Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Semne ingrijoratoare la nou nascut


9 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 18 aprilie 2009 - 15:59

Fragili, pretiosi, cu un miros dumnezeiesc, nou nascutii sint relativ diferiti de copii din punct de verere al simptomelor de boala. Simptomele nou nascutillor sunt mai subtile comparativ cu cele clare pe care le prezinta cei care au depasit stadiul de nou-nascut. Aceste diferente sint rezultatul unor combinatii de factori – ca de examplu imaturitatea fiziologica a sistemului lor, capacitatea relativ limitata de a se apara impotriva factorilor patogeni, pierderi importante de temperatura la nivelul pielii si limitele pe care le prezinta nutritia si metabolismul lor. Iata, Desprecopii.com va informeaza cind trebuie sa fiti ingrijorati.






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#2
vias

vias

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.009 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 13:00

ma bucur nespus de mult ca a aparut acest subiect....daca ar fi aparut acum un an..poate ca si eu stiam ce aveam de facut.

Cred ca multe din viitoarele mame nu stiu care sunt "neregulile" unui nou-nascut, pt ca in general ne pregatim pentru copilasul sanatos....si atunci dupa nastere nu stim ce se intampla.

Cred ca multa lume de aici de pe DC stie despre baietelul meu Darius care acum este un ingeras...s-a nascut cu o malformatie la inimioara...am vazut ca este mov, cianotic, imi spuneau ca isi revine imediat, nu avea putere sa tipe, nu avea putere, medicii imi spuneau ca este mic, inca nu are putre; am intrebat de ce nu mananca, nici la 40 de ore de la nastere el nu manca, mi-au spus ca inca are lichid amniotic in stomacel si nu-i este foame; incepuse sa aibe spasme si miscari necontrolate, mi-au spus ca poate ii este frig si de aceea tremura; am intrebat de ce si la 2 zile de la nastere are talpile de la picioruse si unghiutele de la manute cianotice, mi-au spus ca este normal...isi revine mai greu; am intrebat de ce parca incearca sa traga aer in piept si parca nu-i de ajuns ....mi-au spus ca asa fac nou-nascutii pana se acomodeaza plamanii lor...



Asta este ce am trait eu, sunt convinsa ca si alte mamici au trait altele pe care sper sa le scrie aici...pt ca alte mamici sa fie si mai pregatite.



As vrea ca nimeni sa nu trebuiasca sa treaca prin asa ceva...



Sanatate multa!



Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei [ruga]

n: 15.07.2008

d: 16.08.2008


ingerasul Darius-Andrei



[gravi] 11+ [ruga] Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!



bebe pe care mami l-a visat ca e [fetita]



POZE

#3
elara

elara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.594 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 00:04

Imi pare enorm de rau. [q]

Tu ai vazut tot ce era in neregula dar medicii au fost incompetenti [bang][bang][bang](si am folosit un cuvant prea bland ca sa ii descriu).









Elara, fericita mamica

a Mariei Roxana (20.03.2008)


Albumul printesei mele [zana]



Campania - Sansa la viatza!



"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca


#4
anda16

anda16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 16 mai 2009 - 01:43

Poate nu au vrut sa te sperie, poate ca banuiau ceva si... s-au gandit sa nu faci vreo depresie postpartum. nu stiu, zic si eu asa, ca atfel nu ar exista o explicatie.

anda r.

#5
li_am

li_am

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 16 mai 2009 - 02:38

Of, Camy, cat de rau imi pare, de fiecare data cand iti vedeam semnatura ma intrebam de ce unele mame isi alinta copii cu "ingeras", dar Darius al tau chiar e ingeras, mi se strange inima cand ma gandesc prin ce ati trecut, nu exista durere mai mare... ce sa zic, am mai vrut sa-ti scriu, sa-ti spun ca te admir, dar nu am avut curaj... Cat esti de puternica! Iti doresc sa ai o sarcina usoara si mai ales bb sa fie sanatos sa va bucurati unul de celalalt!



Foarte interesant subiectul!



_________________________________

FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit

FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)

FIV 3 - martie 2009 - Austria - [gravi] 12 +



poze



#6
ilema

ilema

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 19 mai 2009 - 19:13

salut! nu stiam unde sa scriu despre problema mea..am gasit aici si sper sa fie ok. fetita mea are 4 saptamani si are un semn pe piept care nu ii trece, ba parca mi se pare ca s-a accentuat de cand l-am observat prima data. Imi poate spune careva ce ar putea fi? saptamana asta merg cu ea la pediatru oricum, dar m-as bucura daca as afla ceva pana atunci.

aici este o imagine cu semnul ei:http://i92.photobucket.com/albums/l14/camelush10/baby/semn.jpg

http://i92.photobuck...by/DSC_0885.jpg

#7
ramayanaa

ramayanaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 689 mesaje

Postat 20 mai 2009 - 00:17

Citat:
citat din mesajul lui ilema

salut! nu stiam unde sa scriu despre problema mea..am gasit aici si sper sa fie ok. fetita mea are 4 saptamani si are un semn pe piept care nu ii trece, ba parca mi se pare ca s-a accentuat de cand l-am observat prima data. Imi poate spune careva ce ar putea fi? saptamana asta merg cu ea la pediatru oricum, dar m-as bucura daca as afla ceva pana atunci.

aici este o imagine cu semnul ei:http://i92.photobucket.com/albums/l14/camelush10/baby/semn.jpg

http://i92.photobuck...by/DSC_0885.jpg


pare a fi un hemangiom, nu e nimic grav. incearca sa-l presezi usor cu degetul, daca se albeste la presiune si devine apoi din nou repede rosu, e hemangiom. de regula dispar pana la varsta de 2-3 ani de la sine. nepotelul meu a avut pe frunte asa ceva, si a disparut. dar ca sa fii sigura mergi mai bine la medic. n-ai precizat daca l-a avut din nastere (hemangiomul e din nastere) Doar daca nu dispare de la sine pana la 2-3 ani, se poate indeparta chirurgical.

Ramayanaa, in asteptarea implinirii unui vis...




#8
vias

vias

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.009 mesaje

Postat 20 mai 2009 - 17:29

Ilema si eu stiu ca trec de la sine....

Ai o fetita superba, sa-ti traiasca sanatoasa, sa va aduca numai fericire! [pup]



Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei [ruga]

n: 15.07.2008

d: 16.08.2008


ingerasul Darius-Andrei



[gravi] 15+ [ruga] Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!



bebe pe care mami l-a visat ca e [fetita]



POZE

#9
ilema

ilema

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 20 mai 2009 - 19:16

mersi ramayanaa si camy_pus de raspunsuri. cred si eu acum ca e hemangiom pt ca l-am presat cu degetul si albeste si devine apoi iar rosu.

maine merg la pediatru si i-l arat si ei.

multa sanatate la toti! :)

http://i92.photobuck...by/DSC_0885.jpg


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -