Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 10 voturi

Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici


609 raspunsuri la acest subiect

#601
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 23:43

Dreptul la preaviz

ART. 73



(1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucratoare.








Acest articol prevede dreptul la preaviz nicidecum baza legala in conformitatea caruia se ia decizia respectiva. Ramane intrebarea in ce baza se desface contractul. Ca avem dreptul la preaviz cf art. 73 inteleg dar nu asta este intrebarea. Cand dai o decizie spui ca ai luat decizia de desfacere in baza art corespunzator desfacerii. Art. 61 65 66 sunt art. care legal discutand trateaza motivele desfacerii nu dreptul la preaviz. Noi nu discutam de dreptul la preaviz ci jusstificarea legala a defacerii (incadrarea cf legislatiei muncii)!



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#602
bluelight

bluelight
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 septembrie 2008 - 09:10

Va rog mult nu-mi puteti raspunde si mie? Intrebarea mea era daca trebuie sa am contract pe perioada nedeterminata timp de macar un an ca sa beneficiez de vreo indemnizatie? Asta inseamna ca daca eu in urmatorii 2 ani stau tot pe determinata nu voi putea primi nici o indemnizatie daca raman insarcinata?

#603
cool

cool

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 05 septembrie 2008 - 11:07

Vei primi. Nu conteaza durata contractului

#604
bluelight

bluelight
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 septembrie 2008 - 12:03

Imi cer scuze ca insist. Primesc chiar daca din intamplare exista 1 luna de pauza cateodata in cei doi ani? Si mai ales daca sa spunem din luna a 7-a vreau sa stau acasa?

#605
dmc

dmc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 05 septembrie 2008 - 12:59

Marius multumesc pentru raspuns, dar mai am o intrebare : Ce trebuie sa fac in aceasta situatie, si unde trebuie sa merg sa mi se rezolve problema? Nu vreau sa stau cu mainile in san si dupa aia sa imi para rau ca nu am actionat cumva. Inca odata iti multumesc mult pentru ajutor.

#606
Viviannie

Viviannie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 09 septembrie 2008 - 16:09

Buna Marius,

Vorbeam cu una din mamici zilele acestea si mentiona ca ar fi indicat sa cer de la HR situatia CO si conced med pe ultimele 12 luni pt ca sa fie prezentata dr gineco pt a vedea in cele 5 luni ramase de graviditate cate concedii medicale ar mai putea sa-mi dea...
stiu ca med de fam iti poate da pana in 42 zile calendaristice, iar tu ca si gravidutza n-ar fi indicat sa depasesti 90 zile conced med pe ultimele 12 luni ca te baga in io stiu ce comisie si ca e cu cantec (desi eu cu hemisacralizarea la coloana si frecventele conced med pe lombo acuta, chiar n-as vedea o problema mai incolo sa primesc chiar si conced de risc maternal!).
Pe de alta parte ponmenea ca doar pt faptul ca intri in conced de maternitate ti se iau 6 zile de conced de odihna, 2 zile pt fiec luna nelucrata. Am intrebat-o de baza legala, dar a zis k nu stie caci ei asa i s-a spus de la HR unde lucreaza...
voiam sa te intreb daca stii ceva in acest sens? eu ar trebui sa intru in conced de matern chiar in ian 2009, deci tot anul 2008 il lucrez, mi se pare ilogic sa mi se pape 6 zile conced odihna din 2008!

ce ma sfatuiesti in acest sens?

multumim,
Ana + bebe 1
[gravi]

Aceeasi,
Viviannie TSR

#607
ioana_c_v

ioana_c_v
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 septembrie 2008 - 18:00

pentru toate gravidele....cititi ordonanta de urgenta 96/2003, explica tot ce trebuie sa stiti, legat de locul de munca si drepturile pe care le avem, cu atat mai mult cu cat angajatorul NU ARE VOIE sa concedieze o gradiva sau sa o supuna la presiuni..... eu asa fac mi-am anuntat angajatorul de faptul ca sunt gravida si acum se joaca asa cum "cant" eu. Fiind gradiva pot castiga foarte usor un proces. Cei mai multi angajatori pun miza ca multe femei nu stiu legea si atunci fac ce vor si cum vor !!!!!!!!![pk]

#608
iza79

iza79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 15 septembrie 2008 - 22:30

Am si eu o intrebare: la cate zile de concediu medical (pentru afectiuni diferite) am dreptul anual, fara sa intrerup? Va pun aceasta intrebare pt ca sunt insarcinata in 16 sapt si inca din sapt 3-4 am sangerat si am stat in pat, iar ginecologul actual e particular si medicul de familie nu stie/vrea/poate sa-mi dea concediu de risc maternal, asa ca am decis sa ma descurc cum pot, pt ca eu nu vreau sa risc nimic la cate injectii si tratament am facut...Va multumsc anticipat.

[gravi] 15+

#609
Viviannie

Viviannie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 13:37

Pt Iza79: in cazul tau iti sugerez sa vb cu med gineco sa-ti faca o scrisoare de recomandare catre med de fam/ med de med muncii cum ca ai astfel de probleme si iti recomanda eliberarea unui conced de risc maternal. stiu ca ai voie fara sa intrerupi la conced med de pana la 90 zile in ultimele 12 luni din care 42 zile are voie med de fam sa-ti dea.

nu mai tin minte exact daca e sa intri in conced de risc maternal daca ti se suspenda sau nu CIM,,, poate ne ajuta in acest sens colegii/le de pe forum.

bafta!

[gravi]

Aceeasi,
Viviannie TSR


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -