul catre client. Totul e gata doar ca trebuie "centralizat". Nu am niciun chef!!! O ard de azi-dimineata cu tot felul de nimicuri. Parca vad ca fac noapte alba... [bang]

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009
http://georgianaspataru.blogspot.com/

#13
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 16:18

Dyana, tocmai pentru ca esti nervoasa, deci stii ca nu ne putem rupe de tot si de toate, eu zic sa te duci macar putin.
Mai devreme sau mai tirziu, Mutzu va fi obligat de imprejurari sa se obisnuiasca si sa accepte sa stea si cu altcineva. Stiu cum ti se rupe inima, ca mie mi se rupe zilnic de doua saptamini si ceva. Dar ii dau si eu dreptate mamei mele: si la 7 ani, copilul va prefera sa stea cu mami si nu in alta parte/cu altcineva. Si nu ne putem inchide in casa cu el pina la virsta la care vrea la discoteca.
Eu am fost vineri la o cumatrie, am lasat-o cu maica-mea, cu inima cam indoita pentru ca de cind cu gradi cam vrea numai calare pe mine. Am predat-o pe la 18, afara; la 19 noi am plecat iar ele au venit acasa. A mincat, m-a mai cautat, a incercat sa o convinga pe buni sa mearga la mami pa-pa....nu s-a culcat singura in pat cum face cu mine ci a trebuit adormita...s-a trezit de doua ori pina la 1.30 cind am ajuns acasa, dar s-a potolit cu putina apa si vazind ca buni care a stat cu ea este tot linga ea. La prima trezire noaptea nici n-a bagat de seama ca ma intorsesem eu, a reclamat mingea cu care se culcase si a adormit pe partea cealalta.
Cred ca aici cheia succesului a fost ca a preluat-o mama mea mai devreme, si cind s-a trezit peste noapte tot ea era acolo; deci nu a fost ca si cum eu as fi adormit-o si apoi "m-au rapit extraterestrii".
Eu m-am relaxat - cit am putut, ca tot mi-e dor de ea mereu, ea a plins mai putin decit la gradi sau intarcat...si asta a fost.

Oricum - si injura-ma, ca si eu ii injur inca pe cei care imi spun - la un moment dat tot trebuie sa invete sa accepte si distractiile si jucarelele facute si de altii; iaca un bun prilej. Cit poate sa plinga de la 8-9 seara pina la 12-1 cind tu te intorci? Ca n-o sa plinga tot timpul asta, iti garantez cu mina pe inima. Si astfel nu ii suparati nici pe prieteni, iei si tu o gura de aer doar cu Cristi (face bine la orice relatie)...gindeste-te bine daca chiar e in interesul tau/vostru sa refuzi complet invitatia

______________________________

If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#14
georgiana310

georgiana310

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 16:20

Sa va zic o faza draguta cu fiica unor prieteni. Are vreo 2 ani si 1 luna si nu prea vorbeste. Adica, stie cuvinte, dar nu vorbeste cursiv. Maica-sa, tot profa, ii citeste in fiecare seara, ii canta, o pune sa repete si sa zica tot felul... Io i-am cam zis sa lase fata in pace si uite, si Blaga n-a zis el prea multe cativa ani, dar si cand a inceput, a zis in versuri! Si ce versuri... Ma rog, ne distram noi asa, cu copila pe langa noi si, ne-am apucat sa mancam.
Eram noi 4 - eu, ea, Bris si Ilinca (fetita nevrobareata!). La un moment dat, fetita ei nu mai vrea sa stea in scaunul de masa si cere jos. Maica-sa o da jos zicandu-i: daca nu mai stai la masa, nu mai mananci! Faza la care fetita, se uita la ea si zice: NU MAI E SARE!!! [:D] Perfect curat, fara nicio intentie de accent bebelushesc. Am ramas blocate, amandoua!

Maica-sa a sarit pe ea cu tot felul de intrebari... In urmatoarea ora n-a mai zis nimic Ilinca, dar, fata clar vorbeste! Doar ca, nu cu ei! [:D]

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009
http://georgianaspataru.blogspot.com/

#15
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 16:22

Hihi, ce tare ! Eu ma "inerfez in sinea mea" la faze de-astea, ca si fiica-mea tot nu face cite ceva care " e musai", dupa care se apuca taman de lucrul ala, cu o nonsalanta de zile mari, eventual taman dupa ce ma termin eu de plins :)))

______________________________

If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#16
georgiana310

georgiana310

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 16:34

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Dyana, tocmai pentru ca esti nervoasa, deci stii ca nu ne putem rupe de tot si de toate, eu zic sa te duci macar putin.
Mai devreme sau mai tirziu, Mutzu va fi obligat de imprejurari sa se obisnuiasca si sa accepte sa stea si cu altcineva. Stiu cum ti se rupe inima, ca mie mi se rupe zilnic de doua saptamini si ceva. Dar ii dau si eu dreptate mamei mele: si la 7 ani, copilul va prefera sa stea cu mami si nu in alta parte/cu altcineva. Si nu ne putem inchide in casa cu el pina la virsta la care vrea la discoteca.
Eu am fost vineri la o cumatrie, am lasat-o cu maica-mea, cu inima cam indoita pentru ca de cind cu gradi cam vrea numai calare pe mine. Am predat-o pe la 18, afara; la 19 noi am plecat iar ele au venit acasa. A mincat, m-a mai cautat, a incercat sa o convinga pe buni sa mearga la mami pa-pa....nu s-a culcat singura in pat cum face cu mine ci a trebuit adormita...s-a trezit de doua ori pina la 1.30 cind am ajuns acasa, dar s-a potolit cu putina apa si vazind ca buni care a stat cu ea este tot linga ea. La prima trezire noaptea nici n-a bagat de seama ca ma intorsesem eu, a reclamat mingea cu care se culcase si a adormit pe partea cealalta.
Cred ca aici cheia succesului a fost ca a preluat-o mama mea mai devreme, si cind s-a trezit peste noapte tot ea era acolo; deci nu a fost ca si cum eu as fi adormit-o si apoi "m-au rapit extraterestrii".
Eu m-am relaxat - cit am putut, ca tot mi-e dor de ea mereu, ea a plins mai putin decit la gradi sau intarcat...si asta a fost.

Oricum - si injura-ma, ca si eu ii injur inca pe cei care imi spun - la un moment dat tot trebuie sa invete sa accepte si distractiile si jucarelele facute si de altii; iaca un bun prilej. Cit poate sa plinga de la 8-9 seara pina la 12-1 cind tu te intorci? Ca n-o sa plinga tot timpul asta, iti garantez cu mina pe inima. Si astfel nu ii suparati nici pe prieteni, iei si tu o gura de aer doar cu Cristi (face bine la orice relatie)...gindeste-te bine daca chiar e in interesul tau/vostru sa refuzi complet invitatia

______________________________

If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)
Si io cam asa am vrut sa zic da` tu ai zis mai bine!

Dyana, noi suntem aici sa te sustinem. Adica, suntem aici ca pe-aici ne e locul dar principalul scop e de suport una pentru alta.

De-a lungul timpului, mie mi-ai parut (si ti-am mai zis asta!!!) o mama grozava, una pe care fiecare pui de om o merita! Esti grozava, pe bune si iti sacrifici (sau asa percep eu!!!) atat timp cat si placeri, energie, bani si orice pentru Mutzu al tau! Sigur, asa facem toate!!! Copilul tau e grozav tocmai datorita activitatii tale neincetate de a-i oferi tot, dar TOT ce are nevoie!
Nu am niciun dar dupa "apologia" asta. Vreau doar sa iti spun ca, uneori, din grija si dragoste nemarginita, nu ne lasam copiii sa treaca prin niste etape firesti si, ce e si mai grav, ignoram anumite semnale.
Ajuta-l pe David sa inceapa sa fie acomodat cu cei din jurul lui - cum sunt bunicii. Cum zicea si Pisigri, ce se poate intampla?! Sa planga cu orele??? Si eu iti garantez ca nu se va intampla asta!!!

Ia-ti cateva ore de time-out cu hazbantul, imbraca-te frumos, aranjeaza-te si fii sigura ca nu esti o mama rea pentru ca iti inveti copilul sa devina independent, putin cate putin! Si nu zic sa pleci si sa il lasi ca meriti tu asta. Nuuu, Mutzu merita asta!

De multe ori, mi-am confirmat faptul ca noi, parintii, suntem cei care ne "handicapam" copiii. Ca sunt extrem de atasati de noi, ca nu merg, ca nu vorbesc la timp, ca nu fac una sau alta, ca sunt rusinosi, ca plang din orice, toate astea sunt lucruri pe care noi ca parinti le-am initiat si generat printr-un comportament sau altul. Din dorinta de a nu-i lasa singuri, de a nu fi "descoperiti" intr-o anumita situatie, copiii nostri nu stiu cum sa faca fata unor sentimente si tariri. Iar atunci cand altii, de varsta lor au trecut deja prin astfel de experiente, frustrarea lor este cu atat mai mare.

Si inchei prin a intari faptul ca, pe bune, te consider o super-mama! Chiar cand era ceva concurs aici cu "super-mame" - nu mai stiu despre ce era vorba!!! - m-am gandit la tine! [asia]



Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009
http://georgianaspataru.blogspot.com/

#17
adrisimo28

adrisimo28

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 16:38

bingo... nu mai pun nici eu sare pe masa si nici in mancare...poate o vb si sotul[:D]



[buburuza] dragastoasa de Dragos [hagi]


#18
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 16:38

Citat:
citat din mesajul lui georgiana310

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Dyana, tocmai pentru ca esti nervoasa, deci stii ca nu ne putem rupe de tot si de toate, eu zic sa te duci macar putin.
Mai devreme sau mai tirziu, Mutzu va fi obligat de imprejurari sa se obisnuiasca si sa accepte sa stea si cu altcineva. Stiu cum ti se rupe inima, ca mie mi se rupe zilnic de doua saptamini si ceva. Dar ii dau si eu dreptate mamei mele: si la 7 ani, copilul va prefera sa stea cu mami si nu in alta parte/cu altcineva. Si nu ne putem inchide in casa cu el pina la virsta la care vrea la discoteca.
Eu am fost vineri la o cumatrie, am lasat-o cu maica-mea, cu inima cam indoita pentru ca de cind cu gradi cam vrea numai calare pe mine. Am predat-o pe la 18, afara; la 19 noi am plecat iar ele au venit acasa. A mincat, m-a mai cautat, a incercat sa o convinga pe buni sa mearga la mami pa-pa....nu s-a culcat singura in pat cum face cu mine ci a trebuit adormita...s-a trezit de doua ori pina la 1.30 cind am ajuns acasa, dar s-a potolit cu putina apa si vazind ca buni care a stat cu ea este tot linga ea. La prima trezire noaptea nici n-a bagat de seama ca ma intorsesem eu, a reclamat mingea cu care se culcase si a adormit pe partea cealalta.
Cred ca aici cheia succesului a fost ca a preluat-o mama mea mai devreme, si cind s-a trezit peste noapte tot ea era acolo; deci nu a fost ca si cum eu as fi adormit-o si apoi "m-au rapit extraterestrii".
Eu m-am relaxat - cit am putut, ca tot mi-e dor de ea mereu, ea a plins mai putin decit la gradi sau intarcat...si asta a fost.

Oricum - si injura-ma, ca si eu ii injur inca pe cei care imi spun - la un moment dat tot trebuie sa invete sa accepte si distractiile si jucarelele facute si de altii; iaca un bun prilej. Cit poate sa plinga de la 8-9 seara pina la 12-1 cind tu te intorci? Ca n-o sa plinga tot timpul asta, iti garantez cu mina pe inima. Si astfel nu ii suparati nici pe prieteni, iei si tu o gura de aer doar cu Cristi (face bine la orice relatie)...gindeste-te bine daca chiar e in interesul tau/vostru sa refuzi complet invitatia

______________________________

If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)
Si io cam asa am vrut sa zic da` tu ai zis mai bine!

Dyana, noi suntem aici sa te sustinem. Adica, suntem aici ca pe-aici ne e locul dar principalul scop e de suport una pentru alta.

De-a lungul timpului, mie mi-ai parut (si ti-am mai zis asta!!!) o mama grozava, una pe care fiecare pui de om o merita! Esti grozava, pe bune si iti sacrifici (sau asa percep eu!!!) atat timp cat si placeri, energie, bani si orice pentru Mutzu al tau! Sigur, asa facem toate!!! Copilul tau e grozav tocmai datorita activitatii tale neincetate de a-i oferi tot, dar TOT ce are nevoie!
Nu am niciun dar dupa "apologia" asta. Vreau doar sa iti spun ca, uneori, din grija si dragoste nemarginita, nu ne lasam copiii sa treaca prin niste etape firesti si, ce e si mai grav, ignoram anumite semnale.
Ajuta-l pe David sa inceapa sa fie acomodat cu cei din jurul lui - cum sunt bunicii. Cum zicea si Pisigri, ce se poate intampla?! Sa planga cu orele??? Si eu iti garantez ca nu se va intampla asta!!!

Ia-ti cateva ore de time-out cu hazbantul, imbraca-te frumos, aranjeaza-te si fii sigura ca nu esti o mama rea pentru ca iti inveti copilul sa devina independent, putin cate putin! Si nu zic sa pleci si sa il lasi ca meriti tu asta. Nuuu, Mutzu merita asta!

De multe ori, mi-am confirmat faptul ca noi, parintii, suntem cei care ne "handicapam" copiii. Ca sunt extrem de atasati de noi, ca nu merg, ca nu vorbesc la timp, ca nu fac una sau alta, ca sunt rusinosi, ca plang din orice, toate astea sunt lucruri pe care noi ca parinti le-am initiat si generat printr-un comportament sau altul. Din dorinta de a nu-i lasa singuri, de a nu fi "descoperiti" intr-o anumita situatie, copiii nostri nu stiu cum sa faca fata unor sentimente si tariri. Iar atunci cand altii, de varsta lor au trecut deja prin astfel de experiente, frustrarea lor este cu atat mai mare.

Si inchei prin a intari faptul ca, pe bune, te consider o super-mama! Chiar cand era ceva concurs aici cu "super-mame" - nu mai stiu despre ce era vorba!!! - m-am gandit la tine! [asia]



Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009
http://georgianaspataru.blogspot.com/


Ba tu ai scris mai bine. Mai frumos si mai cald [flo]

______________________________

If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#19
Gina2008

Gina2008

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 844 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 16:48

Buna. Ma bag si eu in vorba daca tot e liniste pe aici...
Apropos de discutia cu Diana, dar oarecum o situatie altfel. Si eu fac parte din categoria asta, de mame super grijulii... Mi-am zis de cand era in burtica ca eu nu, n-o sa-l cocolosesc, ca e baiat si nu vreau sa fie un motalau... Si ce am facut... inclusiv acum la 1,5 ani cand cade il ridic. Mi s-a spus de nenumarate ori... lasa copilul sa se descurce singur (evident nu in situatii nashpa). Eu nu, si nu! E prea mic! Si din cauza mea Calin e cam "nataflet". In sensul ca daca nu as fi murit pe altarul datoriei, daca as fi fost mai relaxata, acest copil ar fi fost mult mai descurcaret. De unde mi-am dat seama... de vreo 4-5 saptamani ne-am mutat din Bucuresti. Si, pentru ca eu lucrez duminica, el iese in parc cu tatal lui, husbandul. Evident ca fac 13-14 ca o sa cada, si ca o sa-l lase sa planga. Ca o sa vina cu capul spart, ca bla-bla... isterii de mama nebuna! Duminica trecuta am fost si eu cu ei in parc... Si SURPRIZA SURPRIZELOR... baiatul meu era "regele junglei"... el care statea si sa uita la altii cum se catara, cum alearga si cum tipa... acum altii se uitau la el cum facea ca toate alea. Ce vreau sa zic - ca m-am lungit introzitor - este ca prea multa cocoloseala nu e buna. Din dorinta si din iubirea mea incomensurabila ii faceam mai mult rau decat bine.
In octombrie urmeaza sa am /avem prima vacanta fara el. Mi-au trebuit 2 luni sa ma obisnuiesc cu ideea. Dupa aia mi-am dat seama ca EU in primul rand am nevoie de un respiro, dar si EL are nevoie sa se obisnuiasca fara mine.
S-a inteles ceva... sper ca n-am jignit pe nimeni si ca am fost coerenta...
Pup

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

#20
ramona7575

ramona7575

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 17:02

Ehe, ce-as iesi si eu la o nunta , am avut una sambata si mai am una sambata asta, exact cu o zi inainte sa vina sotul [bang][bang][bang][bang]... Tare as mai dantzui oleaca dar singura nu merg la nunti sa fiu privita ca o vadana... imi vine sa mor de necaz ca taman sambata face nunta, daca era duminica ne duceam chiar daca era sotul obosit.Stefan este prietenos, am vazut ca nu imi duce lipsa daca sta cu mama, copii de pe drum, chiar a fost adormit de mama si soacra desi niciodata nu a stat mai mult de 4 ore fara mine.

Dyana, du-te la nunta, iesi din rutina zilnica



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -