Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dinti innegriti in urma unei cazaturi


20 raspunsuri la acest subiect

#11
Macrina

Macrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 24 iunie 2010 - 04:17

Irina, dar nu si-au schimbat pozitia, adica n-au cazut in groapa? Pe mine asta ma streseaza, ca micsoreaza spatiul normal si isi stramba apoi toata dantura[:(]

#12
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 27 iunie 2010 - 01:01

nu stiu cum va fi. Asteptam continuarea...[:D] Locul vad ca a rams oarecum nemodificat, ceilalti isi vor face loc ei cumva. Oricum, dintii noi sunt de alta marime, sa vezi gabriel ce incisivi latareti are, dar eu ma gandesc ca ii va mai creste maxilarul si cu timpul nu se va vedea asa [8D]
.. si voi aveti probleme?

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.

#13
larisak

larisak
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 mai 2011 - 02:16

imi puteti recomanda si mie un pedodont de care sunteti multumite de felul in care se poarta cu copii?am si eu aceeasi problema cu fetita de 1 an si 7 luni(a cazut si i s-a modificat la culoare un incisiv) iar medicul la care am fost mi-a spus sa ii extrag dintisorul - ceea ce parca nu as face daca nu aflu mai multe pareri. va multumesc

#14
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 22:48

Am revenit ca sa va spun cum a evoluat la noi: dintii sunt perfecti, poate unul dintre ei o idee mai inchis la culoare, dar f putin. Dupa cum vedeti, a trecut aproape un an de atunci. Sanatate!

#15
Beibi

Beibi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 decembrie 2012 - 01:08

Buna Noa,
Am dat o cautare pe google din disperare...si am ajuns in forumul vostru legat de subiectul care ma preocupa..piciul meu a dat cu buza de parchet si pe moment i a curs putin sange din gingie la dintii incisivi superiori,buza a fost putin umflata dar ca idee in 5 min nu mai avea nimic.am verificat dintii,nu se miscau deloc.acum,la cca 2 sapt de la incident,vad acum 2 seri,unul dintre dinti a prins o culoare galbui gri...daca te uiti atent vezi deferenta...am consultat un stomatolog care a spus ca a murit nervul si ca nu mai sunt sanse ca dintele sa revina la culoarea lui.citind insa ce ati scris voi...ma rog pentru o minune...nu e sfarsitul lumii,stiu,mai ales ca e dinte de lapte dar parca totusi as da 5 dinti de ai mei sa l vad alb pe al lui!e adevarat ca si poate reveni la culoarea lui?multumesc!

#16
Beibi

Beibi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 decembrie 2012 - 18:19

Buna Noa, ti am mai scris!am patit si noi la fel,cel mic a dat cu biza de parchet,a sangerat gingia dupa 5 min nu mai avea nimim iar dupa 2 sapt,dintele e mai inkis la culoare...crezi ca mai e vreo sansa sa se albeasca la loc?

#17
summertime

summertime

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 571 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 18:35

Of, exact asta cautam si eu acum, sa vad daca printr-o minune mai e vreo sansa sa isi revina dintisorul. Si mare mi-a fost mirarea sa citesc ca mai exista!!! Si mie stomatologul mi-a zis ca i-a murit nervul, insa speranta moare ultima :)

Si fetita mea tot in parc cu tati era cand s-a inatmplat cazatura si acum, de fiecare data cand ma uit la ea si zambeste, mi se pune un nod in gat cand ii vad dintisorul innegrit :(((((



-------------------------------------------------
proaspata mamica [fetita] 16.09.2010

#18
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 23 martie 2013 - 14:19

Noi avem acum 5 ani si dintisorul e tot acolo. In continuare are o tenta mai deosebita decat ceilalti, dar macar e la locul lui, se poate folosi de el, si sunt sigura ca dintele definitiv va creste normal.
Avem o colega la gradi care are 2 dintisori aproape negri de la cazatura, si nici ea nu are probleme. Deci... nu disperati cand patiti asa ceva! Sanatate!

#19
denisa220972

denisa220972

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 24 martie 2013 - 23:27

floaredemac hhhheeeei pe cine vedem?ce face printul si printesa?[pup]



Denisa220972 mamica puiului Denisa

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.



#20
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 22:23

Vad ca stomatologii spun la unison la chestii de genul asta , ca a murit nervul. Asa ne-a spus si noua, dar pur si simplu nu am putut sa-l cred. Nu fusese o lovitura asa de puternica, ca sa moara, stiam ca trebuie sa fie un traumatism extreme de serios, sau o infectie netratata.. or la noi nu a fost nici una nici alta, o cazatura de parchet.

 

Un medic neonatolog (car ne-a mai vazut copiii in primul an de viata) mi-a expicat ca ceea ce vedem noi, si aume inegrirea dintelui, este de fapt o vanataie, dar pe tesut dur, si nu pe tesut moale (cum este pe piele). Fiind pe tesut dur, trece mai greu, procesul este mai lent, nici de aparut "vanataia" nu apare imediat, ci la o perioada (cca 2 saptamani, cam asa).

Deci se va retrage in timp. Mi-a spus ca ajuta si vitamina C.

 

Plus tratamentul homeopatic pe care l-am scris prima data l-am incercat si eu zic ca ne-a si ajutat (ca la vreo 2 saptamani dupa ce l-am incheiat, dintele si-a revenit la culoarea initiala)




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -