Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Scoateti copiii afara !


49 raspunsuri la acest subiect

#31
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 09 august 2010 - 14:53

Eu in afara de cele mentionate de voi pana acum jucam si Plicul (desenam un plic cu creta pe asfalt si saream in el dar nu mai stiu exact dupa ce criterii) si Tarile: un cerc in care treceam diferite tari si ne asezam fiecare pe o tara si aruncam o minge in sus si strigam numele unei tari si cel care statea pe tara respectiva prindea mingea si ceilalti alergau si pe masura ce erau atinsi cu mingea (ca la ratele si vanatorii dar cu bun simt, nu dadeam tare) respectivul iesea din joc si tara celui care ochise se marea cu teritoriul celeilalte tari.... Si mai jucam Omul Negru, Leapsa pe sarite (saream intr-un picior, nu alergam), Verde Stop.


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

#32
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 09 august 2010 - 15:36

Superb! Avem jocuri si activitati minunate datorita voua!

Detalii: care sunt regulile jocului Omul Negru si Verde Stop?

A day without laughter is a day wasted - Charlie Chaplin

#33
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 09 august 2010 - 16:46

Mi-am adus aminte si de 1,2,3 la perete stai! Un copil se punea cu fata la perete iar ceilalti in spatele lui la o oarecare distanta, se trasa o linie sau un punct de reper. Copilul care se punea cu fata la perete striga "1,2,3, la perete STAI!" si in cand spunea STAI se intorcea brusc. In timp ce era cu fata la perete copiii incercau sa se apropie de el, dar cand se intorcea pe cine vedea ca a miscat se intorcea inapoi la linie. Si tot asa pana ce un copil reusea sa ajunga si sa-l atinga fara sa fie vazut. Copilul care ajungea primul se punea la perete si totul o lua de la inceput.



Blogul grasei

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#34
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 09 august 2010 - 17:58

Verde stop e un fel de leapsa dar in loc de piua trebuie sa pui mana pe ceva verde (frunza de obicei) si cata vreme tii mana pe verde nu poti fi atins de leapsa.
Omul negru este un joc in care copiii se prind ca intr-o hora, se invart si unul dintre copii, care este omul negru canta:
ora 1 a sosit, omul negru n-a venit, ora 2 a sosit omul negru n-a venit, ora 3 a sosit omul negru n-a venit si tot asa pana la ora stabilita de el. Cand zice "ora 9 a sosit" toti copiii fug si omul negru trebuie sa-l prinda pe unul dintre ei care devine si el "om negru" si alearga dupa alt copil si tot asa. Copilul ramas neprins devine om negu prima data la jocul urmator.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

#35
MIRCLAU

MIRCLAU

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 962 mesaje

Postat 09 august 2010 - 18:25

si frunza cum se joaca,taree mi-ar place sa-mi aduc aminte dar nu mai stiu decat ca se deseneaza doua terenuri si fiecare are cate o frunza desenata dar mai departe:PAUZA
poate mai stie cineva


MIRELA mami de andreas nazdravan 10.09.2005 si de maria-lavinia 14.08.2009

#36
getik1

getik1

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.869 mesaje

Postat 10 august 2010 - 23:58

imi aduc aminta ca mai jucam ff mult sotronu si era tare dragut dar nu im i mai aduc aminte cum se joaca[bang][bang][q]

getik [mamica] mamika de
[copil] mika minune ariana-ioana 29.12.2009

#37
IRA_LIZA

IRA_LIZA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.134 mesaje

Postat 11 august 2010 - 03:04

Anda08, poate ar fi interesant sa faci un update al primei pagini si sa scrii (cel putin) numele jocurilor pomenite aici, uite cate s-au adunat! mai in gluma mai in serios, parca vad k destui dintre noi ne-om apuca sa ii invatam pe copiii nostri aceste jocuri! de cand ai deschis acest subiect am inceput sa ma uit si eu mai cu atentie la ce fac copiii pe la locurile de joaca, nu-mi aduc aminte macar o data sa-i fi vazut sa joace vreunul dintre aceste jocuri! e mare pacat!

Ira, mamica Elizei

#38
getik1

getik1

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.869 mesaje

Postat 11 august 2010 - 10:58

ira ai dreptateeeeeeeeeeeeeeeeee[:D][:D][pup][pup]

getik [mamica] mamika de
[copil] mika minune ariana-ioana 29.12.2009

#39
dia_filipas

dia_filipas

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.661 mesaje

Postat 11 august 2010 - 12:57

Contribi si eu la jocurile copilariei:

1. Ascunselea cu mingea. Copii se aseaza in sir indian, in fata primului copil este o minge. Acesta zice un numar (din cati copii sunt) iar copilul din sir cu numarul respectiv va trage un sut la minge, cat mai departe. Primul din sir fuge dupa minge, intre timp ceilalti copii se ascund. Mingea sta intr-un loc fix, cand cel care cauta gaseste un copil atinge mingea si spune numele acestuia, daca cel care numara nu e atent, un copil poate iesi din ascunzatoare sa dea un sut la minge, in acest caz copiii deja gasiti se pot ascunde din nou pana cel care numara prinde mingea si o aduce la locul fix. Jocul se termina cand sunt "scuipati" toti copii care s-au ascuns.

2. Somer, muncitor, inginer, director. Se face un patrat pe asfalt, cu creta, se imparte in 4 casute si in fiecare se scrie una din functiile mentionate. Copilul care incepe arunca mingea inspre un copil cu functia pe care o vrea spunand "vreau sa fiu muncitor" (de exemplu), acesta vizat trebuie sa o prinda, daca nu prinde mingea, se face schimb de functii si tot asa. Ideea e sa se arunce mingea in pozitii dificile de prins. Aaa, si daca ajungeai somer primeai o pedeapsa.

Noi ne mai jucam si de-a gimnastica. Fiecare isi alegea o personalitate, si "evoluam" la bara (ne cataram ca maimutele, stateam cu capul in jos, tot felul de figuri), la barna foloseam o bordura ce ingradea ceva (se poate si la bordura ce ingradeste groapa de nisip, de ex.) si saream pe ea si imitam ceva din exercitiile de la TV, la sarituri aveam un patrat de ciment nu foarte inalt si ne luam avant si trebuia sa sarim peste el, atingandu-l doar cu un picior, sau facand roata tiganului peste el, la sol faceam, exercitii de gimnastica pe un petec de iarba.

Daca imi mai amintesc, va mai scriu...

__________________________
Dia, mami de soferita in devenire [autoroz] Miruna (15.07.2008) [loveyou]

#40
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 11 august 2010 - 13:26

Dragelor, gasiti pe prima pagina update-ul joculetelor / activitatilor AICI si inca mai urmeaza cateva sa fie adaugate! Va tin la curent



Devine tot mai interesant ! [pup]

[flo]



A day without laughter is a day wasted - Charlie Chaplin


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -