Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Tatici participanti la nastere


155 raspunsuri la acest subiect

#21
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 15:17

Citat:
citat din mesajul lui beren
Citat:
citat din mesajul lui sdcristian
beren, uite ca al meu a facut absolut tot ce zici tu. sa devina tata era total pregatitdar nu-l vedeam pregatit sa asiste la expulzie, asta nu tine neaparat de a fi tata, dar unii pur si simplu nu au capacitatea sa faca fata la asa ceva. sau la orice alt act medical facut altcuiva decat propria persoana. si atunci nu trebuie obligat. daca tatal opteaza sa asiste da, trebuie incurajat.
Asta sincer n-am reusit sa inteleg niciodata. Cum adica "nu au capacitatea"? Se uita la TV la 100 de nasteri naturale si cezariene si daca lesina si la o suta, atunci da, poate ca nu are capacitatea. Altfel... Ajutor DC | Drepturile Copilului | Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | "Mistere" | Mallorn
nu se poate uita la tv la asa ceva, nu se poate uita nici la anatomia lui grey...ok, daca as fi cerut eu neaparat, sigur trecea peste orice chestie psihica, si statea cu mine. dar stiindu-l sensibilos din fire, nu am cerut eu. aveam oricum destule emotii si imi era frica de moarte, am preferat sa il stiu in fata usii salii de operatie. si eu inauntru, cu doctori si asistente stapani pe ei, fara emotii, care isi fac treaba si au grija doar de mine. mai ales ca la inceputul operatiei mi s-a facut rau, mi-a scazut tensiunea rau de tot, de au bagat epinefrina in mine de cateva ori... numai de el nu era nevoie inauntru.daca nasteam natural, l-as fi tinut cu mine pana la final, si cand as fi mers pentru expulzie gata, l-as fi eliberat (cred, e doar imaginatie), tot ca sa ma pot concentra la ce am de facut, la fel doctorul si moasa. din fericire, in afara de nastere, la toata sarcina si apoi la tot ce tine de copil a participat 100%.

#22
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 15:20

Citat:
citat din mesajul lui cdp
@beren: nu e vorba de afi tata in general. Nu e vorba de nopti nedormite. Sa fim seriosi, l-am privit ore intregi din noapte minunandu-ma. Am alergat cu el prin spitale, l-am bagat sub dus cand a facut 40+. Eu vorbesc de momentul nasterii.
Mi se pare acelasi lucru. A fi tata. Ajutor DC | Drepturile Copilului | Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | "Mistere" | Mallorn

#23
Cygni

Cygni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 367 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 15:27

inaioana eu am nascut la mult comentatul cfr2 in care nu numai ca i s-a permis sotului meu (fara spaga!) sa fie langa mine la nastere, ba chiar l-a invitat dna dr. repejor inauntru. apoi tot el m-a frecat cu gheata pe burta desi imparteam un salon cu alte femei.
de altfel, nici nu-mi inchipui ca el sa nu fi fost acolo iar daca nu ar fi fost invitat, s-ar fi autoinvitat si n-am nicio indoiala ca i-ar fi stat cineva in cale, fara sa foloseasca forta fizica, sa fim intelesi[:D]

nici eu nu pricep cum e sa nu ai capacitatea sa asisti dar cred ca exista si astfel de barbati. nu stiu insa cum se face ca cei mai multi is romani.

in rest, subscriu opiniei lui beren, asa gandeste si al meu sot care totusi nu poate fi gasit pe niciun forum[:D]


"Children do not need to be made to learn about the world, or shown how. They want to, and they know how."

#24
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 15:30

[:-@] recunosc, m-a shocat un pic subiectul...

Si mi-e ciuda.

Multi barbati asista la nastere, unii lesina, altii viseaza urat dupa nastere, altora le este greata... se mai intampla, nimic deosebit.

Insa mi-e ciuda, pentru ca ei au dreptul sa fie nepregatiti.

Noi nu.

La prima crampa sau semn, trebuie sa intram in sala de nasteri. Indiferent daca suntem pregatite sau nu.



In rest, dau punctaj maxim subiectului, e un punct de vedere interesant. Macar taticii care citesc pe aici si vor sa intre in sala de nasteri de acum incolo, se mai documenteaza pe net, se mai uita la cateva filmulete "de groaza" sa stie cam ce ii asteapta. Si asa, dupa nastere, nu vor mai visa furtun de cauciuc alunecos, ci vor putea spune, ca au avut ocazia sa-si vada propriul copil nascandu-se, au fost alaturi de sotie in aceste clipe minunate si de neuitat.



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#25
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 15:34

Cred ca depinde mult si de mediul in care am crescut, in Ro numai de curand s-a dat dreptul tatilor sa asiste la nastere, pe vremuri nici nu se concepea asa ceva.



Sota-miu(american) nici nu concepe sa nu asiste, daca as spune nu ar fi total ranit dar a crescut stiind ca tatii participa la nasteri, mama lui a avut 6 copii la a carori nasteri au participat toti, nu in sala de nasteri ci imediat dupa ce mama a fost "reparata".





Adriana 22+ si Aidan Alexander - 4 ani

A ticket to hell has never been funnier



#26
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 15:41

Cygni, si eu am nascut la CF2 (cat si la Universitar) dar tatal nu a putut fi prezent la nastere din doua motive. Primul ar fi ca oricum tatal nu vroia, iar al doilea ca asistenta tatalui la nastere la CF2 se acorda doar in anumite cazuri si doar daca e vorba de nastere naturala, eu avand cezariana.Stiu pentru ca m-am interesat intens inainte si am aflat de mame care au putut obtine sa participe si tatal la nastere acolo, iar la cezariene la Nayel unele au obtinut ca sotul sa se poata uita pe geamul de la sala de operatie.Oricum, repet, asistenta tatalui la nastere este o situatie exceptionala, perpetuata si de faptul ca barbatii in general pur si simplu nu sunt interesati de asta.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)





#27
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 15:43

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Cred ca depinde mult si de mediul in care am crescut, in Ro numai de curand s-a dat dreptul tatilor sa asiste la nastere, pe vremuri nici nu se concepea asa ceva.Sota-miu(american) nici nu concepe sa nu asiste, daca as spune nu ar fi total ranit dar a crescut stiind ca tatii participa la nasteri, mama lui a avut 6 copii la a carori nasteri au participat toti, nu in sala de nasteri ci imediat dupa ce mama a fost "reparata".
Mai, eu asta nu pricep. Si eu am crescut in Ro cu povestile generatiei parintilor, dar nu mi-a dat prin cap sa traiesc la fel... fiecare cu viata lui, nu? Alta generatie, alta mentalitate, blah blah. Ajutor DC | Drepturile Copilului | Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | "Mistere" | Mallorn

#28
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 15:43

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
in Ro numai de curand s-a dat dreptul tatilor sa asiste la nastere,


De cand si cum? Ca e prima oara cand aud asta...
Stii, nu e absolut nimic oficial, dimpotriva.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)





#29
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 15:45

Un subiect de nota 10, mai ales ca sotul meu va avea mereu regretul ca nu a putut sa imi fie alaturi in acele momente. A stat singur pe culoar si a plans auzind cat ma chinui. In general are fobie la vederea sangelui, dar nici un moment nu si-a pus problema sa nu isi doreasca acest lucru. In cazul nostru insa, nu a fost posibil.



Editez, ca sa mai adaug un lucru: nu cred ca ar fi fost in stare sa faca poze sau sa filmeze, ci doar sa ma sustina in acele momente. Si chiar aveam nevoie de acest lucru, in contextul in care moasa nu a pierdut ocazia sa se poarte exact asa cum nu ar fi trebuit in asemenea momente (vorbindu-mi rastit, adresandu-mi remarci rautacioase), noroc cu o infirmiera (nici nu stiu cum a ajuns in sala de nasteri) care m-a tinut tot timpul de mana in timp ce incerca sa ma incurajeze.



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)



Uite ce mare am crescut...

Povestea merge mai departe...

#30
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 15:49

Poate sunt eu mai putin empatica si intelegatoare cu necesitatile bietilor viitori tatici, dar zau ca nu inteleg cum adica unii barbati sunt slabi si nu pot sa vada sange, sau nu sunt pregatiti?? Pai oare TOATE femeile care nasc sunt pregatite?? Sau credeti ca nu exista si femei "slabe de inger" care lesina cand vad 2 picaturi de sange? Ele de ce trebuie sa fie gata de lupta si viitorul tata nu?

Si nu inteleg nici de unde ideea ca femeia uita experienta nasterii, cu toate femeile cu care am vorbit n-am intalnit nici macar una care sa fi uitat ceva.
Rolul sotului nu este acela de a se entuziasma in fata miracolului nasterii (asta poate sa faca acasa, in fotoliul din fata televizorului), ci acela de a ajuta cat mai mult posibil, eventual sa ceara explicatii si sa se lupte pentru ca mama si bebe sa primeasca un tratament cat mai adecvat.

Beren, tot respectul pentru atitudinea si stilul tau de a gandi. [flo]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -