Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Siguranta si nesiguranta in cuplu


64 raspunsuri la acest subiect

#61
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 29 septembrie 2007 - 00:15

Referitor la mesajul initial al lunei, povestea mea a fost pe invers. La inceput eram prea fricoasa ca pot pierde totul (adica pe el) si faceam tot ce-mi statea in putinta sa fiu asa cum credeam eu ca isi doreste eu sa fiu, in loc sa fiu eu, cea reala si naturala. Eram probabil prea stresata de ideea pierderii lui. Mi-era teama ca nu pot face fatza unei despartiri si atunci instinctul meu de conservare imi spunea sa nu protestez prea mult cand ceva nu-mi convenea. Daca tii cont si de faptul ca ma chinuia o teribila lipsa de incredere in sine, asta dubleaza tot efectul. Si-n timp, usor usor am invatat sa fiu pe dinafara cea care sunt si pe dinauntru, am invatat sa-mi spun parerile si opiniile si sa nu mai fiu conforma cu tot ce-i in jur. Si asta nu i-a placut. Si nu-i place in continuare pt ca ma compara mereu cu cea care tacea si nu comenta nimic si nu protesta si se multumea cu putin. Dar va trebui sa invete sa ma accepte asa cum sunt. Cand in sfarsit am descoperit si eu ce inseamna sa nu te mai ascunzi in ungherele sufletului tau, nu vreau sa ma intorc iarasi la a fi conforma cu normele celorlalti. Vreau sa ma bucur si eu de privilegiul de-a fi eu insami fara sa-mi fie teama de repercursiuni.

Asa ca eu as pleda pt fii tu insati, nu trebuie sa gasim tertipuri pt a ne face iubiti si mai mult decat suntem. In felul asta hranim o imagine nereala despre noi. Pricipiul protrivit intr-o relatie e sa gasesti un pantof pe marimea piciorului tau, nu sa-ti ajustezi piciorul in functie de pantof.

Pana la urma totul tine de experienta de viata pe care am avut-o fiecare pana acum: mi-e viata mi-a demonstrat ca e de preferat sa nu te-ascunzi, tie viata ti-a demonstrat ca e uneori mai bine sa alterezi un pic realitatea ca sa fie totul mai bine. Si de aici parerile pot fi pro sau contra in functie de experienta fiecaruia.



Normal ca genul de ascunzisuri la care apelezi tu sunt inofensive, dar eu mi-am permis sa extrapolez totul.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si poze II


#62
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 29 septembrie 2007 - 00:23

quote:
Originally posted by MissParker



P.S. Expresia "barbatul trebuie sa te cunoasca numai de la brau in jos" o aud acum pentru prima oara si mi se pare horror!!! Culmea, eu prin adolescenta auzeam de la mama mesaje mai aproape de "barbatul trebuie sa te cunoasca numai de la brau in sus". Da' mama ar fi vrut sa ma marit la 30 de ani virgina. [:D]






[:D][:D][:D] m-ai facut sa rad cu pofta. N-am auzit nici eu expresia pana acum, dar intuiesc ca face referire la faptul ca barbatul nu trebuie sa stie intotdeauna ce se intampla in mintea femeii (asta fiind jumatatea superioara a corpului), dar asta e tocmai ceea ce uras eu la imaginea sablon pe care o au femeile. Unii barbati considera femeia ca fiind parsiva - uuuhhhh, urasc cuvantul, dar nu stiu un altul la fel de expresiv - tocmai din acest punct de vedere, al faptului ca n uspune intotdeauan ce gandeste. Cred ca intr-un fel acest msiter care e recomandat sa-l avem in legatura cu partenerul e prost inteles. Si de multe ori e confundat cu prefacatoria.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si poze II


#63
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 29 septembrie 2007 - 00:41

quote:
Originally posted by Luna1
Multumesc pt raspunsuri fetelor. E adevarat poate nu m-am exprimat corect, nici eu nu cred in tactici bine gandite minut de minut. Ma refeream la siguranta unui barbat prea mare si mai exact e posibil sa-si piarda acesta interesul doar din prea multa siguranta?Edit: ca sa va explic, am deschis acest subiect dupa ce am citit la altul un sfat dat de o forumista cum ca sotia inselata ar trebui sa-i dea de banuit sotului ca si el este inselat. Poate un barbat sa devina mult mai interesat de sotia lui in secunda in care constata ca aceasta mai poate atrage si alti barbati si ar putea fi accesibila? Sau mai rau il indeparteaza?Luna [gravi]28 sapt+[fetita] Adelise RalucaCosmin
da, poate, dar dupa mine stea sunt tactici cu bataie scurta, au efect pe moment. Ce mai conteaza ca, dandu-i de banuit ca si el e inselat, muti iar atentia spre tine, partenera lui, cand il el a existat deja samanta de a te insela? Nu o va face acum, dar, daca viitorul va creea circumstante favorabile, o va face alta data. Oare cati din noi am calca stranb daca ni s-ar crea acele circumstante favorabile?Si ma intreb asa oarecum retoric, cam cati oameni pe pamantul asta sunt capabili de fidelitate in adevaratul sens al cuvantului? Sau de onestitate pura? Si prin asta inteleg ca oricare ti-ar fi ratiunile si cauzele pt care ajungi sa te indrepti spre alt partener sa fii capabil sa te duci la primul si sa-i spui deschis: uite, eu acum ma duc cu altul etc. etc. Sau sa fii capabil sa nu-ti indrepti atentia spre altcineva decat partenerul tau atat timp cat esti cu el, indiferent de cat de prost merge relatia?Putini/-e, sunt sigura ca sunt putini/-e.Sunt genul de persoana care tinde sa ia in calcul mai mult intentiile unei persoane decat faptele in sine, desi de multe ori si faptele cantaresc al naibii de tare. Nu m-ar incalzi cu nimic daca sotul ar visa zi si noapte la o alta mandra chiar daca nu ar fi nici un fel de implicare fizica intre ei doi. Dar nu m-ar incalzi nici sa stiu ca o "rupe" cu una desi nu ar avea nici o implicare emotionala in acea relatie."Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si poze II

#64
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 septembrie 2007 - 11:49

De ce sa te incorsetezi in niste idei si sa nu iti dai frau liber sntimentelor intr-o relatie?
In opinia mea o relatie cu un om potrivit e aceea in cate poti sa te manifesti , sa fi tu insuti . Pe mine m-ar obosi sa fiu tot timpul calculata , sa nu-i spun ca el e cel mai cel , ca il iubesc asa si p dincolo , etc .
Daca este din grupul "acelora" nu te paraseste pt. ca i-ai aratat ca il iubesti.
E bine sa lasi urme de mister plutind prin aer , nu sa te abtii de la exprimarea sentimentelor , de la a fi tu .
eversul medaliei ar putea sa fie gandul barbatului de langa ca tu chiar esti prea buna sau te crezi prea buna si ca el e undeva mai jos.

http://www.flickr.co...s/13005458@N00/


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -