Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Unde sa merg la mare cu copiii in Romania?


204 raspunsuri la acest subiect

#181
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 13:30

da, numai ca oriunde pe lumea asta la receptie sunt mai mari preturile decat pe agentii, online, etc.

 

Iar te contrazic, partial, tot din experienta Probabil oriunde in lumea asta, mai putin in Romania [:)] .

 

Doar la noi am avut neplacuta surpriza sa obtin preturi mai mici rezervand direct la hotel decat prin agentie. Aveam pe atunci un copil sub 2 ani si altul peste. Pe site-ul hotelului scria clar ca ambii au gratuitate (primul copil peste 2 ani e gratis, si copii sub 2 ani la fel) numai la agentiile romanestii nu se cumulau cele 2 chestii. Si am incercat la vreo 3-4 agentii pe putin. Dupa care am scris eu frumos un mail direct la hotel sa ii intreb cat ma costa daca fac rezervarea direct la ei si nu prin agentie. Evident ca de la hotel direct ambii copii aveau gratuitate, iar pretul era cu vreo 5eur/persoana/zi mai mic. Asa ca am platit 100 eur rezervare direct la hotel, si diferenta abia la finalul sejurului. Iar oferta finala obtinuta de la ei a fost cu vreo 300 eur mai mica decat prin agentii (economiseam 50% pretul pentru un copil + 5eur/per/zi diferenta de pret)



#182
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 13:43

am impresia ca totusi e o exceptie.

(eu am contracte cu 2 hoteluri in constanta si mamaia, si chiar si asa, in sezon agentiile au preturi mai bune.)



#183
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 13:45

Se poate si in Mamaia in plin sezon la 4 stele cu o suma similara pentru 2 adulti si 3 copii. Numai ca nu o sa vezi suma pe site. Ceri oferta pe mail unde dai si detalii despre varsta copiilor. Eu am primit o oferta mult mai buna asa. Chiar daca nu ne-am miscat suficient de repede sa acceptam cea mai buna oferta care e valabila 24 de ore decat.



#184
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 13:56



Roxana, eu am intrat pe site-ul hotelului: http://www.savoyhotel.ro/camera

 

Pune acolo in coltul din dreapta sus data intrare 18.07.2014, data iesire 25.07.2014, la 2 adulti si iti afiseaza exact preturile care le-am pus eu aici.

N-am niciun interes sa exagerez ceva, chiar eram curioasa cat costa!

 

Am cumparat biletul din luna martie(biletele de vacanta nu se cumpara inainte cu cateva zile [:)] ).In momentul de fata,preturile sunt mult mai mari la achizitionarea biletului sau unui sejur de weekend.Am platit pentru 2 adulti,un copil de 10 ani ,sejur de 6 nopti :4850ron,deci apx.1100 euro (camera dubla family)


Editat de iahim, 10 iulie 2014 - 14:01 .


#185
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 14:14

Problema multora dintre noi este ca ne place sa comentam fara sa avem experienta respectiva.Nu am postat la acest subiect ca sa fac publicitate sau sa va conving sa mergeti intr-un loc anume.Am postat ca sa demonstrez ca se poate si la noi.Si nu cu preturi exorbitante.Si s-au convins destule familii care au revenit pentru a doua sau a treia oara intr-un loc anume de pe litoralul romanesc.



#186
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 11:16

Problema multora dintre noi este ca ne place sa comentam fara sa avem experienta respectiva.Nu am postat la acest subiect ca sa fac publicitate sau sa va conving sa mergeti intr-un loc anume.Am postat ca sa demonstrez ca se poate si la noi.Si nu cu preturi exorbitante.Si s-au convins destule familii care au revenit pentru a doua sau a treia oara intr-un loc anume de pe litoralul romanesc.

 

Iahim,eu am avut o experienta acum 2 ani cu litoralul romanesc, as putea-o califica de 4 stele cel putin, daca nu chiar 5 la capitolul conditii hoteliere - curatenie impecabila, camerele complet renovate, piscine pentu toata lumea (copii si adulti) perfect intretinute, restaurant cu mancaruri foarte bune, mic dejun sub forma de buffet suedez super ok, loc de joaca pentru copii dar si gradinita in incinta hotelului unde-ti puteai lasa copii la joaca gratis si tu sa pleci sa-ti faci de cap, etc. Altfel spus, totul la superlativ, singurul "minus" fiind lipsa plajei private, chiar am fost mirata cand am gasit asemenea conditii la noi.

 

Insa, la capitolul pret.....era cel aproape dublu fata de ce gaseai la vecinii nostri bulgari sau greci (de turci nu pot spune ca n-am ajuns la ei).

Si cam asta-I peste tot pe litoralul romanesc, preturi exorbitant de mari. Conditiile au inceput sa se imbunatateasca, sunt multe hoteluri renovate si care ofera conditii bune spre foarte bune, dar raman in continuare mult prea scumpe pentru posibilitatile romanului normal. Sau prea scumpe raportate la ceea ce poti gasi la vecini.

 

Cat despre 1100 eur/6 nopti 2 adulti si-un copil, banuiesc cu rezervare eraly booking (adica reducere 25-30% cel putin) si nu in plin sezon, nu mi se pare deloc ieftin, in conditiile in care e vorba doar de cazare si masa. Probabil comparabil cu Turcia, unde numai biletele de avion sunt cateva sute de euro, preturile par acceptabile.....dar mie continua sa mi se para mari.



#187
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 13:15

Mickyyy, nici Bulgaria numai este demult o destinatie ieftina. Anul trecut la Nisipuri 4* AI 2 adulti si 1 copil de 4 ani am platit 930 euro, fara parcare (asta a costat extra) si fara sezlong (plaja privata). La turci mai mergem cand chiar suntem in bani, acum 2 ani Antalya 5 * AI am platit cu tot cu bilete de avion 1650 euro (parcare si sezlong inclus). Ambele vacante au fost luate cu early booking.

Inca nu am curaj pt litoralul romanesc, ma astept ca fiind asa de aproape sa nu platesc mai mult de 4000 ron, desi nu-mi mai doresc conditii AI. Prietenii nostri vor merge ei in un august, imi vor spune ei ce-si-cum, in Mamaia.



#188
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 19:28

Eu am cerut oferta saptamana asta la cateva hoteluri in Mamaia - pentru saptamana viitoare, camera tripla, 7 nopti.

 

 

Hotel Dorna*** (hotel cu all inclusive, piscina, plaja, locuri de joaca pentru copii etc) 3334 lei cu mic dejun.

Cine nu ia oferta cu all inclusive nu are gratis sezlong si umbrela. La liber costa 20 lei sezlongul, 15 lei umbrela.

Asta a fost motivul pentru care am sttrambat din nas.

 

Hotel Voila***, in nordul statiunii, pe malul lacului Sutghiol, cu piscina, refacut, arata bine: 2300 lei cu demipensiune. Bonuri valorice de 700 lei ce se consuma la autoservirea hotelului, la restaurant sau la piscina-bar.

Aici m-am impiedicat de masa de seara. Nu am putut obtine o oferta numai cu mic-dejun. 

Pur si simplu nu vrem cina la impuse.

 

In Mamaia pe malul lacului Sutghiol sunt construite o gramada de blocuri. Acolo proprietarii inchiriaza apartamente de 2 sau 3 camere, terase, utiliate cu absolut tot ce vrei. Unele au si piscina in complex unde se intra pe baza de cartela magnetica, parcare.

In apartament de 2 camere pot sta pana la 5 persoane: 2 adulti cu 3 copii.

Preturile variaza intre 350-450 lei noapte/apartament in perioada 15 iulie-25 august.

Sunt si unele de super lux mai scumpe.



#189
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 20:58

Mickyyy, poate ca pentru multi preturile sunt mari.Dar noi am ales aceasta varianta din mai multe motive.Fiecare familie alege ce este mai bun si mai avantajos pentru ea.Multi mi-au spus ca cu 1000 de euro as fi putut sa am o vacanta " de vis " in Grecia sau Turcia.Si totusi am ales Romania.Pentru motive pe care nu are rost sa le detaliez.Si nu-mi pare rau.Pentru ca ne-am simtit foarte bine.

 

Viviana, din cate stiu tu ai o fata mare.Noi am preferat varianta cu masa pentru copil (are 10 ani).Faptul ca am avut masa asigurata m-a scutit de efortul de a-l tara prin caldura la pranz in cautarea unei terase....Apoi, desi este maricel, a fost inca atras de programele pentru copii organizate in fiecare zi atat pe plaja cat si pe terasa restaurantului...

 

Fiecare familie stie ce este mai avantajos pentru ea! [:)]



#190
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 22:59

Da, Yahim fiecare alege cum ii e mai bine. Da, fii-mea are 16 ani. Cand avea 10 ani, aveam toate cele 3 mese si locuri de joaca, la pranz intram in camera...

 

Am pus niste preturi pe care le-am obtinut dupa ce am intrebat de oferte speciale si reduceri. 

Pe mine hotelurile respective m-au enervat pentru ca nu sunt orientate inspre satisfacerea clientului.

La cel cu plaja particulara, m-am gandit ca dupa ce platesc o gramada de bani cazarea +md nu sunt in stare sa imi puna la dispozitie un sezlong gratis si o amarata de umbrela.

 

La cel cu masa de seara m-a deranjat ca imi ingradeste libertatea de a alege eu ceea ce mananc si cand.

 

Si ma gandesc ca pur si simplu nu stiu sa faca business.

Cu MD inclus in pretul camerei sunt de acord. Dar in rest, lasa domle, turistu' sa manance cand vrea, nu-l ingradi cu o ora de masa decat daca isi doreste acest lucru.

 

Mi-as dori sa vad mai multa deschidere.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -