Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Calendarul gradinarului vesel :-)) 8


226 raspunsuri la acest subiect

#221
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 09 iulie 2009 - 13:26

Avem si noi floricele in gradina. Doi trandafiri superbi pe care i-am plantat anul asta, craitze, regina noptii, flori de piatra, carciumarese. Aaaaa si niste dalii pe care abia le astept sa infloreasca (cred ca vor fi imense, mai ales ca a plouat multicel si a fost fff cald). Noua plantele puse din seminte nu ne-au rasarit. A fost si seceta in aprilie mai. Si pomii au suferit mult de la seceta, desi i-am udat cu simtz de raspundere. Am luat o multime de pomi fructiferi, dar am avut probleme cu caisii: din 15 s-au prins doar 7. La legme n-am folosit deloc fertilizatoare sa mai ingrasam pamantul asta sarac (cam lutos si al nostru) sau alte substante chimice de combatere a insectelor, bolilor. Daca tot le facem pentru noi, macar sa fie "curate".


Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

#222
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 09 iulie 2009 - 18:15

Olympia, mai studiez, dar nu pot sa pun otrava cu mina mea, cind stiu ca mincam noi legumele alea.
Ieri am cules ceva rosioare, vad ca s-au facut mai bine cele "para galbena" anul asta.
Deocamdata n-am mai vazut omizi, incep sa-si revina si ardeii.
Fetele cu gradini frumoase, puneti poze sa ne clatim si noi ochii.
Uitasem sa spun ca stiu si eu cu plantatul de alte cele printre legume, dar eu nu prea am loc acolo. Nici gind sa plantez porumb sau mai stiu eu ce, ca atunci unde mai pun rosiile?
Trebuie sa-mi fac o schema mai buna cu tratamente organice, poate ca eu n-am combatut din timp. Vad eu, mai incerc![:D]

Lume multa, oameni putini

#223
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 09 iulie 2009 - 23:24

Ramona, io pusei poze pe blog cu rosiile, stropite recent... [:D]

Ti-e clar ca o fac cu strangere de inima, dar nici sa repet experienta de anul trecut nu-mi da mana.

La noi se pare ca-s multe rosii turcesti, stimulate si tratate hormonal si habar n-ai ce cumperi, ca vanzatorii din piata nu-s nicidecum producatorii! Apropos de asta am citit la un moment dat pe un blog despre un produs natural Bionat, care ar fi si fungicid si stimulator, fortifiant pt plante. Am cautat pe net detalii, nu m-am lamurit ce contine, dar mi-am zis sa incerc! Trimit sotul la fitosanitare, n-aveau Bionat dar l-au zapacit de cap si i-au dat un inlocuitor, hormonal evident!Chipurile nemaipomenit, garanteaza o productie reciord. Iar eu o sa-l folosesc bine-merci la flori [:D], ca sa nu zic ca l-a luat degeaba!

Maine pun poze cu regina-noptii , cu hortensiile si cu cel mai harnicut mar pe care l-am avut vreodata , sa vedeti acolo productie-record!!!



Pene colorate... cate putin din toate!

#224
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 09 iulie 2009 - 23:38

Olympia, n-am mai apelat la firma respectiva pentru ca in acel moment am considerat ca e cam dificil sa platim acea suma, iar acum ,desi as avea de unde, am retineri pt ca inca nu m-am hotarat ce vreau ([bang]). Plus ca au spus ca nu prea folosesc ierbicide (dar am in toata curtea pir la greu si nu cred sincer ca se poate scapa de el doar cu sapa si nici n-am chef sa-l culeg de prin gazon). Cel mai important motiv este defapt acela ca vreau sa fac eu cu manuta mea curtea mea. Ii voi contacta pentru a achizitiona plantele de la ei (cand ma hotarasc ce vreau - la arbori si arbusti e mai dificil). Mi-am cumparat o gramada de carti , va citesc pe voi...muschi imi mai trebuie si e gata gradina.

Bucurie!

#225
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 10 iulie 2009 - 03:16

Slabuta acitivtate pe aici ![:D]

Eu am o intrebare .

Cum se strange levanda pentru a o putea pune in dulapuri contra moliilor ??? In sensul ca trebuie taiate doar florile sau cu tot cu tulpinite?
La mine levenda este inflorita si as vrea sa o strang . Anul trecut am taiat eu tulpinitele in toamna inaintea gerului, le-am uscat dar nu pre miroase a levanda, mai degraba a fan uscat ![:D]

In rest totul este super in gradina mea. florile au ajuns la maturitate cam toate, rosiile au o gramada de rosii facute dar nu se coc pentru ca este cam frig la mine, salata este trecita deja, mazarea se coace iar ieri am facut mancare cu prima productie de pastai galbene.

Crinii imperiali fac furori. Au crescut anul acesta multi si acum sunt infloriti. vecina de peste drum a venit sa-i vada mai aproape.[olala]

Ramona,
Inca nu sunt 100% sigura ca am nu-ma-uita, dar au aparut doua rasaduri cu frunze asemanatoate in locul in care am semnat nu-ma-uita de la tine. Sper sa fie.

La toti numai bine!

#226
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 10 iulie 2009 - 17:02

Hello, ce mai faceti dragi gradinarese[pup]?

[:)]...Va multumesc tuturor pentru urarile de bine[flo]!!


Am venit sa schimb capitolul, vad ca am apreciat bine...ar cam fi fost timpul, nu? ( dar sa stiti ca am si citit toate paginile restante[:)])

Intii, sa pun linkul cu niste poze oarecum noi de la gradina noastra. Dupa cum vedeti, nu arata cine stie ce si intre timp, dupa ploile din ultima vreme, s-a stricat si mai si...apa a "spalat" mult pamint, sint numai santuri printre si peste straturi ( totusi, ceva recolta am avut[:D], total eco - ingrasamintele au fost doar balegar si iar balegar... - adica dovlecei, salata, fasole verde, ceapa, morcov ... eu nici nu mai credeam ca exista morcov asa de dulce si aromat).
Deci, iata pozele ( scuzati calitatea, sint facute de cineva care nu se pricepe deloc[:D] )

http://home-and-gard...6mjvLfr?start=0

Tot ce se vede e lucrat de tatal meu, dupa metode de la el din sat[:D], dupa aduceri aminte ( din copilarie si adolescenta ...ca pe urma n-a mai pus mina pe sapa[:)]).

In apararea lui[:I] am de spus ca e multa munca pentru un singur om care ( inca) isi cara apa cu galeata de la o fintina aflata destul de departe...iar munca nu se mai termina niciodata asa ca pina sa smulga buruienile in gradina din fata, cresc altele in spatele ei ...si tot asa...( nici nu s-a mai ocupat de flori...s-a focusat pe legume, ieri era suparat ca niste nemernici de gindaci i-au atacat plantele si a uitat sa fotografieze crinii si gladiolele crescute, dupa cum il rugasem caci voiam sa pun poze si mai noi... astea de acum sint de la inceputul lui iunie).

In fine, anul asta a fost de incercare, sa vedem daca pamintul rodeste, daca are potential...
La anul ne-om mobiliza altfel.
Sper.[:)]

Off topic[;)], noi sintem foarte bine, m-am obisnuit cu noul meu statut ( unul care ma face fericita ca nimic altceva!), cel de mama grijulie ( dar am promis sa nu exagerez!) a fiului nostru ( care ne seamana cel putin intr-o privinta: adora sa manince![:D] asa ca ieri, la cintar am descoperit ca a crescut ca Fat-Frumos... [:)]).

Ia sa facem deci un capitol nou....

http://forum.desprec...TOPIC_ID=139696


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -