Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Urgent, sfaturi : Bichon Maltese


223 raspunsuri la acest subiect

#31
gabi25

gabi25

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 28 mai 2009 - 19:51

MAMAGIULIEI vad ca nu sunt singura innebunita dupa bichoni [olala]. In acest moment detin un labrador, o matza maidaneza bucuresteanca...adoptata....si doi plozi innebuniti dupa orice patruped [:D].

Spune-mi, daca poti, de unde ii primesti si ce alte detalii poti sa imi dai.

Eu iti pot recomanda, pentru orice detalii legate de crestere/educare/hrana .... etc un forum specializat pe animale unde sunt rase si iei legatura cu alti stapani de bichoni.



Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006)

Evolutie Daria

Poze





#32
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 28 mai 2009 - 20:31

Astept cu mare interes forumul ... si-asa n-am mai scris pe forum de catei [:D]

Catelusii vin din Ungaria.



-------

Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16)

-------

Port in suflet povestea licuriciului Emma

"Stelele care cad nu pier,

Stelele care cad se duc pe un alt cer"



#33
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 28 mai 2009 - 22:54

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
HELP !!![help][help][help]Se pare ca saptamana viitoare soseste "Sela" noastra. Va veni si`un "Fluffy"-baietelul dar il dam.Deci, ce anume trebuie sa cumpar pentru catelusa ???In ce doarme ? Din ce papa, bea apa ?Cu ce sa o legam la plimbare ???Alte accesorii pt curatat ?!Jucarii ???Va rog sa mi scrieti exact pentru ca nu am idee !
Cumpara-i un cosulet in care sa doarma , asta in situatia in care nu vrei sa doarma cu voi in pat. [:D]-castronel dublu pt apa si mancare (poate fi si pentru pisici-la plimbare o scoti cu HAM dar numai dupa ce ii faci ultimul vaccin-perie , jucarii din latex, oase -mancare - daca nu intentionezi sa ii gatesti (orez cu vita , pui, morcov) mancare uscata. Eu le dau Royal pt catelusi mofturosi (junior in cazul tau pana la un an)-pampersi - sunt niste covorase speciale unde catelusii invata sa faca pisu si kk [:D]-baie nu cred ca ii poti face pana la ultimul vaccin, dar o poti sterge cu o carpa umeda, spalat usor fundulet, botic, labute. Ca si sampon / balsam recomand prudusele de la Henry.-este bine sa ii cumperi si o cusca in cazul in care vrei sa il transporti -eu le mai dau si un galbenus de ou bine fiert o data pe saptamana-daca se constipa - desi nu cred - sa al ulei de ricin (1/2 lingurita) -un pieptene - trebuie sa o obisnuiesti de la inceput sa stea la periat , asa ca iti recomand zilnic cateva minute de periat usor si simulat un control la gherute, urechi, labute. Cam atat deocamdata. Cred. Apropos , eu le dau apa plata [:D].Si musai gasit un veterinar bun care sa fie dr. ei si la care tb sa faci o vizita imediat ce o aduci acasa.Bafta multa si spor la spalat covoare [:)].(eu am scos covoarele pana au invatat dansii cum sta treaba cu pisu )Cum o educi asa o ai.Ceart-o cand greseste si mimeaza o palma la fundulet. Ceart-o si cand face pipi pe unde o apuca si asta din prima zi. Unii recomanda sa o bagi cu nasul acolo si sa ii dai la fund cu un ziar. Eu nu am reusit niciodata sa fac asta iar acum daca iau papucul sau ziarul mi-l trag din mana si ma latra. Cum spuneam....succes.Catalinacoltul meu de rai

#34
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 11:23

Catalina, [pup][pup]

Cand e ultimul vaccin ?

Am sa scot si eu covoarele, voi cumpara patut pt catel si-i vom reamenaja balconul inchis de la camera fie`mi, sa vedem cum se vor impaca.

Cainii trebuie dusi la tuns si taiat unghii ???



-------

Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16)

-------

Port in suflet povestea licuriciului Emma

"Stelele care cad nu pier,

Stelele care cad se duc pe un alt cer"



#35
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 14:47

Daca imi amintesc bine ultimul vaccin este pe la 4 1/2 luni.



Da , se duc la tuns, manichiura - pedichiura [:D], glande, curatat urechi, deparazitare interna -la 3 luni, deparazitare externa- 1 luna.



Pup .



ps - nu uita de covorasele pt pipi.





Catalina



coltul meu de rai









#36
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 15:10

La cainii mei "mari" (de 7 respectiv 6 ani) ultimul vaccin a fost pe la 3,5 luni.
Pe Diva am luat-o la 5,5 luni cu toate vaccinurile facute.

mamagiuliei, scoate covoare, ascunde cabluri, fa ordine ca in armata[:D]
Atentie la detergenti, sapunuri si alte cele... al doilea copil, ce mai !

Ingrid si Cristi 6 ani

#37
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 15:14

Are pedigree bichonelul ? Si pasaport ?

Cred ca aveti niste emotii [:D]

Va pup

Ingrid si Cristi 6 ani

#38
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 16:03

Suntem in vecini si real life - avem o obraznica de caniche in real life, avem experienta celui de-al doilea caine in real life asa incat putem discuta concret, nu?



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#39
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 16:15

Citat:
citat din mesajul lui marius
Suntem in vecini si real life - avem o obraznica de caniche in real life, avem experienta celui de-al doilea caine in real life asa incat putem discuta concret, nu?
Ihi, ne vedem jos la iarba verde [:D]Fetele, multumesc de sfaturi.Simt ca am facut iar o nebunie fara sa judec [alcool][:D]Sa vedem cum va fi ... [8D]Am facut listuta de cumparaturi, multumesc [asia]-------Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) -------Port in suflet povestea licuriciului Emma "Stelele care cad nu pier, Stelele care cad se duc pe un alt cer"

#40
anyella

anyella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 16:29

Ultimul vaccin e in functie de ce schema de vaccinare foloseste vet-ul.La Nobivac e la trei luni,dupa care musai trebuie tinuta in casa inca cel putin 10 zile.Nu sint imunizati.O duci la vaccin in brate.O sa fii tentata mai ales ca e cald si frumos sa o scoti.Nu e voie!



In rest, tot ceea ce ti-a zis Catalina.Mai putin ham-ul pina la un an.Lesa.Hamul ii deformeaza oasele.De suit in pat nu se va sui ca nu poate...deocamdata : ).Pe la trei luni si ceva daca va fi voinicuta si ii dai voie iti va dormi in cap : ).



Si inca ceva : nu mincare gatita umana,deocamdata! Se constipa,fac diaree,vomita.Mai maricica ii poti da orez fiert cu piept de pui,un pic de iaurt la constipatii,nu condimente.Ah,vezi ca sint lesinati dupa dulciuri.Revin cu sfatul : ia-o maricica (cel putin opt saptamini).



Am salvat ceva de cind era Tash bebel,ti-am trimis pe PM,dar nu mi-a luat tot documentul,cred ca e prea lung.Eventual trimite-mi o adresa de mail pe PM.



----------------------------------------------

Tashi






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -