Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

FIV Dr. ALBU DRAGOS 5


213 raspunsuri la acest subiect

#21
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 14 iunie 2010 - 12:10

mirela felicitari pentru bebici...eu acum am aflat ca ai 2 la purtator [:D]

Cand voi fi mamica, JUR sa nu-mi ranesc pruncii nici cu vorba, nici cu mana, nici cu fapta!

#22
lumimar

lumimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 14 iunie 2010 - 16:43

Buna,fete dragi!
Cam slabuta activitatea virtuala pe aici.Sa fie oare din cauza acestor calduri insuportabile?
Ce mai faceti,fetele cu burtici la purtator nu mai zic nimic?
Pupici

#23
blondutza34

blondutza34
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 iunie 2010 - 17:29

Sunt noua pe acest forum dar incerc sa primesc cat mai multe informatii despre FIV...in luna febr a acestui an in urma unui hidrosalpinx am ramas fara ambele trompe si cum nu imi inchipui viata noastra si fara o fetita (baiatul are deja 10 ani) imi doresc din tot sufletul sa reusesc acest vis si voi reusi!!! asadar daca are cineva suficienta rabdare sa imi dea si mie cateva sfaturi cum si unde sa incep...clinica, medic, preturi....orice informatie e binevenita si promit ca atunci cand voi avea fetita sa le multumesc in fata lui Dumnezeu tuturor celor care m-au ajutat. Mentionez ca eu am deja 34 de ani iar viitorul tatic de fetita are 38...ce sanse avem??
[pup] pe toate cele care veti contribui la viitorul meu statut de mamica!!!

#24
dandanutz

dandanutz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 14 iunie 2010 - 22:15

blondutza eu sunt in aceeasi situatie nu mai am trompe, ai sanse ff mari ,suntem cam de aceeasi varsta,eu insa nu am reusit inca dar mai sper ...in ceea ce privesc medicii si clinicile ai pe prima pagina si poti sa te uiti si la alt subiect la FIV si vezi si acolo preturi si medici . Eu am facut ultimul FIV adica 3 in februari din pacate nereusit ,in israel cu prof FELDBERG rezultat fff bun dar nu s-a prins...cam atat ce pot sa-ti spun eu o sa-ti mai raspunda si alte fete,dar ti-am zis scrie si la FIV 275...[pup]baftaaa

#25
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 12:49

dandanutz sper fa cea de-a patra incercare sa va aduca si bebele mult-dorit[flo]

blondutza - Sa-ti traiasca baietelul! Faptul ca nu mai ai trompe si ca ai 34 de ani, nu inseamna ca nu poti avea un alt copil (sau chiar mai multi[:D])

Nimeni nu-ti poate spune ce clinica si ce doctor sa alegi, caci fiecare dintre noi iti va recomanda doctorul la care se duce ea [:D]. Cel mai bine este sa te uiti pe site-uri la clinici, sa te uiti pe forumuri, sa vezi ce reusite au anumiti doctori, apoi sa alegi o clinica si un doctor. Aici esti la forumul despre Dr. Albu Dragos, care este un om foarte amabil si are rezultate bune. Pe el il vei gasi la clinica Medlife (intra pe www.medlife.ro sa-ti faci programare la el).



Pasii sunt cam asa:

1. iti faci programare pentru "consulatatie infertilitate" - costa 190 lei si te prezinti cu sotul. Discutati despre istoricul cuplului.

2. Doctorul va da o lista de analize (veti face amandoi analize, care au preturile afisate pe site); majoritatea rezultatelor analizelor le veti descarca singuri de pe site

3. Doctorul va interpreteaza analizele si iti va stabili stratamentul pentru stimularea ovariana.

4. Ovarele tale vor fi stimulate prin tratamente hormonale si vei produce un numar de ovocite (intre 3 si 20 ovocite)

5. Stimularea ovariana este de doua feluri: protocol scurt - dureaza intre 10 si 15 zile - , protocol lung - dureaza in jur de 30 de zile - indiferent de tipul stimularii, cand vei avea ovocite mature (intre 16 mm si 25 mm) vei face o injectie care iti va elibera ovocitele si vei face o punctie (2 gauri mici intravaginale - sub anestezie) in urma careia vor fi colectate ovocitele.

6. Ovocitele tale vor fi combinate cu spermatozoizii sotului tau (pot fi asezate unul langa altul si se combina singuri, sau pot fi combinati de catre doctorul embriolog - procedura ICSI)

7. Dupa combinarea lor, rezulta embrionii de 3 zile (care au intre 8-10 celule), sau blastocitii de 5 zile (care au peste 10 celule) - din ei va rezulta "fetita" voastra [:D]

8. Embrionii iti vor fi introdusi in uter prin embrio-transfer (nu este dureros)

9. La 12 zile dupa tranferul embrionilor in uter vei face un test de sange, numit bhcg, care-ti va dezvalui daca esti sau nu gravida.

10. In cazul in care nu esti gravida, poti face un crio-embriotransfer (adica sa dezgheti din embrionii tai - asta este valabil doar daca dupa punctie ati avut rezultati mai multi embrioni pe care nu i-ati folosit la primul transfer si cei ramasi au fost inghetati)

11. daca nu ai embrioni congelati, te apuci si faci un nou fiv, dupa o pauza de 2-3 cicluri menstruale.



Costul total al unui Fiv (adica: analize, medicamente, consultatii, ecografii transvaginale, punctie, transferul embrionilor) costa in jur de 5.000 EURO



ATENTIE: vorbesc despre clinica Medlife-caci te afli la forumul unui doctor care practica doar la aceasta clinica! Costurile la unguri, in Budapesta, sunt in jur de 3000-3500 EURO, dar la asta adaugi transportul (minim 2 drumuri), cazarea pentru cel putin 12 zile, mancare.



Clinicile din Romania au preturi cuprinse intre 4.000 si 8.000 EURO ( noi am platit 7.000, cu tot cu un crio-embriotransfer)



SUCCES!!!



Cand voi fi mamica, JUR sa nu-mi ranesc pruncii nici cu vorba, nici cu mana, nici cu fapta!

#26
hopefull

hopefull

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 141 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 13:10

Buna!
Aristica iti multumesc si eu pentru raspunsuri...aveam o groaza de intrebari legate de FIV...detalii...dar odata cu raspunsurile date Blondutzei mi-ai raspuns si mie![flo][pup]
Fetele, eu sunt ok. Mai am nitel si, daca a scapat sotul de E-coli (Doamne ajuta!)la sfarsitul lunii incep stimularea. Deocamdata ma lupt cu caldurile astea!
Mirela, Elenus [pup]
Lumi, bine ca ai scapat de gips....acum stai cuminte! Lasa rolele![pup]
Rica mai intra pe la noi si spune-ne ca esti bine![flo][flo][flo][pup]
Bafta tuturor!

Gabi - Mamica incepand cu Iulie 2010

#27
violeta70

violeta70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 810 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 15:12

Buna fetelor!

Imi permit sa intervin referitor la FIV-uri in Ungaria. Eu am facut unul in noiembrie, la Szeged, si va pot spune ca am avut un tratament mai puternic, deci mai scump, si cu totul m-a costat 3.150 euro (deci procedura fiv, drumuri vreo 8 dus-intors, analize, cazare si mancare acolo, cam 12 zile). Mentionez ca eu am facut FIV cu ICSI+AH.

Sper sa nu fi suparat pe nimeni.

va pup si va doresc numai bine [pup]

P.S.: Mirela ai grija de puiutii din burtica. Cum rezisti cu caldura? [pup]


Adriana

#28
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 17:38

violeta nu e nicio suparare. Mie mi-a scris in mail doctorul Peter Kovacs ca un fiv, la ei (kaali-budapesta) costa in jur de 3.000-3.500 euro
Tu unde ai facut? tot in Budapesta? si cu ce medic? ...esti graviduta? Eu le-am rugat pe fetele de la unguri sa ma treaca la Budapesta cu Fiv in august-septembrie, asta dupa ce am primit azi un sms de la Dr. Albu in care am aflat ca spermograma sotului e proasta si in care-mi zicea sa ma pregatesc de urmatorul fiv. Am o programare la dumnealui joi, saptamana viitoare, pentru ca va trebui sa fac o laparo cu el si astept rezultatul la unele analize...acum stau si ma gandesc daca n-ar merita sa mai incerc anul asta un fiv in tara, la ML, cu Dr. Albu...
Ce mi se pare ciudat este ca desi e un om bland si calm, este profesor universitar, este doar la ML, deci e clar ca se documenteaza intr-una despre fiv, are destul de putine paciente la fiv. Cel putin eu nu am vazut foarte multe si nici reusite multe...ce-i drept, nici la PK din Budapesta nu e totul roz, de fapt nimeni nu-ti poate garanta ca un fiv va fi urmat de copil...cred ca am sa merg pe intuitia feminina [ispita]

Cand voi fi mamica, JUR sa nu-mi ranesc pruncii nici cu vorba, nici cu mana, nici cu fapta!

#29
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 17:41

...scuze violeta, vazui ca-i in Szeged, dar celelalte intrebari raman valabile [pup]

Cand voi fi mamica, JUR sa nu-mi ranesc pruncii nici cu vorba, nici cu mana, nici cu fapta!

#30
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 16 iunie 2010 - 00:21

aristica, dr albu este preocupat de fiv foarte mult. eu apreciez ca nu lucreaza in 7 parti. decat sa fie plin de celebritate si fara timp pt emotiile si fricile pacientelor, mai bine in patratica lui, cu timp sa rasp la sms, mail, tel. este un om foarte sufletist. eu nu am incercat cu el pt simplul motiv ca nu stiam de el si ma programasem la PK, dar am fost la dansul pt echo. nu s-a suparat ca fac in alta parte, m-a tratat cu profesionalism si rabdare, ca pe o pacienta de-a lui. si-a notat tot ce facusem cu pk si analizele mele, ca sa ii creasca experienta. invata din toate, ceea ce este super. putini sunt medicii care au aceasta modestie, omenie si empatie pt pacienti. nu degeaba il cheama albu: speranta. cum sa te fi dus increzatoare la dr negru?

Adi [gravi]+14


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -