Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mame singure prin alegere personala


376 raspunsuri la acest subiect

#371
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 12 august 2009 - 04:58

Serafiotti, multam pt raspuns. Iata mai jos o continuare...

Asa cum avmaria a punctat printre randuri,
"pe tine nu te simt deschisa la un dialog, la un schimb adevarat de idei", un forum ar trebui sa fie un loc de intalnire a unor idei, de unde fiecare filtreaza ce ii este util, zambeste la ce il anima, se incrunta la ce nu considera ok... DAR nu este un loc de infierare a unor persoane. Mai ales ca nu toti dintre noi avem darul de a ne exprima prin scris ff properly si according cu adevaratul sens si grad al gandurilor noastre. De aceea mesajul meu anterior a parut, in ochii unora, mai mult augural decat realist. Pentru ca nu am vrut sa ma arunc in atacarea textului by buflea asa usor. Textul fiind:
Dupa cum reiese limpede din spusele lui Buflea: 'Cei care se agata de conceptul traditional sunt cei inflexibili si sunt cei care fac rau copiilor si nicidecum cei care, dintr-un motiv sau altul, incearca alta definitie a "familiei".'
Eu am citit de cateva ori aceste randuri, incercand sa inteleg si nuantele mai profunde si mai dureroase, ascunse printre randuri, nu doar mesajul direct. Sigur, mesajul direct suna cam dur la adresa "traditionalilor". In spate insa, eu cred ca cel care a scris a simtit/gandit urmatoarele:

1. Din pacate, oamenii din prezent stabilesc cupluri de durata mult mai greu decat inainte, si asta pt ca "pretentiile" au crescut. Nu ma refer la sensul material de "pretentii", ci la asteptarile noastre. Femeile au servici si ele, nu mai depind de sot, de aceea se poate ajunge mai usor la divort, inainte, o femeie si mama se gandea de n ori inainte de divort, ca deh, doar sotul asigura paine pe masa pt cei mici. Chiar si dpdv afectiv, tinerii de azi sunt mai putin romantici, mai putini doritori de iubire, si asta duce la o crestere a probabilitatii de divort. In plus, unii oameni mai elevati au invatat sa "comunice" cu partenerul de viata, dar sa comunice si lucruri mai putin compatibile cu o casnicie traditionala, lucruri precum nemultumirea datorata rutinei casnice, sau atractia catre o a 3a persoana, sau nelinistea cu privire la viitorul lor etc... Prin urmare, densitatea de cupluri stabile scade mereu, si deci creste ponderea oamenilor singuri. Acest aspect NU trebuie privit ca un target, dar el este, din pacate, o caracteristica a societatii spre care se indreapta oamenii...

2. Desi, cf pct 1, oamenii devin tot mai des singuri, dorinta de a fi parinte nu a scazut in acelasi ritm. De aici rezulta decalajul intre numarul de familii traditionale vs numarul oamenilor ce isi doresc copii...

3. Insa acei parinti singuri, cei de la pct 2, trebuie sa reziste si ei cumva in viata, si atunci se auto-invata ca nu trebuie sa se considere anormali, doar pt motivul ca se ocupa singuri de cresterea unui copil. Aceasta auto-invatare insa, are 2 componente: una interna si una externa. Cea interna tine de propriul sistem de gandire si evaluare al unui parinte singur; cea externa reprezinta perceptia celor din jurul tau. Aici este de fapt mesajul lui buflea: ce ii invatam pe copiii din jurul nostru sa perceapa? Ii pregatim doar si doar pt un model traditional SAU le lasam si o portita de supravietuire mentala, pt vreun posibil caz de parinte singure cu care se vor ciocni in viata, pe pielea lor sau a altcuiva de alaturi?

In concluzie, eu cred ca buflea NU dorea sa spuna ca "modelul traditional" face rau copiilor, CI ca un copil trebuie invatat sa tinda spre un model traditional DAR SI sa priveasca cu ochi de normalitate spre un parinte singur/familie ne-traditioanla sau chiar sa fie el calit pt cine stie ce esc ar putea avea... In plus, exista acea vorba: parinte este cine te creste, nu cine te face. Prin urmare, prin extremis, dc situatia este de asa natura incat 3 mame si 1 tata sa creasca 1 copil, daca cei 4 impreuna se ocupa totusi intr-un mod serios de copil, ei pot fi totusi considerati parinti ai acelui copil, indiferent de natura relatiei intre cei 4... Sunt f multe cazuri, dar asa cum se spune si la tribunal, cat timp cei din preajma copilului actioneaza in interesul copilului, ei pot fi, totusi, considerati parinti.

Acceptarea diversitatii de cazuri este o forma de deschidere mentala, o forma de intelegere a psihologiei foarte complexe a naturii umane, iar forumurile au un rol mare in acest sens.


[zana]Veronica-Elena 11 ani, [bascket]Tudor-Iulian 9 ani, [auto]Robert-Adrian 3 luni

#372
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 12 august 2009 - 20:20

Fetelor, am reveinit din concediu, sa ma apar [:)].
Anca_Nicolae a inteles perfect mesajul meu, nici nu mai am ce completa la el ...exact ce a scris ea mai sus am vrut sa spun.
Sserafiotti, cred ca, din mesajul meu, ai sarit foarte usor peste cuvantul "AGATZA" ... asta era cheia ... eu am spus ca cei care se "AGATZA" de familia traditionala sunt cei inflexibili ... deci cei care nu se uita in jur si care nu vor sa accepte ca societatea nu mai este cea traditionala de acum 50 de ani, s-a schimbat dinamica, s-au schimbat rapoartele in cupluri, s-au schimbat posibilitatile si oportunitatile si pentru barbat si pentru femeie, s-au schimbat prioritatile in interiorul familiei. Toate aceste schimbari au adus si lucruri bune si lucruri cu care nu suntem obisnuiti, noi, generatia noastra, unul dintre ele fiind familiile monoparentale cu tatal separat de mama, cu tatal in borcan, cu 2 tati sau 2 mame. Retine, am spus ca "nu suntem obisnuiti" dar nu am spus "rele" pentru ca nu inseamna ca sunt neaparat rele. Nu stiu cum sunt si cred ca nu stie nimeni, generatiile viitoare o sa hotarasca asta, deocamdata lumea se misca si natura le echilibreaza pe toate.
De aceea eu cred ca trebuie sa ne educam copiii in mod flexibil, sa fim permisivi cu "valorile" pentru ca :
1. Nimeni nu detine adevarul absolut deci nu stim noi cu siguranta ca modelul de familie pe care l-am exeprimentat noi este neaparat cel mai bun
2. Nu se stie ce model de cuplu o sa experimenteze copiii nostri.

Deci Sserafiotti, eu cred ca trebuie sa ne educam copiii in mod traditionalist dar cu o deschidere mare spre "normalitatea" moderna - ceva de genul : cel mai bine, ideala, este familia traditionala dar daca nu se poate, sa stie ca exista si alte definitii si nu este nimic anormal in a experimenta si alte tipuri de "familie" atata timp cat el ca individ se simte bine si sta de placere acolo.


#373
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 14 august 2009 - 02:56

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Ridicol! Daca am copiii la scoala, ma urc in masina cu sotul si avem accident mortal copiii nostri tot orfani vor fi!
Nu-i chiar asa...ca nu esti in masina cu parintii vostrii, cu fratii vostrii, surori...etc...(si de multe ori esti singura in masina[:D]...si sotul singur in masina lui[:D]...daca stai sa te gandesti[:D]...cel putin asa e la noi...seara iesim undeva impreuna cu masina[:D])Eu am ramas in grija neamurilor dupa un astfel de accident...Situatia e diferita, pentru ca in celelalte cazuri sunt 2 parinti (chiar daca doar mame, doar tati...sau un tata care traieste in alta parte a lumii...) este un echilibru cat de cat...macar daca vrea copilul la club si unul din parinti nu il lasa, se poate duce la celalalt sa ceara permisiune pe ascuns...Este totusi un pic diferit...cred eu...De asta mi se pare greu sa iei decizia asta...Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul[cool] varsta David [foto]
si, fireste, orice femeie care alege calea donatorului n-are rude, n-are frati, e generatie spontanee ... ups, nu, ca din ce citesc pe-aci, generatia spontanee e copilul care s-ar naste, si pana si el are o mama care ar putea sa-si creasca nepotii in cazul vreunui accident [:)] insa se trage o concluzie de-aici - sau cel putin asta inteleg eu: nu care cumva sa se casatoreasca cineva cu vreun orfan fara de frati, surori ori veri, ca-i imoral sa injumatateasca sansele viitorului copil cand o cadea drobu' de sare. in schimb e minunata, ideala si de dorit oricarui copil famelia in care unul zice hais si altul cea, macar in cazul iesitului prin cluburi [:D]Asculta, priveste si taci!...Din brate fa-ti aripi de fierSi zboara cu ele spre cer!...

#374
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 14 august 2009 - 03:09

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Ruxij, sa vrei un copil e una...sa vrei sa experimentezi o sarcina mi se pare alta!!!!
Daca iti doresti enorm un copil...nu conteaza ca l-ai nascut tu sau nu...si daca esti asa deschis la minte...vei putea orice iti creste in ograda...si nu iti vei pune intrebari apoi, daca ar fi fost altfel cu copilul tau biologic!!!!
Hihihi...poate o judec...dar as vrea sa inteleg si eu as intreba-o[:D]...ce e mai important pentru ea...sa nasca un copil, sau sa aiba un copil????? Eu una, (ca tot ne cerusi parerea pe forum)...in papucii ei, as vrea un copil...(nu mi-ar pasa nici cat de putin, daca l-as naste sau nu)!!!




desi citesc din cand in cand si pe la adoptii, recunosc ca nu stiu daca al tau puiut e adoptat sau nu. daca da, ok, si respecte. daca nu, incearca sa-mi explici de ce nu se aplica asta tuturor femeilor, si de ce esti de acord sa se mai nasca alti copii atata vreme cat mai exista macar unul de-adoptat. care sintagma nu ti se aplica, oare? "iti doresti enorm"? "deschis la minte"? ....


aa, ca uitam: hihihi

[:D]


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#375
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 15 august 2009 - 02:56

Citat:
citat din mesajul lui cati 73


Va rog sa nu ma intelegeti gresit:toate femeile in lume au dreptul sa aduca pe lume un copil, dar TOTI COPIII DIN LUME AU DREPTUL LA UN TATI !

Va rog, nu le rapiti acest drept... doar prin alegerea personala! [flo]



corect, mai bine le rapim dreptul la viata, nu? [:-@]


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#376
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 15 august 2009 - 04:04

Citat:
citat din mesajul lui principe

Am spus ca binele este ceva RELATIV,am vazut ca si
ptru Rufus,de aici si nelinistea lui si intrebarea "i-am facut un bine ioanei sau ar fi putut avea parte de un mai bine??" si eu ca parinte biologic imi pun des intrebarea:sunt eu cel mai bun parinte ptru copilul meu,ai ofer eu tot ce are el nevoie?


Ioana a lui Rufus (sa va traiasca si sa fie fericita!) avea "alternative". copilul tau nu - fiindca nu cred ca se pune problema sa-l dai altora. nici copilul ipotetic nascut din borcanas. el s-ar naste asa, sau nu s-ar naste deloc.

da-mi place cum pe 40 de pagini cine-a sarit peste orele de biologie elementara ar putea jura ca acel copil, exact acelasi copil, s-ar putea naste din mama cu donator artificial, sau din mama ramasa vaduva care-i va povesti cat de mult l-a iubit pe tatal lui, sau din mama divortata de-un betiv, sau in cuplul ideal, oriune-o fi el, sau..., sau... din pacate, copilul ACELA se poate naste din mama care apeleaza la borcanas, sau deloc. ma intreb cum reusiti sa va puneti problema c-ar fi mai bine-a doua varianta. oare de ce nu vad 40 de pagini de opinii pro-avort in topicele-atator mame care-s parasite in luni mici de sarcina? magaru' disparut in ceata chiar face diferenta????


pardon, vin sa editez, c-am vazut ca se poate lua instantaneu averisment pentru un magar generic [:D] acel om (n-am reusit, totusi, sa-l scriu cu majuscule) plin de calitati morale, perfect indreptatit sa mai copilareasca vreo cativa anisori fara responsabilitatea unui copil .... [alcool] [:D]

Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -