Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Autismul si oxigenarea hiperbara (HBOT)


61 raspunsuri la acest subiect

#51
Stefan211

Stefan211

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 24 iunie 2011 - 14:27

Ce hoteluri sunt prin zona centrului de medicina hiperbara?Sa nu fie prea scump.Am nevoie de un raspuns rapid.

#52
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 26 iunie 2011 - 20:17

buna, as dori sa va intreb pe cele care ati fost la aceste sedinte de terapie, puteti sta impreuna cu copilul atunci cand i se aplica terapia, sau trebuie sa parasiti incinta (acea camera de tratament).Intrebarea mea este daca as putea sta cu baiatul meu pe toata perioada cat trebuie sa stea cu masca pe fata sau trebuie sa-l las singur.

Problema este ca daca il las singur sigur nu va sta cu masca aceea pe fata si deci nu se face cum trebuie terapia.Multumesc mult .







roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#53
katteryna

katteryna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 26 iunie 2011 - 21:36

Buna!

Roxy mamica sta impreuna cu copilul pe toata perioada terapiei si ii tine mascuta pe fata daca refuza sa stea cu ea. Pe cat posibil, si mamica trebuie sa poarte masca. Daca te mai pot ajuta si cu alte intrebari din experienta noastra, cu mare placere!

Multa sanatate!



[8**]RAISA MARIA[8**]

BLOGUL NOSTRU

[shopi]POFTITI IN BAZAR[shopi]



#54
Stefan211

Stefan211

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 28 iunie 2011 - 16:15

@katteryna
Imi poti spune si mie unde ai stat cazata pe toata perioada sedintelor?

#55
katteryna

katteryna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 28 iunie 2011 - 20:18

Stefan noi avem o ruda in Constanta care ne-a inchiriat o garsoniera sub pretul pietei dar era departe de centru si ne duceam cu masina la terapie. Si noi am cautat cazare prin apropiere dar din pacate nu am gasit ceva care sa fie convenabil din punct de vedere financiar pentru noi. Cunosc o familie care a fost luna trecuta si care a gasit cazare mai aproape si a platit 80 lei/zi. Daca doresti, le cer un numar de telefon.



[8**]RAISA MARIA[8**]

BLOGUL NOSTRU

[shopi]POFTITI IN BAZAR[shopi]



#56
Stefan211

Stefan211

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 29 iunie 2011 - 23:21

Daca ai putea,mi-ar fi de folos un numar de telefon.

#57
mamaluiana

mamaluiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 30 iunie 2011 - 11:18

Buna, noi am fost la constanta la sfarsitul lui martie si am gasit cazare la vila MIN, aici am gasit niste oameni super, fiind in extra sezon am negociat pretul de la 120 la 80, si am dat 150 de benzina pentru drumul de dus- intors de la centru la vila. Poate ca ti se pare mult dat fiind ca eram singura si era destul de greu sa o duc in brate pana la statia de autobus si de acolo pana la centru, asa ca am optat pentru aceasta varianta.La camera hiperbara intri cu copilul si daca acesta este cuminte poti sa i-ti pui masca de la inceput (la noi nu prea a mers) dar o oboseam de dimineata cu jocuri si statul afara (vila era situata la 2 min de plaja si ne plimbam pe acolo), ajungeam in camera , i-i dadeam sa manince si la 12 si jumatate mergeam la centru , era rupta de oboseala , la ora 1 intram in barocamera si incepea comprimarea(simularea scufundari la 14 metri), procedura dura 20 min., in acest timp nu ai masca pe fata si trebuie sa bei apa sau sa mesteci guma pentru a se desfunda urechile care mai tot timpu comprimari se infunda(anamaria i-si beia lapticul)apoi incepe oxigenarea propriuzisa. 18 min. cu masca si 2 min. pauza.Este greu dar fiindca era obosita adormea si atuci puteam sa i-mi pun si eu masca . Deobicei dormea cam 3-4 sedinte , la ultima pauza i-ti spune ca urmeaza ultima repriza de oxigenare si decompresia la care toata lumea trebuie sa aiba masca (18 min. oxigenarea +20 min. decompresia)asta mi sa parut partea cea mai grea.
Primele zile sunt super grele dar cu rabdare trec si copii se obisnuiesc cu masca, exista si un "balon" pentru copii care nu stau cu masca .Aici puteti vedea poze cu "balonul"
http://povestea-lui-...s.blogspot.com/
Va doresc multa rabdare si sanatate multa!

http://anamaria-teodora.blogspot.com/


#58
Stefan211

Stefan211

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 30 iunie 2011 - 15:50

Multumesc mult,mai ajutat mult,dar Vila Min nu mai are locuri libere.Nu mai stii un alt loc de cazare prin apropiere?

#59
mamaluiana

mamaluiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 30 iunie 2011 - 17:11

Buna, ai sunat la camera hiperbara, deobicei cei care stau prin apropiere i-si lasa nr. de tel la receptie.Suna sa vezi daca au ceva liber. Bafta si multa sanatate!

#60
Stefan211

Stefan211

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 30 iunie 2011 - 19:37

De ce sufera baietelul dvs.?A-ti vazut progreze dupa terminarea sedintelor.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -