Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Epiziotomia si sexul dupa nastere


19 raspunsuri la acest subiect

#11
alessia2005

alessia2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 04 ianuarie 2010 - 19:50

Buna..si eu am nascvut normal ambele fetite...la fiecare cu epiziotomie..ce-i drept pe mine m-a cam jenat..dar alte mamici mergeau de n-aveau nicio treba..eu m-am refacut complet cam dupa 7-8 saptamani...mie mi-a fost greut..dar na...ce sa facem..si cezariana aia e groaznica...n-as face..nici ptr 100 de epiziotomii...

Mami de doua printese: [zana] ALESSIA(10.08.2005) si SERENA(28.10.2008)[zana]


#12
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 11 ianuarie 2010 - 01:39

Se pare ca unele dintre voi ati avut noroc... Noi dupa fiecare[xinpat]mai scoatem cate o ata... Au trecut putin peste trei luni de la nastere si tot mai ies capete din epiziotomie. La spital nu mi-au spus ca vaginul meu a fost "arat" si ca a fost cusut pana la col,mi-au spus doar de atele de la epiziotomie care trb scoase la 5 zile,mi-au scris pe fisa de externare ca sunt vindecata,si la control la 6 saptamani sa ma bata dr la care am fost la control... Facusem infectie in vagin din cauza ca atele nu mi s-au topit,nici cele din epiziotomie nu s-au resorbit,asa ca mai am de tras... Daca nu nasti cu dr tau e naspa,nu ti se spune nimic.La al doilea bebe nu mai fac aceeasi prostie... Ma duc la un medic care face si garda in spital(ca la clinica particulara nu imi permit),sa nu mai nasc cu vre-o moasa pe care cand o intreci cum o cheama,raspunde cu intrebarea"de ce ,vrei sa stii pe cine sa pomenesti,si daca nu iti spun ce faci " ?
Numai bine la toata lumea.

Lacra [mamica] de
[baietel] Paul-Iulian
forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146916 Guguloiul meu cu ochi albastri

#13
carmenadina

carmenadina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 13 ianuarie 2010 - 20:54

nu stiu daca ati simtit la fel ca mine,deficienta dureroasa si dificila la penetrare chiar si la 5 luni dupa nastere?

#14
deea21

deea21
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 16:14

si eu am avut epiziotomie in august, a fost bine, m-am vindecat foarte repede, insa la partea amoroasa...dezastru, frate. nu din cauza epiziotomiei, dar in rest...sunt o uscaciune....vai de capul meu; mi-a zis dr ca asa va fi pana o sa imi revina menstruatia, dar cum eu alaptez inca, va mai dura. asa ca sexul la mine e ca la o virgina, cu durere la inceput, din care cauza sunt cam stresata, si apoi incet, incet, incet...imi revin; n-as zice ca inca e o placere

#15
rox-mada

rox-mada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 20:03

Salutare fetelor!Si eu sunt o mamica care la nastere i s-a facut epiziotomie.Baietelul meu avea perimetrul capului mare si nu puteam sa il expulzez afara.L-au scos cu forcepsul.Am avut si anestezie peridurala.Totul a decurs foarte bine dupa nastere.Cam o saptamana dupa ce am nascut mi-a fost ff greu sa stau pe sezut.Pe urma mi-am revenit complet incetul cu incetul cam dupa 4-5 saptamani.Si partea amoroasa am reluat-o dupa 1 luna.Cam dureros prima data(ca si atunci cand eram virgina)
SANATATE LA TAOTA LUMEA SI DURERI CAT MAI PUTINE!!![pup]

#16
patrisuca

patrisuca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 03:19

buna! am nascut si eu natural cu epiziotomie si ramasesem cu frica aceea de durere! abia dupa 3 luni mi-am facut curaj sa reincepem viata sexuala!m-a jenat primele dati dar apoi totula revenit la normal. acum dupa 6 luni nici nu se vede nici nu se mai simte nimic.

andreea mamicuta patriciei

#17
olgavart

olgavart

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 16:41

Buna fetele!Si eu am nascut natural ambele fetite si evident epizio la omandoua nasteri.Dupa prima m-am refacut mai repede,la a doua insa inca mai simt un discomfort...Oricum treci peste orice si toata durerile dispar atunci cand iti tii minunele in brate,cand iti zambesc,cand iti zic ”mama”...[:)]

olgavart

#18
bebe.3103

bebe.3103
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 22:01

Cam complicat cu "dosul defect"[:I]
Eu am nascut natural, si cu o incizie foarte mica, dar drept sa spun simteam ca am o dita mai taietura, iar dupa de am venit acasa si am vazut-o in oglinda cu ocazia cosmetizarii, imi venea sa rad, au fost 3 fire de toate, dar o durere ca nu puteam sta nici in fund, nici pe o parte, ca sa nu mai zic cu scaunul cat de greu era dupa nastere, cam o saptamana.
Cat despre vindecare cam dupa 1 luna jumate, iar cu viata amoroasa dupa 2 luni am avut curaj, dar durere de la neelasticitate, si neaparat cu prezervativ ca era lubrifiat si a mers mai usor, insa, abia dupa 3 luni pot sa spun ca am putut fi prezenta si cu trupul si cu gandul, si m-am putut relaxa [:D]

bebe

#19
evyme

evyme

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.017 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 02:58

Si eu am nascut cu peridurala si mi s-a facut si epiziotomie. N-am avut probleme cu durerea, am putut sta in fund la o saptamana dupa nastere, in schimb, acum, daca stau mult timp in picioare simt un usor discomfort. Activitatea sexuala inca n-am reluat-o; am incercat la 7 saptamani dupa nastere, dar am renuntat pt ca ca nu eram lubrifiata suficient. Vom cumpara un lubrifiant si vom incerca din nou...



din 10.02.2010 [mamica] fericita de [bebic] Sebastian Mihai





cum a venit pe lume pustiu`

poze bebe Sebastian








Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -