Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Alaptat in tandem


109 raspunsuri la acest subiect

#21
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 27 iulie 2010 - 23:45

Si totusi cum se pot convinge copii mici sa suga din nou cand vine laptele pentru bb?

Ca eu in gluma am mai pus-o pe Elisa sa suga, am colostru dar ea a uitat cum sa suga. Nici biberon sau suzeta nu a acceptat asa ca nu a supt la nimic in ultimele 4 luni. Laptele dulce nu-i place, lapte praf niciodata nu a vrut. Daca sanii mei ar face iaurt foate ar fi tentata dar altfel nu prea cred.



Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 38+ [fetita] Iulia Alexandra

#22
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 28 iulie 2010 - 01:41

Nu cred ca se pot convinge, e un reflex care se uita, din cate am inteles in vreo 2 saptamani de cand nu mai sug.



asa a fost

#23
Nerantula

Nerantula

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.451 mesaje

Postat 28 iulie 2010 - 12:43

Citat:
citat din mesajul lui paulush



De ce intrebi? Mie fata nu a fost zi sa nu-mi ceara pana in ultima zi, am auzit de altele ca o lasa balta timp de 3-4 zile si apoi reiau, a mea nu uita mai mult de 8 ore...



Oricum e foarte personal si depinde de 2 persoane, nu de una, asa ca posibilitatile sunt infinite.







Ma gandesc ca as putea ajunge si eu, la un moment dar, la un 'nu mai pot' final .. in sarcina am mai simtit uneori ca mi-e greu, mai ales pana pe la 5 luni, ma dureau sfarcurile ingrozitor, insa nu voiam sa intarc, adica eu inca aveam nevoie sa il alaptez.

Daca, in viitor, alaptandu-i pe amandoi, as simti ca nu mai pot, simt ca ar trebui sa ii intarc pe amandoi, altminteri cum as putea sa-i spun lui Gruia ca pentru el nu mai pot, dar pentru surioara lui inca pot??

Nici Gruia nu are pauze, bine, e si mult mai mic decat era fetita ta, dar in general il pun la san la adormire sau la trezire, acum nu pot fi la dispozitia lui atat cat ar cere el, in general merge sa ii distrag atentia sau intelege cand amanam momentul pentru nani ..



Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si [gravi] Cezara





#24
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 28 iulie 2010 - 13:34

"Daca, in viitor, alaptandu-i pe amandoi, as simti ca nu mai pot, simt ca ar trebui sa ii intarc pe amandoi, altminteri cum as putea sa-i spun lui Gruia ca pentru el nu mai pot, dar pentru surioara lui inca pot?? "



Asa simti acum, in situatie reala e diferit. Pe de alta parte, face parte din secretul de care iti ziceam ca o sa-l descoperi.



In ce ma priveste, cand ziceam ca nu mai pot asa era, caci m-am trezit pe 19 dec dimineata cu o durere crunta la sanul stang, cel care era mai des al fetei. Am facut un herpes zoster si de acolo n-am mai putut trece. De aceea spun ca e foarte personal, eu am trait intens si cu mare bucurie tandemul, pana m-au tinut balamalele.



asa a fost

#25
Nerantula

Nerantula

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.451 mesaje

Postat 07 octombrie 2010 - 13:03

Am nascut ...



E greu .. uneori imposibil ... in clipele astea imi pare rau ca am ales sa nu-l intarc, sa merg cu alaptatul in tandem, sufera ingrozitor cand o vede pe cea mica in brate, la san, vrea si el in acelasi timp si in tot celalalt timp, am senzatia ca eu sunt doar doi sani imensi, Gruia vrea sanul din care suge Cezara, in momentul in care suge ea ..

nu-mi mai spune ca ma iubeste, am reusit sa aflu de la el ca e suparat pe mami ca mai are un bebe, insa sta lipit de mine tot timpul, ca un caine, oriunde merg cu fetita in brate vrea si el, tot in brate, eu ma refac greu dupa nastere ..

[:(]

[:(]

[:(]



Mami fericita [9cer] de steluta Gruia (16.09.2008) si perluta Cezara (30.09.2010)

Asa s-a nascut Cezara

#26
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 07 octombrie 2010 - 19:12

Am pierdut jumatate de km de mesaj, era pe terminate, a butonat nu stiu ce baiatul, imi vine sa ma arunc. Incerc sa reiau...

Cand esti in momente din astea in care ti se pare imposibil, gandeste-te ca pentru copiii astia doi, numai si numai tu faci cel mai bine, oricat de alandala ti s-ar parea ca te descurci.Nimeni pe lumea asta nu ar putea face mai bine.



Nu te cunosc, nu stiu daca faci parte din cei care au tendinta sa vada partea goala a paharului, dar tine cont si de alt lucru: dupa data nasterii fetei, sa stii ca traiesti zilele astea o cadere hormonala crunta dupa nebunia cu nasterea, e normal sa fii asa prabusita, e chimie pura. Permite-ti sa plangi, boceste cat vrei.



Ce sa-ti zic, care sa nu stii si tu: azi te simti asa, peste doua zile te vei simti mai binisor, peste cinci te vei simti excelent, de-aici intr-o luna o sa fii o mama zmeoaica in stare sa rastoarne lumea, ca toate.



Important: permite prezenta altora decat sotul si copiii doar pentru ajutor, nu e moment de vizite de neamuri. o fraza care doare acum nu se sterge usor, asa ca cere clar ajutorul strict: sfaturi poti primi o gramada, ideea e sa nu te inneci in ele, mai ales referitor la o situatie pe care ceilalti nici n-au intalnit-o pana acum.



Ajutor: ideal o femeie MUTA. Mama, soacra, ce-o fi, dar sa fie muta. Tot ce e in afara de curatenie, sa faca in respectivele lor case (mancarea pentru voi, spalatul, calcatul, cumparaturile). Barbatul sa te ajute cu orarul vizitelor, sa blocheze el autoinvitatiile. Cere clar ajutor pentru tot ce ai nevoie, ceilalti habar nu au prin ce treci, cultural nu s-au intalnit veci cu situatia asta.



Daca ai vreme dupa ce scapi pentru un dus de doua minute (minune), vezi ca aia mica doarme sau sta linistita, dedica un ragaz celui "mare". Daca in timpul zilei altcineva il ia doua ore la alimentara sau in parc, e bine pentru tine si pentru el.

(vegheaza sa nu i se roada urechile cu teoriile binevoitoare de genul acum esti mare, bla bla)

In trei: cauta o perna comoda, sau mai multe, si treci baiatul la tzatza fetei, de cate ori cere. O sa inteleaga ca ce poate obtine maxime o intercalare de pozitii, ca a' mica a venit si a venit ca sa ramana. Ca asta e definitiv, nu optional (daca n-a inteles deja).



Scuze de stilul telegrafic, inca nu mi-a trecut ca am pierdut ce am scris.



Off topic: felicitari pentru nastere! Doar tu esti cea care decide ce si cum, in ce moment sa mergi la spital doar tu ai intuitia buna, dovada clara ca nimeni nu poate da sfaturi despre cum sa faci.



Sper ca de cand ai scris mesajul te simti mai ok. Cand vrei mai da un semn, in alt moment al vietii tale (acum chiar nu e cazul), am sa-ti dau ceva de citit. Foarte scurt.



Tu poti.



mes p’tits riens



asa a fost



#27
Nerantula

Nerantula

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.451 mesaje

Postat 07 octombrie 2010 - 20:59

Paulush, esti o apa vie [flo] .. de cate ori iti mai vine sa scrii ceva, chiar si un rand, nu ezita [flo]

Am o intrebare scurta: cat timp oare e nevoie sa-mi spal sanii inainte de a suge Cezara (dupa Gruia, bineinteles, ca invers nu o fac)? Acum Gruia are ceva muci si tuseste, dar cand va fi sanatos?



Mami fericita [9cer] de steluta Gruia (16.09.2008) si perluta Cezara (30.09.2010)

Asa s-a nascut Cezara

#28
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 07 octombrie 2010 - 21:18

Felicitari pentru nastere. Tot vroiam sa iti zic dar nu am avut timp sa raspund la nici un post de-al tau pana acum. Ti-am citit si povestea nasterii. Ma bucur foarte tare ca a mers totul uns si ca ai nascut cu bine!

Citind ce ai scris aici si eu m-am gandit instant la "depresia postnatala". Poate ca e cam mult spus. Dar oricum, la coborasul emotional accentuat pe care il ai cand s-a incheiat sarcina si te trezesti acasa intr-o situatie foarte obositoare, de acomodare, de stres, de lipsa totala de timp pentru propriile nevoi, de intrebari frecvente de genul "ce o fi mai bine sa fac acum?". Si apoi m-am gandit tot asa la ce zice si paulush. Sa nu ai parte de binevoitori care sa iti accentueze si sa iti prelungeasca starea. Ca daca ai liniste trece repede perioada asta si va acomodati toti 4. Nu se poate altfel. Ai reusit prima data cu Gruia, vei reusi si de data asta la fel de bine! Iar Gruia va vedea in curand avantajele unei surioare. Copiii sunt inteligenti si percep repede partea pozitiva a lucrurilor. Spre deosebire de noi astia batrani care ne incuram in alea nasoale.

Te urmez si eu in curand asa ca pune-te pe picioare ca o sa am nevoie de incurajari[:D](si Serafim inca suge si de cand ti-am scris ultimul PM si am inceput sa plec mai des pe la doftori fara el, a inceput si el sa fie disperat dupa "mama mama [q] mami"... lucru care ma intristeaza un pic).





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 s 35 [baietel]

#29
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 07 octombrie 2010 - 23:31

What?! Nu e nevoie sa faci nimic special (in afara de dusul normal ca tot omu').

Ce are unul de multe ori va face si celalalt, nu e chip sa-i separi. Chiar daca nu le-ai da san, ar fi la fel de apropiati, o zi e lunga si se intampla multe si nenumarate.

Acu' ca zici, primul cadou al fetei catre baiat a fost o repriza de muci groaznica, avea 11 zile. Eram vanata, dar am inteles ca asa si-a manifestat ea nemultumirea...



asa a fost



mes p’tits riens



#30
Nerantula

Nerantula

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.451 mesaje

Postat 10 octombrie 2010 - 00:54

Incerc sa fac ordine, sa ma adun ... pare ca ne-am mai obisnuit, s-au mai asezat niste lucruri, insa mai sunt muuuulte pana la echilibru ..

Cel mai greu e serile si noptile, Gruia adoarme la san in patul lui (merg eu la el), insa asta dureaza mult, pentru ca la el sanul a tot fost o suzeta in ultimele luni si nu ii da drumul cand nu prea mai are ce trage sau cand e destul de adormit .. si trage in gol sau il tine in gura .. as vrea sa schimb asta, pentru ca acum ma si doare cand suge prelungit, insa mi-e, in acest moment, imposibil sa ma impac cu el .. il anunt, ii spun ca ma doare, ca vreau sa-l lase sa se odihneasca, insa protesteaza foarte tare, plange si tipa, aseara a durat destul de mult pana a adormit, in plans, epuizat .. chiar nu stiu cum sa fac, ma doare sufletul de mor, dar am si eu limitele mele .. fizice. Nu-i refuz sanul aproape niciodata (desi de multe ori o alaptez pe fetita in alta camera, pentru ca nu mi-e confortabil, inca, simultan), doar uneori, daca se poate, il redirectionez spre altceva, daca mi se pare ca cerinta lui tine mai mult de 'marcat teritoriul' sau nevoia de confirmare a dragostei si apropierii noastre, pe care incerc sa le ofer altcumva. Insa statul prelungit la san ma consuma foarte mult, atat fizic, cat si psihic.

In plus, seara e destul de greu sa organizez, trebuie sa il adorm pe el la el in camera, asta poate dura mai bine de jumatate de ora, in timpul asta vrea si bebelina la san, compromisul in acest moment este sa ma mult si sa las lapte la biberon, insa mi-e sa nu prinda prea drag de biberon ... iar noaptea ..am un stres teribil sa nu se trezeasca in acelasi timp, pentru ca asta inseamna sa ma duc la el, sa-l iau in camera cu bebe si sa-i pun la san simultan, lui ii sare somnul ca nu mai e pozitia de alaptat de somn, plus ca e interesat de ce se intampla la sanul celalalt (deci isi doreste sa suga in aceeasi pozitie, nu se poate sa scot un san pe deasupra si celalalt pe dede subtul tricoului, vrea sa ii tin pe amandoi la acelasi nivel!) si uite asa trece noaptea, ziua incepe vraiste, nu recuperam odihna si ... uof!







Mami fericita [9cer] de steluta Gruia (16.09.2008) si perluta Cezara (30.09.2010)

Asa s-a nascut Cezara


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -