Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Sarcina si sexul ...


91 raspunsuri la acest subiect

#31
luys

luys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 02 octombrie 2010 - 05:31

[quote]citat din mesajul lui Lia73
luys si yo am trecut exact ca si tine prin aceeasi situatieaveam 18 sapt de sarcinanu au avut sa-mi dea nicio explicatierezultatul de la anatomie patologica mi-a iesit binepe 28 feb 2010 am pierdut sarcina3 luni am luat ACdin iunie sunt in incercaripozulici[foto]Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mineAjuta-ma sa sufar ajuta-ma sa luptSi sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt.Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajutiCu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus.Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatos grafic TBovulation tickerASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELORBuna.Sa inteleg ca,doctorul tau ginecolog ti-a recomandat o pauza de 4 luni,dupa care poti ramane iar gravida?Daca nu te superi si nu sunt indiscreta,ce varsta ai ?AC....inseamna acid folic?L-ai luat in timpul sarcinii ( 3 luni),sau dupa?Sincer,imi pare rau pt pierderea suferita,iti inteleg durerea si mahnirea.Si eu ca si tine,nu aveam raspuns la multe intrebari,dar...ieri am fost la primul control de dupa avort,iar noul doctor mi-a explicat unele aspecte si nelamuriri care le aveam in legatura cu sarcina,si-am ajuns la concluzia ca : din cauza incompetentei fostului dr ginecolog,am ajuns pe holurile maternitatii.Am platit pt incompetenta lui,cu viata bebelusului meu,cu chinurile la care-am fost supusa,cu jignirile care-a trebuit sa le indur din cauza personalului medical,inclusiv a doctoritei care s-a ocupat de mine.ADEVARAT ca : SEXUL DAUNEAZA SARCINII,DOAR ATUNCI CAND AI UNELE PROBLEME,IAR ATENTIONAREA VINE DIN PARTEA DOCTORULUI.Pe mine nu m-a atentionat nimeni,iar la ecografie trebuia sa se vada c-am un risc mare de avort,ca mi s-a deschis colul.Dar...am avut doctorul bun,si la 2 zile de la ecografie...am pierdut tot lichidul amniotic,nu s-a mai putut face nimic pt viata bebelusului meu.Daca problema era depistata din timp,se dadea tratament sau se facea serclaj."TRAIASCA DOCTORII SI INCOMPETENTA LOR"!Sunt momente in viata, in care oricum ar sta corpul, sufletul e in genunchi !

#32
Lia73

Lia73

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.754 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 13:15

Citat:
citat din mesajul lui luys
[quote]citat din mesajul lui Lia73
luys si yo am trecut exact ca si tine prin aceeasi situatieaveam 18 sapt de sarcinanu au avut sa-mi dea nicio explicatierezultatul de la anatomie patologica mi-a iesit binepe 28 feb 2010 am pierdut sarcina3 luni am luat ACdin iunie sunt in incercaripozulici[foto]Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mineAjuta-ma sa sufar ajuta-ma sa luptSi sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt.Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajutiCu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus.Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatos grafic TBovulation tickerASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELORBuna.Sa inteleg ca,doctorul tau ginecolog ti-a recomandat o pauza de 4 luni,dupa care poti ramane iar gravida?Daca nu te superi si nu sunt indiscreta,ce varsta ai ?AC....inseamna acid folic?L-ai luat in timpul sarcinii ( 3 luni),sau dupa?Sincer,imi pare rau pt pierderea suferita,iti inteleg durerea si mahnirea.Si eu ca si tine,nu aveam raspuns la multe intrebari,dar...ieri am fost la primul control de dupa avort,iar noul doctor mi-a explicat unele aspecte si nelamuriri care le aveam in legatura cu sarcina,si-am ajuns la concluzia ca : din cauza incompetentei fostului dr ginecolog,am ajuns pe holurile maternitatii.Am platit pt incompetenta lui,cu viata bebelusului meu,cu chinurile la care-am fost supusa,cu jignirile care-a trebuit sa le indur din cauza personalului medical,inclusiv a doctoritei care s-a ocupat de mine.ADEVARAT ca : SEXUL DAUNEAZA SARCINII,DOAR ATUNCI CAND AI UNELE PROBLEME,IAR ATENTIONAREA VINE DIN PARTEA DOCTORULUI.Pe mine nu m-a atentionat nimeni,iar la ecografie trebuia sa se vada c-am un risc mare de avort,ca mi s-a deschis colul.Dar...am avut doctorul bun,si la 2 zile de la ecografie...am pierdut tot lichidul amniotic,nu s-a mai putut face nimic pt viata bebelusului meu.Daca problema era depistata din timp,se dadea tratament sau se facea serclaj."TRAIASCA DOCTORII SI INCOMPETENTA LOR"!Sunt momente in viata, in care oricum ar sta corpul, sufletul e in genunchi !
AC=anticonceptionale37 ani fac luna astaiar yo nu am mai facut sex din momentul in care am ramas insarcinatala control mi-a spus ca am risc de avortdar la 12 sapt mi s-a spus ca am trecut de perioada criticanu invinovatesc pe nimeniasa a vrut DDavea nevoie de ingers sus la el[q]pozulici[foto]Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mineAjuta-ma sa sufar ajuta-ma sa luptSi sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt.Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajutiCu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus.Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatos grafic TBovulation tickerASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELOR

#33
Lia73

Lia73

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.754 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 13:18

poti intra la aspirante luys [pup]



pozulici[foto]

Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,

Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mine

Ajuta-ma sa sufar ajuta-ma sa lupt

Si sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt.

Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajuti

Cu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus.




Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatos

grafic TB

ovulation ticker



ASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELOR

#34
luys

luys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 06 octombrie 2010 - 19:30

Multi inainte Lia73 !
Imi cer scuze,n-am inteles prescurtarea ta(AC) din alte motive.
Eu stiam ca,dupa un avort spontan(depinde la cate luni ai pierdut sarcina,daca a fost o sarcina maricica),ti se recomanda cateva luni de repaos,in sensul ca,nu mai poti ramane lunile urmatoare iar gravida(5-6 luni pana se reface uterul si flora uterina),iar in tot acest timp de asteptare,daca-ti mai doresti un bebe,se recomanda anticonceptionalele vaginale(folosite doar in timpul actului sexual),nici decum cele orale.
Este vorba de acele foite,sapunele,care se introduc cu 5-10 minute inaintea actului sexual,si au o perioada de protectie de maxim 4 ore.Mie mi-a prescris medicul CONTRACEPT-M,si-l folosesc ori de cate ori simt nevoia unei partide de sex.
In cazul in care nu stiai,dupa terminarea anticonceptionalelor orale,este indicat a se astepta cateva luni bune pana a ramane iar gravida,deoarece ele raman mult timp in organism si pot afecta o viitoare sarcina.Oricum,iti spun din proprie experienta,dupa anticonceptionalele orale,ramai mult mai greu gravida si exista ceva riscuri.Si eu am luat inainte de-a ramane insarcinata.Abia dupa 7-8 luni de la terminarea lor,am ramas gravida.Citeste despre ele,si riscul la care esti expusa.
Acestea sunt motivele pt care eu n-am inteles prescurtarea AC,si-am crezut ca este vorba despre ACID FOLIC,care este foarte indicat dupa un avort spontan,cat si-n perioada sarcinii,si nu numai.





Sunt momente in viata, in care oricum ar sta corpul, sufletul e in genunchi !

#35
elda

elda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 13 octombrie 2010 - 15:00

eu am intrebat dr ginecolog daca e ok sexul in timpul sarcinii si mi-a spus ca nu sunt probleme, doar ca ar fi indicat sa folosim prezervativul, intrucat sperma contine substante care ar putea crea unele complicatii ( citisem si eu ca poate provoca contractii si ulterior travaliu)
Acum am 25 de saptamani, si am avut o sarcina normala, fara probleme, multumesc lui Dumnezeu[:)]

#36
luys

luys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 13 octombrie 2010 - 18:15

Elda,esti din Valcea?




Sunt momente in viata, in care oricum ar sta corpul, sufletul e in genunchi !

#37
elda

elda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 13 octombrie 2010 - 18:41

da, Luys! [:)]

#38
luys

luys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 14 octombrie 2010 - 13:44

elda,si eu tot din Valcea sunt.
Te pot intreba la ce dr ginecolog esti?
Scuza-mi indiscretia dar...prin cate-am trecut acum 2 luni,iti pot da o multime de detalii despre doctorii din Valcea,si jegoasa de maternitate.
Macar sa stii ce-o sa te astepte si pe mana cui ai apucat.
Cu siguranta o sa te ajute,o sa stii de cine sa te feresti.
Si eu am avut o sarcina de 20 de saptamani fara probleme(dupa spusele dr ginecolog),vineri mi-am facut ecografia la el,iar in 2 zile am ajuns de urgenta in maternitate,unde-au vrut sa-mi extirpleze uterul.
REPET : " TRAIASCA INCOMPETENTA DOCTORILOR VALCENI !!! "
Sarcina usoara !




Sunt momente in viata, in care oricum ar sta corpul, sufletul e in genunchi !

#39
elda

elda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 14 octombrie 2010 - 14:19

stiu, Luys, am citit, imi pare rau pentru ca ai trecut prin asa ceva :(
eu sunt la dr. Cioceanu

#40
luys

luys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 14 octombrie 2010 - 15:23

O stiu,in ziua cu pricina,ea era de garda.
Sincer...mi sa parut o persoana rece care nu da prea multe detalii.
Esti de mult timp la ea?




Sunt momente in viata, in care oricum ar sta corpul, sufletul e in genunchi !


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -