Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (86)


199 raspunsuri la acest subiect

#171
felicic76

felicic76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.008 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 20:43

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia
Asha... si apropos de banutzi, ca intreba Laureta... NUUUU nu au venit[bang][bang][bang]Cu aceasta "ocazie" lansez un sondaj (daca se poate sa puneti datele intr-un tabel, ca altfel nu tiu minte nimic.... glumesc, da?!):A depus cineva dosar pentru indemnizatie in jurul datei de 14 ianuarie, pentru 85%, si a incasat ceva?!Multumesc, [flo]Ada, mama de baieti:Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri
eu am depus pe 17 si am tocit cardul si am incurcat pin-ul[:D] degeaba[:D] zero baratMamica de [baietel]VLAD 19.10.2008minune Povestea lui Falkone zis si VentuzaD'ale gravideniei

#172
300

300

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.402 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 20:45

Felicic, Nausica, felicitari pentru botezuri reusite!



Gagici, daca voi mai aveti cate un neuron ascuns pe undeva, eu declar sus si tare ca la mine a fost bejenie si nici ala sfrijit n-a mai stat prea mult, ca urla de singuratate. Ma regasesc de numa in pataniile voastre.



Voiam sa scriu pentru Laura. Eu una cred ca esti si tu foarte obosita si fata te simte. Plus nemultumirile legate de plecarea sotului tau inca vreo doua zile/saptamana, ceea ce, sa fim seriosi, inseamna mai putin ajutor in casa pentru tine exact cand aveai mai putin nevoie de asta...



As vrea sa-ti trimit ceva mai mult decat o vorba buna... dar e greu cu distantele astea. Roag-o pe mama ta sa mai doarma cu voi, pana la urma alexia e pe LP si n-ar fi imposibil. Ma gandesc ca si daca ti-ar face altcineva biberonul noaptea ti-ar fi de ajutor.



Te inteleg, ca si eu ma trezesc de cel putin doua ori pe noapte de vreo 5 luni, ma chinuie durerile de spate, mai nou am si un sciatic care ma deranjeaza si nah. Dar timpul petrecut cu ai mei m-a mai scapat de dus copilul in brate pt cateva zile si acum vad la vie mai en roze decat saptamana trecuta.



Program: anda are totusi un rudiment de program desi orele pot varia destul de la o zi la alta:



trezire: 9

9-11 - supt putin, joaca la greu

11 - adormit pe salteaua de joaca

13-14 - supt, joaca, brate... tot tacamul

16 - somn. Uneori adoarme la 4, alteori la 6-7 seara.

20-22.30 interval in care face baie. Mai mult 22.30 decat 20 in ciuda protestelor mele zilnice.

Daca adoarme la 10, la 12-1, 3,7,8 se foieste pt tzitzi. In noptile bune doar la 3 si la 6-7.



Azi s-a trezit la 6.30, la 8 am mai dormit o ora, apoi pe la 11, apoi a incercat la 1 si la 3 dar nu i-a mers, am trezit-o fara sa vreau [bang].



[mamica] de Anda Teodora din 10.10.2008



puiul meu dulce si mic Anda



pozne in asteptarea Andei



b de la bebe, blog...



#173
300

300

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.402 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 20:47

Citat:
citat din mesajul lui lala77



Mai am o intrebare de blonda: daca ii scot lapticul atunci cand va ajunge sa inlocuiasca o masa cu solide si apoi mai scoatem una si tot asa san cand mai papa? Ma gandesc ca la un moment dat va avea ceva gen 10- fructe/ branzica, 13-legume+carne,17-fructe/branza/iaurt, seara-cereale cu lapte. Si daca nu se mai trezeste noaptea sa pape, ramane doar cu o masa de lapte, cea de dimineata? Stiu casuna stupid dar chiar ma macina.[:D]



http://community.web...568109497amcroS

anna-rebecca-02.10.2008

alice-mihaela - 21.01.2007





Lala, de la mama stiu ca tzitzi e tzitzi oricate mese ar avea, o sa vrea sa suga intre mese, iar noaptea crezi ca te va scuti? Noooo... recupereaza noaptea.



[mamica] de Anda Teodora din 10.10.2008



puiul meu dulce si mic Anda



pozne in asteptarea Andei



b de la bebe, blog...



#174
300

300

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.402 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 20:56

Citat:
citat din mesajul lui CosmyB.
Lumi acum rascolesc pe net, eu i-am dat cereale cele de la 4 luni, nici n-am ajuns la cele de 6 luni. Pe pediatra nu mai indraznesc sa o intreb ca ea m-a sfatuit sa nu-i dau cereale. [pup] Pozici [9cer] Mamica [9cer]de[copil]Maya
Chiar asa, intotdeauna am vrut sa te intreb dar n-am avut timp sa scriu in ultima vreme: de ce ii dai cereale daca dr. ti-a argumentat asa de bine sa nu-i dai?A propos gagici ca nu am ovestit, pe 17 am fost la vaccin, am uitat carnetul de vaccinari acasa [bang] si m-am nimerit cu vara-mea si sotul ei la cabinet, insala. Asa ca am intrat impreuna. Cred ca dr isi facuse planuri mari sa ma convinga sa diversific copilul odata... insa s-a intamplat cam asa: Cumnatu-meu venise pt o interpretare de analize, i-a iesit colesterolul cat toate zilele si i-au dat sa ia liv52, i-au suprimat carnea, spriturile, ce mai era bietul om numai o spuma. Radea vara-mea de el ca anuntase deja la munca ca de 17 e bolnav. Noi am facut vaccin, vara-mea a mai vorbit despre sarcina ei (va avea o fetita in iulie), iar la sfarsit am imbracat si eu gaza sa plecam cu totii. SI dr. ma intreaba. Ai dat suc de frcucte la cupil? Io: da, i-amdat. Si repede: da mar ras cu biscuite asa cum ti-am zis data trecuta i-ai dt? Io, cu un picior pe usa sa ies... i-am zis ca i-am dat, i-am dat asa ca acum trebuie sa incep cu supa si legume pasate. La 6 luni sa avemd eja 2 mese de solide. [bibe]Cred ca o agat pe vara-mea si la controlul de sase luni... ca vreau sa cantaresc pitica avand in vedere ca de pe 25 feb pana pe 17 martie a luat sau 200 sau 300 de grame (mi-o cantaresc cu body, strampi si pampers).[mamica] de Anda Teodora din 10.10.2008puiul meu dulce si mic Andapozne in asteptarea Andei b de la bebe, blog...

#175
Nocom

Nocom

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.503 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 21:04

Ada eu am depus pt 85% pe 30 dececmbrie si luna asta am luat tot 6 milioane!!!



Poate luna viitoare!









mami de [zana] Daria Anastasia (24.09.2008) si [cavaler] Matei (11.07.2004)





poze cu noi





poze DARIA







#176
EvaF

EvaF

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.218 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 21:05

Citat:
citat din mesajul lui laureta

eva io zic sa va duceti unde va este mai bine. Acum sunt asa de multe avioane si sunt ieftine cu Franta asa ca..Pupam papacila mic[pup]

Si sa nu uit ca am avut aceasi problema in sarcina, hidronefroza. Am facut o criza nasoala de tot sambata la 4 dimineata,sotul a chemat salvarea Medicover. Niste dureri cumplite cazut pe jos si tavalit de dureri. Urmeaza sa fac investiigatii sa vedem cum mai este situatia. Ai mai facut control? Daca nu sa mergi sa faci o echografie chiar daca nu te doare nimic. Pina acum nu avusesem niciodata asa ceva.







merci de sfat, o sa fac o radiografie la rinichi. Eu auzisem ca dupa sarcina revine la normal, ca e hifronefroza de sarcina.[pup] sper ca esti bine[pup]



Cat despe avioane, un bilet Air France/ Tarom dus intors nu e asa ieftin cum crezi. Desi noi, in general, luam SwissAir pana la Zurich si ne ia socrul cu masina pana la ei. Daca luam pana in Paris e mai mult de traversat cu masina/tren pana la socri decat de la Zurich.

Dar vom veni des cu avionul in Ro, ce sa facem...



Daca ne stabilim lg Paris vom lua AirFrance

Eu, orice ar fi, urasc avionul rau de tot. Am prins de cateva ori turbulente fff urate cu caderi si goluri de aer, dar asta este...



Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)



-----------------------------------------------------------------------





The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)




#177
cocutica

cocutica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 21:06

[hopsieu]

Buna seara!

Mai dam si noi cate o raita sa va salutam si sa va spunem cateva premiere:
- pentru prima data in viata ei, Maria a adormit singura,jucandu-se in patut, si chiar a dormit 2 ore si jumatate. Dar mama ei, in loc sa-si puna viteze la talpi sa trebaluiasca serios o tot astepta sa se trezeasca [:D]
- am introdus pe langa supa de lugume si marul ras
- avem 8940g si 72 cm
- astazi s-a ridicat singura in picioare sprijinindu-se de patut...am crezut ca nu vad bine, dar a repetat figura...si uite asa am o dilema: sa o las sa se ridice si sa stea asa? Nu e totusi prea devreme?

Acum am si eu cateva nelamuriri? Ni s-a recomandat ca fruct si para, desi l-a Elena ni s-a interzis, pe motiv ca poate da alergii. Acum ni s-a recomandat la capitolul peste,salaul,pangasius, dorota(cred ca asa se scrie), dar nu pastrav, desi la Elena mi s-a spus ca pot sa-i dau si pastrav. Voi ce parere aveti?

Claudinna parca tu spuneai ca tragi o fuga la Calimanesti! Felicitari! Cat te invidiez!Voi ajunge si eu acolo de Pasti...voi sta pana pe 1 mai.[8D]Abia astept, mai ales ca vom fi toata familia copii, parinti si bunici[:D]

Of si ce-as mai scrie...dar am un chitonel atarnat de mine care vrea sa apuce tot ce-i pe langa tastatura

Pe curand...

Cocutica, mami de Elena (4 iunie 2006) si Maria (5 septembrie 2008)

#178
kllemi

kllemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.474 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 21:06

300 cate kg. are aia mica, si ce inaltime are?? avand in vedere ca nu ne desparte decat 2 zile vroiam si eu sa fac o comparatie.....daca nu te superi [flo] si ce fel de biscuite ti-a zis dr. sa ii dai ca mie nu mia zis nimic....[pup]

mami super fericita de AMALIA-ANDREEA......12.10.2008


#179
felicic76

felicic76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.008 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 21:11

Citat:
citat din mesajul lui cocutica
[hopsieu]Buna seara!Mai dam si noi cate o raita sa va salutam si sa va spunem cateva premiere: - pentru prima data in viata ei, Maria a adormit singura,jucandu-se in patut, si chiar a dormit 2 ore si jumatate. Dar mama ei, in loc sa-si puna viteze la talpi sa trebaluiasca serios o tot astepta sa se trezeasca [:D]- am introdus pe langa supa de lugume si marul ras- avem 8940g si 72 cm- astazi s-a ridicat singura in picioare sprijinindu-se de patut...am crezut ca nu vad bine, dar a repetat figura...si uite asa am o dilema: sa o las sa se ridice si sa stea asa? Nu e totusi prea devreme?Acum am si eu cateva nelamuriri? Ni s-a recomandat ca fruct si para, desi l-a Elena ni s-a interzis, pe motiv ca poate da alergii. Acum ni s-a recomandat la capitolul peste,salaul,pangasius, dorota(cred ca asa se scrie), dar nu pastrav, desi la Elena mi s-a spus ca pot sa-i dau si pastrav. Voi ce parere aveti?Claudinna parca tu spuneai ca tragi o fuga la Calimanesti! Felicitari! Cat te invidiez!Voi ajunge si eu acolo de Pasti...voi sta pana pe 1 mai.[8D]Abia astept, mai ales ca vom fi toata familia copii, parinti si bunici[:D]Of si ce-as mai scrie...dar am un chitonel atarnat de mine care vrea sa apuce tot ce-i pe langa tastaturaPe curand...Cocutica, mami de Elena (4 iunie 2006) si Maria (5 septembrie 2008)
cred ca este vorba despre dorada, este un peste bun si care poate fi gatit in mai multe feluri, cred ca vietuieste in Mediterana(poate si la ocean, nush sigur), stiu ca sora mea din Spania il da fetitelor ei si este foarte bun, Sper sa nu dau cu bata in balta.de peste, dar parca ii zicea "dorado" ea. [pup]Mamica de [baietel]VLAD 19.10.2008minune Povestea lui Falkone zis si VentuzaD'ale gravideniei

#180
claudinna

claudinna

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.691 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 21:29

Cocutica, cred ca vom merge si dupa paste. poate ne intalnim!

ai nr pe mailul comun? pe al meu il gasesti acolo!



felicitari pt progresele Mariei!! tare asta cu ridicatul in picioare!

cred ca daca copilul face ceva din proprie initiativa, trebuie incurajat, inseamna ca e pregatit pt asta. oricum va face in continuare singura, poate pentru un timp ar fi bine sa o lasi sa se ridice ea cand vrea[pup]



blog in scutec



Razvan

mamica de Florin Razvan (14.08.2008)



avem poza la concurs:) daca va place de noi, votati-ne aici


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -