Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

fetita mea e prea 'mamoasa'


15 raspunsuri la acest subiect

#1
bursucelu

bursucelu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 00:34

Buna dragele mele, vreau sfaturi si dei de la voi si sa stiti ca accept si critici[:D].Fetita mea are 2 aniCred si 7luni si este fff atasata de mine,bunn.....nu asta ma deranjeaza dar nici in parc s-au la intalnirile cu alti copii nu se joaca cu ei, numai daca stau si eu langa ea.Azi am fost in parc si am incercat sa o integrez intr-un grup nou de copilasi dar ea sub nici o forma nu a vrut sa se joace cu ei .Mereu spune sa vina si mami sa se joace,iar daca mami refuza ea se aseaza langa mine pe banca si priveste copii cum se joaca[q].Nu stiu cum sa procedez,nu stiu unde am gresit...primesc mereu observatii ca sunt prea ''mamoasa''.in toamna vom merge la gradinita si mi-e teama cum va fi cu acomodarea,am dus-o la gradi sa-i arat despre ce este vorba,la inceput a fost incantata iar apoi mi-a spus ca vine la gradi dar daca sta mami cu ea de mana[q].Cred ca gresesc undeva dar nu stiu unde,nu stiu cum sa procedez sa o fac mai sociabila,sa accepte mai repede ca poate sta si fara mami.Va rog ajutati-ma ca eu nu stiu ce sa mai fac.

#2
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 01:31

Nu o forta. E normal sa fie mamoasa. Pana-n toamna e mult timp, se mai schimba. Ar fi bine s-o trimiti cateodata cu buni sau cu tati pana-n parc sau pana la piata, sa fie un pic fara tine. A mea e mamoasa si la 8 ani, dar anturajul nostru s-a obisnuit[:-@] Nu vad nici un rau daca se cere in brate cateodata. O ridic, o mangai, ea ma pupa, si merge mai departe, dar ea are nevoie de acele secunde cat e aproape de mine.



La gradi va fi ok, chiar daca va plange la inceput, e perfect normal sa planga cateva zile sau chiar saptamani la despartire. Important e sa o pregatiti pentru gradi, sa cumparati impreuna tot ce tb la gradinita, etc.



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#3
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 10:00

A fost mai demult o dicutie asemanatoare, parca.

Se punea problema astfel: daca pe tine, ca adult, te ia cineva si te plaseaza intrun grup complet necunoscut si galagios, cum ai reactiona?

Poate ca fetita ta este mai timida, poate chiar este mamoasa, ce este atat de grav in asta, incat altii isi pot permite sa-ti faca observatii de genul? Poate ca inca nu este pregatita sa se amestece printre copii.

Ajut-o sa capete incredere in ea, sa-si depaseasca timiditatea.

Cauta o mamica cu o fetita de aceeasi varsta cu ea, cu care sa te imprietenesti, mai intai sa va vizitati acasa, apoi, incet-incet... lucrurile vor veni de la sine.

Numai bine si sa ne spui cum va merge.

Bursucel [flo], o sa-i vina vremea, nu te teme.



Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)


(1),(2),(3),(4),(5),(6)

(7) MY HERO


#4
bursucelu

bursucelu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 11:48

In primul rand scuze de greselile din mesaj,dar cu o mana scriam iar cu cealalta desenam floricele Dariei.Ea sta acasa cu buni,mergem in parc de 2 ori pe zi,incerc din tot sufletul sa socializam cat mai mult.Si avem si o prietena in parc mai mare cu un anisor care se joaca foarte frumos dar daca mai apar si alti copii cu care se joaca prietena ei,ea se retrage si vrea sa se joace cu mami de mana.Iar problema cea mai mare este ca tot timpul familia mea face comparatie intre ea si nepotica mea care ei o vad perfecta.Nu vreau sa fiu rea dar la ei perfectiunea inseamna sa bata copii in parc,sa nu de-a jucarii,sa fie obraznica,eu am educat-o altfel si poate ca si eu am gresit ca am fost foarte mamoasa cu ea,am rasfatat-o.....,pana si tati ma cearta cand plange s-au se loveste zice sa o ignor[bang]

#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 11:54

Fi`mea nu e mamoasa deloc (ca sa explic, cand o las la gradi imi intoarce spatele si gata, restu` se pupa dragalasc cu mamicile[q], ea imi face un semn d`ala de "hai pa" ca are treaba) insa i-a palcut foarte mult sa stea langa mine pe margine sa observe. Sau se aseza pe banca langa noi mamicile si privea multimea.

Pur si simplu poate e timida, poate ii trebuie timp sa inteleaga ce e acolo - asa mi explicam eu fenomenul si nu e chiar usor sa intri intr-un grup de copii, asta vad acum cand grupul e format si apare cate un copil care nu e zi de zi cu ei sau mai formeaza si ei bisericute intre ei [:D]



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

#6
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 12:03

Dar lui tati i-ar placea sa ii cada un ciocan pe picior si toata lumea din jur sa ii intoarca spatele si sa il ignore in mod deliberat in timp ce el urla de durere?
E absurd. Sigur ca e firesc sa iti consolezi copilul cand se loveste. Nu e bine sa faci tu mare caz de asta, o consolezi cat are nevoie, e suficient, normal, firesc si sanatos.
"Familia" sa isi vada de treaba ei si tu de ale tale. Ca nu "familia" iti creste copilul si nici "familia" sau restul de mame din parc nu vor fi acolo cand copilul tau mare sau adolescent va avea probleme emotionale.
Cat priveste problema principala, trebuie sa stii ca cei mici incep sa se joace in grup undeva dupa 3-4 ani, pana atunci ei sunt centrati pe sine si prezenta mamei ii securizeaza emotional. Si daca le refuzi asta, vei avea un copil si un viitor adult nesigur emotional. Chestie care se poate manifesta atat prin excesiva "independenta" (inclusiv gen "lovit copii in parc" dupa cum povestesti) cat si prin excesiva submisivitate, una dintre ele. Sunt convinsa ca nu vrei nici una , nici alta ci un copil sanatos si echilibrat.
Lasa copilul in ritmul lui si ofera-i tot suportul de care are nevoie.
[flo]

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)





#7
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 12:33

Fiica-mea nu este un copil sociabil.N-are nici calitati de leader, nu ii plac decat foarte putini copii, se simte mai bine printre adulti. Am norocul, e adevarat, sa nu-mi faca reprosuri nici familia si, probabil din cauza figurii de "mind your own fkn business" din parc nici acolo nu aud comentarii.

Intotdeauna i-am respectat temperamentul si preferintele. Mi se pare esential. Daca vrea sa se joace cu grupul bine, daca vrea sa stea langa mine si sa-i observe, bine.

Nici eu nu m-am jucat pana pe la 6 ani cu copii de varsta mea, am avut prietene mult mai mari si oricum preferam adultii. Totusi am rezultat un adult cu skilluri sociale normale, am prieteni si nu sunt (de altfel nici n-am fost vreodata) timida.



Eu cred ca ai o problema cu familia si restul persoanelor din parc, nu cu copilul, din contra ca sa compliezi pui presiune pe umerii ei. Mie oricum mi se pare ca varsta la care incep sa interactioneaza cu adevarat copii e cam 4 ani.



Inca ceva, nu mai permite comparatiile intre ea si alt copil, foarte urat din partea lor! Cat despre parerile tatalui despre cum sa calesti copilul nici nu comentez insa te sfatuiesti sa faci asta cand se va lovi el vreodata, ca sa inteleaga lectia.



J si Carla (05.02.2006)

in the rear garden

#8
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 13:16

Bursucel nu cred ca fetita ta e prea mamoasa. Comportamentul depinde mult de falul de a fi al copilului, dar si de gradul in care tu reusesti sa il securizezi. Incearca sa o faci sa exploreze mai mult, fiind totusi aproape de ea. Incurajeaz-o permanent, trezeste-i interesul pentru alte lucruri sau pentru joaca cu alti copii si treptat se va desprinde de tine. Asta nu se intampla brusc, e nevoie de timp si rabdare. Fetita mea s-a desprins de mine pe la 2 ani. Baietelul, la 2 ani jumate! Copii crescuti in acelasi fel, in acelasi mediu, dar diferiti, cu nevoi diferite. Acum sunt amandoi, sa zicem, sociabili; se integreaza in joaca altor copii, initiaza jocuri si au un comportament ok, zic eu. Baietelul si-a dorit singur, pentru prima oara sa ramana la bunici 2 zile. I s-a parut- actiunea in sine si faptul ca urma sa faca ceva interesant si diferit- mai important decat sa stea cu noi.

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

#9
bursucelu

bursucelu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 14:01

JG nu,, chiar nu am probleme cu familia s-au cu mamicile din parc,si nu dau importanta asocierilor si comparatiilor dintre copii.Buna lectia cu tati cand se loveste (care face o tragedie daca il doare ceva)[flo].Oricum voi m-ati mai incurajat si pentru asta va multumesc mult.

#10
ANISO

ANISO

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 305 mesaje

Postat 04 mai 2010 - 04:25

Ce pot eu sa-ti spun din experienta mea...ca e bine sa o asculti,si sa nu o lasi singura la inceput la gradinita.Eu nu am putut sa stau cu cel mare ca-l aveam pe cel mic,si a fost un dezastru,a mers doua sapt. si gata cu gradi. nu i-a mai trebuit .Acum merge la grupa preg. in sept.Am negociat si e de acord sa mearga daca stau eu pe hol,ca sa nu-i mai de-a doamna cu linia in cap.....Parerea mea ca se simte in siguranta langa tine,nu neaparat ca-i mamoasa,si chiar de-ar fi...ce e rau in asta.Si cu socializarea asta....e cu dus si intors.Nu lasa pe nimeni sa o critice,chiar daca nu aude,impuneti punctul de vedere.Poate nu-i plac anumiti copii, au fler la asta.Cum adica sa o ignori ca plange?...o doare...Cel mic ma pune sa-i pup jucariile daca se lovesc...E minunat sa-ti rasfeti copii ....trece atat de repede timpul...Si apoi noi, pt. ca nu am fost rasfatati suntem cum suntem.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -