Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ne descarcam de energia negativa?


54 raspunsuri la acest subiect

#1
StMihaela

StMihaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 00:09

Nu cred ca exista nimeni care sa nu simta ca la un moment dat vrea sa se duca in padure si sa urle.
La serviciu trebuie sa fi calm si zambitor. Acasa copii si sotul au nevoie de intelegere si rabdare, de caldura si afectiune.
Stres cat incape, nervi, frustrari mici si mari (de la idiotul din masina din spate care claxoneaza desi se merge bara la bara pana la calculatorul care se strica in ziua de declaratii). Cum va descarcati, fetelor? Unde?
Eu parca mi-am terminat rabdarea si, pentru a putea oferi celor dragi tot ce e mai bun, am inceput sa nu mai am menajamente fata de straini. Nu mai sunt draguta cu neghiobii, nu mai zambesc prostilor cu ingaduinta si dau replici taioase chiar daca imi fac dusmani.
[:I]Ceva solutii care au mers la voi?[:I]sa redevin draguta dinainte?

#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 16:25

Pai, pentru ca nu ma pot duce sa urlu pe bloc, sau nu pot sa iau la bataie pe unul sau pe altul care ma enerveaza, decat sa-mi vars nervii si frustrarile pe cei din casa, prefer sa ma apuc de curatenie - dar una d'aia serioasa...si tot frecand robinetii si rosturile de la faianta (de exemplu), uite ca mi se duc nervii, obosesc, dar impusc doi iepuri dintr-odata : nu mai sunt nervoasa si am si curatenie luna...

Ideal ar fi ori sa fac sport, ori sa am o prietena careia sa-i impartasesc problemele...dar pentru ca nu am nici una, nici alta, curatenia ramane una dintre metodele prin care ma calmez...stiu ca s-a mai discutat subiectul acesta pe alt topic si ca obsesia pentru curatenie poate ascunde ori o tulburare compulsiv-obsesiva, ori probleme lasate nerezolvate (nemultumiri sufletesti, neimpliniri, etc.).

Nemultumiri si neimpliniri am si eu, ca fiecare om, dar partea buna a lucrurilor este ca si sotul este la fel de exigent in privinta curateniei, ne ajutam reciproc si la final, cand toata casa straluceste si miroase frumos, ciocnim un pahar de vin/bere, multumiti, obositi si mandri de noi - ce de treaba am facut, ce bine ca ne-am ajutat unul pe altul, acum ca am terminat curatenia, hai la plimbare sau la cumparaturi sau...in pat :-)))



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

#3
Gabrielama

Gabrielama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.041 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 16:47

Sport; dans; activitate fizica sustinuta in aer liber. Chiar mers pe jos si nu cu masina.

Succes!

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

#4
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 07:27

La mine functioneaza o muzica buna data la maxim si o tzopaiala salbatica.
Uneori mai si cant in ultimul hal, adica ma prostesc si nu imi pasa pt ca nu ma aude nimeni (adica asa cred eu)[:D]

Nu lasa toti neghiobii sa iti strice ziua. Nu merita.
Adevarul e ca mie mi-e usor sa zic asta ca am scapat de neghiobi, vai cat ma enervam si eu pe prostime, pe vecini galagiosi, pe soferi agitati cand eram acasa.
Cand am fost in Ro anul trecut m-am trezit dupa cateva zile ca nu mai zambesc, si ma enervez usor.. erau asa de agitati toti, mereu suna cineva la interfon ca nu ii mergea nu'stiu cu interfonul, trantit usile, clanxoane intermitente, zgomot de franat brusc, of ce agitatie mi-au transmis..
Cand am venit inapoi in US simteam ca sunt in statiune. Nu zic ca aici e zero stres dar totusi mai putini neghiobi.:-)
E greu sa te detasezi de toate astea daca esti o persoana mai sensibila. Dar cumva trebuie sa nu ne lasam afectati de tot raul din jur ca e prea mult pentru noi.
[pup]

#5
lisaelisa

lisaelisa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 10:46

Cu totii avem perioade depresive. Dar, decat sa-ti versii nervii si frustarile pe niste straini sau pe cei dragi, ia calmante usoare, sau fa miscare.

Tie ti-ar placea sa tipe la tine functionara de la ghiseu pt ca e nervoasa ?

Eu, oricat de deprimata as fi, prefer sa iau un calmant din plante care nu creeaza dependenta : " Sedatif PC ", decat sa tip la cine imi vine... Nu este corect sa te reversi asupra nimanui.








lisaelisa

mami de ingeras dragalas

#6
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 10:54

Pe mine de ex. ma ajuta intotdeauna un plans bun[q]. Ma descarc de toate cele, daca e nevoie pot fi foarte generoasa cu mine, chiar si o zi intreaga, depinde de cat de incarcata negativ sunt sau nu.
Na, doar ca arat ca dracu' dup-aia[:)]

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#7
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:27

iti iei o pisica. [:D] o tii juma de ora pe tine sa-ti toarca la ureche.

nu-ti mai trebuie nimic dupa aia... [olala]




Ramonika [sofer] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#8
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 12:12

Faci curatenie luna, cum a zis cineva mai inainte sau gatesti cat pentru 10, iti iei o haina noua, mergi la tuns/manichiura etc., iti schimbi brusc culoarea la par sau ii faci capul calendar unei prietene...[:D] La mine astea tin intotdeauna.

Lora, mami de Iustina
http://forum.desprec...TOPIC_ID=133766

(Niciodata sa nu spui niciodata!)




#9
StMihaela

StMihaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 12:44

[flo][flo][flo]
Sunteti tare dragute.

#10
tlaura

tlaura

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 17:35

O baie cu spuma multa si ceva arome calmante: lavanda, vanilie...!

Serios, eu cand simt ca explodez, las totul balta si ma bag in cada![:)]! la mine are efect!



Laura, mama lui Andrei



Poze






Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • Sarcina 40 săptămâni

    Ste01
    - Astăzi, 15:18

  • Fetite gemene

    Bucheru01
    - Astăzi, 13:47

  • Pregătiri pentru venirea bebeluÈ™ului

    E241298
    - Astăzi, 11:37

  • Burtica pe etape - Trimestrul I 🤰

    Linaiubi
    - Astăzi, 09:36

  • Sarcină 36 de săptămâni

    Erika91
    - Astăzi, 09:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -