Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine scoate bebelusul din spital


67 raspunsuri la acest subiect

#51
teolinda

teolinda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 17 aprilie 2007 - 17:32

Finutele mele... prima am fost eu la spital si am luat-o , plus trusoul de la mine( am fost eu pt ca am putut sa merg si ca tatal era cu alte treburi).Parintii aveau o situatie cam de cacao... asa ca primele si singurele lucruri le-a avut de la mine( plus patut, lenjerii, biberoane, ceaiuri...)Ce-a de-a doua... i-am dat trusoul tatalui ... ca n-am mai putut fi prezenta la spital la vremea respectiva.Nici nu stiam ca voi fi nasa copilei ... abia dupa 2 luni mi-a propus verisoara mea sa-i botez copila pentru ca ii lasase nasii cu fundul in balta[bang]. Deci... a fost o intamplare.

Pe mine insa nu m-a scos nasa din spital.. si nici trusou nu mi-a trimis[:D]. Ea m-a intrebat cand i-am propus sa fie nasa... ce trebuie sa faca... dar partea asta cu "scosul de la maternitate" nu mi-a venit sa ii spun. Oricum eu am pregatit tot ce ii trebuia lu Nicolas pentru primele 3-4 luni de viata.

In noiembrie mi se mai naste un finutz( sper eu, de data aceasta) sau tot o finutza( spera mama ei) si voi face trusoul copilului ca mi-e drag de finutzi si de copilasi in general.

LILIANA si[copil] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"


#52
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 17 aprilie 2007 - 18:08

La noi a fost cam asa : tati a luat bagajele, sora mea a luat copilul iar eu m-am dus pe mine pana la masina.[:D]



Anca mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006)

Pozele Noastre

Buburuzul Mic

Povestea Nasterii

#53
mady23

mady23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 17 aprilie 2007 - 20:27

lulu_boche si la mine in Oltenia exista moasa si ea este cea care scoate copilul din spital dupa ce in prealabil ilimbrca cu haine aduse de ea.
Si eu asa am si facut.


Mady si buburuza Bianca Maria (31.12.2006)

#54
alina banica

alina banica
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 mai 2007 - 14:25

[si-eu]
buna!
eu stiu ca traditia spune ca nasa ar trebui sa scoata copilul din spital...
dar in cazul nostru nu a fost asa.
eu am lasat acasa pregatite lucrusoarele pentru strumfita inca dinainte de a se naste, iar cand a venit momentul sa iesim, sotul a luat-o pe fetita, iar eu pe mine pana la masina.
nasii sunt foarte de treaba si sunt apropiati ca varsta, dar au fost ocupati si ne-am descurcat singuri.[:)]

#55
happymum

happymum

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.615 mesaje

Postat 18 noiembrie 2008 - 23:19

buna fetele,
eu am botezat de doua ori. am un finut de 6 anisori si o finuta de 4 luni. pe amandoi eu i-am scos din spital. asa se zice pe la noi. asa am facut si eu. si sunt absolut mandra de sufletele astea mici si scumpe.
la urma urmei conteaza sa le fii alaturi si sa-i iubesti.
[pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup]

viitoare [gravi] sper

#56
oanamada

oanamada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 19 ianuarie 2009 - 01:24

Sa nu va suparati pe mine...eu nu prea cred si nu prea "apreciez" chestiile astea cu "asa se face"..ideea este ca daca nu vreau un lucru si nu am dispozitie pentru el nu-l fac si gata, mai ales daca este fara justificare ...la mine cu scosul din spital a fost cam asa...a venit tati si ne-a luat pe amandoua si au venit apoi, a doua zi, in vizita bunicii si ceilalti care au dorit (inclusiv nasii!).Hainele le--am avut la mine,le cumparasem cu mult inainte.

Sa nu va suparati, dar pe mine intotdeauna m-au stresat chestiile "cu asa se face"!!! E doar o parere....



Oana si[zana]Cati mica (1 an si 4 luni)



NOI-CRACIUN SI REVELION,

CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,





#57
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 21 ianuarie 2009 - 18:42

Tati ne-a scos din spital... aveam toate cele necesare cumparate si pregatite dinainte

Ingrid si Cristi 5 ani si 10 luni

#58
magdalena67

magdalena67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 21 ianuarie 2009 - 21:48

la mine a fost cred cel mai interesant. Una din perechile de fini asteptau al 2 copil, pe primul l-am scos din spital si l-am botezat asa cum stiam ca este traditia.La cel de-al 2, am tinut tot timpul legatura cu fina, cum se simte, ce face, etc. Vine si vremea sa nasca, ma duc cu finul la spital stau cu ea de vorba,ii spun ca ma duc sa ii cumpar hainute finului, sa il scoata din spital cu haine noi. Zis si facut, ma duc la spital ii duc hainele, ma scuz ca nu stau sa ii faca iesirea din spital din cauza ca eram in timpul programului si chiar nu puteam sta,imi multumeste frumos pentru hainute, le admira, si ma intreaba daca tin neaparat sa botez acest copil ca ea ar vrea sa ii boteze o prietena.Eu va intreb , oare nu putea sa spuna asta in timpul cat era insarcinata, sau macar in ziua cand a nascut? de ce oare a trebuit sa astepte atat pentru a spune ceea ce isi dorea. Va dati seama cum m-am simtit.

stoian

#59
mariovidiu

mariovidiu
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 22 ianuarie 2009 - 14:27

in oltenia se scoate bebele de catre moasa...o sa fiu moasa la tg jiu (eu sunt din bucuresti) aici nasa scoate copilul ...bine ca am citit...ma faceam de ras...ms forum.despre copii

http://www.cazare-particulari.ro
http://www.vacanta-ta.ro
http://www.mersul-tr...-particulari.ro

#60
happymum

happymum

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.615 mesaje

Postat 22 ianuarie 2009 - 15:14

magdalena imi pare rau. ai dreptate, nu prea se cade asa ceva.

dar sa nu judecam. biata femeie poate ca nu a avut curaj pana in ultima clipa, cine stie...

si eu am fost un timp suparata pe nasa mea. eu cand am intrat in rolul de nanuta, am fost ca un scai cu cumetrasii nostri.

nasa mea nici nu a dat untelefon macar cat am fost insarcinata, sa vada ce fac.

sunt oameni si oameni, ce sa faci........

sanatoasa sa fii tu magdalena, si o sa gasesti alti bebei sa botezi.

nu fi supi.

[pup]



__________________________________

sa aveti o zi cu mult "bun bun" [:D]



[ruga] viitoare [gravi], te [ruga] DD



finutul radu andrei si finuta maria angela

E.M.M.A. pentru ingerasii nostri

cand sa vie... [copil]? repede sa vie...[ruga]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -